Závratě, únava i mžitky před očima. Nízký tlak má zásadní vliv na kvalitu života

Nízký tlak se léky léčí jen výjimečně.


Na rozdíl od vysokého tlaku, nízký tlak pacienty na životě přímo neohrožuje, výrazně ale ovlivňuje jejich zdraví. Nemocní se cítí často unavení a někteří z nich mají tendenci omdlévat, což může být nebezpečné hlavně v těhotenství, kdy vlivem pádu hrozí poranění plodu. Na hypotenzi se obvykle neužívají žádné léky, doporučuje se změna životosprávy.

Nízký tlak, odborně hypotenzi, vám lékař diagnostikuje tehdy, pokud horní (systolická) hodnota klesne pod 100 a ta dolní (diastolická) bude nižší než 65. Hypotenzí obvykle trpí hubení a vysocí lidé mladého věku. S přibývající věkem totiž tlak stoupá.

Ačkoli může být nízký tlak opravdu nepříjemný, nemívá na rozdíl od vysokého tlaku žádné negativní následky na život pacienta. O životě ohrožujícím stavu se totiž hovoří až tehdy, kdy systolický tlak klesne na 70. V tomto okamžiku začínají selhávat orgány. Takto nízký tlak bývá následkem masivního krvácení, rozsáhlých popálenin, dehydratace či anafylaktického šoku.

Nebezpečný může být nízký tlak v momentě, kdy se v důsledku špatného zásobení krví mohou poškodit některé orgány. Zejména pak srdce, mozek či ledviny.

Hodnoty tlaku podle věku

Ačkoli se jako optimální tlak udává 120/80, tato hodnota platí pouze u zdravého dospělého člověka. U dětí a diabetiků by tato hodnota mohla naopak značit problémy. Jaké jsou tedy ideální hodnoty pro každou věkovou skupinu?

 • Kojenci 80/40
 • Děti110/70
 • Dospělý120/80

Při měření tlaku závisí také na pohlaví a zdravotním stavu jedince. Pro diabetiky je proto zcela běžná hodnota 130/80, dospělým s onemocněním ledvin zas naměříme zhruba 110/80.

Příznaky nízkého tlaku

Potíží má člověk trpící nízkým tlakem celou řadu. Obzvlášť typické jsou pro tyto lidi studené ruce a nohy, hypotenze se u nich však projevuje i mnoha dalšími způsoby. Například při vstávání, kdy se nemocnému motá hlava a „vidí mžitky před očima“. Ty mohou vést až ke kolapsu. U pacientů se dále vyskytují příznaky jako:

 • Silné bušení srdce
 • Silné pocení
 • Závratě

Lidé, kteří mají tlak neustále nízký, často trpí sníženou výkonností, únavou a slabostí. Vyskytují se u nich i poruchy koncentrace. Ráno navíc bývají nevrlí.

Příčiny nízkého tlaku

Nízkým tlakem mohou lidé trpět z různých důvodů. Zejména u mladých dívek se může objevit chronická hypotenze. K poklesu tlaku však může docházet i náhle, a to především při zaujetí vzpřímené polohy. V tomto případě mluví lékaři o ortostatické hypotenzi.

Chronická hypotenze je důsledkem poruchy regulačních mechanismů, které řídí krevní tlak. K jejich poškození dochází:

 • Při cukrovce
 • Kvůli nedostatku vitamínů
 • U alkoholiků
 • Při onemocnění mozku a míchy
 • Při nádorech mozku
 • Při poruchách endokrinních systémů
 • Vlivem léků užívaných na hypertenzi
 • Při těžké dehydrataci
 • Při infarktu myokardu
 • Při prudké alergické reakci
 • Při prudce probíhající infekci
 • Při poruchách činnosti srdce – srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve
 • Při poruchách cévního řečiště
 • Při šoku organismu

Následky hypotenze

Zejména u pacientů, kteří pozorují příznaky nízkého tlaku především při vstávání nebo při změně chladných a teplých prostor, klesá během poruchy tlak v srdci. Srdce současně bije podstatně rychleji a mezi jednotlivými tepy se nemá čas řádně naplnit krví, kterou by mohlo vhánět do oběhu. Rychlé snížení tlaku tak může vést až k bezvědomí. Ve stáří pak může být hypotenze příčinou závratí a nebezpečných pádů.

