Alergická rýma postihuje až 30 % populace. Co na ni pomáhá?

28. 2. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Depositphotos

Alergická rýma, nazývaná také senná rýma, je typ alergické reakce, kterou doprovází příznaky běžné rýmy. Nejčastěji bývá způsobena pyly stromů a rostlin nebo roztoči a plísněmi. Alergická rýma může být sezónní i celoroční v závislosti na druhu alergenu. Příznaky pak mohou být mírné až těžké a někdy narušují každodenní činnosti, a to včetně pracovního či školního výkonu. Zajímá vás, co na alergickou rýmu pomáhá?

Co je alergická rýma?

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice s příznaky, jako je svědění nosní sliznice, kýchání, smrkání a ucpaný nos. Jedná se o nejčastější alergické onemocnění, které postihuje 15 až 30 % populace. Alergická nebo také senná rýma se klasifikuje podle trvání na občasnou a chronickou a podle intenzity příznaků potom na mírnou, střední a silnou.

Přestože je mnohými stále považována za banální onemocnění, alergická rýma představuje významný rizikový faktor pro rozvoj bronchiálního astmatu, narušuje běžné fyzické i duševní činnosti a ovlivňuje celkovou kvalitu života. Stejně jako je tomu u jiných alergií, i tato je vyvolána nadměrnou reakcí imunitního systému na neškodné látky v okolí. [1, 23]

Alergie na pyl pacienty trápí hlavně v jarních a letních měsících. Jak se nejlépe bránit?
Přečtěte si také:

Alergie na pyl pacienty trápí hlavně v jarních a letních měsících. Jak se nejlépe bránit?

Jaké má alergická rýma příznaky?

Kromě toho, že senná rýma může ovlivňovat váš výkon v práci nebo ve škole, zasahuje prakticky do všech aspektů vašeho života. Obvykle pocítíte jeden nebo více z níže uvedených příznaků ihned po kontaktu s alergenem, zatímco jiné se mohou objevit až po dlouhodobém nebo opakovaném vystavení alergenu.

Někteří lidé mohou příznaky alergické rýmy vnímat pouze výjimečně, a to při expozici velkému množství alergenů. Jiní jedinci naopak mohou pociťovat obtíže po celý rok. Tehdy již hovoříme o chronické rýmě. Intenzita příznaků se u každého může lišit také v závislosti na množství alergenů a na citlivosti imunitního systému. Mezi typické příznaky patří:

Senná rýma: co ji způsobuje?

Alergická rýma nastává, jakmile imunitní systém reaguje na látku ve vzduchu, která je pro něj dráždivá. Když se vaše tělo dostane do kontaktu s alergenem, začne produkovat histamin, což je chemická látka, která má za úkol chránit váš organismus před alergenem.

Histamin tak má na svědomí veškeré příznaky alergické rýmy, které se u vás objeví. Alergickou rýmu nejčastěji vyvolávají pyly stromů a rostlin. Kromě nich dále mezi běžné alergeny patří:

V určitých ročních obdobích může být pyl problematičtější než v jiných měsících. V takovém případě se jedná se o tzv. sezónní alergie. Alergie na stromy a květiny bývají častější na jaře, zatímco alergie na pyly trávy se projevují především v létě a na podzim. Jiné alergie se mohou projevovat celoročně. Pokud vás trápí alergická rýma v zimě, mohou tedy být na vině roztoči, zvířecí alergeny nebo plísně. [7, 8, 9]

Alergická rýma: diagnostika a léčba

Na diagnostice alergické rýmy se zpravidla podílí praktický lékař, alergolog a také otorinolaryngolog. Ke stanovení alergické rýmy často dochází již v ordinaci praktického lékaře. Podrobné vyšetření a klasifikaci senné rýmy by však měl provést odborný lékař, a to alergolog a otorinolaryngolog. Vyšetření nejčastěji zahrnuje:

 • celkové lékařské vyšetření a podrobný rozbor pacientových obtíží,
 • alergologické kožní testy,
 • laboratorní vyšetření krve,
 • spirometrii,
 • ORL vyšetření.

Následná léčba je komplexní a dlouhodobá a obvykle zahrnuje symptomatickou (léčbu příznaků) a kauzální (zaměření na příčinu alergie) terapii. Důležitou součástí léčby alergické rýmy je kromě užívání léků také bezalergenový režim, respektive vyhýbání se kontaktu s alergenem, je-li to možné. [10, 11, 12]

Co na alergickou rýmu: léky a spreje

Léčba alergické rýmy závisí na tom, jaké způsobuje příznaky a jaká je jejich závažnost. Lehká a středně těžká alergická rýma se obvykle léči antihistaminiky v podobě prášků a dále také nazálními antihistaminiky ve formě spreje.

V léčbě středně těžké až těžké alergické rýmy se používají primárně nazální antihistaminika nebo intranazální kortikosteroidy a dále také antileukotrieny a dekongestiva. Alergický zánět spojivek se dále léčí očními kapkami s obsahem antihistaminik.

Nejlepší postup léčby konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem. Léčba závažnějších příznaků alergické rýmy náleží výhradně do rukou odborníků. Patří sem například imunoterapie, inhalátory na léčbu astmatu a systémové kortikosteroidy. [13, 14]

Senná rýma: přírodní léčba

Pokud přemýšlíte nad tím, jak vyzrát na alergii bez užívání léků, můžete vyzkoušet některé babské rady na sennou rýmu. Je však důležité si uvědomit, že i přírodní léčiva někdy mohou mít vedlejší účinky a prozatím existuje jen velmi málo důkazů, které by jejich účinnost prokázaly.

Pokud užíváte léky na alergii nebo jakákoli jiná léčiva, poraďte se před užíváním veškerých přírodních doplňků s vaším lékařem. Ke zvládání alergií přírodní cestou vám mohou pomoci následující:

 • homeopatika na alergickou rýmu (Pollens 15 nebo 30 C, Poumon histamine E 15 nebo 30 C),
 • výplach nosu solným roztokem,
 • doplňky s mateřídouškou,
 • med (vyberte syrový, organickou odrůdu),
 • probiotika,
 • akupunktura.

Další tipy, jak na alergickou rýmu

Sezónní a pylové alergie můžete dále omezit například tím, že v daném období místo otevírání oken budete používat klimatizaci, kterou můžete navíc opatřit filtrem na pyly. Nápomocné ale mohou být také vzduchové filtry pevných částic.

Pokud jste alergičtí na roztoče, měli byste prát ložní prádlo na teplotu minimálně 50 stupňů Celsia alespoň jednou týdně. Pomoci může také vysávání minimálně jednou týdně s použitím speciálního filtru do vysavače. [15, 16, 17]

Zdroje: internimedicina.cz, klinickafarmakologie.cz, ikem.cz, mayoclinic.org, healthline.com, my.clevelandclinic.org, hla-homeopatie.cz

Vstoupit do diskuse