1. Alergická rýma
Alergická rýma je způsobena inhalací vzdušných alergenů a patří k nejčastějším příznakům alergií. Projevuje se svěděním, kýcháním a otokem nosní sliznice. Během alergické rýmy se zhoršuje prostupnost nosu, což může vést také k bolestem hlavy. Typická je také produkce vodnatého sekretu. Ačkoli alergická rýma není sama o sobě nebezpečná, u dlouhodobých alergiků může vést ke vzniku polypů na nosní sliznici.
Rozlišujeme dva základní druhy alergické rýmy:
- Sezónní, která se vyskytuje převážně na jaře, v létě a počátkem podzimu, kdy jsou aktivní pylové alergeny. Mezi lidmi je známá také jako senná rýma.
- Celoroční, která je typická u alergiků na roztoče, plísně a zvířecí srst. Ti se v našich domácnostech totiž vyskytují po celý rok. Celoroční rýma může být také projevem skryté potravinové alergie.
Jak už bylo zmíněno, nejčastějšími alergeny způsobují nesnášenlivou rýmu jsou: pyl, roztoči, zvířata a plísně. Reakci nosní sliznice však mohou předcházet i potraviny a některé léky.
Nejúčinnějším opatřením před alergickou rýmou je vyhýbat se jejímu spouštěči. Rozpoznat zdroj problémů je tedy přímo zásadní. Ne vždy se to ale podaří. Doporučuje se především:
- Vyhýbat se rozkvetlým loukám
- V létě méně větrat
- Vyvarovat se sekání trávy
- Zavírat okna u auta
- Vyhýbat se kontaktu s domácími zvířaty
- Často luxovat
- Často měnit povlečení
2. Kožní ekzémy a kopřivky
Kožní problémy se nejčastěji objevují u citlivějších jedinců. Ještě větší předpoklady k těmto reakcím mají ti, kteří v dětském věku trpěli atopickým ekzémem. Alergická reakce ve formě svědivých vyrážek a ekzému je často způsobena přímým kontaktem s různými kovy, umělou hmotou, léky, chemickými látkami, ale také rostlinami či tkaninami. Může být také spjata s nošením šperků z niklu, chromu a jiných kovů. Běžně se objevuje také u lidí citlivých na latex a různé chemické prostředky.
Trpíte nějakou alergií?
Ačkoli se tento typ alergie projevuje na kůži, do těla alergeny vstupují často také dýchací nebo trávicí cestou. Za rozvojem nejčastěji stojí pyl nebo roztoči.
Kůže je během alergické reakce zpravidla:
- Načervenalá
- Suchá
- Svědivá
- Popraskaná
Zejména u malých dětí ekzém typicky začíná na hlavě a tvářích. Postupně se pak rozšiřuje na lokty, zápěstí, krk, nárty, pod kolena a na obličej. Svědění je nejhorší hlavně v počátečních stavech a nutí alergika ke škrábání postižených míst, což může vést k poškození kůže a zanesení infekce. Stejně jako u jiných alergií, je nejlepším opatřením rozpoznat spouštěč a vyhýbat se mu.
3. Alergický zánět spojivek
Na rozdíl od infekčního zánětu spojivek, ten alergický není nakažlivý a týká se zpravidla obou očí zároveň. V momentě, kdy se alergen dostane do kontaktu s očima, způsobí podráždění spojivky a její zanícení. A jelikož spojivka přestane oči zvlhčovat, začnou nás nepříjemně svědit a pálit. Mezi další projevy patří:
- Zarudnutí bělma a vnitřního víčka
- Zvýšené množství slz
- Rozmazané vidění
- Otekla oční víčka
Velice často se vyskytuje také pocit cizího tělesa v oku a světloplachost. Alergii může doprovázet i sekrece z očí. Alergický zánět spojivek se často vyskytuje společně s alergickou rýmou. Mezi spouštěče zánětu spojivek patří hlavně alergeny přenášené vzduchem, jako jsou pyly, plísně, srst zvířat či roztoči. Příčinou však mohou být také oční kapky a nevhodná kosmetika.
Při léčbě alergických zánětů spojivek je opět důležité, vyvarovat se alergenům a nesahat si do očí neumytýma rukama. Po dobu příznaků se navíc nedoporučuje používat kontaktní čočky a oční líčidla. Od nepříjemných projevů mohou pomoci také oční kapky a léky v podobě antihistaminik.
4. Kašel, dušnost a astma
Alergeny často dráždí i dýchací cesty, čímž nutí ke kašli. A pokud jsou zasaženy i průdušky, mluvíme o dušnosti. Během té postižený pociťuje nedostatek vzduchu, a nemůže se pořádně nadechnout, často také mívá pocit cizího tělesa v plicích a cítí bolest na hrudi. Alergici, kteří pociťují příznaky dušnosti, by měli být obezřetní. Může totiž předcházet v astma.
V případě alergického astmatu jsou průdušky zasaženy alergickým zánětem, který je příčino jejich stažení, otoku sliznice a nadměrné tvorby hlenu. Takto vzniklé zúžení vede ke ztíženému dýchání, které se objevuje hlavně při tělesné námaze anebo v noci, kdy ruší spánek. Respirační alergie je proto většinou provázena únavou.
Spouštěčů reakce může být hned několik. Obvykle se jedná o
- Roztoče
- Zvířecí srst
- Plísně
Alergiky však může potrápit i suchý vzduch v místnostech.
5. Otok dutiny ústní a kořenu jazyka
Zejména při alergii na některé potraviny může dojít také k otoku jazyka a dutiny ústní. Tento stav je velmi nebezpečný, dýchací cesty se kvůli zvětšené sliznici mohou zcela uzavřít a postižený se může začít dusit. Alergická reakce většinou odezní zhruba do hodiny. Pár minut po pozření alergenu se obvykle objevují tyto příznaky:
- Pálení
- Svědění
- Otok rtů, jazyka a patra
- Porucha polykání
Projevy tohoto syndromu se většinou omezují na oblast dutiny ústní. Celková reakce organismu v tomto případě nebývá obvyklá.
Existuje spousta alergenů, které reakci spouštějí, často jsou obsaženy v:
- Oříšcích
- Korýších
- Kořenové zelenině a dalších potravinách