Celkový pojem kvality života je souborem 4 základních okruhů, jejichž naplnění vždy podléhá subjektivním požadavkům a představám jedince: * tělesná pohoda (pocity síly/únavy, spánek a odpočinek, bolest, celkové tělesné zdraví, fertilita), * psychická pohoda (záliby, úzkost, distres z bolesti, diagnostiky a terapie, pocit štěstí), * sociální pohoda (distres v rodině, vztahy, sexuální zájem a funkce, zaměstnání, izolace, finanční situace), * duševní pohoda (smysl onemocnění, naděje, pozitivní změny).
Aortobifemorální bypass je operace, při které je obnoven přítok krve do dolních končetin za pomoci umělé cévní protézy. Bypass je veden z abdominální aorty a vede po arteria femoralis sin. a dx.
Cíl výzkumu
Hlavním cílem výzkumné části bylo zjistit, zda kvalita osobního a profesionálního života nabyla po provedeném aortobifemorálním bypassu zvýšené hodnoty.
Stanovené hypotézy: H0 - Předpokládáme, že se kvalita života po aortobifemorálním bypassu nezmění.
H1 - Předpokládáme, že kvalita života bude vyšší po aortobifemorálním bypassu, než byla před výkonem.
Výzkumný vzorek: Vzorek tvořilo 85 respondentů (11 žen, 74 mužů) ve věku 45-70 let, jednalo se o záměrný výběr vzorku (pacienti po aortobifemorálním bypassu).
Metodika výzkumu: * dotazníková metoda (16 otázek, formulované jako uzavřené polytomické položky) * sběr dat v období 1. 6. 2010 až 31. 1. 2011 ve VÚSCH a. s. v Košicích v ambulanci Kliniky cévní chirurgie * 85% návratnost dotazníků (85 respondentů ze 100 rozdaných dotazníků) * výsledky jsou zpracované v tabulkách, grafech a pomocí párového t-testu (párový t-test slouží k porovnání středních hodnot mezi prvními a druhými prvky uspořádaných dvojic, např. střední hodnota systolického tlaku u kuřáků před ukončením kouření a po ukončení kouření) Přehled některých výsledků (pracovní schopnost, bolest, úzkost): * Zhodnocení pracovní schopnosti (graf 1, t-test tab. 1): Jak je možné vidět v grafu 1 a t-testu, hodnoty týkající se pozitivní změny kvality života mají tendenci se zvyšovat. P-hodnota je menší než hladina významnosti, takže jsme zamítli dílčí hypotézu H0 a platí alternativní hypotéza, protože došlo ke zlepšení kvality života v oblasti pracovní schopnosti. * Zhodnocení pocitu bolesti (graf 2, t-test tab. 2): Jak lze vidět v grafu 2 a t-testu, hodnoty týkající se pozitivní změny kvality života mají tendenci se zvyšovat. P-hodnota je menší než hladina významnosti, takže jsme zamítli hypotézu H0 a platí alternativní hypotéza, protože došlo ke zlepšení kvality života v oblasti hodnocení pocitu bolesti.
Zhodnocení úzkosti (graf 3, t-test tab. 3): Jak lze vidět v grafu 3 a t-testu, hodnoty týkající se pozitivní změny kvality života mají tendenci se zvyšovat. P-hodnota je menší než hladina významnosti, takže jsme zamítli hypotézu H0 a platí alternativní hypotéza, protože došlo ke zlepšení kvality života v oblasti hodnocení pocitu úzkosti.
Závěr
Z výsledků výzkumu lze konstatovat, že aortobifemorální bypass zlepšil kvalitu života pacientů s obliterujícím arteriálním poškozením v oblasti fyzické, psychické, sociální a duševní pohody. Protože šlo o celkové zhodnocení kvality života, mohlo být ovlivněné různými faktory, jako je momentální zdravotní stav, psychické a duševní rozpoložení respondentů, které jsme my ovlivnit nemohli.
Literatura
KONEČNÁ, D.; KUBÍČEK, Z.; GAJOVÁ, B.: Možnosti ovlivnění kvality života onkologických pacientů. noviny. 2002 (36), 51, 36, s. 14, ISSN 0044-1996.
TOKÁROVÁ, A. K metodologickým otázkam výskumu a hodnotenia kvality života. In: Kvalita života v kontextoch globalizácie a výkonovej spoločnosti. Prešov: Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, 2002. 606 s. ISBN 80-8068-087-6.
Tabulka 1:
před bypassem po bypassu
N 2,67 3,12
SD 0,54 0,44
t -4,37
P (T⇐Zt) (1) 1,8 x 10-5
alfa 0,05
Legenda: N - aritmetický průměr, SD - rozptyl,
t - hodnota t-testu,
P (T ⇐Z t) - kritická hodnota,
alfa - hladina významnosti
Tabulka 2:
před bypassem po bypassu
N 3,4 2,49
SD 0,34 0,32
t 10,01
P (T⇐Zt) (1) 3,08 x 10-16
alfa 0,05
Legenda: N - aritmetický průměr, SD - rozptyl,
t - hodnota t-testu,
P (T ⇐Z t) - kritická hodnota,
alfa - hladina významnosti
Tabulka 3:
před bypassem po bypassu
N 3,15 1,89
SD 0,64 0,77
t 10,32
P (T⇐Zt) (1) 7,61 x 10-17
alfa 0,05
Legenda: N - aritmetický průměr, SD - rozptyl,
t - hodnota t-testu,
P (T ⇐Z t) - kritická hodnota,
alfa - hladina významnosti
Souhrn
Rekonstrukce cév jsou náročné a vyžadují zkušenost a zručnost členů operačního týmu. Arteriální bypass umožňuje v mnoha případech úspěšnou záchranu končetiny. Jedním z nich je aortobifemorální bypass. Autorka článku se prostřednictvím výzkumu snažila nahlédnout do problematiky kvality života specifického vzorku pacientů po aortobifemorálním bypassu. Klíčová slova: kvalita života, aortobifemorální bypass, párový t-test
O autorovi| PhDr. Ľudmila Zudlová-Horváthová, Operačné sály - Klinika cievnej chirurgie, VÚSCH, a. s., Košice (l.zudlova@yahoo.com)
Graf 1: Schopnost pracovat před aortobifemorálním bypassem a po něm
Graf 2: Hodnocení pocitu bolesti před aortobifemorálním bypassem a po něm
Graf 3: Problematika úzkosti před aortobifemorálním bypassem a po něm