a uveřejnili v lékařském časopise Thorax.
Odborníci hodnotili stravovací návyky u šesti stovek nizozemských dětí ve věku od osmi do 13 let. Rodiče vyplnili dotazníky, v nichž popsali, co jejich děti jedí a v jakém množství a zda mají problémy s dýcháním a astmatem.
Nebyla zjištěna jasná souvislost mezi astmatem nebo sípavým dechem a spotřebou citrusových plodů, zeleniny a mléčných výrobků, ale spojení bylo objeveno mezi konzumací ryb a celozrnných výrobků.
„Mezi dětmi, které jedly málo ryb a celozrnných výrobků, byly problémy se sípavým dechem zjištěny u 19,4 procenta. Naopak u dětí, které jedly velké dávky obou těchto potravin, se problémy s dechem objevily jen u 4,2 procenta z nich. V případě astmatu byly zjištěné hodnoty 16,7 respektive 2,8 procenta,“ řekl vedoucí studie doktor H.A. Smit.
Zvýšení výskytu astmatu v západních společnostech podle vědců možná souvisí se změnou stravovacích návyků. Doporučují další studie, které by hlouběji prozkoumaly spojení mezi jídlem a astmatem a možným účinkem změny stravování na výskyt této choroby.
ČTK