Bolest kyčle netrápí pouze starší pacienty. Může souviset i se sportem nebo závažným onemocněním

Ačkoliv bolest kyčle obvykle začíná nenápadně, není radno ji podceňovat. Kromě toho, že bývá spojena s dalšími problémy, jako jsou bolesti v oblasti kolen, třísel či beder, může také pacientům způsobit kulhání nebo jiné zdravotní komplikace. Léčba vždy závisí na konkrétní příčině a může zahrnovat změnu životního stylu, různé obstřiky a bandáže, rehabilitace a terapie nebo dokonce operativní řešení.

Kyčelní kloub patří mezi největší a zároveň i nejzatěžovanější klouby lidského těla, protože nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Pokud funguje správně, umožňuje lidem bezbolestnou chůzi, ohýbání a otáčení. Jelikož je navíc uzpůsobený pro plynulý pohyb, dokáže se vyrovnat s opakovanými činnostmi a snese také určitou míru opotřebení.

Kyčel se skládá z jamky v pánevní kosti a kulaté hlavice v horní části stehenní kosti, která do ní zapadá, zatímco vazy ji drží na místě a chrupavka pomáhá jejímu hladkému otáčení. Ačkoliv je kyčelní kloub poměrně jednoduchý, člověk si ho může snadno poranit. Když je vystaven příliš velké zátěži, může navíc dojít k zanícení okolních měkkých tkání, což doprovází také nepříjemná bolest v kyčli.

Příčiny bolesti kyčle

Bolest kyčle a třísla může mít celou řadu různých příčin. Velice často je na vině nošení nevhodné obuvi, přetěžování kloubů špatným stylem chůze, běhání či jiného sportování nebo vrozené vývojové vady kyčlí, jako je například dysplazie kyčelního kloubu u dospělých i dětí, nestejně umístěné či málo hluboké jamky, luxace nebo třeba různě dlouhé krčky stehenních kostí.

Důvodem, proč pacienti pociťují ostrou bolest v oblasti kyčlí, může být také nestejnoměrná zátěž dolních končetin. Odborníci uvádí, že až 75 % lidí má nohy různě dlouhé, což může být dáno například chybným postavením kyčelních kloubů nebo také skoliózou.

Bolest kyčle může způsobit také zánět kyčelního kloubu, tedy zanícení měkkých tkání, jako jsou svaly, nervy, vazy a šlachy. Ty jsou totiž zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži. V některých případech se však může jednat také o bolest přenesenou z pánve či ze vzdálenějších oblastí dolních končetin.

Co může také způsobit bolesti kyčle?

 • Koxartróza – artróza kyčelního kloubu
 • Osteoartritida
 • Osteoporóza
 • Revmatoidní artritida
 • Zlomeniny kostí
 • Úrazy a zranění
 • Infekce
 • Uvolněné vazy
 • Nádory kostí
 • Bursitida
 • Aseptická nekróza kyčelního kloubu
 • Hematogenní osteomyelitida

Co se týče onemocnění, nejčastější příčinou bolesti kyčle je koxartróza. Jedná se o degenerativní poškození kyčelního kloubu, které se obvykle objevuje mezi 50. a 60. rokem, může však postihnout i pacienty v produktivním věku. Pro tuto nemoc je typické, že zhoršuje funkci kloubu a zároveň způsobuje potíže při chůzi do schodů, obouvání či dalších běžných činnostech.

Jaké má bolest kyčle příznaky?

Bolest kyčle bývá zpočátku obvykle mírná a postižené místo bolí pouze při větší zátěži. Následně si však pacienti čím dál více stěžují také na potíže v klidovém stavu, což je například bolest kyčle při sezení nebo odpočinku. Někteří pacienti si rovněž stěžují na bolest kyčle při spaní na boku. Bolest kyčle může člověk pociťovat také v mnoha dalších oblastech těla, výjimkou tedy není ani náhlá bolest kyčle vystřelující do nohy. Pacienty obvykle trápí také tyto příznaky:

