Bechtěrevova nemoc postihuje muže i ženy. Jaké jsou její příznaky a stádia?

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění projevující se kostnatěním pružných tkání, což pacientům v konečném stádiu znemožňuje pohyb.  Na nemoc neexistuje žádný lék, léčba tedy spočívá jen v tlumení příznaků. Včasná diagnóza je proto podstatná. Rozpoznat nemoc včas se však dlouhodobě nedaří.  Průměrně to lékařům trvá devět let.

Choroba pojmenovaná po ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi se řadí mezi chronická zánětlivá onemocnění revmatického tipu. Pacienty postihuje nejčastěji mezi 15. a 40. rokem života, muži jsou ohroženi dvakrát až třikrát častěji.

Nemoc je autoimunitní, to znamená, že buňky v těle nemocného napadají vlastní tkáně – těmi jsou v tomto případě vaziva a chrupavky, které vlivem procesu kostnatí. Páteř v konečném stádiu ztrácí obratnost a nabírá vlastnosti neohebné kovové tyče. Nemocní pak chodí v typické póze sběračů brambor. Přibližně u jedné třetiny pacientů jsou kromě páteře postiženy také kyčle, ramenní klouby, kolena a kotníky.

Příznaky Bechtěrevovy nemoci

Prvním příznakem nemoci bývá chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře – často u křížovo-kyčelního kloubu. Bolest je nejintenzivnější, pokud nemocný zůstává v klidu, při fyzické námaze se naopak zmenšuje. Nejedná se o nijak specifické příznaky, jsou proto často opomíjeny nebo chybně diagnostikovány. U většiny pacientů Bechtěrevovy choroby se však vyskytují alespoň čtyři z následujících příznaků:

 • Bolest začínající před 35. rokem života
 • Strnulost páteře – hlavně po ránu
 • Při pohybu bolest mizí
 • Pozvolně se rozvíjející příznaky
 • Symptomy trvají déle než tři měsíce

Stupně a stádia Bechtěrevovy choroby

Nemoc se začíná projevovat v noci, kdy mají pacienti problémy se spánkem. V druhé polovině noci je totiž často budí pocit bolestivé ztuhlosti, kterou zprvu snadno rozcvičí. Bolest se projevuje v oblasti kříže a může vystřelovat do stehen. Mnoho pacientů v počátečním stádiu trápí také bolesti šíje, kloubů a pat. Často si stěžují na ranní ztuhlost kloubů a na svíravý pocit v oblasti hrudníku.

Zřídka bývá u nemocných zprvu pozorováno postižení vnitřních orgánů – konkrétně srdce, plic, ledvin a jater. Vyskytnout se však může, stejně jako zánětlivé střevní onemocnění nebo lupenka. Více častý bývá výskyt zánětu oční duhovky.

Nemoc je velmi individuální a u každého jedince probíhá trochu jinak. Pozdější fáze je pak doprovázena silnými bolestmi, pocity rozlámanosti, ztrátou váhy a příležitostně také horečkou. Zánět se spolu s bolestí může šířit po celém těle a nakonec postihnout velké klouby – koleno, kyčle, páteř, ale i menší klouby, jakými jsou třeba články v prstech.

Často také dochází k tuhnutí chrupavkových spojů mezi žebry, což nemocným znemožňuje hluboké dýchání. Bolest na hrudi navíc vede k mylné diagnóze poruch plic či srdce.

Bechtěrevova nemoc u žen i mužů

U žen se Bechtěrevova choroba vyskytuje zhruba dvakrát až třikrát méně než u mužů a v jejím průběhu jsou patrné rozdíly:

 • Kromě častějšího nástupu nemoci u mužů dochází také k dřívější diagnóze. Jako jeden z důvodů se uvádí, že se lékaři snaží nesnímkovat pánev a bederní oblast žen, které jsou v produktivním věku.
 • Rozdíly jsou také v klinickém průběhu nemoci. Zatímco ženy častěji trpí na bolesti páteře a periferních kloubů, muže častěji trápí bolest kyčelních kloubů.
 • Laboratorní hodnoty zánětů bývají častější u mužů.
 • Nemoc se rychleji rozvíjí u mužů než u žen.
 • Ženy často prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži. Celkový dopad na kvalitu života je však výraznější u mužů.

Příčiny nemoci

Příčiny Bechtěrevovy nemoci zatím nejsou známy. Debatuje se o možných vlivech virů a bakterií, ale také o poruchách látkové výměny. Roli by mohly hrát i autoimunitní pochody, kdy imunitní systém bojuje proti vlastním tělním strukturám a vyvolává tak nepřetržitý zánět.