Nízký tlak v těhotenství

Nebezpečný může být hypotenze hlavně u těhotných žen. Mohou jí navíc trpět i ženy, které jí dříve nikdy nezaznamenaly. Krev se v době gravidity soustředí do oblasti, kde se nachází plod a dá se říct, že zbytek těla funguje v „úsporném režimu“. Ohroženy jsou tak zejména ty budoucí matky, které jsou náchylné k omdlévání a závratím. Během pádu by mohly zranit nejen sebe, ale také samotný plodu.

Léčba hypotenze

Léky na hypotenzi se užívají jen ve výjimečných případech, zejména pokud hrozí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek krve. Jedná se hlavně o mozek a ledviny. Lékařskou pomoc by však měl vyhledat každý, kdo pociťuje časté mdloby a mžitky před očima nebo má problémy s viděním.

Jak zvýšit tlak?

Tlak se dá zvýšit i bez pomocí léků. Například tím, že bude nemocný častěji větrat, aby měl dostatek čerstvého vzduchu, jíst vícekrát denně po menších porcích, aby tělo nemuselo vynakládat příliš energie na trávení potravy. Pomáhá také pravidelný pohyb a vitamín C. Tlak zvedá i konzumace slaných jídel. Doporučuje se nekouřit.

Obecně se za spolehlivý lék na nízký tlak označuje černá káva. S její konzumací je to ale trochu jinak. Po vypití šálku černé kávy tlak sice vylítne velmi rychle nahoru, stejně skokově se však také sníží, a to dokonce pod původní hladinu.

Prevence

A jak nízkému tlaku předejít? Obecně se doporučuje dostatek pohybu, vhodný je zejména běh, aerobic nebo plavání. Při dlouhém sezení je dobré křížit nohy, aby se do mozku dostalo více krve. Z bylinek je pak dobré užívat ginkgo bilobu, zázvor a kokošku pastuší tobolku.


Závratě, únava i mžitky před očima. Nízký tlak má zásadní vliv na kvalitu života
4.1 (81.82%) 11 votes

11 comments

 • Trpím na nízký tlak, hlavně diastolický. Jsem po infarktu a mám bypas už 15 let. Lékař nebere na zřetel tlak 98/48 a tep 48. Zažádala jsem o Holtra, tlak mi i někdy skáče. Co to má za význam, když jsem z ničeho nic měla během dne i 160/100, pak se udělal průměr za 24 hodin a ten vyšel 115/80 a tep 60. Beru Concor a ten mi spolehlivě snížil i dnes tlak na 120/48 a tep 48. Je mi pořád slabo, špatně, ale doktor mi už řekl, že mám špatný tlakoměr. Blbost, nechala jsem ho zkontrolovat a dokonce současné měření s lékařským. Už před infarktem mě nebrali vážně a do týdne už jsem jela. Lékařů je málo a nás lidí je hodně.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Aleno,

   je vidět, že ne všichni lékaři jednají lege artis. Je velkou chybou, že Vás nevyslechl a nebral na Vaše připomínky ohled. Pokud je to jen trochu možné, začněte se s tímto problémem léčit u jiného internisty. Až bude Váš tlak stabilizovaný, bude kontrola nutná cca 1x za rok, zvážili bychom i dojíždění.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Je mi 25 let a tlak Mám 70/65 90 pulz? Co s tím mám dělat? .
  . ostropestřec jsem si koupila a mírně měním stravu. Nicméně nikdy jsem nejedla úplně nezdravě.
  Jsem štíhlá, jím 3-5 denně malé porce a vše zdravé, žádné uzeniny, pečivo a mléko též ne, cukr už též nekonzumuji.. či minimálně. Vše dobrovolně, cítím se mnohem lépe bez těchto jídel. Tělo je v jiném režimu.
  Teď jsem přidala vitamín C též a každé ráno piji vodu s citronem!
  Co mám dělat pokud se to nezlepší? Ale ono zlepší…..

