Vysoký krevní tlak: Příznaky a tabulka hodnot

Vysoký krevní tlak


Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je nejčastějším a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. O jeho vznik se kromě jiného zasazuje i špatný životní styl. Říká se mu tichý zabiják, a to z toho důvodu, že plno lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení.

Naše tělo využívá krevního tlaku k oběhu krve v žilách a tepnách. Celá cirkulace je řízena regulačním systémem – srdcem, nervy, krevní tepny, mozek, ledviny a nadledvinky. Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá. Pokud ale častěji pobývá ve vyšších hodnotách, jedná se o stav, kterému se říká hypertenze neboli vysoký krevní tlak.

Krevní tlak se vyměřuje ve dvou hodnotách. Horní číslo znázorňuje tlak, kdy se srdce stahuje (krev proudí) ze srdce do tepen, a spodní hodnota znázorňuje tlak, při kterém se srdce uvolňuje. Hodnoty těchto čísel u zdravého dospělého člověka (normální tlak či ideální tlak) se pohybují kolem 120/80, v některých případech mohou být i nižší. O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit, pokud má člověk hodnoty vyšší než 140/90, zjištěných alespoň při dvou rozličných měřeních.

Tabulka krevního tlaku podle věku

Nízký tlak Optimální tlak Vysoký tlak
Kojenec  < 80/45  80/45  > 85/50
Dítě  <110/70  110/70  > 120/80
Muž  <100/60  120/80  > 140/90
Žena  <100/70  120/80  > 140/90
Dospělý s ledvinovým onemocnění  <110/60  110/80  > 120/80
Dospělý s cukrovkou  <110/60  130/80  > 130/80

Myslíte si, že máte zdravý životní styl?

Příznaky vysokého krevního tlaku

V počátcích se nemocný často vyšším krevním tlakem nezabývá, jelikož se cítí zdráv a nemoc ho nijak neomezuje, a to ani když o ní ví. To je však na vysokém tlaku zrádné, neléčením se nemoc dále rozvíjí.

Příznaky jsou:

 • Vysoký krevní tlak,
 • Bolest hlavy,
 • Únava,
 • Tlak na hrudi,
 • Porucha spánku,
 • Otok končetin, a další.

Vysoký tlak – příčiny

Co způsobuje vysoký tlak? Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí známé. Mezi vlivy mající za vinu vysoký krevní tlak patří dědičnost, obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, spousta stresu a kouření. K vysokému krevnímu tlaku jsou náchylnější především muži.

Jak na vysoký krevní tlak

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, měli byste začít u vaší životosprávy, a to zařazením hořčíku a vápníku do svého jídelníčku.

Vápník je v tomto případě nezbytný pro správnou funkci svalů a působí velmi dobře na srdce a cévy. Pokud máme vápníku v těle nedostatek, organismus si ho bere tam, kde je uložený, tedy povětšinou z kostí. Ideální denní dávka vápníku je kolem 800 mg denně. Pro lepší vstřebávání je vhodné dávku vápníku rozdělit. Například ve 100 g vařené brokolici je polovina denní dávky vápníku pro dospělého.

Hořčík napomáhá k uvolňování svalů, které řídí cévy a vedou tak k lepšímu proudění krve. Zároveň udržuje rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, a to hraje velkou roli na hodnotu krevního tlaku. Nejlepším zdrojem tohoto minerálu jsou ořechy a luštěniny, můžete ho zakoupit ale i ve formě tablet např. Non Salt tablety.

Česnek má schopnost rozšiřovat cévy a zlepšuje krevní oběh. Již stavitelé pyramid používali česnek k tomu, aby byli silní a vytrvalí. Lidé často trpí při větším množství užívání česneku poruše trávení, proto je možné využívat doplňky jako jsou například Česnekové kapky.

Vyzkoušejte také hloh, který zvyšuje srdeční energii a tím pádem i funkci srdce. Jeho úkolem je rozšiřovat tepny a tím i tok krve. Formy, ve které můžete zakoupit hloh jsou různé od prášku, tablet až po čaj na vysoký tlak a doplňky stravy jako jsou kapky na vysoký krevní tlak – FYTOS.