Jako další možnost se uvádí přítomnost takzvaného faktoru HLA-B27. Všichni jeho nosiči však neonemocní, je tedy pravděpodobné, že aby nemoc propukla, musí se projevit další faktory – například infekce.

Léčba nemoci

Lék na Bechtěrevovu chorobu zatím neexistuje. Léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků, jakými jsou bolest a zánět. Kromě medikamentů pomáhá také pravidelná rehabilitace, která může značně zpomalit hrozící tuhnutí páteře. Obecně se doporučuje:

 • Odborné vyšetření revmatologem
 • Rehabilitační péče
 • Zdravotní gymnastika
 • Nepřetržitá pohybová terapie – včetně plavání
 • Koupele, zábaly
 • V případě těžkého zkřivení těla se doporučuje operace
 • Podpora držení těla pomocí speciální matrace, podhlavníků, židlí…

20 comments

 • a co takhle biologická léčba?

 • vladimira hagner /

  existuje jiz lecba a to biologicka, ktera snizuje tvorbu zanetu, tudiz jsou daleko mensi bolesti, ztuhlost a mnohem mensi unava. Beru Simponi a je to zlepseni zivota o 100 procent!!

  • Zuzana 0. /

   Dobrý den, mohu se vás zeptat , jak se u vás nemoc projevila? Já už mám několik měsíců bolesti v kříži , které začínají v noci, kolikrát mě to i vzbudí , každé ráno s bolesti vstávám , v oblasti kříže jsem tzv. prkená, neohnu se k malému do postýlky , nedám si ruce na kolena , mám problém na wc, při sednutí do vany , hodně běžných věcí dělám v podřepu. Po rozhybani a fyzické námaze bolest ustoupí. Po delším sezení chodím v předklonu, než to rozchodím. V létě se mi přidala bolest ramene, nemůžu si na něj lehnout, bolí i při určitém pohybu a mám v něm omezenou hybnost. Dnes jsem náhodou narazila na tento článek a dost mě vylekal. Je mi 41 let a u lékaře jsem zatím nebyla. Děkuji za odpověď .

   • Mám úplně to samé. Ale spíš bych řekla, že to bude přetížené z těhotenství. Přeci jen je to náročné období pro celé tělo. Už jste s tím někde byla?

   • Zajděte si k lékaři. Rozhodně to jsou příznaky, které odpovídají Bechtěrevově nemoci. Trpěla jsem tím samým a již ji mám diagnostikovanou a jsem na biologické léčbě. Úleva neskutečná.

 • Také mám biologickou léčbu a můj zdravotní stav se zlepšil o 1000%

 • Snopková /

  mám IVstupeň bechterevovi choroby,mám nárok na ZTP?

  • Moja mamka ma taktiez tuto chorobu ale nizsie stadium a uznali jej ZTP. Ak mate pridruzene aj ine ochorenia tak by s tym nemal byt problem.

 • Biologické léčba u becherovka jr vynikající ale po injekci kterou aplikují mám velky průjem a velke břicho je to nirmalni

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Marie,

   nemůžeme bohužel odpovědět, protože nevíme, jakou léčbu konkrétně podstupujete. O vedlejších účincích biologické léčby vždy informujte svého ošetřujícího lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat jestli je možné, ze mám bechterevovu chorobu akorát mi zatím na ni ještě nepřišli.

  Cca 3-4 rokem mám každý den po ráno hrozne zatuhlou krční pater ( musím pokaždé rozhýbat, prokřupat jinak mám pořad rozostrene vidění a hrozne tuhé ). Bývá mi zle od žaludku, závratě, motani hlavy, špatne vidění, brnění svalstva směrem k hlavě do zatylku, občasné brnění nebo cukání rukou.
  Nehorázné mi tuhne svalstvo v celých zádech a nejvíce asi trapezy od zatylku až úplně dolu.
  Krk s trapezy u ramen asi trpí nejvíce.
  Mám i bolesti hlavy, probouzim se v noci nebo mi dela celkové problém usnout. Postupem se k tomu přidává občas i spodek zad, jakoby mi mě bolely ledviny na obou stranách.
  Dříve mi ještě diagnostikovali posunuty obratel ve spodní části zad nad kostrci. ( Tam mě občas také poboliva, ale není to hrozne jako zbytek zad… Do toho mi teď v posledních 3 měsících začlo bolet v pravé kyčli a mám pocit jako bych to tam potřeboval prokřupnout, ale nejde to.

  Měl jsem různé vyšetření a nikde mi nic poradně nenašli…
  a “nejvtipnejsi” na tom je, ze to začlo pouze tím, ze jsem usnul na pravé straně v autě. A po probuzení se mi motala hlava v kuse od rána do večera bez přestávky a skoro pořad mi bylo na omdleni a špatne vidění a zle od žaludku.

