Kopřivka se projevuje nepříjemnou svědící vyrážkou. Jak ji účinně léčit?

20. 12. 2022 9:00
přidejte názor
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Kopřivka je nepříjemným svědivým onemocněním kůže. Nemusí být alergické příčiny.“

Kopřivka neboli urticaria je druh kožního onemocnění, které se u pacientů projeví výsevem svědivé zarudlé vyrážky v podobě vystouplých pupenů. Za její vznik je často zodpovědná alergická reakce, může mít ale celou řadu dalších nealergenních příčin. Kopřivka v některých případech sama odezní, pokud k tomu ale nedojde, k léčbě se využívají antihistaminika nebo také kortikosteroidy.

Svůj název získala kopřivka podle toho, že její projevy vypadají velmi podobně, jako když člověka požahá kopřiva. Podle odhadů se s tímto onemocněním alespoň jednou za život setká téměř třetina populace a ženy bývají postižené až dvakrát častěji než muži. Kopřivka někdy doprovází také další zdravotní problémy, jako je například astma, atopický ekzém, bolest kloubů nebo dušnost.

Nejčastěji se projeví:

 • kopřivka po celém těle,
 • kopřivka na obličeji,
 • kopřivka na krku,
 • kopřivka na břiše,
 • kopřivka na rukou,
 • kopřivka na nohou,
 • kopřivka na zádech,
 • kopřivka na stehnech,
 • kopřivka na kolenou.

Lékaři rozlišují dva druhy kopřivky (tedy druhy vyrážek), a to konkrétně akutní a chronickou. Zatímco akutní kopřivka trvá zpravidla pár hodin, ale může vás trápit i několik týdnů a poté zmizí, jako chronická kopřivka se nemoc označuje ve chvíli, kdy se ji nepodaří vyléčit ani po šesti týdnech. Ačkoli vypadá vzhledově stejně, v tomto případě je kopřivka jen zřídkakdy vyvolaná alergií a nebývá to teda alergická vyrážka. [1, 2, 3, 4]

Příčiny vzniku kopřivky

Jaké má kopřivka příčiny? Kopřivka může na kůži vzniknout z mnoha různých důvodů, nejčastěji se ovšem projeví alergická kopřivka. Mezi alergeny, které svědivou vyrážku u pacientů vyvolávají, patří potraviny, kosmetika a prací prášky, léky, kovy, nebo třeba bodnutí hmyzu.

Další druhy kopřivky:

 • sluneční kopřivka – reakce na sluneční záření,
 • chladová kopřivka – reakce na chlad,
 • akvagenní kopřivka – reakce na styk s vodou,
 • stresová kopřivka – reakce vyvolaná v důsledku silné psychické zátěže, kožní vyrážka ze stresu,
 • cholinergní kopřivka – reakce vyvolaná změnou tělesné teploty (horečka, saunování, sport),
 • tlaková kopřivka – reakce vyvolaná tlakem na kůži nebo delším třením (například o oblečení),
 • kopřivka spojená s onemocněním imunitního systému.

Mnoho lidí si také klade otázku, zda je kopřivka přenosná z člověka na člověka. Odpověď je samozřejmě záporná, protože podstatou vzniku kopřivky je reakce organismu na konkrétní látku nebo podnět. Kopřivka tedy není nakažlivá. [5, 6, 7, 8, 9]

Jak vypadá kopřivka?

Typickým příznakem kopřivky je vyrážka na těle. Pacienty přitom nejčastěji trápí vyrážka na rukou nebo na nohou, ale postižena bývají také další místa. Výjimkou proto není ani vyrážka na břiše, vyrážka na zádech či vyrážka na obličeji.

Kopřivka se projevuje především výsevem pupenů, které mají červenou nebo bílou barvu a způsobují nepříjemné svědění. Tyto svědivé pupínky na těle se poměrně rychle hojí a na jejich místě vznikají nové. Kolem nich se navíc často vytváří větší zarudlá či oteklá plocha odborně nazývaná pomfus. Ta může mít různou velikost od drobné skvrny až po rozsáhlé mapy.