 • Bolest vystřelující do kolenního kloubu
 • Bolest třísel, stehen, beder či hýždí
 • Praskání v kloubu
 • Ranní ztuhlost
 • Otok a zarudnutí
 • Změna rozsahu pohyblivosti kloubu
 • Zkrácení svalů působících na kyčelní kloub

Bolest kyčle se může zhoršovat také v závislosti na fyzické aktivitě pacienta. Výjimkou tedy není bolest kyčle po běhání nebo bolest kyčle při chůzi. V některých případech lidé dokonce zjistí, že kvůli této zdravotní komplikaci již nejsou schopní dolní končetinou volně pohybovat, špatně se jim vstává, obouvá nebo chodí do schodů a dostaví se také bolest kyčle v klidu či bolest kyčle v noci.

V posledním stádiu bývá bolest kyčle tak ostrá a nepříjemná, že jsou pacienti typicky ohnutí k jedné straně. Zároveň je bolest kyčlí výrazně omezuje v běžném životě a mohou začít kulhat, jelikož dojde k destrukci hlavice stehenní kosti a výrazně se jim tak zkrátí dolní končetina.

Co u vás vyvolalo bolest kyčle?

Diagnostika

Mírné bolesti kyčlí pacienti obvykle nepřikládají velkou váhu a lékařskou pomoc proto vyhledají až ve chvíli, kdy je bolest začne omezovat v každodenním životě. Tento zdravotní problém však není radno podceňovat. Proto je dobré obtíže včas řešit v ordinaci obvodního lékaře či ortopeda.

Diagnostika se soustředí především na správné lokalizování bolesti a následné hledání její příčiny. Doktor proto zkouší hybnost kyčelního kloubu v různých polohách, sleduje, zda postižené místo není oteklé nebo zarudlé, a zjišťuje přítomnost dalších příznaků i délku bolesti. Zároveň zkoumá také to, jaká je anamnéza pacienta a jeho rodiny, kde pracuje a jestli se věnuje nějakým sportům či dalším náročným koníčkům.

Jakmile si ortoped změří délku končetin a prohlédne si pacientovu páteř, postoj a styl chůze, odešle ho na další vyšetření. Může se jednat o základní biochemii, krevní obraz, vyšetření moči, RTG, ultrazvuk, MRI nebo scintigrafii.

Léčba bolesti kyčle

Základní podmínkou úspěšné léčby je podobně jako u jiných onemocnění správné stanovení diagnózy. Bolesti kloubů v oblasti dolních končetin je vždy nutné řešit komplexně a v souladu se zjištěnými příčinami. Jak na bolest kyčelního kloubu tedy nejlépe vyzrát?

S bolestí v kyčli se lidé obvykle vyrovnávají tak, že omezí pohybové aktivity, více odpočívají a obvykle tak dojde k nárůstu jejich tělesné hmotnosti. V důsledku nepříjemné bolesti také často začnou místo postiženého kloubu přetěžovat jinou část těla, což vede k dalším obtížím. Takové řešení je však nesprávné, protože i když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují.

Jelikož mezi rizikové faktory patří obezita, velkou úlevu kyčlím přináší hlavně redukce tělesné hmotnosti. Lékaři proto doporučují dbát na zdravé stravování bohaté na vitamíny a minerály i na dostatečný pohyb. Pomoci mohou třeba cviky na bolest kyčle. Zároveň by se lidé trpící bolestmi kyčle měli vyhnout jednostranné zátěži a nadměrnému přetěžování kyčelního kloubu a místo toho se soustředit na výběr vhodné obuvi (žádné lodičky nebo nepohodlné boty, které tlačí).

Co pomáhá na bolest kyčle?

 • Tejpování
 • Bandáže
 • Rehabilitace, fyzioterapie
 • Dornova metoda
 • Elektroléčba
 • Magnetoterapie
 • Obstřiky
 • Léky proti bolesti

Pokud konzervativní léčba selhává, je nutné přistoupit k operativnímu řešení problému. V takovém případě dojde k výměně kyčelního kloubu za umělou náhradu, což se nazývá totální endoprotéza kyčelního kloubu.

Jaké činnosti raději vynechat?

