Výživa onkologického pacienta

Výživa onkologických pacientů je velmi složitá. Bylo by ideální, kdyby někdo našel univerzální dietu pro všechny tyto pacienty, ale vzhledem k častým vedlejším účinkům léčby je to těžké. Až 80 % nemocných trpí nádorovou kachexií, a proto je důležité pacienty sledovat a provádět nutriční screening. Klíčová slova: výživa onkologického pacienta, malnutrice, sipping

SUMMARY Meeting nutritional needs of cancer patients is very difficult. It would be optimal if somebody found a universal diet for these patients but this is difficult due to frequent side effects of the treatment. Up to 80% of patients suffer from cancer cachexia, it is therefore important to monitor the patients and perform nutritional screening. Key words: nutrition of cancer patient, malnutrition, sipping

I když všichni víme, že kouření, přejídání se nebo nadměrná konzumace alkoholu významně přispívají k poškození zdraví, velká část naší populace to nebere vážně. Mnoho lidí se však snaží zdravým životním stylem těmto komplikacím předcházet. I v případě zdravé výživy platí pravidlo zlaté střední cesty a prevenci bychom rozhodně neměli podceňovat.

Při léčbě onkologických pacientů, kteří podstupují chemoterapii, radioterapii, chirurgický výkon nebo často kombinaci těchto postupů, narážíme na vedlejší účinky léčby, se kterými se musí pacient potýkat. Ať už je to zácpa nebo průjem, změna vnímání chutí, zvracení, nauzea, nesnášenlivost některých potravin, změna tělesné váhy, suchost nebo bolest v dutině ústní či celkové nechutenství.

Vedlejší účinky protinádorové léčby

Změna vnímání chutí je častá u pacientů při ozařování, kterým mizí chuťové pohárky, a tím se mění chutě. Častá je kovová pachuť nebo hořkost v ústech. Je velmi těžké přesvědčit hubnoucího pacienta, aby něco snědl, když vše, co dá do úst, má nepříjemnou pachuť. Po skončení léčby se pomalu chutě navracejí. Nejdříve je to sladká chuť, potom hořká a nejpomaleji se vrací chuť slaná a kyselá.

Změna tělesné váhy může být směrem nahoru i dolů. Pokud je pacient obézní a nadváha jej neomezuje ve vyšetřeních a zákrocích, s redukční dietou nezačínáme. Musíme však dávat pozor na to, že i obézní pacient může být malnutriční. Většina onkologických pacientů má ale opačný problém, a to propad váhy, který bývá velmi rychlý a nebezpečný. V takovém případě se snažíme úbytek váhy alespoň zastavit.

Nesnášenlivost některých potravin: Z rozhovorů s pacienty vím, že nejčastěji jde o nesnášenlivost masa. Hned na druhém místě je nesnášenlivost sladké chuti, což nás však velmi limituje při podávání sippingu (popíjení tekutého dietetika), který je většinou sladký.

Suchost a bolest v dutině ústní: Důležité je zjistit tyto nežádoucí účinky co nejdříve a upravit dietu tak, aby pacient opět nehubl. Vhodná je strava šetřící, kašovitá. Často je lepší podávat stravu chladnější. Nemocným v domácí péči je možné doporučit cucání menších ledových kostek vyrobených například z džusového sippingu.
Celkové nechutenství, nauzeu a zvracení je třeba řešit individuálním přístupem a změnou diety.
Průjem a zácpu řešíme úpravou diety.

Výživová doporučení

Onkologicky nemocní by měli jíst menší porce, ale častěji. Většina z nich trpí proteino-kalorickou malnutricí. Zde je namístě přidávat bílkovinné přídavky ve formě jogurtů, sýrů, tvarohů. Ale nastává problém, když pacient jí málo a zvýšení množství jídla nezvládne. Potom přicházejí na řadu přídavky ve formě sippingu (Nutridrink, Fresubin, Isosource, Resource 2.0, Nutrilac). V současné době jsou na trhu výrobky od několika firem a na výběr je z mnoha příchutí. K dispozici jsou výrobky pro diabetiky (Novasource Diabet, Diben Drink, Diasip), výrobky bez tuku (Nutridrink Juice Style, Providextra Drink), s vyšším obsahem proteinů (Resource Protein, Fresubin Protein Energy Drink, Nutridrink Protein), s vlákninou (Isosource Fiber, Nutridrink Multi Fibre, Fresubin Energy Fibre Drink, Resource 2.0 + Fibre) i pro pacienty s dekubity (Cubitan). Pokud nemocnému nevyhovuje ani tato forma přídavků, je možno podávat modulární dietetika, která jsou v práškové podobě. Jestliže chceme přidávat pouze bílkovinu (Protifar) nebo energii ve formě maltodextrinu (Fantomalt), můžeme tyto přídavky zamíchat do vody, čaje, bílé kávy, jogurtů, pudinků nebo polévky.

