Několik států USA letos přijalo zákony, které výrazně zpřísnily potraty. Ty je zde možné provádět jen tehdy, pokud ještě není tlukot srdce plodu detekovatelný ultrazvukem. Tlukot srdce je možné často zjistit již po šestém týdnu gravidity, kdy o ní žena ještě nemusí vědět. Tyto zákony byly následně napadeny žalobami, takže se očekává, že konečné rozhodnutí o ústavnosti připadne na Nejvyšší soud USA, kde ale mají většinu soudci hlásící se ke konzervativním postojům.
Zákonodárci v Alabamě ale zvolili ještě přísnější potratový režim, ukončení těhotenství zakázali v jakékoli době gravidity s výjimkou stavu, který by ohrozil život matky. Republikáni v Alabamě odmítli i návrh demokratů, aby potrat byl umožněn ženám a dívkám, které se staly oběťmi znásilnění a incestu.
Pokud někdo v Alabamě potrat v případě zavedení schváleného návrhu zákona provede, bude mu hrozit trest deseti až 99 let vězení. Žena, která interrupci podstoupí, trestně odpovědná nebude. Obhájci zpřísnění potratů tvrdí, že právo na život nenarozeného dítěte je nadřazeno všem ostatním právům.
Republikánští zákonodárci v Alabamě rovněž uvádějí, že smyslem návrhu je i to, aby se potraty věnoval přímo Nejvyšší soud USA, který by mohl zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973. To interrupce v USA de facto legalizovalo.