Jak včas rozpoznat příznaky infarktu u žen a u mužů?

příznaky infarktu muži a ženy

Infarkt myokardu, neboli srdeční mrtvice, je ischemická srdeční choroba, na kterou každý rok umírají statisíce lidí. Jedná se o náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Tato nemoc ohrožuje muže i ženy, příznaky se však výrazně liší. Zatímco muži často pociťují ostrou bolest na hrudi, ženské symptomy jsou daleko nenápadnější.

Při infarktu dochází k odumření části srdečního svalu. To je následkem uzávěru nebo zúžení důležitých tepen vyživujících srdce, které nemůže řádně pracovat a okysličovat se. Nejčastější příčinou infarktu je krevní sraženina v místě zúžení tepny, ale také k němu dochází při zánětu tepny nebo vmetkem krevní sraženiny, která vznikla jinde.

Infarkt se mnohem častěji vyskytuje u mužů než u žen. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé nad 50 let, nevyhýbá se ale ani mladším generacím. Často je u nich spojený například s vysokou srážlivostí krve, genetickými dispozicemi či velmi špatnou životosprávou.

Akutní infarkt myokardu člověka přímo ohrožuje na životě. V případě výskytu jakýchkoliv příznaků je nutné neodkladně vyhledat lékaře, který infarkt diagnostikuje pomocí vyšetření krve a elektrokardiogramu, neboli EKG. Ne všechny infarkty jsou stejné a některé z nich se obejdou i bez bolesti, proto je dobré sledovat také doprovodné symptomy a včas zavolat záchrannou službu.

Příčiny vzniku infarktu

Základní příčinou infarktu je ukládání cholesterolu ve stěně tepny a její postupné zužování. Může to vést ke vzniku krevní sraženiny nebo způsobit anginu pectoris.

Mezi další faktory, které zvyšují možnost infarktu myokardu, patří například stres, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nadváha. Problematické je také kouření a sedavý způsob života. U žen riziko výrazně stoupá v období po menopauze. Kolem padesátky jim totiž klesá hladina estrogenu, roste hladina cholesterolu a také se celkově zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Příznaky infarktu u mužů

Nejčastějším příznakem infarktu je náhlá bolest na hrudi, která se může projevit u obou pohlaví. Zatímco u žen se tato bolest často nedostaví nebo je velmi nenápadná, muži daleko častěji pociťují ostrý tlak uprostřed hrudníku nebo svírání za hrudní kostí. Bolest se někdy rozšíří i do levé ruky nebo dolní čelisti. Většinou trvá déle než pár minut nebo ustupuje a postupně se opět vrací.

Mezi další symptomy u mužů patří nadměrné pocení a dušnost. Typické jsou také bolesti zad, břicha a čelisti, které se dostavují náhle, často i ve spánku.

Příznaky infarktu u žen

Ačkoli infarkt postihuje něžné pohlaví čím dál častěji, ženy v mnoha případech vůbec nepoznají, že u nich srdeční mrtvice proběhla. Příznaky jsou mnohem nenápadnější než u mužů a často se objevují i dříve, než k infarktu skutečně dojde.

I když část žen také pociťuje bolest na hrudi, u většiny z nich to není obvyklé. Mezi hlavní příznaky infarktu u žen naopak patří:

 • Velká únava
 • Pocit závratě, omdlévání
 • Nevolnost a zvracení
 • Potíže s dýcháním
 • Studený pot
 • Bolesti v zádech
 • Bolest v čelistech, krku a pažích

Ženy mají ve zvyku své problémy zlehčovat a považují je pouze za důsledek stresu a pracovního vypětí. Své příznaky většinou spojují s jinými zdravotními komplikacemi, jako jsou například trávicí potíže či artritida. Problémy s dýcháním také často přisuzují špatné fyzické kondici a přepracování. Ve skutečnosti se však může jednat o varovné signály, kterými se tělo snaží upozornit na blížící se infarkt.

První pomoc

Při infarktu jde hlavně o čas. Jeho zanedbání totiž může vést k poškození srdce na zbytek života a v akutních případech může mít za následek i smrt pacienta. Pokud v postižené tepně není obnoven krevní proud do dvou hodin, dojde k nevratnému poškození části srdce. I obnovení krevního průtoku po těchto dvou hodinách ovšem může pomoci. V případě, že máte podezření na infarkt, je proto nutné okamžitě zavolat záchrannou službu.

