Respirační onemocnění a volně prodejné léčivé přípravky

K léčbě respiračních onemocnění nabízejí lékárny celou řadu volně prodejných přípravků. Každý lékárník zná jednotlivé přípravky a rád pomůže pacientovi zvolit ten, který se pro něj nejvíc hodí. Samoléčba respiračních onemocnění je často úspěšná…

K léčbě respiračních onemocnění nabízejí lékárny celou řadu volně prodejných přípravků. Každý lékárník zná jednotlivé přípravky a rád pomůže pacientovi zvolit ten, který se pro něj nejvíc hodí. Samoléčba respiračních onemocnění je často úspěšná, ale to v žádném případě neznamená, že bychom mohli tyto choroby podceňovat, nebo že bychom se vždy obešli bez lékařské péče a léků, které jsou vázané na lékařský předpis.

Přípravky proti kašli

Přípravky ovlivňující kašel, o kterých dnes budu psát, jsou expektorancia, mukolytika a antitusika. Jsou dodávány na trh v různých lékových formách. Často jsou to kapky a sirupy, ale i dražé a tablety. Vhodnou lékovou formu vybíráme s ohledem na pacienta, kterému bude lék podáván.

Antitusika jsou látky, které snižují dráždivost centra pro kašel. Používají se k tlumení kašle, který je neproduktivní, dráždivý, pacienta vyčerpává a je pro něho subjektivně nepříjemný. Dělí se na antitusika morfinového typu (nejznámějším příkladem je kodein, který není volně prodejný) a nemorfinová antitusika, mezi která patří většina volně prodejných přípravků. Jako příklad bych uvedla SINECOD, který obsahuje periferně lokálně anesteticky působící butamirát, jenž má i mírný spasmolytický účinek projevující se v bronších. Výhodou je to, že netlumí dechové centrum. SINECOD není vhodné podávat v těhotenství, zvláště ne v prvním trimestru.

Dalšími známými přípravky obsahujícími butamirát je TUSSINSTOPTUSSIN. Oba přípravky jsou vyráběny ve formě kapek. Neobsahují sacharózu, a tak je mohou užívat i diabetici. V 1 ml je obsaženo 0,28 g etanolu. Ve STOPTUSSINU je vedle butamirátu obsažen i guaifenezin, který má účinek sekretolytický a sekretomotorický. Terapeutické užití STOPTUSSINU je poměrně rozsáhlé. Užívá se na suchý, dráždivý, obtížně ztišitelný kašel při virových infekcích horních a dolních dýchacích cest, při katarálních infekcích horních dýchacích cest, při zánětu hltanu, hrtanu, průdušek, průdušnice a plic, dále k utišení kašle před a po operacích, při astmatu, při tuberkulóze a při zaprášení plic. Nežádoucí účinky nebyly popsány. Relativní kontraindikací použití, vzhledem k obsahu guaifenezinu, je myasthenia gravis.

Posledním antitusikem, o kterém bych se chtěla zmínit, je DITUSTAT. Účinná látka se jmenuje dropropizin a svým silným antitusickým účinkem je srovnatelná s kodeinovými přípravky. Má mírný antihistaminový účinek, který může příznivě ovlivnit kašel alergického původu. Dechové centrum ovlivňuje jen minimálně. DITUSTAT je nevhodný pro děti do šesti let.

Expektorancia a mukolytika jsou přípravky, které různým způsobem ztekucují příliš vazký hlen, a tak usnadňují vykašlávání. Jsou to léky symptomatické, a tak k uzdravení je nutné zvládnout původní příčinu obtíží, například infekci. Expektorancia se užívají při bronchitidách a tracheobronchitidách vyznačujících se tím, že při nich vysoce vazký hlen lpící na stěnách dýchacích cest dráždí ke kašli.

Látek, které mají expektorační účinky a užívají se v léčbě, je poměrně mnoho a lze je dělit z různých hledisek. Podle mechanizmu působení můžeme expektorancia rozdělit na látky působící reflexně, například saponiny a éterické oleje, a látky působící přímo v bronších, například N-acetylcystein, carbocystein, ambroxol a bromhexin.

Saponiny jsou rostlinné glykosidy, které snižují povrchové napětí tekutin a zvyšují propustnost buněčných membrán. Zdrojem je například kořen jehlice trnité, kořen a květ prvosenky a nať mateřídoušky a tymiánu. Éterické oleje, silice jsou rovněž rostlinného původu. Mají mírně spazmolytické účinky a účinky lokálně dráždivé, které reflexně vyvolávají expektoraci.

Z volně prodejných léčivých přípravků obsahujících saponiny nebo silice bych ráda jmenovala například BIOTUSSIL, BRONCHICUM, BEZKAŠEL, JITROCELOVÝ a MATEŘÍDOUŠKOVÝ SIRUP, THYMOMEL a také čaje jako SPECIES PECTORALES a PULMORAN.

