Infarkt myokardu může být smrtelný. Jak rozpoznat příznaky u žen a u mužů?

Infarkt myokardu (srdeční mrtvice) je jednou z akutních forem ischemické srdeční choroby, na kterou každý rok umírají statisíce lidí. Ačkoliv tyto komplikace ohrožují obě pohlaví, příznaky se mohou výrazně lišit případ od případu. Zatímco muži často pociťují ostrou bolest na hrudi, ženské symptomy infarktu obvykle bývají daleko nenápadnější.

Co je infarkt myokardu?

Jako infarkt myokardu (IM, srdeční mrtvice nebo zastarale srdeční záhať) lékaři označují zdravotní obtíže, kdy dochází k poškození nebo dokonce až k odumření části srdečního svalu. Na vině přitom bývá přerušené krevní zásobování a nedostatečné okysličení, které je důsledkem uzavření nebo výrazného zúžení koronární tepny vyživující srdce.

Nejčastější příčinou infarktu je krevní sraženina (trombus), která ucpe cévu v oblasti jejího zúžení a omezí tak průtok krve. Když srdeční tkáň nemá dostatek kyslíku, aby mohla normálně fungovat, postupně odumírá. Ischémie (nedokrevnost) pak způsobuje ischemickou nekrózu zásobované tkáně, přičemž lékaři tento zdravotní problém označují jako infarkt.

Ve většině případů postihuje srdeční mrtvice pacienty, kteří se potýkají s aterosklerózou (kornatění srdečních tepen), což je zánětlivé onemocnění cév, jež vzniká v důsledku ukládání tuku do cévní stěny. Následně dochází ke vzniku aterosklerotického plátu, jehož provalením se poruší protisrážlivá ochrana povrchu tepny, a na něj pak nasedá zmiňovaná krevní sraženina (bílý či destičkový trombus).

K rozvoji infarktu ovšem může dojít i vlivem dalších zdravotních komplikací, například při zánětu tepny nebo vmetkem sraženiny, která vznikla na jiném místě, ale později doputovala do koronární tepny. Příčiny infarktu ale vzácněji zahrnují i spazmus (Prinzmetalova angina pectoris), arteritidu (Takayasuova arteritida, polyarteritis nodosa) či intrakoronární trombózu bez aterosklerózy.

Akutní infarkt myokardu člověka přímo ohrožuje na životě. V případě výskytu jakýchkoliv příznaků je proto nutné neodkladně vyhledat lékaře, který infarkt diagnostikuje pomocí vyšetření krve a elektrokardiogramu, neboli EKG. Ne všechny infarkty jsou stejné a některé z nich se obejdou i bez bolesti, proto je dobré sledovat také doprovodné symptomy a včas zavolat záchrannou službu.

Rizikové faktory

Infarkt se mnohem častěji vyskytuje u mužů než u žen. Nejvíce ohroženou skupinou jsou přitom lidé nad 50 let, ale nevyhýbá se ani mladším generacím. Často je u nich spojený například s vysokou srážlivostí krve, genetickými dispozicemi či velmi špatnou životosprávou. I přes neustálý rozvoj zdravotnické péče se přitom úmrtnost pohybuje okolo 25 %.

Základní příčina infarktu myokardu je ukládání cholesterolu ve stěně tepny a její postupné zužování, což může to vést ke vzniku krevní sraženiny nebo způsobit anginu pectoris. Kromě toho, jaké má infarkt příčiny, je nutné však nutné vzít v potaz i různé rizikové faktory, které mohou mít na rozvoj těchto zdravotních komplikací také velký vliv.

Zatímco některé rizikové faktory může člověk vlastním přičiněním ovlivnit, s jinými se bohužel nedá nic dělat. Mezi neovlivnitelné činitele, které zvyšují možnost, že pacient bude mít náběh na infarkt, se řadí třeba věk, pohlaví nebo genetické predispozice. Pokud se tedy u vás v rodině vyskytly srdeční vady, koronární ateroskleróza, ischemická choroba srdeční nebo přímo infarkt, měli byste s lékařem probrat vhodný způsob prevence.

U žen pravděpodobnost, že dojde k rozvoji infarktu myokardu, výrazně stoupá v období po menopauze. Kolem padesátky jim totiž klesá hladina estrogenu, roste hladina cholesterolu a celkově se tak zvyšuje riziko výskytu srdečních onemocnění. Dalším problematickým faktorem pak mohou být i různá prodělaná onemocnění, kam patří cukrovka nebo třeba angina pectoris.

