Vysoký krevní tlak: Příznaky a tabulka hodnot

Vysoký krevní tlak


Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je nejčastějším a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. O jeho vznik se kromě jiného zasazuje i špatný životní styl. Říká se mu tichý zabiják, a to z toho důvodu, že plno lidí se o svém vysokém tlaku dozví až při náhodné kontrole u lékaře. Přitom základem úspěšné léčby je právě jeho včasné odhalení.

Naše tělo využívá krevního tlaku k oběhu krve v žilách a tepnách. Celá cirkulace je řízena regulačním systémem – srdcem, nervy, krevní tepny, mozek, ledviny a nadledvinky. Je zcela normální, že nám krevní tlak kolísá. Pokud ale častěji pobývá ve vyšších hodnotách, jedná se o stav, kterému se říká hypertenze neboli vysoký krevní tlak.

Krevní tlak se vyměřuje ve dvou hodnotách. Horní číslo znázorňuje tlak, kdy se srdce stahuje (krev proudí) ze srdce do tepen, a spodní hodnota znázorňuje tlak, při kterém se srdce uvolňuje. Hodnoty těchto čísel u zdravého dospělého člověka (normální tlak či ideální tlak) se pohybují kolem 120/80, v některých případech mohou být i nižší. O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit, pokud má člověk hodnoty vyšší než 140/90, zjištěných alespoň při dvou rozličných měřeních.

Tabulka krevního tlaku podle věku

Nízký tlak Optimální tlak Vysoký tlak
Kojenec  < 80/45  80/45  > 85/50
Dítě  <110/70  110/70  > 120/80
Muž  <100/60  120/80  > 140/90
Žena  <100/70  120/80  > 140/90
Dospělý s ledvinovým onemocnění  <110/60  110/80  > 120/80
Dospělý s cukrovkou  <110/60  130/80  > 130/80
Myslíte si, že máte zdravý životní styl?

Příznaky vysokého krevního tlaku

V počátcích se nemocný často vyšším krevním tlakem nezabývá, jelikož se cítí zdráv a nemoc ho nijak neomezuje, a to ani když o ní ví. To je však na vysokém tlaku zrádné, neléčením se nemoc dále rozvíjí.

Příznaky jsou:

 • Vysoký krevní tlak,
 • Bolest hlavy,
 • Únava,
 • Tlak na hrudi,
 • Porucha spánku,
 • Otok končetin, a další.

Vysoký tlak – příčiny

Co způsobuje vysoký tlak? Příčiny vysokého krevního tlaku nejsou u většiny lidí známé. Mezi vlivy mající za vinu vysoký krevní tlak patří dědičnost, obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, spousta stresu a kouření. K vysokému krevnímu tlaku jsou náchylnější především muži.

Jak na vysoký krevní tlak

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, měli byste začít u vaší životosprávy, a to zařazením hořčíku a vápníku do svého jídelníčku.

Vápník je v tomto případě nezbytný pro správnou funkci svalů a působí velmi dobře na srdce a cévy. Pokud máme vápníku v těle nedostatek, organismus si ho bere tam, kde je uložený, tedy povětšinou z kostí. Ideální denní dávka vápníku je kolem 800 mg denně. Pro lepší vstřebávání je vhodné dávku vápníku rozdělit. Například ve 100 g vařené brokolici je polovina denní dávky vápníku pro dospělého.

Hořčík napomáhá k uvolňování svalů, které řídí cévy a vedou tak k lepšímu proudění krve. Zároveň udržuje rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, a to hraje velkou roli na hodnotu krevního tlaku. Nejlepším zdrojem tohoto minerálu jsou ořechy a luštěniny, můžete ho zakoupit ale i ve formě tablet např. Non Salt tablety.

Česnek má schopnost rozšiřovat cévy a zlepšuje krevní oběh. Již stavitelé pyramid používali česnek k tomu, aby byli silní a vytrvalí. Lidé často trpí při větším množství užívání česneku poruše trávení, proto je možné využívat doplňky jako jsou například Česnekové kapky.

Vyzkoušejte také hloh, který zvyšuje srdeční energii a tím pádem i funkci srdce. Jeho úkolem je rozšiřovat tepny a tím i tok krve. Formy, ve které můžete zakoupit hloh jsou různé od prášku, tablet až po čaj na vysoký tlak a doplňky stravy jako jsou kapky na vysoký krevní tlak – FYTOS.

K dalším možnostem snížení vysokého tlaku je i snížit svou váhu. Každý kilogram navíc může velmi ovlivnit krevní tlak. Pravidelně cvičte, choďte na procházky. Zařaďte do vašeho jídelníčku větší porce ovoce, zeleniny a nízkotučné mléčné výrobky. Tím snížíte množství soli a tuků ve vašem těle.

Léčbu vysokého tlaku můžete též podpořit užíváním léků a doplňků stravy jako například tablety Walmark OptiTensin, Pharma Bion, či Koenzym Q10.

Nezapomeňte, pokud se vám ani po dvou měsících nepodaří vysoký krevní tlak snížit formou potravinových doplňků a volně dostupných léků, vyhledejte lékaře, a to i v dalších případech pokud:

 • trpíte obezitou,
 • máte vysoký krevní tlak v rodině
 • vaše hodnoty se nesnižují a zůstávají na horních hodnotách mezi 130-139 a dolních hodnotách 86-89.

Vysoký krevní tlak: Příznaky a tabulka hodnot
3.9 (78.75%) 32 votes

7 comments

 • mam tlak 159-79 nevim jestli stym nekam mam jit

 • Můj tlak byl vždy v norme,poslednì mereni 140/100

 • Já mám tlak 131-90 je mi 15 let zjistil mi to doktor

 • Beru leky na vysoky tlak a je to k nicemu mam ho stale vysoky 150/90 kolikrat mi pres den vystoupi az na 170 take nevim co s tim

 • Můj tlak je 155/140 tepů kolem 100 většinou pořád stejné. Je mi 38 let 165 cm a váha 73… Mám bušení srdce, točí se mi hlava, nespím, omdlívám. Nekouřím, nepiju. Jsem na mateřské dovolené a žiju v permanentním stresu.

 • Dnes, při preventivní kontrole tlak 154/104, tep 93. Užívám léky na vysoký krevní tlak, ale paní doktorka se mě jen zeptala, v kolik hodin jsem léky užila. Bylo to cca 2 hodiny před měřením. A? Nic. Tož tak, zřejmě pozdější nástup účinku…:-)

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top