Bolest zad se může objevit v jakémkoliv věku. Nepodceňujte ji a vyhledejte lékaře

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Mohou se objevit v jakémkoliv věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění.

V oblasti zad se kromě zádového svalstva nachází také páteř, která tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit v podobě nepříjemných obtíží, jako je právě bolest v zádech.

Bolest zad patří mezi velice časté zdravotní komplikace a během života se s ní setká téměř každý člověk. Může se projevit kdykoliv, potýkají se s ní senioři, stěžují si na ni dospělí, ale ostrá bolest zad se bohužel nevyhýbá ani dětem. Tento problém byste rozhodně neměli podcenit, pokud se bolest opakuje nebo neustává, vyhledejte svého ošetřujícího lékaře.

Trápí vás nepříjemné bolesti zad?

Druhy bolesti zad

Ve většině případů se bolesti zad objevují pouze na určité části páteře, rozlišujeme tedy bolest v krční, hrudní nebo bederní oblasti. Pacienty trápí především bolest zad v křížové oblasti, která je spojená s křečí zádových svalů, či nepříjemná bolest zad mezi lopatkami. Tyto komplikace se objevují při pohybu nebo během dlouhého stání a často se pojí s poruchami hybnosti.

Bolesti zad můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů nebo vzniká při výhřezu ploténky a obvykle do 3 týdnů vymizí. Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Dále rozlišujeme:

 • Prosté, nespecifické bolesti zad
 • Neuropatické bolesti zad
 • Bolesti zad způsobené poraněním
 • Bolesti zad vyvolané závažným onemocněním páteře (zánět, infekce, nádor)

Prosté bolesti zad mají mechanický původ, jako je například časté přetěžování či špatné držení těla. Příčinou může být také natažení nebo natržení svalových vláken či vazivových úponů. Co se týče neuropatické bolesti zad, ta je způsobená postižením nervových kořenů (výhřezy plotének, útlak nervu) a často vystřeluje do dolních končetin.

Příčiny bolesti zad

Bolesti zad mohou mít celou řadu různých příčin. Mezi ty nejčastější patří:

 • Nedostatek fyzické aktivity
 • Sedavý způsob života
 • Špatné držení těla
 • Prochladnutí
 • Příliš namáhavá aktivita
 • Obezita a nadváha
 • Úraz
 • Stres
 • Ploché nohy
 • Jiné onemocnění

Bolest zad dole často souvisí se svalovými křečemi, případně s natažením svalů a vazů. Může k tomu dojít například v důsledku rychlého ohýbání, zvedání a nošení těžkých předmětů nebo sezení ve shrbené poloze. Bolest horní části zad je obvykle způsobena podrážděním oslabených svalů, různými zraněními či přetěžováním při pohybu. U žen se v průběhu menstruace objevuje také bolest zad v oblasti ledvin.

Bolesti zad často signalizují také jiné zánětlivé onemocnění nebo dokonce nádor. Tyto komplikace mohou být projevem různých nemocí, jako jsou například:

Další projevy bolesti zad

Bolest v zádech se pojí s celou řadou dalších projevů. Typická je prostá bolest svalů, dále svalové napětí a ztuhlost, bolesti kloubů a hlavy, případně pocity brnění či pálení. Pokud dojde k porušení nervů, bolest zad se pojí také s poruchami hybnosti a citlivosti končetin.

Intenzita bolesti zad se odvíjí od vyvinuté námahy, rozsah projevů se pohybuje od tupé bolesti až po ostrou bodavou bolest, která pacientům znemožňuje jakýkoliv pohyb. Bolest je buď lokalizovaná, nebo se šíří do okolí postiženého místa. Lidem znepříjemňuje život například bolest zad vystřelující do nohy.

Jak ulevit od bolesti zad?

Bolest zad může být projevem závažnějšího onemocnění, rozhodně byste ji proto neměli podceňovat. Pokud lékař neodhalí žádnou vážnější příčinu, alespoň vám doporučí vhodný způsob léčby. Bolesti se nejčastěji zmírňují prostřednictvím různých léků a rehabilitací.

Léky na bolest zad

 • Myorelaxancia
 • Analgetika
 • Sedativa
 • Antirevmatika

Pacienti mohou využít také různé lokální formy léčby, jako je například mast na bolest zad, gely či spreje s obsahem přírodních či syntetických účinných látek. Kromě toho jsou dostupné také náplasti na bolest zad, které mají hřejivý účinek a tlumí bolest pomocí svalového uvolnění nebo prostřednictvím protizánětlivých látek. Dalším způsobem farmakologické léčby mohou být různé obstřiky v okolí postižených míst.