Ovlivnitelné rizikové faktory:

 • nadváha či obezita,
 • vysoký krevní tlak,
 • vysoký cholesterol,
 • kouření,
 • nadměrný stres,
 • abúzus kokainu,
 • sedavý způsob života,
 • nedostatek fyzické aktivity,
 • nadměrná konzumace alkoholu,
 • nedostatečný příjem ovoce a zeleniny.

Jaké má infarkt příznaky?

Projevy infarktu lékaři obvykle dělí na dvě různé skupiny, a to konkrétně na obtíže subjektivní (stav, který popisuje pacient) a problémy objektivního charakteru (stav odhalený přístroji a lékařem samotným). Ve výjimečných případech může infarkt myokardu probíhat téměř asymptomaticky, ale většinou se dostavují charakteristické symptomy v obou výše zmíněných kategoriích.

Mezi typické příznaky infarktu myokardu se řadí například dlouhotrvající svíravá bolest na hrudi, která přetrvává i ve chvíli, kdy je pacient naprosto v klidu. Kromě toho často doprovází infarkt bolest ruky, jelikož z hrudníku mohou vystřelovat nepříjemné pocity do levého ramene. Objevit se ale může i bolest zad, dolní čelisti, krku nebo břicha.

Mezi první příznaky infarktu se dále většinou řadí také dušnost, nevolnost, celková slabost, nadměrné pocení nebo třeba závratě. Intenzita těchto komplikací přitom závisí hlavně na tom, na kterém konkrétním místě došlo k ucpání tepny. Pokud se na tyto symptomy zaměříte, může se jednat o možnost, jak poznat blížící se infarkt.

Podle toho, jak probíhá infarkt, se pak mohou objevit i další akutní komplikace. Jedná se například o srdeční arytmie, kardiogenní šok nebo selhání srdečních komor. Výjimkou ale není ani ruptura infarktového ložiska. Pacient přitom může být zmatený nebo dokonce agresivní, jelikož pociťuje úzkost a často i velký strach ze smrti.

Prodělal někdo z vašich blízkých infarkt myokardu?

Příznaky infarktu u mužů

Nejčastějším příznakem infarktu je náhlá bolest na hrudi, která se může projevit u obou pohlaví. Zatímco u žen se tato bolest často nedostaví nebo je velmi nenápadná, muži daleko častěji pociťují ostrý tlak uprostřed hrudníku nebo svírání za hrudní kostí.

Bolest se někdy rozšíří i do levé ruky nebo dolní čelisti. Většinou trvá déle než pár minut nebo ustupuje a postupně se opět vrací. Pokud jde o to, jak poznat infarkt u mužů, mezi další charakteristické symptomy patří nadměrné pocení a dušnost. Typické jsou také bolesti zad, břicha a čelisti, které se dostavují náhle, přičemž výjimkou není ani infarkt ve spánku.

Příznaky infarktu u žen

Jak se pozná infarkt u žen? Ačkoli tento problém postihuje něžné pohlaví čím dál častěji, ženy v mnoha případech vůbec nepoznají, že u nich srdeční mrtvice proběhla. Příznaky jsou obvykle mnohem nenápadnější než u mužů a prvotní známky infarktu se často objevují i  dříve, než k rozvoji komplikací skutečně dojde.

I když část žen také pociťuje bolest na hrudi, u většiny z nich to není obvyklé. Jako předzvěst infarktu naopak slouží celá řada jiných symptomů, které se mohou v jednotlivých případech výrazně lišit. Mezi hlavní příznaky infarktu u žen patří například:

 • Velká únava
 • Pocit závratě, omdlévání
 • Nevolnost a zvracení
 • Potíže s dýcháním
 • Studený pot
 • Bolesti v zádech
 • Bolest v čelistech, krku a pažích

Ženy mají ve zvyku své problémy zlehčovat a považují je pouze za důsledek stresu a pracovního vypětí. Své příznaky většinou spojují s jinými zdravotními komplikacemi, jako jsou například trávicí potíže či artritida. Problémy s dýcháním také často přisuzují špatné fyzické kondici a přepracování. Ve skutečnosti se však může jednat o varovné signály, kterými se tělo snaží upozornit na blížící se infarkt.

