Příčiny svědění kůže mohou být různé. Od banálních po vážné

Trpět pocitem neustálého svědění kůže může být velice stresující a zároveň i pořádně otravné. Odolat nutkání inkriminované místo poškrábat se snáze řekne, než udělá, přestože se jedná o to první, co každý lékař pacientovi stěžujícímu si na tento problém přikáže. Kdo na jeho rady nedá, často celou situaci ještě zhorší. Jak se tedy dá se svěděním kůže nejlépe vypořádat? Co vše se za ním skrývá a jde mu vůbec nějako předejít?

Svědící pokožka může naznačovat celou řadu zdravotních i psychických potíží. Některé z nich mohou být zcela běžné a poměrně banální, jiné můžou být naopak velice závažného charakteru.

Jaké jsou příčiny svědění kůže?

Každý lidský organismus je unikátní, a proto také příčiny, které svědění kůže způsobí, mohou být pokaždé jiné. Zatímco na jednoho působí teplo pozitivně, jiný jej nemůže vystát. Někteří své prádlo perou výhradně v jednom konkrétním osvědčeném pracím prášku, druhým na tom vůbec nezáleží. Jsou tací, jež se vydrží v bazénu koupat klidně celý den, a pak i tací, kteří se osypou, pakliže z něj po dvou minutách nevylezou.

To jsou nicméně pouze některé z mnoha příčin, kterými může být svědění pokožky způsobeno. Mezi ty další se řadí například:

 • poštípání nebo pokousání hmyzem,
 • alergická reakce na konkrétní tkaninu,
 • přirozené alergeny (například alergie na pyl, prach, zvířata, jídlo),
 • příliš dlouhý pobyt ve špinavém prostředí,
 • nedostatek vitamínů či minerálů,
 • nepříznivé klimatické podmínky (přílišné teplo, vlhko, chladno),
 • jiná kožní onemocnění (atopický ekzém, svrab apod.),
 • onemocnění spjatá s poruchami štítné žlázy, ledvin,
 • hormonální výkyvy (například v období puberty),
 • přemíra sportovní aktivity,
 • psychické potíže (stres, únava, nedostatek spánku).

Jak postupovat při svědění kůže?

Jestliže se u vás svědění pokožky objeví, základní pravidlo zní: snažte se postižené místo neškrábat. Nejenže totiž úleva bude pouze dočasná, zároveň hrozí riziko, že inkriminovaná oblast začne krvácet, načež se do rány dostane infekce, jejíž následky mohou být ještě o poznání závažnější.

Pakliže se bude jednat o důsledek poštípání, respektive pokousání hmyzem, doporučuje se místo řádně vydezinfikovat a následně namazat krémem či mastí zmírňující podráždění, například oblíbeným fenistilem. Nic každopádně určitě nezkazíte ani tím, když dané místo zchladíte studeným obkladem.

Jestliže však potíže nepolevují, je načase vyhledat odbornou lékařskou péči. Tím spíš, pokud si nejste jisti, co svědění ve skutečnosti zapříčinilo. Opravdových důvodů totiž může být celá řada, přičemž jejich odhalení může být mnohdy náročné i pro zkušeného specialistu.

Ve snaze lékaři s určením správné diagnózy pomoci není od věci zavedení jakéhosi vlastního kožního deníku. V něm si zaznamenávejte, co jste během toho kterého dne jedli, s kým jste přišli do styku a co jste dělali, a pozorujte, zda doznala vaše pokožka v tomto období nějakých změn, a případně i jakých.

Samostatnou kapitolou v souvislosti s kožními problémy je stres. Ačkoliv si to řada lidí možná nepřipouští, jedním z nejvýznamnějších faktorů podepisujících se na stavu pokožky je právě aktuální psychické rozpoložení. Čím více stresujících okamžiků člověk během daného období prožije, o to znatelnější stopy to na jeho kůži může zanechat.

Předejít stresu je v dnešní uspěchané době poměrně těžké, ba dokonce téměř nemožné. Snížit jeho míru nicméně zcela určitě lze. Člověk by proto měl umět takříkajíc hodit všechny starosti (alespoň ty méně podstatné) na chvíli za hlavu a věnovat se svým koníčkům, rodině, přátelům, sportu a jiným aktivitám, které ho činí šťastným a při nichž se spolehlivě odreaguje.

Co proti svědění kůže?

Stejně jako existuje celá řada příčin, které způsobují svědění kůže na těle, existuje rovněž i mnoho přípravků, které dokáží člověka tohoto problémů (alespoň částečně) zbavit. Jedním z nich je například hojně užívaný krém Exoderil. Pro lidi trpící ekzémem se hodí pro změnu Bepanthen Sensiderm, zatímco v případě kopřivky je zase možné zvolit třeba potahované tablety Alerid.

V každém případě nicméně platí, že ještě před tím, než po jakémkoliv z výše uvedených (nebo i jiných) výrobků sáhnete, měli byste se poradit se svým lékařem, alergologem, potažmo dermatologem. Jak zmírnit svědění kůže a co přesně je jeho příčinou, totiž spolehlivě odhalí pouze on.

Příčiny svědění kůže mohou být různé. Od banálních po vážné
4.7 (94%) 40 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top