Zkušenosti z našeho zařízení

V naší nemocnici jsme vypracovali dietu, která je uzpůsobena pro onkologické pacienty. Je to dieta šetřící, bez nadýmavých potravin. U onkologicky nemocných je velmi důležitý pitný režim. Není vhodné podávání perlivé vody a neředěných 100% džusů. V naší nemocnici mají pacienti na výběr čistou vodu, černý a ovocný čaj nebo oblíbené bylinkové čaje.

Onkologicky nemocným nepodáváme například ryby. Není to z důvodu, že by je nesměli, naopak jsou vhodné, ale tito pacienti jsou citliví na různé pachy a i po tepelné úpravě ryba zavřená v tabletovém systému příliš nevoní. Těmto pacientům se dělá nevolno, které může přetrvávat i do dalšího dne. A pokud má pacient naplánované vyšetření, na které musí přijít lačný, může to být problém. Často se stává, že vyšetření neproběhne hned ráno, je odloženo na odpoledne, a pacient stále lační. Tím vzniká začarovaný kruh, pacient nejí, hubne, léčba nezabírá a hospitalizace se prodlužuje. Správným dietním opatřením se snažíme takovéto situaci předcházet.

Pacientům s onkologickou diagnózou nepodáváme potraviny, které jsou pro ně nevhodné. Jsou to zejména citrusy (především grepy), zrající sýry a sýry s ušlechtilou plísní (hermelín, niva), zabijačkové speciality, luštěniny, nadýmavá zelenina a ostré koření.

Pokud pacienti při propuštění do domácí péče potřebují nějakou formu sippingu, mohou navštívit nutriční ambulanci, kde jim lékař nutricionista doporučí nejvhodnější formu nutriční podpory a předepíše recept na doporučené přípravky. Nutriční ambulanci navštěvují i pacienti, kteří přijímají výživu pomocí PEG (perkutánní endoskopická gastrostomie), PEJ (perkutánní endoskopická jejunostomie) nebo NSG (výrobky Nutrison Standard, Fresubin Original, Isosource Standard). Samozřejmě že i výživa do sond a stomií má varianty pro diabetiky, s vyšším obsahem proteinů, s vlákninou, bez vlákniny, i pro pacienty s dekubity. Těmto pacientům zajišťuje nemocnice odvoz výživy až domů, protože se jedná o větší množství krabic.

Velmi důležitá je edukace, a to nejen pacienta, ale i rodinných příslušníků. Často slýchám: „Ale to mi ani neříkejte, to radši řekněte manželce.“ Stává se také, že na některé dotazy si pacienti vzpomenou až doma, proto je edukujeme opakovaně a dáváme jim písemné materiály. Také jim připomínáme, že alkohol nepatří do pitného režimu onkologicky nemocných. Samotná léčba je pro organismus zatěžující, a proto je vhodné ještě alespoň 3 měsíce po skončení léčby vyloučit alkohol. Při přípravě jídla by neměli zapomínat na správnou technologickou úpravu a všechny potraviny tepelně opracovat. Proto potraviny, které nebyly tepelně opracované, jako například tatarský biftek, vejce naměkko, salámy (herkules, lovecký, čabajky…) a mléko, nepodáváme.

Komplikacím je lepší předcházet, bohužel ne vždy se to daří. Pokud nastanou, snažíme se udělat všechno pro to, aby se nemocnému co nejdříve ulevilo. Velké zadostiučinění je, když vidíme spokojeného pacienta.


O autorovi: Jitka Navrátilová, Registrovaný nutriční terapeut, Onkologické centrum, Krajská nemocnice Tomáše Bati a. s. (mikulaskova@bnzlin.cz)

Ohodnoťte tento článek!