Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová vyhlásila začátek chřipkové epidemie minulý pátek, kdy počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest překročil 1700 případů na 100.000 obyvatel. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že přetrvává plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tedy jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B,“ uvedla ve včerejší tiskové zprávě Gottvaldová.
Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách, nejvíc mezi dospělými od 25 do 59 let, a v rámci celé republiky kromě Prahy a Jihomoravského kraje. Nejvyšší nemocnost je hlášena z Libereckého, Moravskoslezského, Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje.
Nadále podle hygieniků platí doporučení vyhýbat se větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou umýt ruce. „Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál - je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ zdůraznila hlavní hygienička.
Loni už byla na začátku února chřipková epidemie na ústupu, obvykle trvá kolem šesti týdnů. Údaje o počtu nemocných hlásí lékaři krajským hygienikům. Nemocných může být ještě víc, řada lidí totiž do ordinací nedorazí, nemoc přechází nebo si vezme v práci dovolenou.
V letošní chřipkové sezoně je evidováno 100 závažných případů, které si vyžádaly hospitalizaci, a 16 úmrtí. Většina se týká lidí starších 60 let, pro které je chřipka obzvlášť nebezpečná. Řada nemocnic nebo domovů důchodců proto zakázala návštěvy.
Od běžné virózy či nachlazení se chřipka liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými a pravidelné mytí rukou mýdlem, například po cestování hromadnou dopravou.
Loni přišla epidemii chřipky dříve, nejvíce nemocných bylo od začátku roku do poloviny února. V souvislosti s chřipkou skončilo více než 300 lidí v nemocnici a 108 jich zemřelo. V naprosté většině šlo o pacienty, kteří měli chronické onemocnění, nejčastěji kardiovaskulárního aparátu. Mezi nimi bylo nejvíc starších 60 let.
poznámka