PRAHA - ve Spojených státech.
„Američany především zaujalo, jak máme dobře zorganizovaný systém akutní anginoplastiky,“ řekl Češka.
„Je to metoda, která je nejmodernější a přináší pacientům největší užitek. V České republice ji provádí všech třináct kardiocenter. A čtyřiadvacet hodin denně,“ dodal s tím, že lékaři z regionálních nemocnic o tomto systému vědí, a tak pacienti s infarktem se dostávají na tato pracoviště poměrně včas.
„Další kardiocentra už v České republice nejsou třeba, protože jejich dostupnost je v rádiusu maximálně sto kilometrů a to lze dnes sanitkou zvládnout za poměrně krátkou dobu,“ řekl Češka. Čím dříve se pacient na takové pracoviště dostane, tím lépe. Ideální je 90 minut od události. Zatím je to ale v průměru tak do čtyř hodin.
Počet úmrtí klesl o třetinu
Docent Češka sdělil, že kardiologická péče v České republice se za posledních 15 let výrazně zlepšila. To potvrzuje i zakladatel dětského kardiocentra v Motole profesor Milan Šamánek.
„V dětské kardiologii v současné době nemáme v Evropě konkurenci a jsme jedním z nejlepších pracovišť na světě.“
Kvalitní péče vede k tomu, že počet úmrtí na akutní infarkt se snížil zhruba o 30 procent. Přesto však nemoci srdce a cév mají na svědomí ročně 52 procent všech úmrtí.
Praktickým lékařům je určen časopis Kapitoly z kardiologie a pacienti pak dostávají tzv. Dopisy vašemu srdci, kde se poučí, co a jak dělat se svým onemocněním, jaká je nejlepší prevence
Právo