LONDÝN - Britští chirurgové provedli první operaci bypassu za plného vědomí pacienta. Historický zákrok přináší možnost aplikovat místo celkové narkózy jen epidurální anestezii. Pacienti se tak mnohem rychleji zotavují a metoda se navíc může uplatnit u lidí, pro které je velká operace s celkovou narkózou příliš riskantní.
Novou proceduru úspěšně podstoupili dva pacienti, upřesnil mluvčí nemocnice v britském Harefieldu. První z nich, třiasedmdesátiletý John Phillipson z Watfordu prohlásil, že se po zákroku cítil výborně. Chirurg Mohamed Amrani, který operaci prováděl, k tomu dodal: „Pan Phillipson nám na sále vyprávěl vtipy.“
Před operací jednoduchého bypassu vpíchli Phillipsonovi do páteře epidurální injekci. Dávka byla přibližně stejná, jako se aplikuje ženám při porodu císařským řezem. Potom mu chirurgové opravili poškozené tepny. Operovali jej ráno a odpoledne již seděl v posteli, četl si noviny a jedl. Po dvou dnech jej propustili do domácího léčení. „Byl to úžasný zážitek,“ vyprávěl Phillipson. „Lékaři se mě ptali, jestli neznám nějaké dobré vtipy, tak jsem zapátral v paměti a pár jsem jim jich řekl.“
„Bez celkové narkózy můžeme snížit možná rizika a zlepšit psychický stav pacienta. Mnozí se totiž bojí, že se z celkové narkózy již neproberou, řekl Amrani. Podle něj jsou při zákroku pacienti vzhůru, ale přímo jej nesledují: „Mezi nimi a tím, co děláme, je umístěna přepážka.“
Operace srdečního bypassu je běžnou operací, která zlepšuje průtok krve srdcem a každoročně ji v Británii podstoupí nejméně 20.000 lidí, píše se v dnešním internetovém vydání deníku The Daily Telegraph.
ČTK