Bezplenková komunikační metoda urychluje trénink chození na nočník. Jak začít?

10. 8. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Bezplenková komunikační metoda je způsob, jak reagovat na přirozené hygienické potřeby dítěte již od narození. Hlavní myšlenka tohoto přístupu spočívá v tom, že stejně jako všichni savci se i lidská miminka instinktivně brání tomu se zašpinit, a tak komunikují se svými rodiči pomocí různých pohybů a zvuků. Rodiče, kteří se rozhodnou tuto metodu uplatňovat, se tak učí vnímat signály svého potomka a jejich načasování. Zajímá vás, jak začít?


Co je bezplenková komunikační metoda?

Většina dětí přestane používat plenky, když jim jsou 2 až 3 roky. Nicméně v některých částech Asie, Afriky, Latinské Ameriky a východní Evropy rodiče miminka trénují již brzy po narození. Tento přístup je známý jako bezplenková komunikační metoda. Ta je založena na myšlence, že děti přirozeně signalizují, kdy se potřebují vyprázdnit, neboť se na základě svých instinktů brání zašpinění.

Jakmile se naučíte rozpoznávat náznaky svého potomka, můžete jej umístit na nočník a vydat určitý zvuk, který ho podpoří ve vykonání potřeby. V případě novorozenců rodič drží dítě nad nočníkem v náručí. Lidé praktikující tuto techniku ​​v zásadě používají pleny spíše jen jako záložní plán.

Hlavní cíl spočívá v tom, že si dítě na tento proces časem zvykne. V důsledku toho je od útlého věku zvyklé vyprazdňovat se na toaletě, čímž získává větší nezávislost. Jeho podstatou je také intimní spokojení a upevnění komunikace rodičů se svým potomkem.

Základní principy bezplenkové metody

Zde je stručný přehled čtyř základních principů, na kterých je tento přístup založen:

  • Načasování: detekce přirozeného rytmu vyprazdňování dítěte
  • Signály: hledání fyzických znaků, kdy příroda volá, například výrazy obličeje, kroucení těla nebo kňourání
  • Komunikace s vaším dítětem: jako je píšťalka nebo bzučení, zatímco si ulevují. To má pomoci dětem spojit podněty s časem na nočníku
  • Intuice: pomocí instinktů byste měli postupně poznat, kdy je čas

Jaké jsou benefity bezplenkové metody?

Děti komunikují se svými rodiči od té doby, co se narodí. Reakce na vaše dítě a jeho potřeby může v první řadě pomoci posílit vaše vzájemné spojení. Děti pláčou ze všech možných důvodů, a jít na záchod je jedním z těch, kvůli kterým dělají velký povyk.

Jakmile se zorientujete v tom, proč pláčou, můžete získat lepší porozumění a empatii vůči svému potomkovi. Zastánci tohoto přístupu se navíc domnívají, že urychlují trénink samostatného chození na nočník. Dalšími pozitivy jsou:

  • Šetrnost k životnímu prostředí snížením odpadu
  • Snížení rozpočtu na plenky
  • Snížení rizika vyrážky z plenky

Samozřejmě stejně jako všechny ostatní metody tréninku na nočník, existují silní zastánci ale i kritici této techniky. Zatímco tato praxe může někomu zcela vyhovovat a skvěle mu fungovat, rozhodně není pro každého. Je tedy důležité najít správný přístup, který funguje pro vás, vaše dítě a váš životní styl.

Bezplenková metoda: jak začít?

Někteří rodiče začínají tuto metodu praktikovat již po narození, zatímco jiní počkají klidně sedm až devět měsíců, nebo i déle. Tato technika vyžaduje především odhodlání a pozornost ze strany rodičů k chování miminka po jídle nebo po nejrůznějších činnostech.

Někteří rodiče se tomu věnují na plný úvazek, zatímco jiní jen na částečný. Obojí je možné. Některé rodiny se dokonce mohou rozhodnout vzít miminko na nočník jen jednou denně vždy před spaním. Jak tedy začít?