Pokud je stav pacienta vážný, lékaři doporučují klid na lůžku až do té doby, než se dostaví úleva od bolesti (obvykle 2‒4 dny). Když poté akutní fáze odezní, je vhodné zaměřit se na rehabilitaci a fyzikální terapii v podobě suchého tepla a cvičení. Někdy ovšem musí lékaři přistoupit k chirurgickému zákroku a jestliže je příčinou bolesti zad jiné onemocnění, léčbu je nutné zaměřit právě na tyto komplikace.

Domácí léčba

Dejte stop bolesti zad také pomocí různých bylinek a babských rad. Pomáhají třeba koupele z rozmarýnu či smrkového jehličí, úlevu může přinést ale i třezalkový olej. Na bolavá záda se také doporučuje dvakrát týdně přikládat zázvorový obklad.

Cviky na bolesti zad

Pokud přemýšlíte, co na bolest zad dále pomáhá, odpověď je rozhodně zdravý pohyb. Když lidé pociťují bolest, přirozeně se snaží co nejméně namáhat. Udržování zdravého životního stylu je ovšem jeden z nejlepších způsobů, jak bolest překonat. Pohyb navíc pomáhá zabránit zatuhnutí a udržuje svalovou sílu.

Ještě než začnete s jakýmkoliv cvičením, měli byste vyhledat rehabilitačního pracovníka či fyzioterapeuta. Pouze oni vám mohou poradit, které cviky jsou pro vás vhodné a které by vám naopak mohly ublížit. Správné držení těla můžete podpořit také díky józe nebo pilates, stačí ale i obyčejná chůze nebo třeba plavání.

Bolest zad v těhotenství

U nastávajících maminek jsou bolesti zad zcela normální. Těhotenské hormony totiž vyvolávají změny v pánvi a kloubových strukturách, ženy nabírají na hmotnosti a postupně dochází k velkému přetížení v oblasti páteře. Záda bolí v každé pozici, maminky nemohou spát a kvůli typickému pocitu ztuhlosti se jim také těžko vstává. Před porodem jsou bolesti zad obvyklé, pokud ovšem dojde také ke krvácení z pochvy, hrozí riziko potratu.

Bolest zad u dětí

Bolesti zad se nevyhýbají ani těm nejmenším. Správné zakřivení páteře se vyvíjí teprve v průběhu motorického vývoje dítěte, a proto je důležité žádnou fázi neuspěchat ani vývoj nebrzdit nevhodným zacházením. Mezi nejčastější problémy patří špatné držení těla. Je proto dobré dát si pozor na tyto věci:

 • Dlouhé sezení ve škole nebo u počítače
 • Špatná poloha hlavy při používání telefonů a tabletů
 • Příliš těžké nebo zcela nevhodné aktovky
 • Nevhodná obuv
 • Nadváha
 • Nedostatek pohybu
 • Sporty, které tělo nezatěžují rovnoměrně

Bolest zad a prevence

Kromě pravidelného pohybu a cvičení je vhodnou prevencí také eliminace nepříznivých vlivů, kam patří například nepřiměřená tělesná hmotnost a špatné stravovací návyky, nesprávná matrace či obuv omezující přirozený pohyb. Dále je důležité dbát na správné držení těla. Pokud trávíte hodiny u počítače, nezapomeňte si správně nastavit výšku monitoru a zvolit kvalitní židli.

35 comments

 • Jarda Čáp /

  Tohle je svatá pravda. Když nefunguje jedna důležitá část vašeho těla, obraťte se na lékaře. On vám také nepomůže. Téměř žádný neví jak. Odstraněním bolesti prášky či opichem si zaděláváte na problém mnohem větší.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Čápe,

   při jakékoliv bolesti je důležité zjistit příčinu. Následná léčba se odvíjí od této příčiny. Není ostuda jít k lékaři s bolestí zad přesně z důvodu, který zmiňujete – je možné, že by se analgetiky překrýval závažnější problém. Pokud se jedná o klasické bolesti zad (bez organického podkladu), analgetika a opichy jsou standardní konzervativní přístupy, je ale nutno tuto terapii doplnit i o vhodné rehabilitační cviky.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Anna Šůchová /

