Antikoncepce bývá důvodem první návštěvy dívky u gynekologa

5. 3. 2012 8:08
přidejte názor
Autor: Redakce
Recept na antikoncepci bývá důvodem první návštěvy dívky u gynekologa, pokud už dřív nebyla na očkování proti rakovině čípku. Hormonální pilulky může lékař psát dívkám od 15 let. Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka není neobvyklé, když pro pilulky přijde matka s patnáctiletou dcerou, nebo si pro ně přijde šestnáctiletá dívka sama.


„Je chvályhodné, když dívka, která chce začít sexuálně žít, uvažuje včas o ochraně,“ řekl Dvořák ČTK. V České republice se hormonální antikoncepcí chrání přes 40 procent žen plodného věku, doplnil gynekolog Jaroslav Jeníček. Podle něj je paleta přípravků natolik obsáhlá, že pokryje celé reprodukční období ženy, od první menstruace po přechod, kdy činnost vaječníků končí. Aby však žena měla z antikoncepce užitek a případná zdravotní rizika byla co nejmenší, musí ji lékař nejprve vyšetřit a zhodnotit její zdravotní stav.

Výběr antikoncepce tedy začíná rozhovorem o prodělaných nemocech i o těch, které jsou v rodině. Volbu ovlivní to, zda u dívky nebo v její nejbližší rodině jsou nemoci srdce a cév, včetně žilní trombózy a vysokého tlaku, rakovina prsu a jiné zhoubné nádory, migréna, cukrovka, nemoci jater a slinivky a vysoký cholesterol.

Gynekolog zjistí, zda dívka trpí alergií, jaké léky pravidelně užívá a zda kouří. Léky na epilepsii nebo antibiotika snižují účinek antikoncepce, kouření zvyšuje riziko ucpání cév krevní sraženinou, hlavně po 35. roce věku. Pro zhodnocení situace potřebuje gynekolog znát i charakter menstruačního cyklu, kdy začal, zda je pravidelný, u žen také počet těhotenství, případně gynekologických operací. Pacientce změří tlak a zhodnotí index tělesné hmotnosti, je-li vysoký, stoupá riziko trombózy.

Lékař provede standardní gynekologické vyšetření vnějších i vnitřních pohlavních orgánů, pomocí speciálního přístroje zkontroluje stav děložního čípku a odebere z něj buňky na preventivní vyšetření, které odhalí případnou počínající rakovinu, popsal vyšetření Jeníček.

Před výběrem přípravku seznámí lékař dívku i s příznivými „neantikoncepčními“ účinky. Vedle ochrany před nechtěným početím srovná hormonální antikoncepce nepravidelný cyklus a zmírní problémy spojené s menstruací, jako jsou bolesti hlavy či nervozita, sníží bolestivost menstruace, omezí riziko mimoděložního těhotenství a pánevních zánětů, rakoviny vaječníků a dělohy. Některé přípravky působí i proti akné.

Po třech měsících užívání by dívka měla přijít na kontrolu, pokud má potíže, tak i dříve. Je-li vše v pořádku, stačí další kontrola za rok.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?