  Prosím o nějaké vyjádření od lidi co maji zkušenosti. :))

  Bude mi letos teprve 22 let a potykam se s tím jak říkám 3-4 roky. Hrozne mě to omezilo v dost vecech. Byl jsem hodně sportovně zálozeny.

  Dekuji

  S pozdravem

  Jára

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Járo,

   Běchtěrevovu nemoc vám potvrdí nebo vyloučí pouze revmatolog, doporučujeme proto se k němu objednat.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marie Rypáková /

  Dobrý večer, já se s Bechtěrevem potýkám 4 roky. Biologickou léčbu jsem měla, zánět mi vyléčila, ovšem mi úplně rozhodila imunitu, takže mi ji museli odebrat. Zatím jsem stále bez zánětu, ale bolesti mám, cítím se stále unavená, ztuhlost po ránu je naprosto normální jev, neustálé problémy se žaludkem, každou chvili mě sekne v krční páteři, že se nemůžu ani pohnout a někdy se mi při tom značně motá i hlava. moje váha klesla o 10 kilo, přesto jsem pro posudkovou komisi v podstatě v pořádku a co se týče Bechtěreva, není třeba ho brát v potaz, netřeba žádného omezení…. Takže lidi, hurá ke komisi…

 • Léčím se s bechtěrevem už 11 let, 9 let mám bio léčbu a díky ní můžu relativně normálně fungovat, akorát k tomu mám neskutečnou únavu a znemožňuje mi to normální zaměstnání, takže chodím občas na brigádu, naštěstí mi zaměstnavatel toleruje, že chodím nepravidelně a že se klidně stane, že večer se cítím dobře a ráno nevstanu z postele. Mám druh stupeň ID a posudkový lékař, to je kapitola sama pro sebe, prý že je to dobré a můžu normálně fungovat. Přála bych těm, co takhle rozhodují o lidech a posuzují míru poškození a co člověk zvládne a co ne, aby si na pár let prožili to, co si prožíváme my. Velmi rychle by změnili názor. Bez auta se prakticky nikam nedostanu, ale přesto nemám nárok ani na parkovací místo. Prý mám snížení pracovní činnosti o 61% a přesto je to jen druhý stupeň. Fakt se tento stát skvěle stará. Jediné, co mě uklidňuje, že karma je zdarma a na každého jednou dojde.

 • Pavel Kolínek /

  Mám taky toho bechtěreva ,je to strašná a bolestivá potvora.Mám pocit že začinam uplně blbnout a zmatkovat stěch šilených bolestí a nervů….

 • David Košťál /

  Mám Bechtěreva od roku 2015 a k tomu ještě v lupenku,invaliditu 1.stupně jsem měl 5 let.Koncem roku 2019 mi ji odebrali.Rok jsem se odvolával samozřejmě marně a teď podávám žalobu na ČSSZ.Že jim není hanba takhle ojebávat postižené lidi,kteri za svoji nemoc nemohou.

 • GRŰNDLOVÁ SEDLÁKOVÁ /

  Dobrý den,
  kdo může napsat biologickou léčbu. Manžel má bechtěrevova 4.stádia, chycené kyčle, hrudní koš a Chopn 3.
  Na biologickou léčbu se ptal revmatologa, ale marně. Poradíte prosím.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   o proplacení biologické léčby žádá ošetřující revmatolog. Pacient musí splňovat různá kritéria – proto můžete zkusit požádat o druhý názor jiného revmatologa, ale pokud Váš doktor postupuje správně, pravděpodobně ji jinde také neschválí.

 • Iveta Prošková /

  Dobrý den, mám problem jako žena 10let již u 4 revmatologa který my pokaždé řekne že vypadám dobře, mam test na hlab_27 pozitivni vsechny klouby operované leve rameno2krat, pravé 4krat kolena po 2 oper. take každé, sesroubovany krk kterým vše začalo nebyl obratel vlasni stěp v krční páteři z pánevní lopaty pořád zvýšené Crp již 10let nyní pan. dok úplně bez zájmu nic nevysvětlí, na lázně nemám nárok, vše stojí penize. Operaci mam nespočet minimalne 15 a další me čeká kostena cysta v páteři v L5 ale dobře vypadám tak co by mě někam posilala. Pošlou misto Čechů ukrajince na ty naše republika má penize. Nemůžu najit odbornika na Bechtereva Iveta

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   dobrou zkušenost mám s Revmatologickým Ústavem v Praze na Albertově. Zkuste se nechat vyšetřit tam, pokud to nemáme moc daleko, jistě budou potřeba s odstupem kontrolní ambulantní návštěvy.
   Prosím neobviňujte Ukrajince, jedná se o lidi prchající před VÁLKOU, za vaše problémy oni nemohou.
   Thai Bao Han.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top