Závratě, únava i mžitky před očima. Nízký tlak má zásadní vliv na kvalitu života

Nízký tlak se léky léčí jen výjimečně.


Na rozdíl od vysokého tlaku, nízký tlak pacienty na životě přímo neohrožuje, výrazně ale ovlivňuje jejich zdraví. Nemocní se cítí často unavení a někteří z nich mají tendenci omdlévat, což může být nebezpečné hlavně v těhotenství, kdy vlivem pádu hrozí poranění plodu. Na hypotenzi se obvykle neužívají žádné léky, doporučuje se změna životosprávy.

Nízký tlak, odborně hypotenzi, vám lékař diagnostikuje tehdy, pokud horní (systolická) hodnota klesne pod 100 a ta dolní (diastolická) bude nižší než 65. Hypotenzí obvykle trpí hubení a vysocí lidé mladého věku. S přibývající věkem totiž tlak stoupá.

Ačkoli může být nízký tlak opravdu nepříjemný, nemívá na rozdíl od vysokého tlaku žádné negativní následky na život pacienta. O životě ohrožujícím stavu se totiž hovoří až tehdy, kdy systolický tlak klesne na 70. V tomto okamžiku začínají selhávat orgány. Takto nízký tlak bývá následkem masivního krvácení, rozsáhlých popálenin, dehydratace či anafylaktického šoku.

Nebezpečný může být nízký tlak v momentě, kdy se v důsledku špatného zásobení krví mohou poškodit některé orgány. Zejména pak srdce, mozek či ledviny.

Hodnoty tlaku podle věku

Ačkoli se jako optimální tlak udává 120/80, tato hodnota platí pouze u zdravého dospělého člověka. U dětí a diabetiků by tato hodnota mohla naopak značit problémy. Jaké jsou tedy ideální hodnoty pro každou věkovou skupinu?

 • Kojenci 80/40
 • Děti110/70
 • Dospělý120/80

Při měření tlaku závisí také na pohlaví a zdravotním stavu jedince. Pro diabetiky je proto zcela běžná hodnota 130/80, dospělým s onemocněním ledvin zas naměříme zhruba 110/80.

Příznaky nízkého tlaku

Potíží má člověk trpící nízkým tlakem celou řadu. Obzvlášť typické jsou pro tyto lidi studené ruce a nohy, hypotenze se u nich však projevuje i mnoha dalšími způsoby. Například při vstávání, kdy se nemocnému motá hlava a „vidí mžitky před očima“. Ty mohou vést až ke kolapsu. U pacientů se dále vyskytují příznaky jako:

 • Silné bušení srdce
 • Silné pocení
 • Závratě

Lidé, kteří mají tlak neustále nízký, často trpí sníženou výkonností, únavou a slabostí. Vyskytují se u nich i poruchy koncentrace. Ráno navíc bývají nevrlí.

Příčiny nízkého tlaku

Nízkým tlakem mohou lidé trpět z různých důvodů. Zejména u mladých dívek se může objevit chronická hypotenze. K poklesu tlaku však může docházet i náhle, a to především při zaujetí vzpřímené polohy. V tomto případě mluví lékaři o ortostatické hypotenzi.

Chronická hypotenze je důsledkem poruchy regulačních mechanismů, které řídí krevní tlak. K jejich poškození dochází:

 • Při cukrovce
 • Kvůli nedostatku vitamínů
 • U alkoholiků
 • Při onemocnění mozku a míchy
 • Při nádorech mozku
 • Při poruchách endokrinních systémů
 • Vlivem léků užívaných na hypertenzi
 • Při těžké dehydrataci
 • Při infarktu myokardu
 • Při prudké alergické reakci
 • Při prudce probíhající infekci
 • Při poruchách činnosti srdce – srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve
 • Při poruchách cévního řečiště
 • Při šoku organismu

Následky hypotenze

Zejména u pacientů, kteří pozorují příznaky nízkého tlaku především při vstávání nebo při změně chladných a teplých prostor, klesá během poruchy tlak v srdci. Srdce současně bije podstatně rychleji a mezi jednotlivými tepy se nemá čas řádně naplnit krví, kterou by mohlo vhánět do oběhu. Rychlé snížení tlaku tak může vést až k bezvědomí. Ve stáří pak může být hypotenze příčinou závratí a nebezpečných pádů.

Nízký tlak v těhotenství

Nebezpečný může být hypotenze hlavně u těhotných žen. Mohou jí navíc trpět i ženy, které jí dříve nikdy nezaznamenaly. Krev se v době gravidity soustředí do oblasti, kde se nachází plod a dá se říct, že zbytek těla funguje v „úsporném režimu“. Ohroženy jsou tak zejména ty budoucí matky, které jsou náchylné k omdlévání a závratím. Během pádu by mohly zranit nejen sebe, ale také samotný plodu.

Léčba hypotenze

Léky na hypotenzi se užívají jen ve výjimečných případech, zejména pokud hrozí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek krve. Jedná se hlavně o mozek a ledviny. Lékařskou pomoc by však měl vyhledat každý, kdo pociťuje časté mdloby a mžitky před očima nebo má problémy s viděním.

Jak zvýšit tlak?

Tlak se dá zvýšit i bez pomocí léků. Například tím, že bude nemocný častěji větrat, aby měl dostatek čerstvého vzduchu, jíst vícekrát denně po menších porcích, aby tělo nemuselo vynakládat příliš energie na trávení potravy. Pomáhá také pravidelný pohyb a vitamín C. Tlak zvedá i konzumace slaných jídel. Doporučuje se nekouřit.

Obecně se za spolehlivý lék na nízký tlak označuje černá káva. S její konzumací je to ale trochu jinak. Po vypití šálku černé kávy tlak sice vylítne velmi rychle nahoru, stejně skokově se však také sníží, a to dokonce pod původní hladinu.

Prevence

A jak nízkému tlaku předejít? Obecně se doporučuje dostatek pohybu, vhodný je zejména běh, aerobic nebo plavání. Při dlouhém sezení je dobré křížit nohy, aby se do mozku dostalo více krve. Z bylinek je pak dobré užívat ginkgo bilobu, zázvor a kokošku pastuší tobolku.


Závratě, únava i mžitky před očima. Nízký tlak má zásadní vliv na kvalitu života

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top