Diagnostika

Aby lékař mohl potvrdit, že se opravdu jedná o infarkt myokardu, měl by provést natočení křivky EKG (elektrokardiogram), kde jsou patrné charakteristické změny. K určení definitivní diagnózy někdy slouží také laboratorní vyšetření krve, v níž dochází k typickým biochemickým změnám. Dále se provádí katetrizační vyšetření nebo echokardiografie, pomocí které je možné v systému věnčitých tepen odhadnout přesnou lokalizaci infarktu.

První pomoc při infarktu

Kromě toho, jak se projevuje infarkt, chtějí pacienti obvykle vědět, jak si poradit, pokud u některého z jejich blízkých tyto závažné zdravotní komplikace skutečně nastanou. Při infarktu jde hlavně o čas. Jeho zanedbání totiž může vést k nevratným změnám v akutních případech může mít za následek i smrt pacienta.

Pokud v postižené tepně není obnoven krevní proud do dvou hodin, dojde k výraznému poškození části srdce. I obnovení krevního průtoku po těchto dvou hodinách ovšem může pomoci. V případě, že máte podezření na infarkt, je proto nutné okamžitě zavolat záchrannou službu (155).

Než se objeví lékař, můžete postiženému zkusit pomoci sami. Pacient by se neměl fyzicky ani psychicky namáhat. Nesmí ležet, proto ho uložte do polosedu a zajistěte mu přívod čerstvého vzduchu. Můžete mu také dát půl tablety Acylpyrinu, který by měl zastavit zvětšování krevní sraženiny, nebo osobní léky pacienta obsahující nitroglycerin. V případě, že pacient upadne do bezvědomí, je nutné pravidelně kontrolovat, že dýchá. Pokud ne, neodkladně zahajte resuscitaci.

Léčba infarktu

Samotná léčba začíná po příjezdu záchranné služby. Pacientovi je po změření tlaku a natočení EKG podán kyslík a potřebné léky prostřednictvím žilní kanyly. Pro zmírnění bolesti a uklidnění pacienta se běžně používá Fentanyl, Morphin nebo Diazepam, na rozpuštění sraženiny lékaři podávají Heparin, Anopyrin a Aspirin.

Po přesunutí do nemocnice je pacient převezen na jednotku intenzivní péče nebo na koronární jednotku. Pokračuje se v kyslíkové terapii a je vyžadován absolutní klid na lůžku. Při těžkém infarktu je nutný také chirurgický zákrok. Jednou z možností je angioplastika, kdy dojde k umělému roztažení postižené cévy. Jindy lékaři zvolí zavedení koronárního stentu, což je kovová trubička, která drží tepnu dostatečně roztaženou.

V případě, že angioplastika není možná, se provádí tzv. by-pass. Jedná se o uměle vytvořené spojení cév mezi dvěma srdečními tepnami, které přemostí zúžené místo a obnoví průtok krve. Po prvním infarktu se výrazně zvyšuje riziko, že bude následovat další. Proto je nutné začít se sekundární prevencí.

Prevence infarktu

Základem prevence infarktu jsou pravidelné lékařské kontroly a dodržování zdravé životosprávy. Důležité je vyhýbat se fyzickému a psychickému přetěžování organismu, omezit tučné a mastné pokrmy a pravidelně se pohybovat. Doporučuje se také přestat s kouřením, nahradit živočišné tuky rostlinnými a zahrnout do jídelníčku větší množství ovoce a zeleniny.

32 comments

 • Tohle jsem měla vědět před rokem a nemusela jsem dnes mít půlku srdce mrtvou. Prodělala jsem nepoznaný infarkt, pouze mě při sportu pálilo na prsou a špatně se mi dýchalo. Byla jsem vždycky sportovec, zdravě se stravující, ale najednou jsem ušla pár set metrů a už jsem nemohla dýchat. Bylo mi to divné, ale infarkt mě tehdy vůbec nenapadl, takže až po pár měsících jsem si řekla o EKG, ale to už bylo pozdě. Dnes jsem úspěšným kandidátem na transplantaci srdce. Mám zavedené 2 stenty a kardiostimulátor. Opravdu nepodceňovat varovné příznaky.

