Příčiny bolesti zad v těhotenství
Jakmile žena otěhotní, její tělo se začíná velice rychle měnit a může se chovat naprosto nepředvídatelně. Bolí na místech, kde dříve nebolelo, a nastávající maminka se tak musí se všemi novinkami postupně vypořádat. Hlavní příčinou bolesti páteře v těhotenství je zvýšená tělesná hmotnost a její nové rozložení v rámci ženského těla, na které organismus není zvyklý. S tím, jak miminko roste, se totiž zvětšuje také maminčino bříško, které táhne dopředu a dolů. To s sebou zároveň přináší změnu držení těla.
Zatímco se těhotné ženy snaží vyrovnat neobvyklou zátěž páteře tím, že zaklánějí horní část těla dozadu, dochází k vychýlení v oblasti kříže. Tento způsob držení těla je však špatný a postupně vede k přetížení zádového svalstva a je příčinou nepříjemných bolestí zad. Dále mají na tyto zdravotní komplikace vliv také hormonální změny, které způsobují uvolnění vazivových a svalových struktur.
Bolesti zad často trápí také nastávající maminky, které měly problémy se zády, pánví a krční páteří ještě před tím, než došlo k početí. V těhotenství se navíc tyto zdravotní komplikace mohou ještě zhoršit a někdy se v tomto období začnou ozývat také dávno zapomenutá zranění. Kromě typických změn spojených s právě probíhajícím těhotenstvím mohou mít bolesti zad také další příčiny. Je to například:
- Chybné držení těla
- Neaktivní způsob života
- Nedostatek pohybu
- Sedavé zaměstnání
- Přetěžování některých svalů
- Dlouhodobý stres
Které oblasti páteře jsou v těhotenství nejvíce ohrožené?
Těhotné ženy nejčastěji trápí bolest bederní páteře či bolest zad v kříži, a to konkrétně v oblasti mezi kostí křížovou a kostmi pánevními, kde obvykle dochází k zablokování. S tím souvisí nicméně i bolesti kyčelních kloubů a spony stydké vpředu na pánvi, jelikož tyto klouby nesou váhu miminka i celého matčina těla.
Nepříjemné pocity se však mohou objevit také na dalších místech, a to konkrétně v horní části zad, v oblasti ramen či hrudního koše a mezi prsy. Bolest zad v těhotenství se navíc během dlouhého sezení nebo stání v jedné poloze ještě zhoršuje. Pokud se k bolestem zad přidají také další zdravotní komplikace, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
Při jakých příznacích kontaktovat lékaře?
- Teplota či horečka
- Krvácení
- Pálení při močení
- Vystřelování bolesti do nohou
- Změna citlivosti končetin
Komplikace při porodu
V některých případech může špatný stav páteře zkomplikovat také samotný porod. Taková situace nastává hlavně ve chvíli, kdy má žena zablokovanou kostrč či vyhřezlou ploténku, což je velmi bolestivé. Napětí svalů poté může porod zpomalit a celkově znepříjemnit. Bolesti zad se při porodu ještě umocní.
Co na bolest zad v těhotenství pomáhá?
Říká se, že těhotenství je to nejkrásnější období v životě ženy. Abyste ho celé neprotrpěla, je třeba věnovat svým zádovým svalům dostatečnou péči. Z toho důvodu je důležité dbát na správné držení těla a soustředit se na to, jakým způsobem se pohybujete. Na co byste měla myslet?
- Nestůjte příliš dlouho v jedné poloze
- Při delším stání přenášejte váhu z jedné nohy na druhou
- Správně seďte s koleny ohnutými do pravých úhlů a oběma chodidly na zemi
- Nedávejte při sezení nohu přes nohu
- Často se procházejte
- Pořiďte si vhodnou pohodlnou obuv
- Pokud máte sedavé zaměstnání, pořiďte si bederní opěrku
- Při práci na počítači si správně upravte polohu monitoru a židle
Dalším důležitým pravidlem je nezvedat těžké předměty a nenosit žádné těžké nákupy. Pokud už se pro něco musíte ohnout, nedělejte to z předklonu. Ještě více tak zvýšíte tlak na páteř a mohla byste se poranit. Místo toho si s rovnými zády dřepněte a poté se zase pomalu zvedejte. Jestliže už nějaké dítě máte, snažte se ho nosit na boku, ať záda příliš nepřetěžujete.