K dalším možnostem snížení vysokého tlaku je i snížit svou váhu. Každý kilogram navíc může velmi ovlivnit krevní tlak. Pravidelně cvičte, choďte na procházky. Zařaďte do vašeho jídelníčku větší porce ovoce, zeleniny a nízkotučné mléčné výrobky. Tím snížíte množství soli a tuků ve vašem těle.

Léčbu vysokého tlaku můžete též podpořit užíváním léků a doplňků stravy jako například tablety Walmark OptiTensin, Pharma Bion, či Koenzym Q10.

Nezapomeňte, pokud se vám ani po dvou měsících nepodaří vysoký krevní tlak snížit formou potravinových doplňků a volně dostupných léků, vyhledejte lékaře, a to i v dalších případech pokud:

 • trpíte obezitou,
 • máte vysoký krevní tlak v rodině
 • vaše hodnoty se nesnižují a zůstávají na horních hodnotách mezi 130-139 a dolních hodnotách 86-89.

Vysoký krevní tlak: Příznaky a tabulka hodnot
3.9 (77.38%) 61 votes

87 comments

 • mam tlak 159-79 nevim jestli stym nekam mam jit

 • BOHUSLAV KOČKA /

  mám tlak 174/94,co to znamená?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Kočko,

   tyto naměřené hodnoty znamenají, že trpíte středně těžkou hypertenzí. Určitě Vám doporučujeme navštívit Vašeho praktického lékaře, nelečený vysoký tlak může vést k pozdějším komplikacím, např. selhání srdce, onemocnění ledvin a další.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Monika Šimončičová /

  Chci se zeptat už delší dobu mi je na omdlení,když se zvednu ze židle zatočí se mi hlava 🙁 mam tlak od 131-141/89 nevím čím to je možná váhou ale vždy jsem mívala nízký tlak a hubená jsem nikdy nebyla 🙁 Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šimončičová,

   pravděpodobně se jedná o tzv. Ortostatickou hypotenzi, kdy rychlou změnou polohy tělo není dostatečně rychle schopno regulovat přívod krve do mozku. Příčin může být mnoho, např. neléčeným diabetem nebo některými léky. Doporučujeme pomalu vstávat z postele, aby nedošlo ke zranění. Váš krevní tlak se zdá být v pořádku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Mám momentálně tlak 171/99,tep 64.
  Častokrát mám spodní přes 100.Dnes po probuzení jsem měla vysoký i tep 166/105 tep 91.Jsem po infarktu a beru na tlak prášky.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Moravcová,

   pravděpodobně trpíte středně závažnou hypertenzí.Je dobře, že jste sledována lékařem a berete pravidelně léky. Doporučujeme navíc redukci váhy a změnu svého jídelníčku – zařadit více ovoce a zeleniny, méně solit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Můj tlak byl vždy v norme,poslednì mereni 140/100

 • Já mám tlak 131-90 je mi 15 let zjistil mi to doktor

 • Beru leky na vysoky tlak a je to k nicemu mam ho stale vysoky 150/90 kolikrat mi pres den vystoupi az na 170 take nevim co s tim

 • Můj tlak je 155/140 tepů kolem 100 většinou pořád stejné. Je mi 38 let 165 cm a váha 73… Mám bušení srdce, točí se mi hlava, nespím, omdlívám. Nekouřím, nepiju. Jsem na mateřské dovolené a žiju v permanentním stresu.

 • Dnes, při preventivní kontrole tlak 154/104, tep 93. Užívám léky na vysoký krevní tlak, ale paní doktorka se mě jen zeptala, v kolik hodin jsem léky užila. Bylo to cca 2 hodiny před měřením. A? Nic. Tož tak, zřejmě pozdější nástup účinku…:-)

  • A podotýkám, že ačkoliv jsem starší – 60 roků, jsem velmi štíhlá (49 kg při výšce 166 cm) a mám dostatek pohybu. Mám ovšem také genetickou zátěž, maminka zemřela v 68 letech na infarkt. Tak co s tím?