 • Eva Juráňová /

  Dobrý den,před 3tydny mne vzbudila tupá boles pod pravým prsem,která přecházela do zad pod pravou lopatku,bolela mne i práva čelist,bylo mi na zvracení,po prášcích od bolesti to asi po hodině ustalo,dnes opět to samé,prosím o radu,dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Juráňová,

   bolesti na hrudi prosím nikdy nepodceňovat, obzvlášť pokud jste vyššího věku a máte další přidružená onemocnění jako je např. diabetes 2.typu, obezitu či vysoký krevní tlak. Při dalším záchvatu navštivte alespoň svého obvodního lékaře k důkladnějšímu vyšetření a natočení EKG.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, ráda bych se poradila – bude mi 40, celý život sportuji. Jsem astmatik a alergik. Poslední měsíc chodím často běhat. 2x se mi stalo, že mě začalo píchat u srdce a v levé ruce (na předloktí) jsem měla pocit, jako by mi někdo dával elektrošoky…Mohlo by to mít nějakou spojitost? V obou případech to byla levá ruka a k tomu to píchání. Zatím řeším jen tím, že se na chvíli zastavím a zkouším rozdýchat…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Báro,

   doporučujeme návštěvu praktického lékaře k vyšetření a EKG. Ten vás popř. dále pošle ke kardiologovi, který důkladnější vyšetření může doplnit zátěžovým testem. Nejdůležitější je vyloučení anginy pectoris.

   Redakce Zdraví.euro.cz

  • Andrea odehnalova /

   Dobrý den mám tlaky na hrudi a poslední dobou mě poboliva jako by u srdce na levé straně na prsu doktor dělal několikrát EKG vždy bylo v pořádku tlaky na hrudi mi tvrdí že je to od páteře a ze stresu jelikož si procházím psychyckou attakou nevíte čím by to mohlo být dekuji

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    pokud rentgen hrudníku a kardiologické vyšetření je v pořádku a vy procházíte panickými atakami, tak doporučuji psychoterapie.

 • Ivana Drašnarová /

  Dobrý den, prosím o radu. Je mi 55. Včera po ránu mě začalo bolet v zádech v místě, kde ještě nikdy nebolela – mezi lopatkami. Nemohla jsem se nadechnout. Položila jsem se na záda a zkoušela rozhýbat. Ještě dnes to trochu cítím, ale už jsem byla i na kole.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pro jistotu navštivte lékaře k dalšímu vyšetření a vyloučení srdečního onemocnění.

 • Jana Buzková /

  Dobrý večer. Jíž několik dní mě večer po ulehnutí bolí levé rameno, mám tlak na prsou a hůř se mi dýchá ..je mi 55 let,nemám nadváhu,nedávno jsem měla ošklivý Byron kotníku,který ještě není úplně v pořádku. M Leidenskou mutací. Prosím o radu. Mám raději navštívit lékaře? Děkuji Jana

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Jano,

   určitě doporučuji navštívit praktického lékaře, ten vás ev. pošle na statim kardiologické vyšetření.

 • Dobry den, včera večer se mě stalo že mě bylo najednou strašné horko,nehorázně jsem se začala potit a strašně se mě dýchalo a cítila jsem slabost.Tak jsem si dala studené obklady aby se mě udělalo dobře, lehla jsem si a začalo mě bolet na levé straně u prsa. Ještě dnes se necitim ok pobolivá mě pořád na prsou, ale dá se to. Nebyl to náhodou slabí infark?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   těžko takto na dálku diagnostikovat, proto doporučuji návštěvu internisty nebo praktického lékaře k dalšímu došetření. Infarkt myokardu může takto jako ve vašem případě vypadat.

 • Dobry den, včera večer se mě stalo že mě bylo najednou strašné horko,nehorázně jsem se začala potit a strašně se mě dýchalo a cítila jsem slabost.Tak jsem si dala studené obklady aby se mě udělalo dobře, lehla jsem si a začalo mě bolet na levé straně u prsa. Ještě dnes se necitim ok pobolivá mě pořád na prsou, ale dá se to. Nebyl to náhodou slabí infark? Ten den jsem se pořad nervovala a byla jsem ve velkým stresu. Posledni dobou jsem pořád ve stresu.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   určitě navštivte co nejdříve svého praktického lékaře k dalšímu došetření, dodělání EKG, odběry, atd.. Pokud praktik neordinuje, tak na pohotovost.