  Dobrý den.Nejedná se o bolest,ale náhlé opakované pálení v oblasti zad-kolem kliční kosti a níže.Jsem přes tři roky po operaci srdeční chlopně.Hodně mě tato náhle vniklá situace zneklidňuje.Ceslé tři roky tyto potíže nenastalyaž začátek prosince 2ol9.Byla mně u kardiologa provedena krevní zkouška,zde a se nejedná o infarkt,což bylo naštěstí vyloučeno.Vedikt zněl,že je to asi od krční páteře.Je mně 79 roků a půl.Prosím zda je možné tetno stav posoudit.Děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šůchová,

   pokud je bolest opravdu od krční páteře, nechte se pro jistotu vyšetřit na revmatologii či rehabilitačním lékařství.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den chtěla jsem se zeptat je mi 16 let. Mám problémy se zády chodím na rehabilitace a včera jsem spadla na záda nemohla jsem se ani zvednou. Další den jsem měla rehabilitace tak mi paní dala nějakej laser na záda a řekla, že mi to pomůže, ale vůbec mi to nepomohlo bylo mi po tom strašně blbě. Ten den jsem šla ještě na trénink (vodní pólo) Furt mě ty záda strašně bolí nevíte co s tím?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lucko,

   nechte se vyšetřit na chirurgii nebo ortopedii. Důkladněji Vás vyšetří, popř. doplní nějakou zobrazovací techniku. K léčbě laserem se stavíme skepticky, někomu ale může pomoci.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobrý den, před týdnem mě začal pobolívat močový měchýř a záda v oblasti kříže, všechny odběry moči i krve.v pořádku. Močový měchýř už mě nebolí a záda teď jeden nebolí a druhý den většinou odpoledne záčnou bolet opravdu velkou takovou pálivou bolestí,bedra a kříž a někdy i výš. Bolest moc nepoleví,když si lednu, spíš pomůže když se projdu. A pak ulza nějakou dobu to odezní, v noci nebolí.Nevíte čím by to mohlo být?

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    doporučuji vyšetření u specialisty, který indikuje zobrazovací vyšetření dané oblasti. Vyžádejte si žádanku u praktického lékaře.

 • Zdravím , je mi 25 let a cvicim celkem často
  Cvičil jsem naposledy v sobotu což je dnešním den 5 den od bolesti a musím se přiklonit že to bude asi ze cvičení .. zkoušel jsem dva nové cviky .. a 5dnem už mě bolí u levé lopatky a bolest zasahuje až do krku až nepochopitelné
  Zkouším brát alcypyryn plus když se to nedá vydržet vezmu si i ibalgin , plus používám masticky například voltaren .. ale nic nepomáhá .. přemýšlím ze navstivim lékaře , jen nevím zda tam jdu kvůli ,, své blbosti” ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Martine,

   pokud máte podezření, že to vzniklo ze cvičení, bude možná lepší navštívit fyzioterapeuta. Pokud je ale bolest občas až taková, že to nejde vydržet, navštivte lékaře. Nikdo vás nebude soudit, že by to bylo z vaší blbosti.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, léčím se s krční páteří už od září.Nikdy mi nic nebylo a z ničeho nic motání hlavy a závratě, chodila jsem na rehabilitace,byla na neurologii a nic teď poslední měsíc šílená bolest hlavy každý den. Závratě bušení srdce a bolest zad v okolí lopatek plus dva obratle dole.Ale doktoři mi řekli,že jsem v pořádku.Ultrazzvuk srdce akg,neurologie egg pry lehke migreny a jinak mi nic není,tak proč ty bolestli? Nadváhu nemám,stravuji se docela zdravě pohyb mám také.Nechápu to.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Šárko,

   telefonicky kontaktujte svého neurologa ohledně dalšího postupu. Měla jste někdy nasazené triptany?

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Dobrý den už víc jak půl roku mě bolí záda nejvíc v noci když se to dá do klidu.Rano mě chvilku trvá než to rozchodim ale pak docela dobrý. Bolí mě to mezi lopatkami občas zaberou léky ale když je to docela větší bolest nepomohou ani léky.

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    bolest mezi lopatkami je docela vykřičník, bohužel neznám váš věk. Už jste absolvovala někdy kardiologické vyšetření? Určitě se nechte vyšetřit alespoň u obvodního lékaře.

