Chřipka ročně zabije více než dva tisíce Čechů. Jak proti ní bojovat?

Chřipka je onemocnění způsobené virem, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije více než 2 tisíce lidí. Ačkoli bývá smrtelná především u lidí starších 65 let, umírají na ni lidé každého věku. Lékaři jako řešení vybízejí k očkování, to musí probíhat každoročně, virus totiž každý rok mutuje a nelze si vůči němu získat imunitu.

Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme v bytech vlhkost vzduchu a vytváříme tak dokonalou základnu virům pro množení. Právě tehdy dosahuje chřipková epidemie každoročně svého vrcholu. Chřipka jako taková je pak kapénková infekce, která se přenáší především při kašlání a kýchání.

Chřipkový virus se dostane do těla nosem nebo rty a zachytí se na sliznici krku nebo nosu. Dále se šíří v horních cestách dýchacích a občas napadne i plíce. Imunitní systém začne na obranu tvořit spoustu bílých krvinek, které s infekcí bojují.

Občas je chřipku těžké rozeznat od běžného nachlazení. To je dáno tím, že chřipka i nachlazení jsou onemocněním dýchacích cest. Nachlazení se však obvykle vyvíjí postupně, přičemž chřipka udeří náhle. Celý den na sobě nepoznáte žádné příznaky nakažení a večer se už cítíte velice špatně.

Typy chřipky

Ve světě existují tři základy typy chřipky – A, B a C. Chřipka typu A dokáže infikovat savce a ptáky a jako taková způsobuje nejvíce epidemií a pandemií. Na chřipku typu B jsou pro změnu náchylní především lidé, může však postihnout rovněž třeba fretky. Podobně je tomu i v případě chřipky typu C, ovšem s tím rozdílem, že kromě lidí se před ní musejí mít na pozoru také prasata.

Vzhledem k tomu, že poslední dva typy nemají takovou schopnost mutace, je vůči nim naše populace relativně odolná.

Příznaky chřipky

Jaké má chřipka příznaky? Nástup skutečné chřipky je většinou prudký a dominuje při něm rychle stoupající horečka a bolesti svalů, přepadne nás zchvácenost. Po prudkém nástupu se zchváceností přicházejí další doprovodné příznaky zánětů sliznic způsobené postižením sliznic horních cest dýchacích. Objevuje se dráždivý suchý kašel, bolest v krku, ucpaný nos, pobolívání uší a někdy i další nepříjemné problémy.

Příznaky onemocnění nejsou způsobeny samotnými viry, ale jsou výsledkem pokusu organismu přemoci infekci.

Běžnými příznaky chřipky jsou:

 • únava
 • bolest svalů, kloubů a hlavy
 • zvýšená teplota, občas až kolem 40 °C
 • bolest v krku, kašel a tvorba hlenu
 • průjem a zvracení

Inkubační doba chřipky

Inkubační doba je obvykle několik hodin až 5 dní, obvykle 1–2 dny. U infekcí způsobených aviárními chřipkovými kmeny H5 a H7 se předpokládá inkubační doba delší, a to 7–10 dní.

Prevence chřipky

Předejděte onemocnění chřipkou zdravým životním stylem (aktivní pohyb, dostatečný přísun vitamínů), častým mytím rukou, pravidelným větráním místností, v zimě zvlhčováním vzduchu a očkováním. Dopřejte si dostatečný odpočinek a spánek.

V době chřipkové epidemie se vyhýbejte místům s koncentrací velkého počtu lidí.

Užívejte multivitaminové a multiminerální doplňky, které během zimy podpoří imunitní systém a pomůžou odvrátit infekci. Doplňky jako vitamin C, echinacea, zinkové tablety, česnek a třezalka nepotlačují příznaky nemoci, nebudete se tedy bezprostředně cítit lépe, ale pravděpodobně se velmi rychle zotavíte.

Po potravinových doplňcích sáhněte hned, jak se objeví první příznaky chřipky. Okamžitá léčba může v některých případech zabránit plnému rozvinutí nemoci.

Očkování proti chřipce

Před začátkem chřipkové sezóny se doporučuje nechat se očkovat. Češi očkování odmítají, lékaři k němu ale dlouhodobě vybízejí, především u seniorů totiž zachraňuje životy.