 • Časté chození do schodů
 • Rychlé a náhlé rotační pohyby
 • Časté skákání, klekání nebo ohýbání se
 • Zvedání či nošení těžkých předmětů
 • Sporty zatěžující kyčle (jogging, lyžování, aerobik…)
 • Pohyby, při kterých je nutné se rychle rozejít či zastavit

Bolest kyčle v těhotenství

Pokud jde o bolest kyčlí v těhotenství, tyto zdravotní komplikace bývají obvykle spojené až se třetím trimestrem. Na jejich vznik má vliv především nárůst tělesné hmotnosti nastávajících maminek, oslabení břišního a zádového svalstva, utlačování nervů a také vyšší hladina hormonů. Ke konci těhotenství se navíc rozšiřuje pánev a otevírá se porodní stěna, což vede k tomu, že těhotné ženy se pohybují tzv. kachní chůzí.

Pro zmírnění bolesti kyčlí v těhotenství mohou obzvláště v posledních měsících gravidity ženy spát s kojícím polštářem mezi koleny. Dále je vhodné vyzkoušet také cvičení pro těhotné nebo nošení těhotenského pásu, který podpírá zvětšující se bříško.

Mnoho žen si stěžuje také na bolest kyčlí po porodu, kdy se snaží zbavit kil nabraných v průběhu těhotenství. Klouby však již nemohou unést silnou zátěž a z toho důvodu postupně začínají vypovídat službu. V takovém případě je důležité zaměřit se na zdravou životosprávu a dostatek vhodného pohybu, který je ke kyčlím šetrný.

Bolest kyčle u dětí

Bolesti kyčlí se bohužel nevyhýbají ani nejmenším pacientům. Tento zdravotní problém může mít různé příčiny, jako jsou například vrozené vývojové vady, některá onemocnění nebo také špatná manipulace s dětmi, která narušuje jejich motorický vývoj a zároveň také vývoj pánve a kyčelních kloubů. Problematické bývá brzké posazování, špatné nošení nebo přebalování a užívání různých klokanek, chodítek či hopsadel.

60 comments

 • Vadí = přetěžuje kloby DK chůze ze schodů a s kopce (jsou to opakované dopady),
  nevadí sjezdové lyžování, klasický běh na lyžích, bruslení na ledě i na rovných plochách (on line), někdy vadí plavání prsa,
  nejvíce vadí rozcvičování kyčle do abdukce a rotaci. Doc. Vladimír Kříž

  • Asdfghjkl /

   Jsem gymnastka, včera mě začala bolet kyčel. Přemýšlím, jestli to není z přetěžování a mých předmětů, protože poslední dobou často trénují. Mohla bý být tohle ta příčina?

   • MUDr. Thai Bao Han /

    Dobrý den,

    téměř jistě to bude z přetěžování kyčelního kloubu. Pokud se po pár dnech klidu bolest kyčle nezlepší, navštivte ortopeda.

 • Zdeněk Krečmer /

  Vážený pane docente, přečetl jsem si Váš článek o bolesti kyčle. Manželka má nekrozu pravé kyčle, ale žádný ortoped s ní nic nechce dělat, protože má nadváhu,( výška 176 cm, váha 117 kg ). Je jí 69 roků a již od 37 let měla omezený pohyb díky špatně prováděným operacím ( gynekologie, urologie ). Prozraďte mi prosím, kam se mám obrátit, aby jí poslali na různá vyšetření, případně kde by jí kyčelní kloub vyměnili i s touto nadváhou.
  Předem m,nohokrát děkuji,
  Zdeněk Krečmer

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Krečmere,

   operace u pacientů s nadváhou nese sebou vyšší rizika, navíc by kyčel byla nadále namáhána vyšší vahou. Je tedy nejdříve potřeba snížit váhu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jaroslava Jelínková /

  Vážený pane docente, mám bolesti kyčle směřující do stehna ke koleni,cele stehno mam mírně nateklé. Nedávno jsem prodělala lumbago s těžkým průběhem. Mám posun plotýnky o 4 mm. Mohl by jste mi poradit jak mám dále postupovat? V polovině ledna jdu na neurologii. Velice vám děkuji

