Na programu jednání bylo několik hlavních bodů: 1. Prezentaci a informace k hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb přednesla Mgr. Milena Kalvachová z oddělení kvality zdravotní péče.
2. Informace k metodickému pokynu vedení dokumentace v průběhu SV, AKK, CK a kontrolní činnosti přednesená PhDr. Michaelou Hofštetrovou-Knotkovou.
3. Prezentaci ke kontaktní sestře měla ředitelka Nadačního fondu Porozumění Markéta Purkardová.
4. Informace z odboru vzdělávání a vědy, které se týkaly činnosti a personálního obsazení oddělení ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů a uznávání kvalifikací, sdělila vedoucí oddělení Mgr. Alena Šmídová.
5. Informace k návrhu nového zákona, který má nahradit zákon č. 96/2004 Sb.
6. Informace ze zasedání CNO na Kypru přednesla Mgr. Šmídová.
Informace k hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb: Mgr. Milena Kalvachová vysvětlila strategii kvality a bezpečné zdravotní péče, která vychází z doporučení Evropské komise, WHO a projektu OECD. Realizován je akční plán MZ o kvalitě a bezpečnosti zdravotní péče 2010–2012. Z doporučení Rady EU na období 2013–2014 vyplývá několik úkolů: * aktivně zapojit pacienty do problematiky jejich bezpečí, * nerepresivní hlášení nežádoucích událostí, * strategii a bezpečí uplatňovat i mimo nemocniční péči, * zajistit dostatek speciálního personálu na kontrolu infekcí v nemocnicích a zlepšit jejich odbornou přípravu, * zlepšit prevenci a kvalitu v zařízeních dlouhodobé péče.
Od 1. 4. 2012 je platná vyhláška č. 102/2012 Sb., o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové péče. Minimální požadavky pro zavedení interního systému hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb jsou uveřejněny ve Věstníku MZ č. 5/2012. V přípravě je novela zákona č. 372/2011 Sb. a uvedené vyhlášky, která bude obsahovat hodnocení kvality a bezpečí pro všechny formy péče – lůžkovou, jednodenní i ambulantní.
Veškeré informace problematiky kvality a bezpečí zdravotních služeb jsou na www.mzcr.cz, portál Kvality a bezpečí.
Informace k metodickému pokynu o průběhu SV, AKK, CK: Náměstkyně NCO NZO PhDr. Michaela
Hofštetrová-Knotková seznámila přítomné s výsledkem kontrol akreditovaných pracovišť, která realizují specializační vzdělávání, akreditované kvalifikační a certifikované kurzy, a dále informovala o metodickém pokynu pro jednotné vedení dokumentace akreditovanými zařízeními, vydaném ministerstvem zdravotnictví. Metodický pokyn byl uveřejněn ve Věstníku MZ č. 7/2012.
Přítomní byli požádáni, aby upozornili své zaměstnance, aby při podávání žádostí o zařazení do specializace nebo žádosti o akreditaci používali elektronický systém vyplňování žádostí ve webové aplikaci EZP (Evidence zdravotnických pracovníků).
Komunikace a kontaktní sestra: Ředitelka Nadačního fondu Porozumění Markéta Purkardová přítomné v krátkosti seznámila s činností nadačního fondu a současně vysvětlila svoji přítomnost na poradě. Její návrh na vznik tzv. kontaktní sestry vychází z vlastních zkušeností rodiče hospitalizovaného dítěte. Nastínila konkrétní činnosti, které by měla tato sestra vykonávat. Navrhla pod záštitou nadace zrealizovat pilotní projekt a vytvořit akreditovaný kurz zaměřený na potřebné znalosti a činnosti kontaktní sestry.
Pro zmapování názorů, zda je kontaktní sestra potřebná v nemocničních zařízeních, zvláště na dětských pracovištích intenzivní péče, byl předložen účastníkům porady dotazník. Pokud se chtějí i čtenáři zapojit do dotazníkového šetření, mohou dotazník najít na webu MZ ČR v sekci vzdělávání – porady a konference a zaslat ho anonymně na uvedenou adresu.
Informace z odboru VZV: Na oddělení VZV/2 nově nastoupily na uvolněná místa Mgr. Eva Karpíšková a Mgr. Alena Kolorosová. Z činnosti tohoto oddělení se Mgr. Alena Šmídová zmínila o vyřizování počtu žádostí k odstranění tvrdosti zákona, se kterým se již v návrhu nového zákona nepočítá. Od nabytí účinnosti malé novely zákona č. 96/2004 Sb. z roku 2011 bylo do listopadu 2012 vyřízeno celkem 134 žádostí, z nichž ministr zdravotnictví vyhověl 27, a to převážně v oborech fyzioterapeut a radiologický asistent.
V průběhu roku 2012 bylo uděleno 173 akreditací pro specializační studium, 56 pro akreditované kvalifikační kurzy a 76 pro certifikované kurzy.
Ze statistiky ÚZIS byli účastníci porady seznámeni s údaji o naplněnosti lůžkových zařízení ošetřovatelským personálem, kdy ke konci roku 2011 byl počet v kladných číslech, konkrétně přebývá 379 ošetřovatelského personálu. V roce 2008 byl tento stav v minusových číslech: –1190.
Z diskuse vyplynulo, že je v některých regionech
nedostatek radiologických asistentů, dětských sester, klinických psychologů, porodních asistentek a zdravotních laborantů. V ostatních oborech většinou převládá poptávka nad nabídkou.
Porady hlavních sester ČR v roce 2013 jsou naplánovány na 14. 5. v Brně v sídle NCO NZO a 26. 11. v Praze v budově MZ ČR.