Než se objeví lékař, můžete postiženému zkusit pomoci sami. Pacient by se neměl fyzicky ani psychicky namáhat. Nesmí ležet, proto ho uložte do polosedu a zajistěte mu přívod čerstvého vzduchu. Můžete mu také dát půl tablety Acylpyrinu, který by měl zastavit zvětšování krevní sraženiny, nebo osobní léky pacienta obsahující nitroglycerin.

Léčba infarktu

Samotná léčba začíná po příjezdu záchranné služby. Pacientovi je po změření tlaku a natočení EKG podán kyslík a potřebné léky prostřednictvím žilní kanyly. Pro zmírnění bolesti a uklidnění pacienta se běžně používá Fentanyl, Morphin nebo Diazepam, na rozpuštění sraženiny lékaři podávají Heparin, Anopyrin a Aspirin.

Po přesunutí do nemocnice je pacient převezen na jednotku intenzivní péče nebo na koronární jednotku. Pokračuje se v kyslíkové terapii a je vyžadován absolutní klid na lůžku. Při těžkém infarktu je nutný také chirurgický zákrok. Jednou z možností je angioplastika, kdy dojde k umělému roztažení postižené cévy. Jindy lékaři zvolí zavedení koronárního stentu, což je kovová trubička, která drží tepnu dostatečně roztaženou.

V případě, že angioplastika není možná, se provádí tzv. by-pass. Jedná se o uměle vytvořené spojení cév mezi dvěma srdečními tepnami, které přemostí zúžené místo a obnoví průtok krve. Po prvním infarktu se výrazně zvyšuje riziko, že bude následovat další. Proto je nutné začít se sekundární prevencí.

Prevence infarktu

Základem prevence infarktu jsou pravidelné lékařské kontroly a dodržování zdravé životosprávy. Důležité je vyhýbat se fyzickému a psychickému přetěžování organismu, omezit tučné a mastné pokrmy a pravidelně se pohybovat. Doporučuje se také přestat s kouřením, nahradit živočišné tuky rostlinnými a zahrnout do jídelníčku větší množství ovoce a zeleniny.

Jak včas rozpoznat příznaky infarktu u žen a u mužů?
4.1 (82.35%) 51 hlasování

5 comments

 • Tohle jsem měla vědět před rokem a nemusela jsem dnes mít půlku srdce mrtvou. Prodělala jsem nepoznaný infarkt, pouze mě při sportu pálilo na prsou a špatně se mi dýchalo. Byla jsem vždycky sportovec, zdravě se stravující, ale najednou jsem ušla pár set metrů a už jsem nemohla dýchat. Bylo mi to divné, ale infarkt mě tehdy vůbec nenapadl, takže až po pár měsících jsem si řekla o EKG, ale to už bylo pozdě. Dnes jsem úspěšným kandidátem na transplantaci srdce. Mám zavedené 2 stenty a kardiostimulátor. Opravdu nepodceňovat varovné příznaky.

 • Eva Juráňová /

  Dobrý den,před 3tydny mne vzbudila tupá boles pod pravým prsem,která přecházela do zad pod pravou lopatku,bolela mne i práva čelist,bylo mi na zvracení,po prášcích od bolesti to asi po hodině ustalo,dnes opět to samé,prosím o radu,dekuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Juráňová,

   bolesti na hrudi prosím nikdy nepodceňovat, obzvlášť pokud jste vyššího věku a máte další přidružená onemocnění jako je např. diabetes 2.typu, obezitu či vysoký krevní tlak. Při dalším záchvatu navštivte alespoň svého obvodního lékaře k důkladnějšímu vyšetření a natočení EKG.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, ráda bych se poradila – bude mi 40, celý život sportuji. Jsem astmatik a alergik. Poslední měsíc chodím často běhat. 2x se mi stalo, že mě začalo píchat u srdce a v levé ruce (na předloktí) jsem měla pocit, jako by mi někdo dával elektrošoky…Mohlo by to mít nějakou spojitost? V obou případech to byla levá ruka a k tomu to píchání. Zatím řeším jen tím, že se na chvíli zastavím a zkouším rozdýchat…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Báro,

   doporučujeme návštěvu praktického lékaře k vyšetření a EKG. Ten vás popř. dále pošle ke kardiologovi, který důkladnější vyšetření může doplnit zátěžovým testem. Nejdůležitější je vyloučení anginy pectoris.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top