Ačkoliv vyrážka obvykle nepříjemně svědí, pacienti by se měli vyvarovat jakémukoliv škrábání. Tření postiženého místa by totiž mohlo vést k rozšíření alergické reakce roznesením antigenu. V případě porušení kožního krytu hrozí také infekce. Pacienti někdy také popisují, že se u nich střídá příznakové a bezpříznakové období, kdy kopřivka na čas samovolně vymizí a poté se její symptomy znovu objeví, a to klidně i ve zvýšené intenzitě.

A jaké má kopřivka příznaky, pokud jde o puchýřnatou formu? Na kůži začnou vznikat drobné či větší puchýřky, které jsou buď čiré nebo zalité nahromaděnou krví. Kopřivka v blízkosti rtů, očí a genitálií může způsobit také nadměrné otoky (angioedémy). Ve výjimečných případech se mohou objevit také další doprovodné příznaky, které nejsou specifické pouze pro kopřivku.

Méně časté příznaky:

 • silná únava,
 • poškození sliznic,
 • chrapot,
 • potíže s dýcháním,
 • potíže s polykáním,
 • otoky a bolesti kloubů,
 • nevolnost, průjem, zvracení,
 • bolesti hlavy,
 • píchání u srdce,
 • pokles krevního tlaku. [10, 11, 12, 13]

Jak vyléčit kopřivku?

Akutní kopřivka ve většině případů postupem času sama odezní. Pokud si je pacient jistý, který alergen nebo podnět u něj tuto reakci vyvolal, nejlepším řešením je zcela se mu vyhnout. Někdy ovšem příčina zůstává záhadou i pro lékaře, proto by měl nemocný omezit kontakt s dalšími rizikovými faktory, jako je sluneční záření, alkohol, stres nebo třeba těsné prádlo.

Celková léčba kopřivky

Léčba kopřivky se soustředí především na potlačení alergické reakce a nepříjemného svědění. Co se týče celkové léčby, pacientům se podávají antihistaminika (Zodac, Zyrtec) nebo kortikosteroidy, které účinně tlumí akutní zánět. Léky na kopřivku někdy zahrnují také antidepresiva (amitriptylin, doxepin), která se podávají v případě, že je původcem onemocnění stres.

Lokální léčba kopřivky

Jak léčit kopřivku pomocí lokálních přípravků? Aby pacient zabránil nepříjemnému svědění, může aplikovat například Psilo-balsam nebo Belobaza krém.

%
%
%
%
%
%

Léčba chronické kopřivky

Diagnostika chronické kopřivky je často velice obtížná a její příčinu se někdy ani nepodaří správně identifikovat. Taková nemoc pak přetrvává delší dobu nebo se opakovaně vrací a k jejímu zvládnutí je třeba dlouhodobá pravidelná léčba. Důležité je vyhýbat se známým spouštěčům, dále se používají nesedativní antihistaminika a v nejtěžších případech se chronická kopřivka léčí také imunosupresivy.

Kopřivka a anafylaktický šok

Kopřivka může být také součástí projevů anafylaktického šoku. V takovém případě je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc, aplikovat postiženému adrenalin a zajistit volné dýchací cesty. [14, 15, 16, 17, 18]

Co u vás kopřivku vyvolává?

Jak si může pacient pomoci sám?

Vyplatí se například vyzkoušet vlažné sprchy nebo obklady, které by měly ulevit nepříjemnému svědění. Abyste zbytečně nedráždili postiženou kůži, raději zvolte kvalitní vzdušné oblečení z bavlny. Ulevit od bolesti mohou také levandulové nebo jitrocelové koupele a další věcí, co na kopřivku pomáhá, je jakákoliv termální voda. Bylinky se ale při léčbě kopřivky obecně příliš nedoporučují, protože se mohou chovat jako alergeny.