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, paní Gabrielo,

    pokud máte v rodinné anamnéze infarkt, určitě to neberte na lehkou váhu. Je třeba zařadit do svého života vyváženou zdravou stravu a nekouřit. Na hypertenzi je potřeba brát léky dle doporučeni lékaře, protože neléčená hypertenze je jedním z rizikových faktorů vzniku infarktu.

    Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Svobodová /

  Dobrý den, mám jednu ledvinu,tlak 220/130, lékaři si nevědí rady může to být tou ledvinou?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Svobodová,

   bohužel kvůli neznalosti Vaší celé anamnézy nemůžeme vyvodit ucelenou odpověd’, nicméně je důležité vyloučení všech příčin tzv. sekundární hypertenze.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marcel Pavlík /

  Dobrý den, poslední dobou mám tlak po několika měřeních 194/118 Dostal jsem léky od praktického lékaře. A po 2měsících stále stejné hodnoty….někdy i vyšší. Věk 39let. Před dvěma lety jsem měl 120/80 i léta p|edtím při preventivních prohlídkách. Ty nové hodnoty se mi zdají hodně vysoké. Co to značí? Děkuji Marcel

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Pavlíku,

   Váš krevní tlak je vysoký, bude potřeba znovu prokonzultovat léčbu s Vaším lékařem. Je možné, že Vám lékař napíše novou kombinaci léků nebo Vás pošle ke specialistovi k vyšetření na tzv. sekundární hypertenzi, která je ovšem vzácnější. Vše záleží na aktuální medikaci.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vlasta Dubská /

  Dobrý den ,mám 71 let ,léčím se s astmatem a beru prášky na štítnou žlázu a na cholesterol ,vždy jsem měla tlak nanejvíš do 130/85 a tak asi 10 dní jsem zjistila že mám oteklý kotník ale jen 3 dny a jen tak jsem si změřila tlak a už týden mám tlak 145/90 je to v mém věku vysoký tlak.Děkuji za odpověd Vlasta

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Dubská,

   Váš naměřený tlak odpovídá mírné hypertenzi. Nejedná se o akutní stav, nicméně by to bylo vhodné prokonzultovat s Vaším praktickým lékařem a včas předejít případným komplikacím jako je např. selhání ledvin, cévní mozková příhoda a další.

   Redakce Zdraví. Euro.cz

 • Míla Kudrnáčová /

  mám tlak 220/110 – je mi 85 let a dosud jsem udržovala pomocí léku tlak v rozmezí cca 140/80. Zvýšení trvá už druhý den, přestože jsem si vzala jeden prášek navíc.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kudrnáčová,

   určitě zajděte za svým ošetřujícím lékařem, aby našel příčinu náhle zvýšené hypertenze, popř. Vám vyměnil stávající léky za jiné. Neléčený vysoký tlak vede k mnoha komplikacím, proto navštivte lékaře v co nejbližší možné době.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den, pritel 53 let, neleceny hypertonik jiz od mladi. Vyska 200 hmotnost 120kg, nekurak, alkohol prilezitostne- TK 156/100, P 65. Pri opakovanem mereni stale vysoke hodnoty, zejmena diastoly.
  3 roky registrovan v kardiolog. amb. uziva 10mg Tanatril a 10mg Agen. Nejsem si jista, ze leky uziva poctive. Pritel nedovede pochopit, ze dlouhodoba hypertenze je nebezpecna. Jaky je vas nazor na tento TK? Dekuji za odpoved.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Jano,

   prosím apelujte na Vašeho přítele, aby léčbu bral vážně, protože následky neléčené hypertenze jsou nedozírné. Váš přítel není jediný hypertonik, který nedodržuje léčbu – pravděpodobně je to dáno tím, že vysoký krevní tlak nebolí. U vysokého tlaku je mnohem nebezpečnější vyšší hodnota diastolického tlaku. I přes léčbu nelze korigovat krevní tlak na původních 120/80, pokud je kardiolog spokojen s hodnotou 156/100, je to tedy v pořádku (tělo se postupem času adaptuje na vyšší tlak). Doporučujeme příteli zhubnout.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Co znamená tlak 100/96 u dospělé ženy? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ájo,

