u těchto tří skupin signifikantně odlišná.
„Celiakie nejpravděpodobněji vzniká nevhodnou T-buňkami zprostředkovanou imunologickou odpovědí proti glutenu u geneticky predisponovaných jedinců, kdežto TH2 lymfocyty se podílejí na IgE zprostředkovaných reakcích,“ píše dr. Carolina Ciacci z University of Naples v Itálii. „O koexistenci TH1 a TH2 onemocnění se tedy stále diskutuje,“ dodává.
Lékaři zjišťovali prevalenci alergie u 1044 dospělých osob s neléčenou celiakií, dále totéž u jejich 2752 příbuzných a u 318 partnerů. Dále ověřovali, zda rok trvající bezlepková dieta má vliv na prevalenci alergického onemocnění.
Všichni obdrželi standardizované dotazníky se zaměřením na výskyt eventuálních alergických symptomů. Všichni s pozitivními příznaky byli testováni buď PRICK testy nebo specifickými IgE. Pacienti s celiakií obdrželi ten sám dotazník ještě po uplynutí jednoho roku.
Výsledky
Alespoň jeden pozitivní alergický test byl u 173 (16,6%) pacientů s celiakií, u 523 (19%) příbuzných a 43 (13,5%) partnerů.
Ve skupině pacientů s celiakií byla atopická dermatitida zjištěna u 3,8% osob, ve skupině příbuzných v 2,3% případů a u partnerů jen u 1,3%.
Nebyly zjištěny žádné signifikantní rozdíly v alergické symptomatologii u pacientů s celiakií po uplynutí jednoho roku. Není však vyloučeno, že by déle trvající perioda bezlepkové diety mohla alergické příznaky zmírnit.
Zdroj: J Allergy Clin Immunol 2004, 113:1199-1203
MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz, 29.7.2004
autorka je externí spolupracovnicí redakce