Co je dehydratace?
Co se dozvíte v článku
Dehydratace je termín používaný pro nadměrnou ztrátu vody z organismu. K tomuto stavu dochází v momentě, kdy tělo ztrácí více vody, než přijímá. Důsledkem toho nemá organismus dostatek tekutin nezbytných pro správné fungování. Lidské tělo je totiž tvořeno (v závislosti na věku) z 55 až 78 % vodou. Mozek i srdce jsou pak tvořeny vodou ze 73 %.
Vyšší riziko dehydratace hrozí zejména u starších osob z důvodu ztráty pocitu žízně a také u malých dětí, hlavně při průjmech a zvracení. Dehydratace však může nastat u lidí jakéhokoli věku, například při probíhající nemoci, v letních horkých dnech nebo při sportu a nadměrném pocení. [1, 2, 3, 4]
Jaké má dehydratace organismu příznaky?
Projevy mírného nedostatku tekutin mohou být zpočátku zcela nenápadné. Za běžných okolností dehydrataci poznáte nástupem pocitu žízně, nicméně u mnohých pacientů (zejména u starších osob) právě tento varovný signál často chybí. Jak tedy poznat dehydrataci?
Příznaky dehydratace nejen u seniorů, ale i dospělých osob dále závisí na tom, zda je mírná, nebo naopak závažná. Někdy přitom může být dokonce až život ohrožující. Mezi první známky dehydratace zpravidla patří tmavě zbarvená moč. K dalším znakům dehydratace se pak řadí:
- bolest hlavy, delirium a zmatenost,
- únava,
- závratě, slabost a točení hlavy,
- sucho v ústech, případně také suchý kašel,
- zácpa,
- tmavá moč,
- zvýšená srdeční frekvence, ale nízký krevní tlak,
- ztráta chuti k jídlu, ale možná touha po cukru,
- zčervenalá kůže,
- oteklé nohy.
Příznaky dehydratace v těhotenství
Dehydratace v těhotenství může vést k závažným těhotenským komplikacím, a to včetně defektů neurální trubice, nedostatku plodové vody, nedostatečné tvorby mateřského mléka a dokonce i předčasného porodu. Tato rizika mohou následně vést k vrozeným a nutričních nedostatků pro vaše dítě.
Typickým příznakem dehydratace v těhotenství je přehřátí. Dostatek vody v těle vám totiž pomáhá regulovat tělesné teplo. Známkou dostatečné hydratace je čirá barva moči, na rozdíl od tmavě žluté. Další příznaky jsou stejné jako jsme si uvedli výše.
Příznaky dehydratace u dětí
Projevy dehydratace se mohou lišit podle věku, zejména pak u malých dětí. Kromě suchých úst a sucha na jazyku byste měli zbystřit, pokud zaznamenáte následující známky dehydratace u vašeho kojence:
- žádné slzy při pláči,
- suchá plenka po déle než třech hodinách,
- zapadlé oči a tváře,
- propadlá fontanela (měkké místo na temeni lebky),
- apatie,
- podrážděnost. [5, 6, 7, 8]
Co dehydrataci způsobuje?
Dehydratace bývá častější ve starším věku, a to z několika důvodů. Patří mezi ně hlavně snížení odolnosti organismu a také ustoupení pocitu žízně. K dehydrataci jsou ale stejně tak náchylné malé děti, které zažijí těžší průjem nebo zvracení.
Velké množství tekutin také mohou ztratit v důsledku horečky a popálenin. Hodně malé děti si neumí říct o pití a ani se nedokážou samy napít, proto je u nich obzvláště nezbytné vždy dbát na dostatečný přísun tekutin.
Existuje však mnoho případů, kdy může k dehydrataci dojít i u mladých lidí. Obecně může dehydratace nastat při nadměrném pocení (například při cvičení, při práci v horkém počasí a podobně), při nedostatečném příjmu tekutin a při nadměrném močení. Kromě toho ale existuje řada zdravotních stavů, které mohou vést k rozvoji dehydratace. Patří mezi ně:
- zvýšená tělesná teplota,
- průjem a zvracení,
- neléčená cukrovka,
- užívání diuretik k léčbě krevního tlaku či selhávání srdce,
- diabetes insipidus, při kterém v těle dochází k nedostatku antidiuretického hormonu,
- Barretův syndrom, což je vzácné, geneticky podmíněné onemocnění. [9, 10, 11, 12]
Dlouhodobá dehydratace
Výše zmíněné informace se týkají akutní dehydratace, která nastává za určitých okolností, jako je vysoké teplo, fyzická aktivita, nemoc a podobně, což lze řešit opětovným podáním tekutin. Dlouhodobá neboli chronická dehydratace ale znamená, že vaše tělo spotřebovává více tekutin než přijímá.