   při nejbližší preventivní prohlídce krevní tlak proberte s lékařem, uvedená hodnota diastolického tlaku je zvýšena nad normu, tj. 90.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobry den.Je mi 80let mám 3.roky kardiosimulator.Tlak na prsou.Změřil tlak 160/58/73-Často otéka levá noha u kotniu bolest celého chodidla.Dr.doporučil lek Tensiomin.Tlak se zlepšil na 130/70/73.Beru Zolpidem Mylan10 jen půlku na spani.Děkuji Honza.

 • Je mi 23 let, mám tlak 155/90 cítím se dost unaven, mám to nějak řešit s lékařem?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   podle Vašich hodnot trpíte mírnou hypertenzí. Doporučujeme konzultaci s Vaším praktickým lékařem hlavně z důvodu Vašeho mladého věku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,mému synovi je 13let a jeho hodnoty tlaku jsou 86/58/. Váží 42kg a měří 161cm.je to v pořádku?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vrbová,

   Váš syn má nižší systolický tlak než většina chlapců v jeho věku. Má jeho nízký tlak nějaké klinické příznaky? Byla by vhodná konzultace s pediatrem, aby zhodnotil dynamiku krevního tlaku v průběhu života. Tento nižší krevní tlak ale také nemusí znamenat vůbec nic, spíše je obava z tlaku vysokého.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Všude se uvádí pouze tolerance tlaku v klidu (podle manuálu k měřáku půl hodiny předtím nesmím mít žádnou námahu, stres, jídlo, hluk a já nevím co ještě…), to lze najít na internetu na 150 stránkách ale nikde nepíšou kolik může být “v neklidu”. V toleranci ho mám v podstatě asi jen když vstávám z postele a u lékaře protože tam sedím předtím hodinu v čekárně v tichu ani nemluvím a pod. Ale během normálního denního fungování ho mám 145/85-160/90, po nějaké větší fyzické námaze (třeba po cvičení nebo po sexu) až 170/100. Používám měřák Omron M3 (nevím nakolik se mu dá věřit). Ani po přečtení článku stále nevím jestli to je normální nebo ne. Můj lékař toto neřeší protože u něj v ordinaci je tlak z výše uvedených důvodů v toleranci a to namontování monitorovacího zařízení (nevím jak se to jmenuje) jak samo měří tlak během dne u mě není možné protože mě se z toho motá hlava pokud si ho měřím víc než 2x po sobě – z toho by mě odvezli.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   tlak by se měl vždy měřit v klidu, aby simulovat klidový tlak, který je rozhodující v patogenezi komplikací hypertenze. Správně by se měl krevní tlak u lékaře měřit 3x, ale neděláme si iluze. Domácí monitorace má přísnější kritéria a měla by se pohybovat kolem 135/85. I přes lehce zvýšené hodnoty se stejně nejdříve pacient pouze sleduje 1 – 3 měsíce a jsou mu doporučeny konzervativní přístupy – redukce hmotnosti, omezení soli, zvýšení aerobní zátěže, snížení cholesterolu, nekouřit, abstinovat.

   Zvýšený tlak po zátěži je naprosto fyziologický a tělo si s ním poradí – proto je důležité monitorovat tlak v klidu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ještě jsem zapomněl dodat že je mi 39, před. 4 měsíci mě po 1 sehnutí začala trápit mírná tenzní bolest hlavy a zátylku a silná hyperakuze, proto jsem tlak začal sledovat, tyto problémy však nepoleví ani když je tlak v toleranci.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Tenzní bolest hlavy má mnoho příčin, nejčastěji je způsobená stresem. Kvůli suspekci vysokého krevního tlaku doporučujeme i vyšetření u očního lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, je mi 17 let, při preventivní prohlídce mi byl naměřen tlak 137/49 při domácím měření jsem se točil kolem hodnot 136/56 a hodnoty tomu podobné(při tepu 85min.). Chtěl bych se zeptat na ty obrovské rozdíly mezi systolickým a diastolickým tlakem, jestli značí nějaký problém..

