LONDÝN - Plný dopad může být prý ještě větší, protože se krize nedostatečně sleduje.
Fenomén se v britské hantýrce označuje jako „supervir“ a jde o škodlivé organismy, které získaly odolnost vůči antibiotikům. Příkladem je MRSA (staphylococcus aureus odolný proti methicilinu), který se objevil v 60. letech.
V posledním desetiletí se počet známých případů infekcí získaných v nemocnicích zvýšil v Británii o 600 procent. Za poslední rok to bylo o osm procent.
Britská vláda reagovala na zprávu NAO oznámením, že povolá zahraniční experty a že začne zveřejňovat data o infekcích v nemocnicích. Podle zprávy dostane infekci v britských nemocnicích asi devět procent pacientů, zatímco v Německu to jsou čtyři procenta a v Nizozemsku či Norsku sedm procent.
Ročně bylo zaznamenáno na 300.000 případů, z nichž podle odhadů na 5000 skončilo smrtí. Asi 800 úmrtních listů ročně uvádí jako příčinu smrti MRSA.
Podle zprávy NAO patří k příčinám šíření „superviru“ celkový nedostatek hygieny na odděleních nemocnic včetně mytí rukou. Hygiena v britských nemocnicích je podle zprávy horší než například v Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku nebo Řecku. Příčinou prý je vysoká zátěž personálu a nedostatečné vybavení spíše než lenost nebo nedostatek pozornosti vůči problému.
ČTK