Ambroxol má výrazně sekretomotorické a sekretolytické vlastnosti, celkově příznivě ovlivňuje porušenou funkci sliznice dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání hlenu a ulehčuje dýchání. Je obsažen v mnohých oblíbených a často užívaných přípravcích. Jako příklad bych uvedla MUCOSOLVAN, BRONCHOPRONT, AMBROBENEAMBROSAN. Oblíbený a velmi účinný je BROMHEXIN, jehož stejnojmenná účinná látka mění strukturu bronchiálního sekretu, a tak snižuje viskozitu sputa. Terapeutický efekt se plně projeví až po několika dnech, a proto by podávání BROMHEXINU nemělo být předčasně ukončeno. Bromhexin není vhodný pro nemocné se žaludečními vředy a neměl by se podávat v prvním trimestru těhotenství. Nevhodná je kombinace BROMHEXINU s antitusiky, protože může nastat stáza sekretu v bronších. Carbocystein působí mukolyticky tak, že štěpí disulfidické vazby v peptidickém řetězci mucinu, tím se snižuje viskozita bronchiální sekrece, usnadňuje vykašlávání a zlepšuje dýchání. Tato látka není vhodná pro pacienty s vředovou chorobou nebo s akutní cystitidou, ani pro pacientky v prvním trimestru těhotenství.

Carbocystein je obsažen například ve FENORINU, FENORINU P a MUCOPRONTU. Podobná látka – acetylcystein – je účinnou látkou v přípravcích L-CIMEXYL a SOLMUCOL. Tyto přípravky jsou podávány pacientům ve formě granulí, které se před požitím rozpouštějí ve vodě. To je výhodné vzhledem k tomu, že ke všem přípravkům této skupiny je nezbytný zvýšený příjem tekutin.

K léčbě kašle jsou užívány také látky, které patří do jiných než výše jmenovaných skupin. Příkladem může být antihistaminikum a antitusikum difenhydramin v přípravku BENADRYL N. Tento přípravek tlumí záchvaty kašle, rozšiřuje malé bronchy, zmírňuje zánětlivý otok sliznice, zlepšuje dýchání a snižuje sekreci hlenu v nose. Je to tedy vhodný přípravek k léčbě příznaků nachlazení, rýmy a kašle.

Otorinolaryngologika

Další významnou skupinu volně prodejných přípravků určených k léčbě onemocnění respiračního traktu tvoří otorinolaryngologika. Do této rozsáhlé skupiny patří například nosní kapky a spreje, různé dezinfekční a antiseptické pastilky a kloktadla. V případě nosních přípravků je vedle správného výběru neméně důležité i správné užívání. Například při aplikaci nosních kapek dětem se často stává, že dítě má nesprávně zakloněnou hlavu, kapky mu stečou do krku a ono je spolkne. Tomu se dá někdy předejít použitím spreje, který léčivý přípravek rovnoměrně aplikuje na sliznici. Někdy je ale nutné aplikovat kapky, a v tom případě je nutné naučit se kapat je správně. Kapky jsou vhodnější než sprej například tehdy, když se snažíme předejít zánětu středního ucha.

Některé nosní kapky a spreje používáme k léčbě akutní rýmy pouze krátkodobě, po dobu několika dní, a aplikujeme je často, několikrát za den. Použít můžeme například NASIVIN, OLYNTH, OTRIVIN, SANORIN, TYZINE. Jiné používáme na chronickou, alergickou rýmu po delší dobu. Použít můžeme například SANORIN-ANALERGINVIBROCIL. Některé přípravky lze použít k oběma účelům.

Pastilky

Alespoň krátce bych se ráda zmínila o přípravcích určených k léčbě menších zánětů v dutině ústní a v hrdle. Tyto přípravky se používají také při nachlazení a počínající bolesti v krku. Patří mezi ně pastilky, které se nechávají rozpustit v ústech a nezapíjejí se. Mnohé z nich obsahují lokální anestetikum. Jedná se o symptomatickou léčbu, zároveň je nutné léčit příčinu bolesti, a to se děje pomocí dezinficiencií a antiseptik, které jsou rovněž v pastilkách obsažené. Z těchto přípravků si mohou bez obtíží vybrat i diabetici, protože mnohé neobsahují cukr anebo jsou vyráběny ve dvou variantách s cukrem (SEPTOLETE) a bez cukru (NEOSEPTOLETE). Mezi nejčastěji užívané pastilky patří HEXORALETTEN, NEOANGIN, OROFAR, SEPTOFORT, SEPTOLETE, STREPSILSTANTUM VERDE. V některých případech je výhodnější než užívání pastilek použití spreje nebo kloktadla, protože ty aplikujeme snáz přímo na postižené, bolestivé místo. Příkladem těchto přípravků mohou být JOX, OROFAR, STOPANGIN a TANTUM VERDE.

Nabídkou lékárny vás po celý rok

provázela PharmDr. Lenka Zlámalová

Respirační onemocnění a volně prodejné léčivé přípravky
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 3 hlas/ů