Dermatitida označuje veškeré záněty kůže. Příznaky i léčba závisí na konkrétním typu potíží

1. 11. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/belchonock

Dermatitida je poměrně častý stav, který způsobuje podráždění kůže. Má mnoho forem a většinou zahrnuje svědění, suchou kůži a také vyrážku. Někdy může vyvolat dokonce vznik puchýřů a pustul připomínajících akné. Nejčastějšími typy jsou atopická, kontaktní a seboroická dermatitida, ale existuje i mnoho dalších. Jak se projevují?

Co je dermatitida?

Dermatitida je výraz označující jakýkoli zánět kůže, který se typicky projevuje zarudnutím a svěděním. Může zahrnovat různá kožní onemocnění a podráždění kůže, ale nejčastěji bývá vyvolána přecitlivělostí na nějaké dráždivé látky z vnějšího prostředí.

Existuje mnoho různých forem dermatitidy, z nichž nejčastější bývají kontaktní dermatitidaatopická a seboroická dermatitida. Výraz dermatitida také nahrazuje termín ekzém. Atopický ekzém je tedy totéž jako atopická dermatitida. Tento kožní problém není nakažlivý ani se nejedná o škodlivou infekci. [1, 23]

Jaké má dermatitida příznaky?

Každý typ dermatitidy se může projevovat na jiných částech těla a svými příznaky se mírně lišit. Například atopická dermatitida se může objevit kdekoli na těle, ale častější bývá na loktech, kotnících, kolenou a kolem očí.

Seboroická dermatitida oproti tomu postihuje pouze pokožku hlavy. Periorální dermatitida je zase typická kolem úst a nosu. Dermatitidy se nejčastěji projevují následujícími příznaky, které se mohou objevit zvlášť, ale i najednou:

Jaké existují typy dermatitidy?

Existuje několik rozličných variant dermatitidy, z nichž některé mohou přetrvávat dlouhodobě, zatímco jiné se mohou objevovat v určitých obdobích a mimo ně zůstat bez příznaků. Některé formy dermatitidy jsou běžnější u dětí, jiné se naopak vyskytují převážně u dospělých. Mezi nejběžnější dermatitidy řadíme následující:

 • atopická dermatitida: vzniká při poškození kožní bariéry, kůže se zanítí, zčervená a svědí,
 • seboroická dermatitida: postihuje pokožku hlavy, bývá velmi častá u malých dětí,
 • plenková dermatitida (opruzeniny): vzniká u miminek v důsledku mokré a špinavé plenky,
 • dyshidrotická dermatitida: způsobuje svědivé puchýře na okrajích rukou, na dlaních, prstech a chodidlech,
 • kontaktní dermatitida: jedná se o alergickou nebo dráždivou reakci na nějakou látku, objevuje se kdekoli po těle,
 • periorální dermatitida: dermatitida kolem úst připomínající akné nebo rosaceu (růžovku),
 • numulární dermatitida: projevuje se kruhovitými, svědivými skvrnami,
 • cerkáriová dermatitida: může se objevit po koupání, způsobuje ji parazit žijící ve vodě,
 • neurodermatitida: je způsobena intenzivním svěděním, které dráždí nervová zakončení kůže.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká kontaktem určité látky s pokožkou, což vyvolá nežádoucí reakci. Tato reakce se může projevit v podobě svědivých, pálivých, štípajících nebo puchýřovitých vyrážek.

Kontaktní dermatitida může být alergickou reakcí nebo reakcí na dráždivý podnět. V případě dráždivého podnětu dochází k přímému poškození kůže vnější látkou, což vyvolává nežádoucí odezvu, zatímco u alergické kontaktní dermatitidy látka nemusí kůži přímo poškodit, ale vyvolá reakci imunitního systému.

Periorální dermatitida

Periorální dermatitidu snadno rozpoznáte podle lokalizace vyrážky kolem úst. Objevit se dále může na očních víčkách, kolem očí a nosu. Výjimečně ji ovšem můžete zaznamenat i v oblasti genitálií. Ještě vzácnější může být její výskyt v uších, na krku, na pokožce hlavy, trupu a končetinách.

Periorální dermatitida se zpravidla projevuje šupinatěním nebo červenou hrbolatou vyrážkou, přičemž hrbolky mohou obsahovat tekutinu čiré barvy. Vyrážku dále může doprovázet i mírné svědění a pálení. Jedná se o chronické onemocnění, proto se i po léčbě často vrací zpátky.

Někdy se také může změnit v rosaceu, což je kožní onemocnění, které způsobuje začervenání a červené papuly uprostřed obličeje. Příčina vzniku není jasná, ale může se objevit po používání mastí a krémů s kortikoidy. Nejčastější příčinou periorální dermatitidy u dětí bývá používání pasty s fluorem.

Numulární dermatitida

Numulární dermatitida se projevuje oválnými vředy, často po poranění kůže. Může postihnout kteroukoli část těla, nicméně na obličeji ani pokožce hlavy není obvyklá.

Prvním příznakem tohoto ekzému je obvykle skupina malých skvrn nebo hrbolků na kůži, které se později spojí a vytvoří větší skvrny o velikosti až několika centimetrů.

Tyto oblasti jsou často oteklé, tvoří se zde puchýře, z nichž vytéká tekutina, a později se odlupují. Kůže mezi vředy bývá suchá. Příčina této dermatitidy není známa, ale pravděpodobně souvisí se suchou pokožkou, jejíž kožní bariéra je narušena.