Pozorujte načasování a tělesné signály

Položte dítě bez plenky na vodotěsnou podložku, abyste se mohli začít učit rozpoznávat signály. Některé děti si uleví krátce po jídle nebo po probuzení. Všímejte si přirozeného načasování vašeho potomka a tělesných signálů, které mu předcházejí.

Připravte si doprovodné zvuky

Když uvidíte, jak si vaše miminko ulevuje, přidejte nějaké zvukové podněty, například zvuk syčení pro čůrání a zvuk bzučení pro kakání. Novorozenci začnou tyto zvuky rozpoznávat a spojovat je s dobou, po kterou se vyprazdňují.

Buďte konzistentní

Některým kojencům někdy postačí jako signál, že se mohou vyprázdnit, i samotná přítomnost na nočníku. Takto pokračujte každý den. Věnujte pravidelně čas pozorování, abyste zůstali v nepřetržitém kontaktu se svým stále se vyvíjejícím potomkem.

Bezplenková metoda v noci

Před tím, než uložíte vašeho kojence ke spánku, je potřeba, aby se vyprázdnil. Měli byste však v první řadě zjistit, zda je nutné jej nejprve nakojit či obráceně. Miminko poté položíte do postýlky na voděodolnou podložku a pod zadeček mu ještě umístíte do čtverce poskládanou látkovou plenku. Tu v případě nutnosti v noci vyměníte.

Pokud zjistíte, že vaše ratolest vylučuje v noci vždy ve stejnou dobu, zkuste ho dávat na nočník i v noci. Nejspíš to poznáte podle určitého signálu, jako je například kroucení či kňourání. Možná chvilku potrvá, než si zvykne chodit za tmy, ale zkuste vytrvat. Po probuzení vždy dávejte dítě na nočník.

Bezplenková metoda: pomůcky

Přestože s touto metodou nebudete potřebovat příliš mnoho plenek, je dobré připravit si jich pár do zálohy, stejně jako další pomůcky, které vám mohou ulehčit život. Patří mezi ně:

  • Nočník na bezplenkovou metodu: tento nočník je menší než klasický, přičemž jeho průměr bývá kolem 20 cm, je určený pro děti do 3 let a vypadá spíše jako kyblík. Můžete jej použít samostatně nebo jako vložku do většího nočníku. Nočník pro bezplenkovou metodu obvykle mívá také úchop, takže je přenosný a můžete je použít prakticky kdekoli.
  • Záložní plenky: Můžete použít cokoli, co vyhovuje vám a vašemu miminku. To znamená, že si můžete pořídit klasické látkové plenky, které mohou dítěti pomoci lépe vnímat, že je mokré. Pokud se této metodě nevěnujete na plný úvazek, můžete zvolit klasické jednorázové plenky, které využijete jen v určitou denní dobu.
  • Oblečení: Vyberte pro vaši ratolest taková bodýčka, která jsou buď bez rozkroku, nebo je lze snadno svléct. Může to pomoci usnadnit převlékání při přechodu na nočník. Určitě neuškodí pořídit si něco do zásoby.
  • Taška na přenášení: zatímco jiní rodiče chodí na procházky či výlety s taškou, kde mají zásoby plenek, vy ji využijete na nočník a další potřeby pro vaše miminko.
  • Voděodolná podložka: ve chvíli, kdy začínáte, se může snadno stát, že to nestihnete na nočník. Abyste předešli čištění ploch nebo častému praní, rozhodně se vám bude hodit nepromokavá podložka. Obzvláště v noci.
  • Zápisník: Zaznamenávejte si všechny možné poznámky o tělesných signálech a časových návycích toalety vašeho miminka, abyste je mohli průběžně vyhodnocovat a lépe si je osvojili.

Zdroje: nejbaby.cz, parents.com, detskaporadna.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?