Během bouřky se nesprchujte. Zde jsou důvody, proč to nedělat

7. 10. 2022 7:30
přidejte názor
Autor: Unsplash

Stromy se začnou pohupovat ve větru, obloha se zatáhne a vy náhle z dálky zaslechnete zvuk hromu. To je znamení, že je potenciální nebezpečí na cestě. S největší pravděpodobností od vás bude bouřka vzdálená maximálně 15 kilometrů. Co v takové chvíli dělat, nebo spíše nedělat?





Zvuk hromu byste nikdy neměli ignorovat, protože kde je hrom, tam bude i blesk, který dokáže člověka zabít nebo zmrzačit způsobem, který byste nejspíš vůbec nečekali. To podle CNN zahrnuje situace, jako je sprchování, koupání se ve vaně a dokonce i mytí nádobí.

Vzhledem k tomu, že blesk může projít potrubím, měli byste se během bouřky vyhnout veškerému kontaktu s vodou ve vaší domácnosti. Nesprchujte se, nekoupejte se, nemyjte nádobí ani si nemyjte ruce, poznamenalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Pravděpodobnost průniku blesku potrubím může být menší u plastových trubek než u těch kovových. Přesto je nejlepší se vyhýbat veškerému kontaktu s tekoucí vodou během probíhající bouřky, abyste snížili riziko, že budete zasaženi bleskem, dodalo CDC.

To ale není jediné nebezpečí, které vám během bouřky hrozí, když jste doma. Držet dál byste se měli také od balkonu, lodžie či verandy a přibližovat byste se neměli ani k otevřenému oknu nebo dveřím. Stejně tak se neopírejte o betonové zdi a nepoužívejte žádnou elektroniku zapojenou do zásuvky, jako je například počítač nebo mobil připojený k nabíječce. Bezdrátová zařízení jsou však bezpečná.

Blesk má větší žár než povrch Slunce

Když udeří blesk, vzduch se v daném místě náhle ohřeje až na 30 tisíc stupňů Celsia, což je přibližně pětkrát více, než je na povrchu Slunce, uvedla americká Národní meteorologická služba. Bezprostředně po zablesknutí se vzduch zase ochladí a rychle se stáhne. Právě toto rychlé rozpínání a smršťování vzduchu vytváří zvukovou vlnu, kterou slyšíme jako hrom.

Blesk dokáže zranit člověka mnoha způsoby. Přímý zásah je zpravidla smrtelný, jak uvedlo CDC, ale při doteku předmětu zasaženého bleskem mohou nastat i jiná zranění, jako jsou například tupá poranění, kožní léze a popáleniny. Stejně tak může dojít i k poškození mozku, svalů nebo očí. Proud může také procházet zemí, odrazit se od předmětu či osoby nebo dokonce proudit z předmětů v blízkosti země.

Můžete zkusit vypočítat vzdálenost mezi vámi a bleskem, ale měli byste to udělat z bezpečného místa, abyste nebyli zasaženi. Spočítejte, kolik sekund mezi probliknutím blesku a zvukem hromu proběhne a výsledek pak vydělte číslem 3. Tři sekundy se rovnají vzdálenosti jednoho kilometru. Devět sekund tak odpovídá vzdálenosti tří kilometrů a pokud nestihnete napočítat ani do tří, znamená to, že je bouřka hodně blízko, uvedla meteorologická služba.

K většině úmrtí i zranění během bouřky dochází, když jsou lidé venku, zejména v letních měsících v odpoledních a večerních hodinách, uvedlo CDC. Největší riziko hrozí především jedincům, kteří pracují venku, například na polích.

Pokud vás bouřka zastihne venku, rozhodně si nelehejte na zem. Blesk způsobuje elektrické proudění podél povrchu země, které může být smrtící na vzdálenost větší než 30 metrů. Pokuste se tedy raději dostat na bezpečné místo někde uvnitř. Venku není žádné místo bezpečné, poznamenalo CDC.

Vyhýbejte se všemu, co zvyšuje riziko, že budete zasaženi bleskem, jako je pobyt v blízkosti stromů nebo dokonce přímo pod nimi. Pokud ve vašem dohledu není žádný bezpečný úkryt, přikrčte se do polohy podobné míči. Dejte nohy blízko k sobě, dřepněte si co nejníž, skloňte hlavu a zakryjte si uši. Pamatujte ovšem, že tohle je nejzazší možnost v případě nouze, vždy je mnohem bezpečnější vyhledat přístřeší, uvedlo CDC.

Zdroj: cnn.com, cdc.gov

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?