PEKING - jež postihla tuto oblast v souvislosti s šířením
akutního syndromu dýchacích cest (SARS).
Na epidemii zemřelo již 53 lidí na různých místech na světě a přes 1300 bylo nakaženo. Bilance obětí vzrostla poté, co představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu prohlásili, že dosud neznámý typ zápalu plic šířící se v jihočínské provincii Kuang-tung je s největší pravděpodobností totožný se SARS.
Právě středeční přiznání 31 obětí a 800 nakažených z Kuangtungu vedlo v sousedním Hongkongu k novým obavám.
Tisíce obyvatel vyšly dnes do ulic s rouškami na ústech, takže rušné město připomínalo obrovskou nemocnici. Mnohé lékárny již roušky vyprodaly, jinde jejich cena vzrostla na desetinásobek.
„Zapomeňte na střely Scud a přesně naváděné bomby. Všichni bychom mohli umřít, kdyby někdo s touto chorobou jen zakašlal,“ říká vyděšená hongkongská matka Shirley Li, která posílá svého syna v roušce do školy.
V Singapuru se zavřely školy
Půl milionu žáků dostalo nucené prázdniny také v Singapuru, kde bylo zrušeno vyučování ve všech základních a středních školách. Singapur hlásí dva mrtvé a přes 70 nakažených, 861 pacientů bylo ponecháno doma v karanténě.
Opačně se k problému šíření nebezpečné choroby staví Čína, která jako tradičně špatné zprávy nezveřejňuje. Středeční údaje o třech obětech nákazy v Pekingu čínský tisk většinou zcela opominul, v listu Beijing Morning Post se zpráva objevila na deváté straně.
Podle představitelů WHO epidemie v Číně již vyvrcholila a nyní počet nakažených klesá.
Jezte více česneku, nabádají SMS
WHO nicméně vyzvala čínské občany, aby chorobu nezanedbávali a s příznaky se ihned dostavili k lékaři. Mnozí se totiž ze zvyku uchylují k tradičním lidovým lékům jako je ocet či k bylinkám.
„Jezte více čerstvého česneku,“ hlásala jedna ze zpráv vysílaná na mobilních telefonech. „Nakrájejte ho, počkejte 15 minut, a pak ho snězte.“
ČTK