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Anonymko,

   trpíte poměrně silnou hypotenzí. Doporučujeme návštěvu lékaře. Výšší puls je způsoben nízkým tlakem – vyšší srdeční činnost se snaží dopumpovat krev kam je potřeba pro nedostatek tlaku. Jste mladá, tlak se Vám v průběhu života ještě zvýší. Nebojte se více solit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ještě dodatek, jsem v šestinedělí již 5 týdnem, a to po interrupci. … I když pravda je, že nízký tlak jsem měla skoro vždy kdy jsem dosáhla pěkné postavy, ne vychrtlé ale štíhlé. Běžně sportuji, Od těhotenství ne přirozeně.. do teď… a musím zřejmě počkat ještě další dva týdny…?

 • Dobrý večer ,trpím na nízký tlak, stává se mi to občas zrovna dnes strašná bolest hlavy návaly horko najednou zima motání hlavy pak pocit na zvracení.Dnes jsem se dostala na tlak 86/59 a 65 tep. Když jsem asi před 3 roky byla v nemocnici na neurologii kvůli zablokovaným zádum a i ve spaní mi houkal přístroj nad hlavou ,že mi spadl tlak,tak doktor přišel a řekl mi, že na wc si dojdu ,že je to dobrý.A ,že se s tím nic stejně dělat neda.Mam to nějak řešit tyhle stavy jsou hrozný.Vubec nevím co mám dělat v tu chvili. Co pomůže.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kateřino,

   s nízkým tlakem se bohužel nedá nic moc dělat, i když věříme, že je to velmi obtěžující. Je možné upravit životosprávu přidáním pravidelného pohybu či zvýšeným solením. Chybí nám tu údaj vašeho věku – pokud jste mladá, tlak se Vám jistě v průběhu života ještě zvýší. Pokud se nacházíte již v klimakteriu, je možné, že ty návaly horka jsou této příčiny. Váš tep je v normě.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Daniel Němec /

  Dobry den. Je mi 29 let a jsem vagotonik. Parasympatikotonie, pravdepodobne vrozena. Prumerny denni tep v klidu mam mezi 45 – 55. V noci klesa casto i pod 40. Oncas mam zavrate, pichani na srdci a v podzebri, studene koncetiny, zimomrivost, pak zas horko, zavrate, uzkost, pocit na omdleni. Jsem furt hrozne unavenej. Kdyz si vsak lehny, mam pocit, ze ty priznaky jsou spis horsi. V noci se pravidelne bydim kolem 2 – 3.00 s pocitem ze kazdou chvili prijde nejaky zachvat. Na holteru mi zjistili jen tu vagotonii a ze prej leky nejsou potreba. Ze lecit se to da jen dlouhodobe zmenou zivotniho stylu. Merim 184 a vazim 76 kilo. Tak 3x – 4x tydne sportuju. Kolo, beh, fitko. Ale zadny vrcholovy sportovec nejsem. Obcas jsem rano jak kdyby na me lezela celou noc tezka skrin. Sotva se zvednu, je mi na zvraceni. Nekdy i behem dne. Kdyz mam tyhle stavy v noci, tak si merim tlak a merim hodnoty jako 110-120/50-65. Ted pred chvili jsem se ale meril pres den a mel jsem 112/42. Neni ten diastolicky nejak moc nizky? Mam strach, ze muzu umrit. Nevim, jak to mam lecit. Vzdy jsem byl aktivni a v pohode. Mozna az moc uspechany clovek co neposedi. Ted bych nejradsi byl furt v posteli protoze jsem unavenej a ze strachu, ze jak nekam vyjdu chytnu nejaky takovyto stav. Zadne leky neberu. Hodne piju tekutiny. Jim pravidelne a snazim se vic solit a jist ovoce a zeleninu, doplnky uzivam vapnik, vitaminy formou sumaku, chlorelu, cerny cesnek, zelezo, ale nijak se to nemeni.