 • Lucie Bubelova /

  Dobrý den, jmenuji se Lucie, je mi 34 let, pracuji jako pokojská a už 12 let se léčím s RS, cca před 2 měsíci mně začala pobolívat pravá strana kříže, spíše při nějakém jiném pohybu mi vystřelovala bolest v oblasti ledviny, myslela jsem, že jsem se někde o něco bouchla, ale vystřelující bolest byla chvílemi až nepříjemná, začala jsem mít z toho divný pocit. Na dva, tři dny se to zničehonic uklidnilo a když jsem začala s předvánočním úklidem, najednou mi bolest vystřelila v pravé kyčli…….bolestivost stále pokračuje, nyní i když jsem v klidu a stěhuje se z kříže ke kyčli a zpět. První jsem měla strach, jestli nemám naraženou ledvinu a pak jsem přemýšlela nad altrózou, ale připadá mi, že jsem ještě docela mladá na altrózu……..chystám se k lékaři, ale až po Novém roce, jelikož teď v práci rozhodně volno jen tak nedostanu. Chtěla bych znát váš názor? Děkuji Lucie B.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bubelová,

   z vašeho příspěvku nejspíše vyplývá, že by bolest mohla mít příčinu z roztroušené sklerózy. Bolest v kyčli začla náhle, z plného zdraví? Konečnou diagnózu ale stanoví váš ošetřující lékař po důkladném vyšetření. Pokud by neurolog vyloučil etiologii RS, pravděpodobně budete vyšetřena na revmatologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ryklová jana /

  Dobrý den, bolest kyčle začala nenápadně před deseti lety.
  V posledních dnech se přidala bolest druhé kyčle s bolesti vedou do stehen, hlavně v noci a vklidu .
  Prosím o radu

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Ryklová,

   doporučujeme se s bolestí kyčle obrátit na nejbližšího revmatologa či ortopeda.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vážený pane docente,mám nepřetržitou ,dlouhodobou bolestivost esíčka na jedné straně,co dělat ,když nic nezabírá? Cvičení ,fyzioterapeut ani injekce dolmina ,pokud ležím je relativně klid ,nejhorší je sedět třeba v autě nebo na židli,kdyz telo s nohama tvoří pravý úhel ,děkuji za radu petr

 • Dobrý den, mám bolesti kyčle u kterých dost kulhám. Vyjít pár schodů do domu je strašný problém. Je mi 28 let, jsem 4 měsíce po porodu. Vážím 63 kg, měřím 165 cm. Před několika dny jsem měla ledvinovou koliku. Dost často se bolest vyskytuje v lýtku, nad kotníkem. Z čeho se to mohlo jen tak rozbolet? Večer jsem šla normálně spát a ráno jsem nemohla ani vstát z postele. Předem moc děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Barboro,

   bolesti kyčle a bolesti v lýtku zahrnují širokou diferenciální diagnostiku. Přičin může být mnoho, závažné i banální. Lékařem prvního kontaktu by měl být váš praktický lékař, který zhodnotí situaci a popř. vás pošle dál ke specialistům.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Šimon Sedlák /

  Dobrý den, je mi patnáct let a jezdím na skateboardu, po dni kdy jsem celý den jezdil mě začala další den ráno bolet kyčel, když chci zvednout nohu začne mě bolet celé stehno a nohu výš zvednout nemohu. Trvá to třetí den a i po klidovém režimu necítím žádné zlepšení. Co mám dělat?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Šimone,

   nejlepší by bylo nechat se vyšetřit na dětské revmatologii, nevím jaké jsou možnosti v okolí vašeho bydliště. Pokud by nebyl v dostupné vzdálenosti, navštivte alespoň chirurgickou nebo ortopedickou ambulanci k dovyšetření a doplnění zobrazovací techniky.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Dobrý den, z důvodu patellofemoráního stresového syndromu jsem nastoupila na rehabilitaci. Už zhruba po dvou týdnech cvičení jsem začala pociťovat diskomfort v oblasti kyčelních kloubů. Opakovaně jsem si terapeutovi stěžovala na bolesti, nicméně on mi z počátku tvrdil, že je to tak správně, potažmo mi přislíbil změnu cvičení. Nic se však z jeho strany nezměnilo. Neustále tedy cvičím to samé a bolest roste, avšak situace s koleny se ani po více než měsíci nelepší. Jedná se o pálení a řezání v oblasti kyčelního kloubu především v klidu. Může to být zapříčiněno cvičením? Doporučil byste mi změnu terapeuta? Je nějaký způsob redukce bolesti? Je mi třicet let a problémy s hmotností nemám.