 • Dobrý den, je mi 40 let, a už 3 měsíce mě bolí záda (hrudní kosti) a v pánvi (kyčelní oblasti), je to taková bolest bodavá někdy je i trhavá i ostrá v různých částech zad a pánve. Bolí mě to každý den jak při chůzi, tak při sezení nebo v lehu, nejvíce večer a nejméně ráno. Zkoušela jsem různá analgetika, včetně mastí a vůbec nic nezabírá. Zkoušela jsem teplé koupele a taky nic. Jsem sportovně založená, ale nepřeháním to.. Na jakého lékaře se mám obrátit, aby mi co nejrychleji pomohl??…bolí to hodně a nelepší se to. A jaké vyšetření nejlépe odhalí co mi je ?? Co by to mohlo být?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Barboro,

   nejlepší bude navštívit revmatologa či ortopeda k důkladnému vyšetření. Nejdříve udělá anamnézu, fyzikálně vás vyšetří, možná udělá krevní testy a poté pošle na nějaké zobrazovací vyšetření. Bolesti kostí mají širokou diferenciální diagnózu od banálních po maligní.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • dobrý den je mi 28 let a jsem po blokádě bederni časti zad již týden akutni stavy kdy jsem nemohl pomalu vstát odezněli neurolog mi řekl at to zacnu procvicovat .. tak jsem se chtěl zeptat zda dělám dobře když si dvakrát denně zacvicim protahovací civky na bederní část a zda je vhodné třeba jít na menší procházku .. dělám to tak druhý den a citim na zádech že vždy po tom cviceni mi to pomáha .. děkuji za odpověd ..

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Milane,

   lehké protahovací cviky na bederní záda jsou ideální, malá procházka a jakákoliv podobná činnost udržující vás soběstačným je vynikající. Ohledně vhodných cviků na záda se poraďte s rehabilitačním lékařem či fyzioterapeutem, ať záda zbytečně hned nepřetěžujete.

 • To já jsem dost často měl bolesti zad po té co jsem si našel novou práci v supermarketu. Na https://ideaclub.cz/media/jak-na-bolava-zada-6-tipu-jak-se-zbavit-bolesti-i-jak-na-prevenci-proti-bolesti-zad jsem četl, že na to pomáhá jóga, a tak jsem to zkusil a musím říct, že to vážně pomáhá. Myslím, že je to tím, že jsem měl ochablé zádové svalstvo, což se jógou amozřejmně zlepšuje.

 • Lucie Bartošová /

  Dobrý den mohu se zeptat je možné že bolavé svaly kolem páteře a lopatek mě bolí až na hrudníku na hrudní kosti boli mě po cvičení na které jsem.nebyla zvykla. Jak může toto dlouho bolet? Mám nechat v klidu nebo cvičit si??

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bartošová,

   doporučujeme několikadenní klid a návštěvu fyzioterapeuta – nejen kvůli aktuálním bolestem, ale také vám poradí správné cvičení a popř. opraví špatný stoj a podobně.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,mám dotaz je mi 47 let a posledni dobou mě často bolí pod levou lopatkou a na hrudi začne to znenadání a bolí to při sebemenším pohybu a nádechu.k tomu se přidá silné říhání jsem z toho uz zoufalá.Prejde to treba po 5ti hodinách když si na to bolavé místo přikládám suché teplo někdy musím vzít i algifenové kapky.ta bolest se dost často opakuje,čím to může být?děkuji za radu

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   navštivte svého praktického lékaře k důkladnějšímu vyšetření, popř. vás dále pošle ke specialistovi. V diferenciální diagnóze musí lékař přemýšlet hlavně o refluxní chorobě a onemocnění srdce.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, měl bych na vás prosbu.Dost často trpím na blokády bederní páteře (lumbago), mám skoliózu a k tomu se mi teď přidala bolest třísel.Asi před více jak měsícem jsem byl u ortopeda a říkal že je to natažený a že to přejde.Bohuzel nepřešlo.Dale jsem byl na vyšetření na urologii-vse v pořádku, tříselnou kýlu nemám, ultrazvuk břicha a třísel taky v pořádku.Pote ještě rentgen kyčlí, také v normě.Pri poslední návštěvě ortopeda (asi 14 dní),na mě doktor ani nesáhl i přesto že jsem říkal že mě to stále bolí.Nevite prosím kam bych měl ještě zajít?A myslíte že to může mít spojitost opět se zády?U praktické lékařky si už připadám trapně a navíc počítám že mi řekne že mi nic není a jestli nesimuluji .Ortoped by zase většinu případů řešil jen obstriky, což se mi nechce znovu podstupovat.Je mi 42 let,ale někdy si připadám na víc.Moc děkuji za odpověď.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   pokud jste již vyčerpal všechny odbornosti ohledně léčby bolesti, mohli by Vám pomoci v Centru pro léčbu bolesti pod VFN.

