Je to tady. Konečně jste na konci těhotenství a příchod svého drobečka můžete očekávat každým dnem. Na oficiální datum porodu se ale příliš neupínejte, rodí se v něm totiž jen 5 % všech novorozenců, zbytek přijde na svět mezi 38. a 42. týdnem těhotenství.
Jak vypadá vaše miminko?
Vaše děťátko už vypadá jako plnohodnotný novorozenec. Váží v průměru 3 500 gramů a měří kolem 52 centimetrů, přičemž chlapci bývají oproti dívkám o něco větší. Na sobě má zhruba 15 % tělesného tuku a zajišťuje si vodní zásoby, podobně jako velbloud, aby přečkalo první den, než se vám ho poprvé podaří nakojit.
Během prvních dnů po porodu bude novorozenec sát z prsů kolostrum (mlezivo), což je předchůdce mateřského mléka potřebný pro posílení imunity a získání potřebných živin.
Na život mimo dělohu jsou připraveny veškeré orgány. V játrech má miminko zásobu škrobu, která se po narození přemění v glukózu. Mezi lebečními kostmi jsou úzké švy a vlákna nervových buněk již dokončila větvení a dělení. Většina mázku už je pryč a kostru tělíčka momentálně tvoří 300 částí, některé z nich ale budou ještě srůstat.
Jste prvorodička?
Těhotenské hormony způsobují zbytnění mléčných žláz, a to u miminek ženského i mužského pohlaví. Větší se mohou po porodu jevit i vnější pohlavní orgány, tento jev ale během krátké doby zmizí. Na život mimo dělohu je miminko vybaveno 70 různými reflexy.
Tip pro nastávající rodiče: Už jste vyprali oblečení, které bude vaše děťátko nosit v prvních týdnech života? Pokud ne, určitě tak učiňte! Dětské oblečky totiž bývají pokryté chemikálií, která by citlivou kůži novorozence mohla nepříjemně podráždit.
Co se děje s maminkou?
Jak už to tak na konci pořádného dobrodružství bývá, cítíte se vyčerpaně a rozlámaně. Kvůli velkému bříšku jste neohrabaná a v noci špatně spíte, což může být způsobeno rovněž nervozitou a očekáváním porodu. Jeho příchod můžete zkusit urychlit pomocí osvědčených tipů, které naleznete ZDE.
Tip pro nastávající maminku: Užijte si poslední chvilky, které trávíte bez děťátka. Dojděte si na pedikúru, ke kadeřnici a pořádně se rozmazlete. Než si na nový život zvyknete, nebudete na tyto věci mít skoro žádný čas.
Porod ve 40. týdnu těhotenství může nastat prakticky kdykoli a kdekoli. Že tento okamžik opravdu nastal, poznáte díky kontrakcím, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve, například během poslíčků. Na začátku porodu je interval mezi jednotlivými stahy dlouhý zhruba 10 minut, přičemž kontrakce nepolevují ani při změně polohy či pohybu.
Vyrazit do porodnice lékaři obvykle doporučují až v momentě, kdy je mezi jednotlivými stahy prodleva 5 minut. Další známkou odstartovaného porodu je rovněž odtok hlenové zátky, která bývá s příměsí krve. Některé ženy však její odchod nemusejí zaznamenat, ne vždy navíc porodu předchází. Více o tom, jak porod probíhá, se dočtete ZDE.
K neodkladné cestě do nemocnice lékaři naopak vyzývají v momentě, kdy:
- Dojde k odtoku plodové vody
- Výrazně se sníží aktivita dítěte
- Žena má vaginální krvácení, nepolevující silné bolesti břicha či horečku
- U rodičky se objeví nepolevující bolest hlavy, poruchy vidění, silné bolesti břicha anebo nesnesitelné svědění – příznaky preeklampsie
Tip pro budoucího tatínka: Snažte se být ke své partnerce shovívaví a připravte se na to, že v následujících týdnech nebudete středem jejího vesmíru. Jakmile se ale s děťátkem sžije, věci se vrátí do normálu.
Zdroje: babyweb.cz, pampers.cz, babyonline.cz, tehotenstvi.cz