    • MUDr. Thai Bao Han /

     Dobrý den, Hano,

     podstupujete spolu s rehabilitací také psychologickou intervenci? Či dochází ke snižování stresu ve vašem životě? Pokud ne, ani sebelepší fyzioterapeut Vám nepomůže – pokud tedy to není přirozený psycholog. Změnit fyzioterapeuta můžete.

 • Josef Šraitr /

  Dobrý den, je mi 14 a kyčel mě bolí už 5-6 měsíců. Začal sem hrát fotbal, ale asi po měsíci už se nedalo ani kopnout do míče. Když ležím tak nohu skoro nezvednu, když chodím dost kulhám i když se snažím nekulhat. Poradíte mi jak se té bolesti zbavit? Předem dekuju za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Šraitře,

   určitě co nejdříve navštivte svého dětského lékaře, který vás pravděpodobně odkáže na dětského revmatologa. Bolest určitě nepodceňujte, v tomto věku je častá a příčiny jsou jak banální, tak i závažné. Lékař se bude zajímat o vaší chůzi, celkový stav, jestli máte úlevovou polohu, charakter bolesti, jestli je bolest klidová, jestli bolí i ve spánku, atd.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Markéta Nováková /

  Dobrý den, mám 24 let jsem rok a půl po porodu(císařský rez) poslední 2-3 měsíce mě trápí bolesti pravé kyčle občas až bodavá bolest ze nemůžu ani chodit a bolest se drží i v tříslech. Nadváhou netrpim a poslední měsíc mě bolí kyčle i když jsem v klidu a odpočívám. Prosím poradíte mi předem děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Nováková,

   pokud tato bolest netrvá od porodu a opravdu začala až poslední 2-3 měsíce, doporučujeme navštívit ortopeda/neurologa/revmatologa.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, včera mi byla diagnostikována dysplazie kyčlí – coxartrosa I. Je mi 56 let, asi tak 3 roky vnímám změnu v pohybu kyčlí při vnitřní rotaci a zhruba 1 rok mám bolesti v oblasti trochanter major. Nyní jsou bolesti silné, hlavně v noci a v klidu. Jsem-li v “pohybu”, nebolí to, v noci se budím bolestí, převaluji a nespím. Co byste doporučil? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   léčbu vám předepíše na míru váš ortoped. Ze začátku bude možné bolest zvládat léky proti bolestem a kombinací léků působící protektivně na chrupavku. Pomůžou i režimová opatření, redukce váhy, rehabilitace, fyzikální léčba, chůze s oporou. Dále dobré účinky má RTG terapie, jejíž nízká dávka působí protizánětlivě, čímž tlumí reaktivní synoviální zánět. Posledním krokem léčby je chirurgická léčba.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Miroslav Jakl /

  Dobrý den.Je mi 73 let a mám diagnostikovánu revmatoidní artritidu ale také primární biliární cirhozu.Jsem stále dosti činorodý, tudíž jsem se rozhodl podstoupit výměnu kyčelního kloubu. Při vyšetření v zařízení, kde se operace provádí, mi tamní lékař do zprávy napsal, že bych nepřežil první půlrok, tudíž operaci nedoporučuje! Mám velké bolesti hlavně při chůzi s pomocí berlí, nebo při usedání do automobilu, kdy ani nemohu v sedu nohu vtáhnout dovnitř!! V poslední době se přidala stejně silná bolest v kříži. Kvůli ciroze jsem nikdy nesměl brát žádné utišující prostředky, ale už je to příliš…sotva dojdu na wc! Nechci jen sedět! Revmatoložka prý se mnou nemůže nic dělat, jen si mohu popovídat…Mám prosím nějakou možnost, abych mohl ještě být užitečný? Jsem sám a není to tedy takhle žádný med! Děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, pane Jakle,
   bohužel neznám vaši kompletní anamnézu, tak se nemohu vyjádřit k doporučení ohledně vhodnosti operace. Nicméně pokud se více doktorů (vaše revmatoložka) shodnou, že operace není vhodná, zkuste Centrum pro léčbu bolesti VFN.

