O experimentech badatelů z Massachusettského technického institutu informoval odborný časopis Nature. Tento prostředek účinkuje na úrovni molekul. Myši s rakovinou kůže a plic, které jím byly léčeny, žily třikrát déle než neléčení hlodavci.
Vědci soudí, že jejich metoda může mít tytéž účinky u lidí. „Očekáváme, že poté, co bude uzpůsobena pro lidi, bude mít stejné výsledky jako u zvířat,“ řekl profesor Ram Sasisekharan.
Chytrá bomba využívá pro dopravu protirakovinných léků do nádoru a ničení jeho cévního zásobování takzvanou nanotechnologii, která pracuje na úrovni molekul a atomů. Bomba, jež je podobná dvěma balonům v sobě, je injektována do krevního
oběhu, putuje jím k nádoru a poté do něho proniká.
V nádoru se rozloží vnější membrána a uvolní se lék, který ničí zásobovací cévy, takže tumor nemůže být vyživován. Nanobuňka uchycená v nádoru exploduje a chemoterapeutický přípravek, který v ní byl obsažen, ničí rakovinné buňky.
Při tomto způsobu léčby se nepoškozují zdravé buňky. To by znamenalo možnost vyloučení vedlejších účinků, jako je vypadávání vlasů, nevolnost, zvracení nebo hubnutí, které jsou průvodním jevem při běžné chemoterapii či ozařování.
ČTK