Britové vyvíjejí sondu, která určuje riziko pooperační infekce

4. 1. 2007 10:06
přidejte názor
Autor: Redakce
Britští lékaři z University Hospital of North Durham vyvinuli speciální přístroj, který může výrazně snížit počet případů pooperačních infekcí. Jde o jednoduchou ruční sondu, která už za dvanáct hodin po operaci určí, jaká je pravděpodobnost, že se konkrétnímu pacientovi dostane do rány infekce...


Britští lékaři z University Hospital of North Durham vyvinuli speciální přístroj, který může výrazně snížit počet případů pooperačních infekcí. Jde o jednoduchou ruční sondu, která už za dvanáct hodin po operaci určí, jaká je pravděpodobnost, že se konkrétnímu pacientovi dostane do rány infekce.

Personál nemocnice tak může podniknout bezprostřední kroky pro prevenci pooperačních komplikací u nejohroženějších pacientů. O této novince informoval časopis British Journal of Surgery.

Riziko vzniku infekce vzniká především v případě, že k ráně neproudí dostatečně okysličená krev. Nejenže je tak zpomalen proces hojení ran, ale nedostatek kyslíku ochromuje imunitní systém člověka při boji s bakteriemi.

Nový přístroj pracuje na jednoduchém principu – detekuje barvu krve v oblasti pooperační rány. Zatímco okysličené krvinky jsou jasně červené, krvinky bez kyslíku mají spíše fialovou barvu.

Tohoto faktu využil tým lékařů z Durhamu. Vyvinul sondu, která vysílá do okolí rány infračervené paprsky. Odražený signál se pak liší v závislosti na barvě krvinek v ráně.

Lékaři vyzkoušeli nový přístroj na 59 pacientech po abdominální operaci. Pacienti byli kvůli možným příznakům infekce sledováni po 12, 24 a 78 hodinách po operaci a ještě týden poté.

U sedmnácti ze sledovaných osob určil přístroj nižší hladinu kyslíku v tkáni, přičemž u těchto pacientů skutečně později došlo ke vzniku pooperační infekce v ráně.

Přístroj čeká na další testování

„Výhodou tohoto přístroje je to, že umožňuje zcela neinvazivní vyšetření,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Dr David Harrison.

„Je ale potřeba vyzkoušet jeho funkci na větším vzorku pacientů a také přesněji definovat pojem infekce v ráně. Hlavní otázkou je, zda tento přístroj skutečně dokáže předpovědět vznik infekce s vysokou mírou přesnosti. A pokud ano, jakou to má skutečnou výhodu pro klinickou praxi?“

Nyní se o výsledky práce lékařů z Durhamu zajímá významná biotechnologická firma.

ZDROJ:

Probe to predict wound infection

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?