Motá se vám hlava? Může jít o banalitu i závažný zdravotní problém

12. 10. 2022 9:00
46 nových názorů

Hlava se čas od času zamotá každému z nás, ať už vlivem dehydratace, nízkého tlaku nebo blokace krční páteře. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika vteřin samovolně odezní, může být motání hlavy i příznakem vážných zdravotních problémů. Pokud se závratě objevují často a trvají déle než několik minut, neváhejte navštívit lékaře. 

Motání hlavy je nepříjemný pocit rotace, který doprovází ztráta rovnováhy, závrať a mnohdy i nutkání na zvracení. Jeho četnost stoupá s věkem. Může se navíc objevit kdykoli během dne. Situace, během které pacienti nepříjemný problém pociťují, je obvykle vodítkem k nalezení příčiny obtíží. Nejčastěji si však lidé stěžují na:

 • motání hlavy vleže,
 • motání hlavy při chůzi,
 • motání hlavy při vstávání,
 • motání hlavy po ránu (nejčastěji spojeno s ranní cigaretou). [1, 2, 3, 4, 5]

Nejčastější příčiny motání hlavy

Jaké může mít motání hlavy příčiny? Různorodé. Projevuje se až u stovek různých fyzických nemocí a může ukazovat i na problémy s psychikou. Mezi ty nejčastější příčiny motání hlavy (někdy také motolice hlavy) patří:

Mezi časté příčiny patří také zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Motání hlavy se u kuřáků typicky objevuje po první ranní cigaretě, po požití alkoholu se pocit rotace projevuje hlavně nestabilní chůzí a velmi intenzivní bývá v leže. Motání hlavy při vstávání pak nejčastěji značí nízký krevní tlak.

Ačkoli za motáním hlavy stojí spíše banality, neměli bychom tento stav odbývat mávnutím ruky. A už vůbec ne, vyskytuje-li se u nás pravidelně. Časté motání hlavy může totiž ukazovat na mnohem závažnější problém. Tím může být třeba:

Krční páteř a motání hlavy

Motání hlavy je velmi často zapříčiněno právě blokací krční páteře. Ve svalech krku jsou totiž umístěna velmi citlivá nervová zakončení, která se aktivují při pohybu krční páteře. Jejich funkcí je mimo jiné předávat mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru. Pokud dojte k blokaci těchto nervů, může se dostavit závrať.

Krční páteř motání hlavy způsobuje hlavně u lidí s výrazným psychoemocionálním zatížením, a to konkrétně při stresu a nedostatečné fyzické aktivitě. Typický je tento problém pro lidi se sedavým zaměstnáním, kteří několikahodinovým sezením u počítače namáhají krční páteř. Tento fakt takto pracující lidé zpravidla ignorují. Všímat si ho začnou až v momentu, kdy dojde k další stresové zátěži a zvýší se napětí svalů, které ovlivní krevní průtoky v hlavě. Jejich nedostatečnost se následně projeví zmíněnými závratěmi.

Jak na motání hlavy od krční páteře? Ideální je návštěva lékaře, který vám kromě medikamentózní léčby nejspíš předepíše také rehabilitace. Prospěšným způsobem, jak se zbavit motání hlavy od krční páteře, je také plavání, které krční svaly posiluje.

Krevní tlak a motání hlavy

Motání hlavy bývá velmi často zapříčiněno také vysokým (hypertenze) či nízkým (hypotenze) krevním tlakem. Vysoký tlak, o kterém mluvíme v případě, že jeho hodnoty opakovaně překračují 140/90 mm Hg, by pacienti rozhodně neměli podceňovat. Neléčená hypertenze může vést až k selhání srdečního svalu či mozkové mrtvici.

Vysoký krevní tlak může být velice nebezpečný. Jak ho poznáte?
Přečtěte si také:

Vysoký krevní tlak může být velice nebezpečný. Jak ho poznáte?

Hypotenze, tedy tlak, který má opakovanou hodnotu nižší než 90/65 mm Hg, oproti tomu nebezpečný není. Může ale dotyčnému způsobovat spoustu nepříjemností, jakými jsou kromě motání hlavy také:

 • pocit slabosti,
 • únava,
 • omdlévání.

V obou případech se doporučuje vyhledat lékaře, který k léčbě vysokého tlaku předepíše antihypertenziva a doporučí pacientovi úpravu životního stylu. Ten je nutné pozměnit i v případě nízkého tlaku. Od nepříjemných symptomů pomůže dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat dostatek ovoce a zeleniny.

Psychika a motání hlavy

Jaký vliv má na motání hlavy psychika? Poměrně velký. Psychické potíže se totiž často projevují právě fyzickými příznaky. Motání hlavy tak může být známkou úzkosti, na vině však může být i stres. Typický je tento symptom hlavně pro fóbii z výšky. [6, 7, 8, 9, 10, 11]

Motání hlavy v těhotenství

Motání hlavy a pocit na zvracení, který ho doprovází, se objevují také během těhotenství. Do rostoucí dělohy totiž proudí větší množství krve. Ta občas nestíhá dostatečně zásobovat všechny orgány. Rostoucí děloha může navíc tlačit na cévy a oběh krve zpomalovat. [12, 13, 14]

Jak často vás trápí motání hlavy?

Kdy zbystřit?