  Hrozi mi nejake nebezpeci? Zatim jsem nikdy neomdlel, ale bojim se, ze se mi zastavi srdce, nebo ze nebude schopne pumpovat dostatek krve do mozku nebo tak. Co mam delat? Jsem do 25.8. Na sluzebni ceste v Nemecku a je to hruza. Kazdy den mi to lezi furt v hlave. Mozna si to uz vyvolavam sam podvedome, nejake panicke ataky. Predevcirem v noci jsem se vzbudil klasicky s pocitem pred kolapsem, tep jsem mel kolem 50, nahle mi vsak vyletel a ja mel hrozny strach. Uz jsem skoro volal rychlou, ale nakonec jsem to nejak rozdejchal mokrym rucnikem na hlave, vodou a dychanim. Probpem se zadychavanim nemam, bych rekl. Bezna aktivita jako rychlejsi chuze schodu noseni prdmeetu me nezadycha. Kotniky mi neotekaji, ale mam neustale studene nohy i ruce.

  Hrozi mi nejake riziko, nebo jen musim proste bojovat a je to vse tou poruchou autonomniho nervoveho systemu, prevahou parasympatetiku a na zivote ohrozen nejsem?

  S podekovanim za jakoukoliv radu.

  Daniel

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Danieli,

   vagotonie je témeř vždy (bychom si dovolili říci) benigní onemocnění. Pokud netrpíte žádnou arytmií, tak vám žádné nebezpečí nehrozí. Je pravda, že ten diastolický tlak je zvláštně nízký, ale domácí měřiče nejsou příliš přesné. Víte jak správně měřit tlak? Je potřeba být 15min v klidu a poté si změřit 3x tlak, kdy se zprůměrují dva poslední tlaky. Je možné, že byste mohl trpět na lehké panické ataky? Jejich příznaky se takto lehce projevují. Co se týče kardiovaskulárního systému, pokud chodíte pravidelně na kontroly, tak by mělo být vše v pořádku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  chci se zeptat, zda je podle vašeho názoru nutné jít hned na pohotovost nebo zda mám čekat na termín návštěvy u internisty v září. Jde o toto – kvůli sousedům, kteří bydlí nade mnou a stále mě v noci budí se u mě vyvinula silná hypertenze, kterou jsem nechtěla řešit léky, ale po stavech, kdy mě vezli do nemocnice s tlakem 250/120 jsem začala užívat Tezeo. Nejdřív to bylo super – měla jsem energii, splaskla jsem a přestaly mě bolet klouby. Ale po 3 týdnech užívání jsem přestala spát, jakoby můj mozek byl příliš nabuzený a vše mě vzbudilo a po probdělých nocích jsem pak měla silné deprese. V letáku Tezea jsem se dočetla, že to může způsobovat a rozhodla jsem se ho vysadit. Asi to byla chyba, protože druhý den bez Tezea jsem měla ráno hodně vysoký tlak, který po užití Euthyroxu ještě začal prudce stoupat. Jsem bez žlázy, proto Euthyrox. Okolo poledne jsem již měla pocit, že mi praskne srdce a tepalo mi ve spáncích a škubalo v ledvinách. Pak najednou ztěžkly nohy, hlava se mi motala a nemohla jsem dýchat. Změřila jsem si tlak a můj starý přístroj hlásil chybu, proto jsem změřila tlak znovu novým přístrojem a byl 100/98. Po hodině stoupl na 139/110. Pak zase klesl na 100/96 a od té doby se drží na té hodnotě. Také od té doby téměř nemočím. Dříve jsem musela močit téměř každou hodinu, nyní jen 2x za den. Mám tedy jít hned na pohotovost nebo čekat do září na termín u internistky?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   máte možnost navštívit svého praktického lékaře v ranních akutních oknech? Doporučujeme nevysazovat léky bez lékařské kontroly, zvláště léky na tlak. Zlepšilo se vaše spaní po vysazení Tezea? Záleží jaký den v září máte naplánovanou kontrolu u internisty, ale pohotovost bych kromě naléhavých, život ohrožujích případech nevyužívala.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top