Rakovinou kůže trpí čím dál více lidí. Jak ji včas odhalit?
Přečtěte si také:

Rakovinou kůže trpí čím dál více lidí. Jak ji včas odhalit?

Cerkáriová dermatitida

Cerkáriová dermatitida je způsobena parazitem vyskytujícím se ve sladké i slané vodě, který se může dostat do těla během plavání. Na místě pak vyvolává alergickou reakci a vyrážku. Naštěstí tito parazité nedokáží na lidské kůži přežít příliš dlouho, takže se obvykle vyrážka zlepší do několika dní. Projevuje se malými zarudlými pupínky nebo hrbolky, které může doprovázet svědění či pálení kůže.

Neurodermatitida

Neurodermatitida začíná svěděním kůže, které dráždí nervová zakončení kůže a bývá velmi intenzivní. Může být vyvolána nějakou látkou, ale stejně tak ji mohou způsobit i stres a úzkost. Někdy má také souvislost s jinými stavy, jako je atopická dermatitida, suchá kůže nebo lupénka.

Svědivé skvrny mohou být velké zhruba 36 centimetrů a bývají šupinaté. Mohou být načervenalé, nažloutlé i nahnědlé a starší skvrny také bílé. Tento stav se může stát chronickým. [7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16]

Co dermatitidy způsobuje?

Příčiny dermatitidy se mohou lišit v závislosti na jejím konkrétním typu. Důvodem specifických vyrážek však často bývají faktory vnějšího prostředí. Spouštěčem může být určitá látka, okolní prostředí, parazit nebo nějaký zdravotní stav, a to včetně dalšího kožního onemocnění.

Velký vliv na kožní vyrážky má také stres, který je může přímo vyvolat a/nebo zhoršit. Jde přitom o stres emocionální i fyzický. Mezi časté příčiny, které způsobují dermatitidu, tedy patří:

 • expozice dráždivým látkám, jako je parfém, sprchový šampón nebo pleťová voda,
 • suchá kůže,
 • stres,
 • hormonální změny,
 • genetické faktory,
 • imunitní reakce,
 • virová nebo bakteriální infekce. [17, 18]

Diagnostika dermatitidy

Pokud u vás přetrvávají příznaky některé dermatitidy, jako je vyrážka, suchost nebo svědění kůže, měli byste vyhledat kožního lékaře, který prohlédne vaši pokožku a určí správou diagnózu.

Bude chtít znát příznaky, které jsou součástí vašich obtíží, a zeptá se vás na veškeré detaily ohledně vyrážky, například jak dlouho tyto problémy přetrvávají, zda jste přišli do kontaktu s nějakými dráždivými látkami, za jakých okolností se vyrážka zhoršuje a podobně.

Ke stanovení správné diagnózy obvykle stačí pouhý pohled na kůži, případně může lékař provést test kožní alergie. Ve výjimečných případech můžete podstoupit biopsii kůže, která spočívá v odebrání malého vzorku kůže a následném testování pod mikroskopem. [19, 20, 21]

Jaký typ dermatitidy vás trápí?

Léčba dermatitidy

Léčba dermatitidy může být celkem složitá, jelikož příčina problému zůstává často nejasná. Pokud se podaří odhalit, co dermatitidu způsobuje, bude se léčba soustředit na odstranění původce obtíží.

V opačném případě se léčba zaměřuje na zmírňování projevů dermatitidy, udržování nemoci pod kontrolou a vyhýbání se faktorům, které ji mohou zhoršit. Důležité je zachovávat podrážděnou oblast neustále čistou a neškrábat ji, aby nedošlo k zanesení infekce do kůže.

Pokud je příčinou určitý alergen nebo dráždivá látka, je nutné se těmto faktorům vyhýbat. Kůži, která je suchá, je možné zvlhčovat mastmi nebo krémy na bázi vazelíny či lanolínu. Specifická léčba za použití určitých léků se však bude odvíjet od typu dermatitidy a příznaků problému. Zahrnovat může například antimykotika, kortikoidy, antihistaminika a podobně. [22, 23]

Zdroje: nzip.cz, cpzp.cz, pediatriepropraxi.cz, medicinapropraxi.cz, my.clevelandclinic.org, nhs.uk, healthline.com, mayoclinic.org, medparkhospital.com

Co je dermatitida?
Dermatitida označuje zánět kůže, který může mít mnoho různých příčin. Charakteristické je pro ni svědění, škrábání či zčervenání. Běžně ji vyvolá citlivost na dráždivé podněty z vnějšího okolí, ale může jít též o podráždění pokožky nebo nemoc. Dermatologové rozlišují například atopickou dermatitidu, seboroickou nebo kontaktní dermatitidu.
Jaké má dermatitida symptomy?
Příznaky různých dermatitid se liší v závislosti na jejich typu. Stejně tak se může lišit i místo výskytu těchto vyrážek na těle. Zatímco pro periorální dermatitidu je charakteristická oblast nosu a úst, atopická dermatitida se objevuje spíše na kolenou, kotnících a loktech. Mezi další symptomy dermatitid patří vyrážka, puchýře, otoky nebo suchá kůže.
Jak se dermatitida léčí?
Pro úspěšnou léčbu dermatitidy je zapotřebí odhalit nejdříve jejího původce, jehož je potřeba eliminovat. Pokud je příčina dermatitidy nejasná, soustředí se terapie především na zmírnění projevů. Základní zásadou je dermatitidu nedráždit, neškrabat a udržovat postiženou oblast v čistotě. Pokožku, která má tendenci k vysoušení, je vhodné pravidelně ošetřovat krémy či mastmi.
 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?