Zvážit návštěvu lékaře byste měli v těchto případech:

 • závratě se u vás objevují každých pár dnů nebo vás trápí každodenní motání hlavy,
 • závrať doprovází problémy s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí (může se jednat o příznaky mrtvice, je tedy nutné ihned zavolat záchranku),
 • závrať trvá déle než pár minut či dokonce hodin,
 • během závrati dochází k poruchám sluchu. [15, 16, 17, 18, 19]

První pomoc při motání hlavy

Pokud se vám zatočí hlava, můžete se nepříjemného pocitu pokusit zbavit tím, že vestoje překřížíte nohy nebo si sednete do dřepu. Pokud máte pocit, že byste mohli omdlít, sedněte si a zvedněte nohy vzhůru, docílíte tak lepšího prokrvení mozku i ostatních orgánů. [20, 21, 22, 23]

Kvíz: Co víte o nervové soustavě člověka?
Přečtěte si také:

Kvíz: Co víte o nervové soustavě člověka?

Zdroje: cs.medlicker.com, stefajir.cz, my.clevelandclinic.org, healthline.com, nhs.uk, rehabilitace.info, mayoclinic.org, fyzioklinika.cz, webmd.com

Kdy pacienty nejčastěji trápí motání hlavy? 
Ačkoliv se motání hlavy může objevit prakticky kdykoliv, četnost těchto obtíží většinou stoupá s věkem. Pacienti si obvykle stěžují na motání hlavy vleže, motání hlavy při chůzi, točení hlavy při vstávání z postele nebo z gauče, ale i motání hlavy po ránu. Výjimkou ale samozřejmě není ani motání hlavy u dětí. 
Co způsobuje motání hlavy? 
Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká je pro motání hlavy příčina. Původcem obtíží přitom mohou být různorodé vlivy, a to jak problémy fyzické, tak i ty psychické. Mezi nejčastější příčiny motání hlavy patří například dehydratace, strach z výšek, infekce, vysoký tlak, nízký tlak, blokace krční páteře, úzkosti, poruchy rovnovážného ústrojí, anémie nebo některá závažnější onemocnění. Na vině ovšem může být i zvýšená konzumace alkoholu, kávy nebo nikotinu. 
Jak souvisí krční páteř a motání hlavy? 
Někdy způsobuje pocit na omdlení krční páteř. Jelikož se na krku nachází citlivá nervová zakončení a krční páteř předává mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru, může motání hlavy souviset právě s blokací krční páteře. To se stává hlavně u pacientů ve stresu a u lidí, kteří nemají dostatek pohybu (například vlivem sedavého zaměstnání). Ideálním způsobem, jak se tohoto problému zbavit, mohou být rehabilitace, medikamenty nebo třeba plavání. 
Co pomáhá na motání hlavy? 
Pokud se vám náhle zatočí hlava, zkuste vestoje překřížit nohy nebo si sednout do dřepu. Jestliže máte pocit na omdlení, posaďte se a zvedněte nohy vzhůru, aby došlo k lepšímu prokrvení mozku a ostatních orgánů. V případě, že vás motání hlavy trápí pravidelně, trvá dlouho nebo ho doprovází další komplikace, je načase navštívit lékaře. Ten doporučí, jak pocit motání hlavy zmírnit, a to například prostřednictvím léků, rehabilitací nebo různých režimových opatření.
Boží (neregistrovaný)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, cca před týdnem jsem byla letecky na dovolené. Už druhý den se mi začala strašně motat hlava a už nepřestala. Motá se mi i v sedě nebo ve stoje. Myslela jsem si, že je to tím letadlem, ale už čtvrtý den jsem doma a stále se mi motá. Je důvod jít k lékaři?
Děkuji

Dobrý den,
možná budete mít problém ve “statokinetickém orgánu”, který je uložen ve vnitřním uchu.
Pokud jste byla u moře, mohla Vám to způsobit nějaká infekce, či mohlo dojít k nedostatečnému vyrovnání tlaků přes Eustachovu trubici při vzletu či přistání. Zkuste udělat terapeutický pokus - zkuste si vzít Kinedryl (začne působit za 30-60 minut), pokud to pomůže a příznaky už nenastoupí, máte vyhráno. Pokud to pomůže jen dočasně a příznaky se zase vrátí, je jasné, že je problém “v uchu”. Pak navštivte ORL lékaře. (Jen upozornění, Kinedryl může mít uspávací účinky, proto po jeho užití nedoporučuji řídit).
Pokud to nepomůže vůbec a příznaky do týdne nevymizí, určitě navštivte svého praktického lékaře, ten Vás pošle příp. k dalším specialistům.
Teoreticky vás také “mohlo ofouknout” a mohla se Vám zablokovat krční páteř - od toho pak motání hlavy.

Marie (neregistrovaný)
Zdravím. Závratě mám už několik měsíců, ale teď posledních pár dní to mám skoro pořád. Nejhorší to je když jsi lehnu. Je mi z toho špatně a nemohu ani spát. Občas se mi stane, že přijdou návaly horka a je mi na odpadnutí. Nevím zda je to z toho, ale přišli i migrény.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, vypadá to suspektně na benigní paroxysmální polohové vertigo, pomoci by vám mohl šikovný fyzioterapeut. Neurologické vyšetření je vhodné vzhledem k migrénám.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?