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marku,

   pravděpodobně trpíte izolovanou systolickou hypertenzí. Tuto hypertenzi je potřeba také léčit, ale většinou postačuje pouze jeden lék. Navštivte proto svého praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat mám vysoký krevní tlak přes 140/80 a při poslední návštěvě lékaře jsem měla 170/80 dostala jsem silnější léky,ale i přes to jsem stále unavená a často se mi chce spát nebo mám poruchy spaní může mít na poruchy spánku a na únavu i to že jsem stále ve stresu? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radko,

   stres je jeden z hlavních příčin poruch spánku a tím i způsobené únavy. Ne vždy se dá hned stres odstřihnout, proto alespoň doporučujeme důkladnou psychohygienu spánku a nácvik relaxačních metod či jógu. Stres výrazně ovlivňuje i hypertenzi.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jakub Zelený /

  Dobrý den já sem si dneska naměřil 155/85 je mi 18, mám stim někam zajít

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Zelený,

   navštivte Vašeho praktického lékaře k došetření. Pravděpodobně máte izolovanou systolickou hypertenzi – tu je potřeba také léčit, ale většinou postačí pouze jeden lék ke zvládnutí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Nikol Vidová /

  Dobry den. Rada bych se zeptala na svuj tlak. Vetsinou mam 93/65 vubec neodpovidam tabulkam. Je mi 29 let. Vazim pri výšce 156cm 47kg….na tlakoměru mam take u srdíčka znak takove odchylky. Na ekg vše vporadku. Moc dekuji za odpoved

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vidová,

   máte lehce snížený tlak, ale opravdu jen trochu pod limitem. Pokud nemáte pocity na omdlení, mžitky před očima či silné pocity bušení srdce, bude stačit pravidelná kontrola u praktického lékaře. Nízký krevní tlak Vás přímo neohrožuje, je nebezpečný až při systolických hodnotách cca pod 70. Jste mladá, tlak se ještě v průběhu života zvýší. Doporučujeme přidat pohybovou aktivitu, být hodně na čerstvém vzduchu (nebo pravidelně větrat), zvýšit příjem vitaminu C či nebát se více solit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  již delší dobu mívám po celý den tlak 190/90 někdy i vyšší (213/105) Neustálá únava, tíha na hrudi, při sebemenší, mírné námaze zadýchání. Nekouřím, alkohol nepiji vůbec, jím zdravě. Dříve jsem běhávala, chodila tůry i 30 km denně. Je mi přes 50 a cítím se pořád unavená i po krátké procházce.
  Je tento tlak nějak nebezpečný, může to být dědičné, když můj dědeček měl problémy s vysokým tlakem a se srdcem?
  Co bych měla dělat, abych nebyla stále tak unavená?
  Děkuji za odpověď
  Marie

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   co nejdříve navštivtě Vašeho praktického lékaře a nechte si zde vyšetřit svůj tlak. Váš krevní tlak je opravdu vysoký a neléčený může vést k životu ohrožujícím komplikacím. Hypertenze je tzv. tichý zabiják, protože pacienty vážně ohrožuje, ale nebolí. Vlohy pro vysoký krevní tlak se dědí, přispívají k tomu i vlivy zevního prostředí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla jsem se zeptat beru léky na vysoký tlak a mám tlak cca v normě po lécích 130-140 a stále mě často bolí hlava a jsem pořád unavená je to možné po lécích? I když jsem často unavená a ve stresu je to možná příčina i tohoto? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radko,

   bolest hlavy nepatří k typickým nežádoucím účinkům antihypertenziv, únava se může vyskytnout. Pokud jste sledována u lékaře a máte tlak pod kontrolou, Vaše bolest hlavy bude nejpravděpodobněji vycházet z únavy a ze stresu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marie,Hana /