 • Dobrý den. Prosím chci se zeptat. Šíleně mě bolí mezi lopatkama, je to ostrá bodavá křeč, že až přestanu dýchat. Jsem dolámaná po delší cestě na dovolenou a následném spaní na různých matracích. Myslím, že mě i ofouklo. Může to být nějaký zánět? Už před časem mě tam jednou ofouklo a od té doby v tom míste chlad nesnesu…

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   navštivte lékaře k vyloučení srdečního onemocnění, jedná se o netypickou lokalizaci, nicméně i tam může bolest při infarktu projikovat.

 • Dobrý večer předem se omlouvám za písmo jsem jezedák prosím o pomoc už 2roky mám problém s bederní oblastí zad vystřelujemě bolest a hlavně brnění do levého stehna bolí mě pravá kyčel pravé rameno jezdím po doktorech a nikdo si se mnou neví rady na MR.nevidí nic bez prášku nic neudělám byl jsem ve FN.Vynohrady u p. Vacka na rehabylitacích 3týdny a nic jezdím k lečitelum a zase nic podstoupil jsem blokální injekce a opět nic už dva roky beru prášky jmenemPangotal bez nich bych nemohl pomoc ani při běžních pracích kolem domu. Jestli mě nikdo mužete poradit budu velmi rád moc vám děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   z vašeho příspěvku vyplývá že žijete v Praze. Zkuste se objednat do Centra pro léčbu bolesti ve VFN (Karlovo náměstí, Praha 2) a s sebou vemte všechny zprávy o všech dosavadních vyšetřeních a všechny výsledky.

 • Veleslava Surakova /

  Dobrý den,
  asi před čtyřmi měsíci jsem měla zánět sedacího nervu. Projevovalo se to křečemi a bolestmi od levé kyčle až po prsty na noze. Na pohotovosti mě doktor píchl injekci, po které ta největší bolest odezněla, nicméně mírnější bolest zůstala a postupně přecházela do lehčích křečí nebo brnění a mravenčení. Po další návštěvě pohotovosti mě ošetřující lékařka odeslala na rentgen s výsledkem artrózy páteře. Objednala jsem se tedy ke svému rodinnému lékaři, abych se s ním domluvila na další léčbě. Ten mě odeslal na nukleární skener, kde zjistili, že mám pouze zánět (nevím čeho) na pravé straně bederní oblasti a bylo mi doporučeno plavání, cvičení a v případě větších bolestí steroidní injekce.
  Chci se tedy zeptat, zda neexistují nějaké léky, které by vyléčily ten stávající zánět a které bych si mohla koupit. Žiji v Kanadě a tady je opravdu odlišný přístup k léčbě jako v České republice.
  Poradí te mi, prosím?
  Děkuji za čas, který věnujete mému dotazu.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   jedná se již o složitější problematiku, proto doporučuji vyšetření u specialisty – neurologa k další terapii a péči.

 • Dobrý den, mám problém a rada bych radu od vás ..
  Mám, křeč,bolest pálivost v noze a jde mi to až do zad, kříže kostrče, hýždě, třísla .. už mám stoho křeče v břiše a píchání v pochvě
  Ginekolog, urolog v pořádku …
  MR bederní mám za sebou osteochondroza l4,5 s1 .. prý je to normální ..
  Tak čím prosím můžou být ty bolesti léky už nepomáhají ..
  Děkuji za odpověď 🙂

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nechte se vyšetřit na neurologii a zprávy z proběhlým vyšetření vemte s sebou.

 • Dobrý den Mám bolesti právě části těla A už se 3 roky potýkání s Krupani v těle Všechny klouby my Krupou už jeto hodně bolestivé .Nebo vázy Sama to neumím popsat .Rentgeny v normě .zvisene výsledky revma 210 Ale nikdo neumí vysvětlit to praskání.Muze to být i od zlucniku

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   od žlučníku se mi zdají bolesti kloubů nepravděpodobné. Nechte se vyšetřit na revmatologii.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top