 • Škoda,že jsem nečetl tyto komentáře dříve.Manželku začla k večeru bolet páteř v křížové oblasti,ráno bolest pokračovala a říkala,že i špatně spala.Šli jsme na 9.00 po dohodě se sestrou k jejímu obv. lékaři.Ten ji pouze píchl injekci na bolest a šli jsme domů.Nezměřil ani TK,ani srdce neposlechl,nic!
  Doma asi za půl hodiny začla manželka těžce dýchat,bylo ji zle.Já ihned volal záchranku -přijeli za 7 min -mezitím ovšem manželka zkolabovala a syn zahájil už masáž srdce,než vyjeli do 8p kde bydlíme trvalo neskutečně dlouho,ale zahájili ihned oživování,které trvalo cca 2 hod.,ale zachránit se jim manželku nepodařilo.Zemřela.Dávám velkou vinu obv.lékaři,který mohl pomoci jako první.Bylo ji 75 let a ke kardiolovi chodila,ale jinak si nestěžoval.

 • Dobrý den před rokem jsem prodělal silný infarkt a dneska me jako bi páchalo na srdci mám menší obavi ze bude dalsi infarkt nebo jestli ho právě nepřidělávam dekuji za odpoved

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   co nejdříve navštivte lékaře, klidně jeďte na nejbližší pohotovost k vyšetření srdce.

 • Pavlína Kořízková /

  Dobry den.Uz delší dobu mi při nemáze zvedani bolí na hrudi a nemohu pomalu dichat.Obcas se mi i motá hlava a teď dva dny mám trpko v zubech a slepou se mi ruce prosím co to může být děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   co nejdříve se nechte vyšetřit na kardiologii nebo u praktického lékaře. Možná se jedná o anginu pectoris.

 • Dobrý den je mi 44 bolí mě na prsou a zada . Po celém těle mě brni nohy a ruky . Prosím je to od zad nebo ne děkuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nechte se co nejdříve vyšetřit u lékaře (praktický lékař/internista) k vyloučení ischemické choroby srdeční (do této skupiny patří i infarkt myokardu).

 • Dušan Ferenc /

  Dobrý den chci vám říct co mám už delší dobu při větším zatížení jsem dušny bolest na hrudi a levá ruka taky bolí
  .

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   následující den navštivte lékaře k dovyšetření srdce a celkově ke komplexnímu internímu vyšetření.

 • Jitka Hotovcová /

  Prosím, v noci mě strašně palelo na hrudi, mám cukrovku, vysoký krevní tlak, astma a angínu pektoris. Dekuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   co nejdříve k obvodnímu lékaři na vyšetření a doporučuji kardiologické vyšetření.

  • Dobry den,
   je mi 41let a matka i deda meli infarkty. Pravidelne sportuji, ale mam take rad pivo a casto si ho dopravam. Obezni nejsem, jen mirna nadvaha. Obcas me poboliva na hrudi mezi prsy. Nekdy mivam rozostrene videni a mravenceni v obliceji a koncetinach. Je vhodne navstivit kardiologa?
   Dekuji.

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    vhodné by bylo vyšetření u vašeho praktického lékaře, spoustu vyšetření zvládne on sám (odběry, vyšetření krevního tlaku), případně vás pošle na kardiologii.

 • Soňa Krucká /

  Dobrý den, asi 14 dní mě začala bolet levá ruka
  a vystřeluje mi to až do lokte. Před měsícem mi naměřili vysoký tlak nasadili prášky 2 krát změnili na jiné jelikož nezabírali léčí mi hypertenze .když se ptám doktorky z čeho mohu mít vysoký tlak prý je to civilizační choroba. Když si stěžují na bolest ruky je to od zad. Nikam mě neposlala na žádné vyšetření. Je mi 54 let. V mládí jsem měla nedomikavost chlopně a léčil mě kardiochirurg. Mohu si sama zažádat o vyšetření nebo musím mít doporučení od obvodní doktorky

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji neurologické vyšetření – zkuste do neurologické ambulance zavolat/napsat e-mail, jestli by vás vyšetřili bez žádanky (někteří lékaři žádanku nevyžadují). Pokud by jí chtěli, vystavení žádanky je záležitost na pár minut, jistě by to nebyl problém od vašeho obvodního lékaře.

 • Dobrý den, mám vysoký tlak. Beru Carzap 25mg. a egilok 8mg. Jeden a jeden denně. Dva dny mám rýmu. Včera tlak 175/125 bušení srdce, tep 125/ min. Bolest zad, nevolnost, teplota38. Dnes už je to lepší ale mám problém s dýcháním a občas tep 110/ min.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   tlak si přeměřte v klidu vícekrát denně, pokud i klidový bude opakovaně vysoký, kontaktujte svého praktického lékaře.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top