V akutních případech, kdy není příčina onemocnění známá, se také doporučuje čajová dieta při kopřivce s vyloučením konzervovaných, hodně kořeněných, uměle slazených, dobarvovaných a dochucovaných potravin. Vhodné je pít hodně vody a vyhnout se rybám, mořským plodům, plísňovým sýrům, některým druhům zeleniny (rajčata, paprika), ořechům, jahodám a dalšímu ovoci. [19, 20, 21]

Kvíz: Co víte o lidské kůži?
Přečtěte si také:

Kvíz: Co víte o lidské kůži?

Kopřivka u dětí

Kopřivka se může vyskytovat v jakémkoliv věku. Typická je například dětská kopřivka u kojenců a batolat, výjimkou ale není ani svědivá vyrážka u dětí staršího věku nebo u seniorů. Zatímco děti trápí spíše kopřivka způsobená infekcí nebo vyvolaná alergickou reakcí na určitý druh potravin či na kousnutí hmyzem, kopřivka u dospělých vzniká často jako reakce na nějaké léky, expozici chladu či slunci, cvičení nebo nervové vypětí. [19, 20, 21]

Kopřivka v těhotenství

Alergické reakce bývají během těhotenství utlumené, těhotenská kopřivka tedy může být ovlivněna změnou hladiny hormonů nebo změnou v metabolismu nastávající maminky. Někdy se jedná o celkovou imunologickou reakci a dojde k osypání celého těla. Nastávající maminky, u kterých se vyskytne nepříjemná svědivá vyrážka, by měly raději navštívit ošetřujícího lékaře. [25, 26, 27]

Zdroje: medicalnewstoday.com, verywellhealth.com, healthline.com, my.clevelandclinic.org, nemoci.vitalion.cz, solen.cz, dermatologiepropraxi.cz, pylovasluzba.cz, pediatriepropraxi.cz, webmd.com

Kopřivka foto

Co je kopřivka? 
Jako kopřivka neboli urticaria se označuje kožní onemocnění, které způsobuje, že se pacientům na pokožce objeví svědivá vyrážka v podobě vystouplých pupenů. Svůj název dostala podle toho, že projevy mohou připomínat situaci, kdy se člověk popálí o kopřivu. Alespoň jednou za život se přitom s kopřivkou setká téměř každý člověk, ale ženy bývají postiženy dvakrát častěji než muži. 
Kde se kopřivka nejvíce projevuje? 
Lékaři rozlišují dva různé druhy kopřivky. Zatímco akutní kopřivka trvá několik týdnů a pak zmizí, chronická kopřivka je označení pro nemoc, kterou se nedaří vyléčit ani po šesti týdnech. Vyrážka se přitom nejčastěji objevuje na obličeji, na krku, na břiše, na zádech, na rukou a na nohou, na stehnech či na kolenou, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy pacienta postihne kopřivka po celém těle. 
Jaké má kopřivka příčiny? 
Kopřivka se na pokožce objevuje z mnoha různých důvodů, přičemž nejčastěji se jedná o alergickou vyrážku, která je reakcí například na některé potraviny, kosmetiku, prací prášky, léky nebo bodnutí hmyzu. Kromě toho se u pacienta kopřivka může objevit jako reakce na sluneční záření, reakce na chlad či na styk s vodou, reakce na stres, reakce na změnu tělesné teploty či reakce na tlak nebo delší tření. Vyrážka ovšem může doprovázet také jiná onemocnění. 
Jaká existuje pro kopřivku léčba? 
Akutní kopřivka většinou odezní sama. Pokud jde o vyrážku vyvolanou konkrétním alergenem, je nutné zcela se mu vyhýbat. Kromě toho může pomoci omezení kontaktu s rizikovými faktory, jako je sluneční záření, chlad, alkohol či přílišný stres. Celková léčba kopřivky se pak soustředí na potlačení reakce. Pacientům se podávají antihistaminika či kortikosteroidy. Lokální léčba zahrnuje aplikaci speciálního roztoku nebo masti na kopřivku. Chronická kopřivka pak vyžaduje dlouhodobou pravidelnou léčbu.
 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?