Nedostatek tekutin se tak stává trvalým problémem, kdy tělo funguje za nedostatku vody. Pokud tento stav není včas léčen, bývá spojován s dalšími zdravotními stavy, jako je vysoký krevní tlak a ledvinové kameny.
Příznaky chronické dehydratace
Dlouhodobá dehydratace se projevuje trochu jinak než ta akutní. Varovným znamením může být například to, že si čím dál více vystačíte s menším množstvím vody bez ohledu na to, kolik jí vypijete. Mezi běžné příznaky chronické dehydratace patří:
- suchá nebo šupinatá kůže,
- zácpa,
- neustálá únava,
- přetrvávající svalová slabost,
- časté bolesti hlavy. [13, 14, 15]
Rizika spojená s dehydratací
Jak jsme si již řekli na začátku, tělo je převážně tvořeno z vody. Aby se tedy ke všem buňkám v těle dostalo potřebné množství živin a kyslíku, je k tomu zapotřebí dostatečné množství vody v těle. Vlivem dehydratace se navíc zvyšuje koncentrace toxinů v krvi, což vede k oslabení imunitního systému.
Dehydratace lidské tělo ovlivňuje mnohem více, než byste čekali. Kromě fyzických příznaků tedy může mít vliv i na vaši psychiku a emoce. Můžete se například cítit zmatení, hůře se soustředit a být úzkostlivější.
Dehydratace také zmenšuje cévy v mozku, což je důvodem, proč ovlivňuje paměť a koncentraci. Silný nedostatek vody v těle ale může vést k závažným komplikacím, mezi něž patří:
- teplené zranění, jako vyčerpání z horka nebo úpal,
- infekce močových cest a ledvinové kameny,
- selhání ledvin,
- záchvaty způsobené nerovnováhou elektrolytů v těle, které mohou vést ke ztrátě vědomí,
- hypovolemický šok – náhlá porucha orgánů a tkání, která může ohrozit pacienta na životě. [16, 17, 18]
Léčba dehydratace
Dehydrataci je vždy nutné léčit zavodňováním organismu. U mírnější formy dehydratace postačí pouze intenzivnější příjem tekutin a doplnění elektrolytů, zatímco u těžších forem může být nezbytné podání nitrožilních infuzí. Kromě doplnění vody jsou také velmi účinné sportovní nápoje obsahující potřebné elektrolyty.
Dětem se rovněž podávají rehydratační roztoky, aby se zabránilo závažné dehydrataci, zejména pokud trpí průjmy. Ty lze zakoupit i bez lékařského předpisu. Po podání tekutin by se první zlepšení příznaků mělo dostavit přibližně za deset minut. [19, 20, 21]
Lze dehydrataci předcházet?
Abyste předešli dehydrataci, pijte hodně tekutin (zejména čisté vody) a jezte potraviny s vysokým obsahem vody, jako je ovoce a zelenina. Klíčem k prevenci dehydratace jsou následující kroky:
- Pijte dostatek vody každý den. Potřeby každého člověka se mohou lišit, proto se poraďte se svým lékařem, kolik vody byste měli denně vypít.
- Sledujte, kolik tekutin vypijete, a pijte vodu po celý den.
- Berte si s sebou láhev s vodou všude, kam jdete.
- Pokud cvičíte v horku a ztrácíte mnoho minerálů potem, sportovní nápoje pro vás mohou být velmi prospěšné.
- Vyhněte se, pokud možno, nápojům, které obsahují cukr a kofein.
- Pijte více tekutin, když je horké počasí, když jste nemocní nebo pokud sportujete.
- Pokud vaše dítě zvrací nebo má průjem, začněte mu při prvních známkách onemocnění podávat vodu a čaj navíc nebo také perorální rehydratační roztok. [22, 23]
Zdroje: nzip.cz, kpclinic.cz, stefajir.cz, celostnimedicina.cz, everydayhealth.com, medicalnewstoday.com, healthline.com, americanpregnancy.org, medlineplus.gov, my.clevelandclinic.org,