Nastávající maminky by měly dbát rovněž na podporu pro své poprsí. Dobré je zaměřit se především na výběr kvalitní podprsenky správné velikosti. Měla by mít dostatečně široká ramínka, aby nedocházelo k nepříjemnému tlaku na ramena a hrudník. Pomoci může i podpůrný těhotenský pás, jenž odlehčí bříško a zároveň posílí zádové svaly.
Co se týče odpočinku a spánku, na místě je pořídit si speciální těhotenský či kojící polštář, který se umístí mezi kolena a zajistí dostatečnou podporu pro vaše nohy. Dokáže je totiž udržet v rovnoběžné poloze a ve spánku zabrání přetočení těla do stabilizované polohy, což nevhodně zatěžuje křížovou oblast. A jak být co nejšetrnější pro záda i bříško při vstávání z postele? Nejprve se přetočte na bok, pomocí rukou se zvedněte do sedu, spusťte pomalu nohy z postele a teprve pak opatrně vstaňte.
Tipy na zmírnění bolestí zad
Pro relaxaci celého těla je dobrá jemná těhotenská masáž šíje a oteklých nohou, která může nastávajícím maminkám přinést tak potřebné uvolnění. Nejen, že zmírňuje bolesti zad a otoky nohou, zlepšuje pružnost pokožky, přispívá k pocitu pohody a může mít pozitivní vliv také na miminko.
Kromě masáží mohou mít pozitivní účinek také teplé obklady (ne však úplně horké) nebo koupel v teplé lázni. V boji s bolestí zad vám však může pomoci také obyčejná nahřívací láhev s teplou vodou, nahřátý otrubový polštářek nebo elektrická dečka.
Léky na bolest zad
V případě, že je bolest zad v těhotenství nesnesitelná a nedokážete se obejít bez léků na bolest, nikdy je neužívejte bez konzultace s lékařem. Mohla byste totiž ublížit sobě i miminku, jelikož většina z nich není pro těhotné ženy vhodná.
Cvičení na záda v těhotenství
Kromě správného držení těla, masáží a dalších vychytávek může nastávajícím maminkám ulevit také cvičení. Jestliže se cítíte dobře a na pravidelný pohyb jste zvyklá, není třeba sport kvůli graviditě zavrhovat. Správný pohyb navíc nejen uleví bolavým svalům a kloubům, ale také funguje jako prevence různých otoků a křečí. Samozřejmě je však nutné cvičení přizpůsobit vašemu stavu a zvolit na bolest zad v těhotenství cviky, které jsou pro vás i miminko bezpečné.
Cvičení na záda pro těhotné je dobré konzultovat se zkušeným fyzioterapeutem, který vám poradí, jaké cviky jsou vhodné a čemu se naopak vyvarovat. Doporučuje se třeba protahování v tzv. kočičím hřbetu nebo cvičení na velkém gymnastickém míči, pomoci však mohou i obyčejné procházky. Dále nastávající maminky nedají dopustit na plavání, vodní aerobik pro těhotné, těhotenskou jógu a pilates.
Prevence
Pokud žena před otěhotněním věnuje svým zádům dostatečnou péči, může se bolestem zad v těhotenství vyvarovat nebo je alespoň zmírnit. Nejlépe se páteř na období gravidity dokáže připravit pomocí pravidelného cvičení. Vhodné je například posilování svalů kolem páteře, bránice a pánevního dna, ale také posilování břišního svalstva.