Informace k návrhu nového zákona, který má nahradit zákon č. 96/2004 Sb.: Návrh nového zákona nebyl dosud projednán na poradě vedení MZ ČR, aby mohl být zaslán do vnitřního připomínkového řízení. Zapracovávány jsou další připomínky. K předběžnému návrhu nového zákona, který byl v říjnu umístěn na web MZ ČR, byly vzneseny připomínky, které směřovaly hlavně do oblastí registrace, kde je požadavek vedení MZ ČR registrace pouze 5 regulovaných povolání (lékař, zubní lékař, farmaceut, všeobecná sestra a porodní asistentka), do oblasti celoživotního vzdělávání, dvojkolejnosti vzdělávání (VOŠ, VŠ) a řízení ošetřovatelství – hlavní, vrchní a staniční sestra.
Na poradě bylo zdůrazněno, hlavně vzhledem k četným dotazům všeobecných sester, že vzdělání absolvované podle dříve platných předpisů (absolvování střední zdravotnické školy) je a bude nadále platné, odborná způsobilost zůstává. Prezentace k navrhovanému zákonu, kde jsou zachyceny nejhlavnější změny, je uvedena na webu MZ ČR v sekci vzdělávání – porady a konference.
Větší diskuse se rozpoutala k vedení ošetřovatelských povolání – k podmínkám vzdělání a praxe hlavní, vrchní a staniční sestry. Přítomnými bylo většinou požadováno zmírnění podmínek vzdělání, aby na tuto funkci dosáhly i sestry s dříve požadovaným středoškolským vzděláním. Tento návrh bude podpořen a návrh zákona upraven. Informace ze zasedání CNO na Kypru: Mgr. Alena Šmídová seznámila přítomné s obsahem dvoudenního jednání hlavních sester EU-CNO, kterého se zúčastnila v říjnu tohoto roku v rámci kyperského předsednictví v Radě EU. V průběhu jednání i v jeho závěrech byl kladen velký důraz na důležitost a význam povolání všeobecné sestry.
Účastníci setkání se podělili o zkušenosti spojené s vývojem kompetencí všeobecných sester a porodních asistentek, vývojem v ošetřovatelství a jeho perspektivách a shodli se na následujících závěrech: * sestry a porodní asistentky jsou přítomny v každé chvíli života lidí, od narození až po smrt, * trendy zdravotní péče v průběhu posledních let směřují od nemocniční péče ke komunitní péči, od centralizované k decentralizované péči, * sestry a porodní asistentky se setkávají se stále novými rolemi a povinnostmi jako členové multidisciplinárního a víceodvětvového zdravotnického týmu, * jsou individuální a rodinní „advokáti“, poradci a podporovatelé pacientů, * jsou klíčovými odborníky pro spojení potřeb zdravotní péče o ohrožené pacienty v celém systému zdravotní péče, * hrají klíčovou roli v primární a domácí zdravotní péči, * dobrým paradigmatem z Kypru je MentalHealth Community Nursing (MHCN), * vývoj pokročilé ošetřovatelské praxe – globální trend v posledních desetiletích – má vliv na vysokou odbornou znalost, komplexní rozhodování, dovednosti, kompetence klinické praxe (rodinné ošetřovatelství, komunitní ošetřovatelství, dětské ošetřovatelství, péče o duševní zdraví) podle zdravotní potřeby každé země, * sestry a porodní asistentky zastávají klíčové a stále důležitější role při úsilí společnosti o zvládání veřejného zdraví, * existují významné pokroky, přesto jsou nesmírné rozmanitosti a rozdíly mezi zeměmi EU, * v primární péči se zdá, že vhodně vyškolené sestry mohou produkovat vysoce kvalitní péči a dobré výsledky pro pacienty jako lékaři, * schopnost poskytovat kulturně kompetentní péči je důležitá pro všechny zdravotníky – zvýšené napětí u pacientů a jejich rodin může vést k nedostatečné péči, * je důležité použití transkulturních ošetřovatelských modelů v podpoře zdraví na základě kulturního povědomí, kulturní znalosti a citlivosti, * používat osvědčená paradigmata, postupy i politiky s důrazem na sociokulturní infrastrukturu, * sestry mohou působit jako vedoucí článek při podpoře zdraví v rámci Evropského společenství, což dokládá holisticky i kulturně odpovídající ošetřovatelská péče, * sestry jsou rozhodujícími poskytovateli primární zdravotní péče při stárnutí.
Velký důraz byl kladen na péči o pacienty s demencí. Byly zdůrazněny některé principy: * zachování pacientské důstojnosti je důležitým prvkem ošetřovatelské péče, * studenti si uvědomují význam zachování důstojnosti pacienta, ale je nutné si uvědomit, že je ohrožena, * pedagogové by se měli zaměřit na problematiku důstojnosti pacientů, aby mohli pomoci studentům pochopit její význam, * péče o pacienty s demencí a jejich rodiny je globální zdravotní problém, * péče o pacienty s demencí je velkým břemenem pro primárně pečující rodiny, kdy jsou pečovatelé ohroženi psychiatrickou nemocností, špatným zdravím a špatnou kvalitou života, * zaměřit se na podporu rodinné péče a posílit pečovatelskou roli, * stárnutí populace se bude zrychlovat v průběhu příštích dvou desetiletí, sestry jsou rozhodujícími poskytovateli primární zdravotní péče při stárnutí.
Vážené a milé sestry a další zdravotničtí pracovníci, přeji vám do roku 2013 co nejvíce zdraví, mnoho sil, elánu a spokojenosti v rodině i v zaměstnání. Děkuji za vaši obětavou práci!
O autorovi| Mgr. Alena Šmídová, oddělení ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů a uznávání kvalifikací MZ ČR