LONDÝN -
„Myšlenka, že devadesát procent případů HIV v Africe zavinil styk mezi nakaženými, se prostě neshoduje s fakty,“ řekl stanici BBC jeden z autorů studie, pensylvánský vědec David Gisselquist.
Američtí vědci prostudovali množství materiálů o šíření viru HIV v Africe za posledních 20 let. „Toto zjištění by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro boj s virem HIV,“ napsala agentura Reuters.
V nejpostiženější oblasti, subsaharské Africe, žije třicet až 42 miliónů lidí postižených nemocí AIDS. Většina vědců věří, že heterosexuální styk s nakaženým zaviňuje až devadesát procent případů.
„Každý rok se v Africe použijí stovky miliónů injekčních stříkaček, které se bez sterilizace používají pro více pacientů,“ říkají výzkumníci. |
Vědci ze Spojených států a Francie argumentují, že výskyt AIDS v Africe odporuje běžnému vzorci šíření sexuálně přenosných chorob.
Zatímco například v Zimbabwe v devadesátých letech počet ostatních nemocí tohoto druhu klesal díky odpovědnějšímu chování lidí, počet infekcí AIDS vzrostl více než o desetinu. Existuje rovněž příliš vysoký počet dětí, jejichž matky nakaženy nejsou.
Stovky milionů stříkaček bez sterilizace
„Každý rok se v Africe použijí stovky miliónů injekčních stříkaček, které se bez sterilizace používají pro více pacientů,“ upozornil David Gisselquist.
Názor, že šíření HIV má na svědomí nedostatečná hygiena ve zdravotnických zařízeních, byl ale populární již před dvaceti lety.
Riziko, že se Afričan nakazí virem při ošetření kontaminovanou injekční stříkačkou, je vědci odhadováno na dva až sedm procent. Průměrný obyvatel rozvojové země dostane 1,5 injekce ročně a bylo rovněž zjištěno, že virus HIV dokáže za pokojové teploty přežít ve stříkačce více než čtyři týdny.
„Tato teorie o šíření AIDS je sice přijatelná, ale velmi kontroverzní,“ uvedla stanice BBC.
Výsledky publikované v časopise Britské královské společnosti pro medicínu někteří vědci zpochybnili.
„Myšlenka, že špinavé injekční stříkačky či infikované krevní transfúze jsou hlavní příčinou šíření HIV v Africe, nesouhlasí se zkušenostmi z terénu,“ řekl novinářům Chris Ouma, ředitel zdravotnických programů charitativní organizace ActionAid Kenya. „V Keni byly zdravotnické procedury většinou bezpečné, infekce přesto rostla.“.
UNAIDS: výsledky studie nejsou spolehlivé
Představitelé Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) se závěry výzkumu nesouhlasí, protože jim studie, z nichž američtí vědci vycházeli, nepřipadají dostatečné.
UNAIDS podporuje dosud převládající názor, že 90 procent obyvatel Afriky se virem HIV nakazilo při pohlavním styku.
Zatímco podle jejich závěrů je přenos AIDS zaviněn znečištěnými jehlami ze 60 procent, UNAIDS tuto příčinu uvádí jen v pěti procentech případů.
Organizace UNAIDS varuje před podobnými zprávami, které by podle ní mohly vést k tomu, že lidé přestanou být ostražití a nebudou užívat k ochraně kondomy.
Keňský spolupracovník UNAIDS Christopher Uoma navíc upozorňuje, že by zpráva mohla odradit obyvatele Afriky od návštěv zdravotnických zařízení.
DÁLE ČTĚTE: Epidemie AIDS může položit ukrajinské zdravotnictví První zveřejněný případ infekce virem HIV mezi dvěma ženami |
Hospodářské noviny, 21.2. 2003