  Dobrý den, je mi 67 let,vždy jsem měla nízký tlak a žádné potíže. Nyní se léčím na vysoký tlak,kdy se mně hodně po prestarium neo forte 10 mg snižuje(např 115/60.Podotýkám,že diastolický tlak mám stále nižší a nebezpečnou hranici nepřekračuje.Co mne však trápí je letitá nízká tepová fekvence.Měla jsem i holtery(ekg i na tlak,bradykardie prokázaná při měření jednou a to v noci).Tepová frekvence je stále kolem 40 plus-mínus. Nemám závratě, nejsem unavená,nejdou na mne mdloby,ale ani nijak nesportuji. Jen prostě cítím takové chvění-já tomu říkám,že jsou to srdeční motýlci-:-) a hlavně v klidu to více vnímám. Podotýkám,že se léčím přes 40 let na crohna,vícečetné resekce a mimo imuranu a colitických prášků a léků proti průjmu neužívám nic.Crohn mne však netrápí,mně je nepříjemné tzv.pomalé srdíčko a to tzv.motýlí chvění(není to bušení srdíčka).Děkuji za odpověď. Marie,Hana

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   pokud Váš kardiolog neshledal nic patologického na Vašem EKG či Holterovském vyšetření, můžete být v klidu. Bradykardie ještě bývá příznakem u hypotyreózy či hyperkalémie.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se zeptat doma měřený tlak by měl být pod 135 a u lékaře pod 140 když mám doma měřený tlak cca 136 nebo 138 je to stále vysoký tlak nebo se dá už počítat za tlak v normě? Děkuji

 • dobrý den chtěla jsem se zeptat jak je možné když nezabírají na tlak stále jiné a jiné léky? Myslím jako že s každou kontrolou odcházím s jinými léky a přesto mám stále ten stejný stres a koloběh …..děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radko,

   i když se to snadněji říká než koná, je potřeba redukovat hladinu stresu a pokud možno chodit pravidelně spát. Bohužel Vám nedokážeme konkrétně říct, proč léky nezabírají. Je potřeba vědět jaký tlak máte, jeho výkyvy v průběhu dne, jakou kombinaci léků jste již dostala atd. Pokud Váš nynější tlak hlídá praktický lékař, zkuste se s ním domluvit ohledně konzultace s internistou.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, chci se zeptat, když si merim tlak, tak mám140/60 a puls 75 (měřeno večer). Jsem sportovec 35 let a zatím žádné únavy atd. na sobě nepociťuji. Nevejdu se do tabulek ideálního tlaku, trošku mi ta moje naměřená hodnota vyděsila. Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Tomáši,

   prosím změřte si tlak po 15min klidu 3x za sebou, poté zprůměrujte poslední dva výsledky. Myslímě, že tlak 140/60 je ještě v rámci horní normy tlaku. Nebezpečná je hlavně vysoká hodnota diastolického tlaku (druhé číslo za lomítkem), které máte ale lehce snížené. Nejde o žádnou akutní věc, ale při další preventivní kontrole se určitě o svém tlaku zmiňte.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  celý den mám vyšší hodnoty TK: 144/99, 155/95, 166/105 (právě teď).
  Léčím se na vysoký tlak. Mám čekat, dokud neklesne?
  Děkuji, Jarka

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jarko,

   je potřeba navštívit lékaře a popřípadě změnit léky či přidat nějaké do kombinace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Tana Brozikova /

  Dobry den.Namerila jsrm si tlak 116/106.Co to znamena.Je mi 57 let.Dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Brožíková,

   máte zvýšený diastolický tlak. Zvýšený diastolický tlak vede k pozdějším komplikacím jako je srdeční selhání či mozková mrtvice. Sama pro sebe můžete přestat kouřit, upravit tělesnou hmotnost, přidat pohybovou aktivitu, vyvarovat se stresu, nepít alkohol, méně solit a zvýšit příjem ovoce a zeleniny.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den chtěla bych se optat mám vysoký tlak a už mám třetí léky tlak stále vyšší a mám za sebou i holter na 24 hodin a přesto mám hodnoty stále vysoké na tlak beru léky egiramlon 10/5 a ted jsem ještě k tomu dostala léky na odvodnění indaparamide orion a tlak stále v hodnotách cca mezi 130 až 140 co s tím dále je možné dělat? děkuji

