"Zdravotnictví je náročná profesní oblast. Vážíme si našich zaměstnanců, proto neustále pracujeme na tom, aby byli nejen v práci spokojeni. Uvědomujeme si, že právě balanc mezi pracovním životem a životem soukromým je pro každého pracovníka důležitý, promítá se do jeho celkové spokojenosti, a tím pádem ovlivňuje i jeho působení na pracovišti," komentoval rozhodnutí managementu nemocnice generální ředitel Pavel Marek.
Českolipská nemocnice zaměstnává zhruba 900 lidí, dvě třetiny z nich pracují pouze v jednosměnném provozu. Zkrácení pracovní doby se dotkne například lékařů a sester v ambulancích. Naopak personálu, který pracuje ve směnném provozu, se změna netýká.
Podle personální ředitelky Pavlíny Pilařové je zkracování pracovní doby a slaďování osobního a pracovního života trendem. "Lidé v současné době čím dál častěji kromě ohodnocení nebo kvalitního pracovního prostředí upřednostňují vlastní čas, volnost a spokojenost v osobním životě. A do tohoto konceptu nám kromě současných benefitů zkrácená pracovní doba absolutně zapadla," řekla. Svým zaměstnancům dává nemocnice i týden dovolené navíc, přispívá na penzijní pojištění, poskytuje slevy v lékárně.
Nemocnice v České Lípě je jediným zdravotnickým zařízením pro 110.000 obyvatel Českolipska, vlastníkem je kraj. Má 488 lůžek, z toho 117 je lůžek následné péče a 18 lůžek sociální péče. V loňském roce bylo v České Lípě hospitalizováno téměř 18.400 pacientů, dalších 270.000 prošlo tamními ambulancemi. Zdravotnické zařízení zaměstnává zhruba 120 lékařů. Nemocnice loni vykázala obrat bezmála 833 milionů korun a skončila v mírném zisku. Největším nákladem byly mzdy, do nichž šlo přes půl miliardy korun, o 38 milionů víc než o rok dříve.