Ideální čas na očkování je před výskytem chřipkové sezóny. Tělu trvá přibližně 10 až 14 dní, než si vytvoří ochranné protilátky a inkubační doba chřipky je krátká v průměru 2 dny. Proto by se nemuselo vyplatit nechávat očkování na poslední chvíli, tělo by pak nemělo dostatek času na vytvoření protilátek.

Protilátky se udrží v těle 6 až 9 měsíců, ale jak už bylo řečeno, vir každý rok mutuje a rok stará vakcína již není účinná. To je důvod každoročního očkování.

Více o nových očkovacích vakcínách zde.

Jak dlouho trvá chřipka?

Chřipka se od běžného nachlazení neliší pouze průběhem, ale i léčbou. V případě, že jste jinak zdraví a imunitní systém máte v pořádku, nachlazení vás bude trápit 3 až 4 dny. Jen zřídkakdy se setkáte se závažnějšími komplikacemi. Zato chřipka může trvat více než týden a únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů. Chřipka též může způsobit těžký zánět průdušek a zápal plic.

Léčba chřipky

Jak léčit chřipku? U jinak zdravého člověka postačí být v klidu na lůžku, hodně pít (ideální je zázvorový čaj), konzumovat kuřecí vývar, a hlavně neukončovat léčbu předčasně. V závažných případech rozhoduje o léčbě a užití léků lékař.

Jak rychle vyléčit chřipku?

Bohužel neexistuje zaručený způsob jak chřipku rychle vyléčit. Naopak se doporučuje si nemoc přiznat, a naordinovat si klidový režim. Přechozená chřipka může být pro váš organismus velmi nebezpečná.

Pro urychlení léčby konzumujte spoustu vitamínů, ideálně v přírodní podobě ovoce a zeleniny. Zeleninu konzumujte lehce povařenou, to jsou vitamíny v ní obsažené pro lidi nejlépe vstřebatelné. Konzumace kuřecího vývaru zahřeje a pomůže od hlenu.

Průběh chřipky může výrazně pozměnit podání virostatik, ty je třeba podat během prvních 48 hodin od propuknutí nemoci.

Co na chřipku?

Lékaři nedoporučují užívat volně prodejné prostředky, které potlačují více než jeden příznak chřipky. Dávejte přednost lékům s jednou účinnou složkou jako je např. Aspirin, Acylpyrin, nebo přípravky proti kašli a na odkašlávání. Jako spolehlivý lék na chřipku se osvědčil rovněž Paralen Grip.

Antibiotika na chřipku? Podle České lékarnické komory holý nesmysl. Ačkoliv si většina Čechů myslí naprostý opak, ve skutečnosti jsou antibiotika v tomto případě neúčinná. Důvod je prostý: jako taková totiž působí proti bakteriím, chřipka je ovšem onemocnění virového původu.

Chřipka v těhotenství

Těhotné ženy jsou vzhledem ke svému stavu a imunitnímu nastavení v době stavu k virovým infekcím náchylnější než zbytek populace.

Problém nastává především při léčbě.

V těhotenství se nedoporučuje užívání léků na zmírnění potíží doprovázející infekci a může se jednat i o volně prodejné kapky do nosu a léky proti kašli. Rizikové mohou být dokonce i některé bylinné čaje.

Během těhotenství je důležité se o léčbě poradit s lékařem, a v žádném případě nemoc nepřecházet. Jako prevence proti chřipce pomůže očkování, které je těhotným ženám doporučováno v kterékoli fázi těhotenství.

Lékařskou pomoc vyhledejte pokud:

 • máte horečku nebo bolesti na prsou, které se vrací
 • vykašláváte zbarvený hlen
 • pociťujete bolest v uchu
 • máte oteklý obličej nebo pociťujete silnou bolest v obličeji
 • máte teplotu přes 38 ° Celsia
 • teplota neklesá 3 až 4 dny

Chřipka u dětí

Chřipka se bohužel nevyhýbá ani těm úplně nejmenším. Právě děti přitom v souvislosti s tímto onemocněním představují poměrně výraznou rizikovou skupinu, neboť jejich organismus ještě není zcela vyvinutý, v důsledku čehož pro ně může mít chřipka závažnější důsledky než v případě dospělého člověka. Týká se to ale především kojenců a potomků mladších dvou let.

Pakliže proto máte podezření, že právě vaše dítě onemocnělo chřipkou, rozhodně nic nepodceňujte a vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Chřipka ročně zabije více než dva tisíce Čechů. Jak proti ní bojovat?
3.9 (77.6%) 25 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top