 • Dobrý den,mám tlak 152/104 160/109 S vysokým tlakem jsem se nikdy neléčila.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Diano,

   prosím navštivte svého praktického lékaře, vše vám vysvětlí a navrhne léčbu. V první řadě můžete pro sebe alespoň přestat kouřit, jíst méně tučná jídla a omezit sůl, přidat více pohybu atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  několik týdnů mívám tlak 198/100, někdy i vyšší (216/106), bolesti hlavy, tlaky, brnění v obličeji, tíha na hrudníku. Neustálá únava při sebemenším pohybu, při normální chůzi se silně zadýchávám, takže mne to nutí dýchat rychle a krátce, hluboké nádechy mne přímo dusí. Mám otoky kotníků. Je mi 52 let. Nepiji alkohol, nekouřím, stravuji se celkem vyváženě. Jsem ale v hodně velkém stresu (mám deprese, úzkosti) Zkoušela jsem tlak snížit česnekem, rakytníkem, bylinkami, nic nepomáhá. U lékaře jsem nebyla (trpím strachem z lidí) Prosím, poraďte, co by mi pomohlo snížit tlak a odstranit únavu. Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Terezo,

   takto vysoký tlak bohužel nespraví žádné doplňky stravy. Bude potřeba opravdu navštívit lékaře, který vám předepíše antihypertenziva (léky na vysoký krevní tlak). Pokud máte psychiatrický problém a nechcete navštívit ordinaci praktického lékaře, lze se s ním domluvit na domácí návštěvě.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Mám dotaz,naměřil jsem si 147/135 t.83,co to může znamenat,asi po 10minutách byl normální 119/73 t.81.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Milane,

   je možné, že při prvním měření jste nebyl v klidu, proto hodnota mohla být vyšší. Druhá naměřená hodnota je v pořádku. Tlak si měřte vždy v klidu a 3x, poslední hodnota by měla být ta správná.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • dobrý den je mě 42 mám tlak 115 na 74..podle tabulek bych měl mít s tím to tlakem cukrovku,nebo jsem to špatně pochopil 🙂

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Láďo,

   myslíme, že máte přímo ukázkový tlak.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • zapomněl jsem dodat .že spodní někdy klesne na 65 🙂

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Láďo,

   diastolická hodnota 65 je opravdu nižší, ale nepatří mezi patologické. Tlak si měřte vždy v klidu 3x po sobě. Nižší tlak konzultujte se svým praktickým lékařem, sám sobě můžete pomoci zařazením aktivního pohybu do života, zdravou stravou či mírnějším solením.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • jana blazkova /

  muj tlak pri mereni ukazuje % SpO2 91 a druha hodnota PR 106
  muzete mi to vysvetlit?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Blažková,

   SpO2 značí hodnotu nasycení krve kyslíkem – vaše naměřená hodnota je nízká, normální hodnoty jsou cca 95% až 99%. Bohužel nevíme, co by zkratka PR mohla znamenat.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Radek Slaný /

  Dobrý den mám tlak 110/90. Je to v pořádku? Děkuju

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Slaný,

   váš diastolický tlak (druhá hodnota) je lehce zvýšen, ale celkově je krevní tlak v mezích normy.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marie Kratochvilova /

  Dobrý den, je mi 65 let vazim 75kg , měřící 175cm.Nekouřím ani ne pijí a beru prášky na tlak Gotten. Přesto Můj krevní tlak je přes den 145/80 a tep 70.Vzdy večer je tlak 170/83 a tep 60.Nevím si rady proc vzdy večer mam vysoký vrchní tlak.Jinak se cítím velmi dobře. P.Doktorka mi stále dává další prášky ale stejne večer mam vysoký tlak.Mám ho hodně kolisavy, poradíte mi co mám dělat. Zda je to hodně nebezpečne.Děkuji Marie

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Kratochvílová,

   pravděpodobně bude potřeba přidat další lék do kombinace nebo změnit stávající antihypertenziva. Systolický tlak (první hodnota) by určitě měla být lépe korigována.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  jsem 15 let po infarktu a následného bypasu. Skáče mi tlak během jednoho dne 167/88 a tep 60 až na 131/100/60 tep……..lékař mi vysadil Concor, protože mi snižoval tlak 100/55 a tep i na 45. Na poslední kontrole jsem měla 155/85 a řekl, že je to v pořádku a neřešil. Ovšem já se necítím dobře, mám 65 let, měřím 160 cm a vážím 58 kg a mám vážné obavy, zda lékař postupuje dobře. Je to internista ne kardiolog, ten v nemocnici chybí a k novému mimo nemocnici jsem objednaná až na březen 2020.
  Když je nejhůř a bolí mě hlava a je špatně tak to řeším 1/4 Concoru 10, tlak se sníží, ale mám tento lék vysazený a má se brát pravidelně. Otec i bratr zemřeli na infarkt v 50 létech, sestra je kardiak.
  Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   rozhodně se nechte sledovat pravidelně u kardiologa, nejen kvůli prodělanému infarktu, ale i kvůli pozitivné rodinné anamnéze.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  vzala jsem si 1/4 Concoru 10 a tlak se mi nyní snížil ze 150/90 na 118/52, tyto skoky mě úplně odrovnávají a doktor tomu nevěří a nevěnuje pozornost.
  Co asi tak může člověk dělat…..?
  Děkuji za radu
  Alena

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   nejvhodnější by bylo asi zajít za lepším lékařem, který vám důkladněji vytitruje dávku antihypertenziv.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý večer, můj krevní tlak je delší dobu vysoký měřím domácím tlakoměrem je mi 28 a neberu žádné léky váha za poslední rok vyrostla na 98kg z 62kg a tlak mám 205/110 může ten tlak být z toho nárůstu na váze a před 4 roky byla mi zjištěna leidenská mutace .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Terko,

   rozhodně navštivte praktického lékaře pro antihypertenzní léčbu. Krevní tlak 205/110 vás ohrožuje mnoha komplikacemi. V rámci nefarmakologické léčby by bylo vhodné shození váhy, přidat více pohybu atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den.Je mi dnes opravdu nějak divně.Hodnoty na domácim tlakoměru-stále stejné.Měřeno za asi 3 hodniny několikrát. 140/96 a tep 104 úplně v klidu.Tohle jsem už vypozoroval několikrát v poslednich dvou létech.Ale jakmile přijdu někde k lékaři na kontrolu,je vše v pořádku.130/85 a podobně.Co s tím???Díky za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Čendo,

   léčíte se s vysokým tlakem? Bohužel bez podrobné anamnézy nemůžeme více poradit. Pokud jste někde léčen s vysokým tlakem a máte přesto příznaky hypertenze (bolesti hlavy atd.) – můžete požádat svého kardiologa o 24hodinovou monitoraci krevního tlaku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý večer je mi 66 let. od 23 let jsem mívala tlak od 180-200/110-80. Matka zmřela na infarkt spojený s mrtvicí. Asi před 7 lety jsem se dostala k vynikajícímu kardiologovi,který mi tlak normalizoval, ale nedávno zemřel a nový pan doktor mi změnil léčbu a tlak se mi začal opět zvedat od 166-148/99-85 ráno i večer,když učinkují leky asi od 11.- 18.h přibližně je tlak kolem 130/75. tep 88-71. Mám ještě cukrovku a artritidu. Měřím 152 cm, vážím 53kg. Snažím se co nejvíce chodit a výsledek se nedostavuje. Můžete mi poradit. Děkuji

  8.1. 2020 Mirka

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Mirko,

   znáte důvod, proč vám nový kardiolog změnil léčbu? Informujte ho o diabetu, popř. informujte svého diabetologa o stavu vašeho krevního tlaku. Diabetici by měli mít přísně kontrolovanou hypertenzi.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top