 • Jana Kuntošová /

  Dobrý den, po prvním porodu před 14 lety (28 let) mi začalo při chůzi stále lupat v kyčlích (lupe mi do dnes). Bylo mi to divné, tak jsem tuto skutečnost po nějaké době řekla obvodní lékařce a ta mě poslala na rentgen. Po výsledku mi jen zdělila, že mám vrozenou vadu kyčlí a že se s tím nedá nic dělat. Nyní mám od tohoto května bolesti pravé kyčle, občas bolesti v třísle a nemůžu se někdy rozejít. Bolest je většinou, když vstanu ze židle, atd., ale není stálá. Když jsem to nyní při preventivní kontrole řekla obvodní lékařce, tak mi řekla, že jsem na bolest v kyčlích ještě mladá (42) a že to mám rozhýbávat. Nadváhu nemám, sportuji rekreačně, neběhám, procházky, Joga. Bojím se ale, abych něco nezanedbala. Nemám tedy ještě nic podnikat k diagnostice? Děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   s vadou kyčlí bych prozatím docházela na dobrou fyzioterapii, kde vám poradí vhodné pohybové aktivity (aby nedocházelo k dalšímu přetěžování). Pokud by se intervaly bolestí zkracovaly či by byly bolesti intenzivnější, navštívila bych ortopedii.

 • marta petivoky /

  pane doktore posledni dobou mi trochu boli kycle ale po vcerejsku kdy jsem nesla tezke veci v tasce obe ruce me v noci bolela prava kycle a i ted mam bolest. Je mi 75 ale jsem velice activni behanim a yoga a tak nevim jestli to mam nechat na nejakou dobu v klidu a nebo jak ja se snazim to rozhejbat a rozcvicit

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   ze začátku bych zvolila pár dnů klid, až bolest postupně odezní, lze pomalu rozcvičovat. Pokud by bolest přetrvávala, vyhledat lékaře.

 • Mam koxartrozu tretiho stupne mam od jednoho roku operovanej kloub mela jsem jednu nohu kratsi nez tu druhou a lezela jsem v kosumberku dva roky

 • Dobrý den,při dřepů mi luplo bolestivě v levém stehně, od té chvíle bolest od kyčle až po koleno, chvílemi nesnesitelná,v sedící poloze mírná bolest, díky za Váš čas

 • dobrej den pane doktore uz nevim na koho se obratit byl sem ortopedie pan reinis ten mi jsistil krivou bederni pater pak me poslal dal byl sem revmatologie plzen vysledek vyrustky na plotenkach z obou stra neurologie sokolov pani jana prezmecka poslala me na mag.rezonanci a ta ukazala ze sem zdravej byl sem i na ambulanci bolesti u pana trnky a ten mi rekl ze bolesti mi dou na psychyku tak mi napsal na bolest a antidepresiva ale nikdo nevi comije proc mam bolesti uz trpim skoro 2 roky a bolesti se zhorsujou uz to jde do svalu do slach krece do nohou po ranu se sotva hnu tak hledam nejakeho dochtora kterej mi nekoho doporuci nebo sime veme nastarost a vyseteime od a do z dekuji za vasi odpoved kuretz pavel

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   vemte všechny dosavadní zprávy z vyšetření a zkuste najít dobrého rehabilitačního lékaře, třeba k vyloučení fibromyalgie nebo případné rehabilitaci.

 • Dobrý den,

  mohu poprosit o radu. Je mi 36 let, mám syna, který má 15 měsíců. Začala mě bolet
  levá noha…. bolest přes kyčel, hýžďový a stehenní sval, koleno a lýtkový sval a holení kost. Bolest taková, že když si sáhnu na nohu, bolí jako by to až mrazilo. Nejvíc trpí kyčel a koleno. Čím dál víc a také v noci. Chtěla bych se zeptat, je možná příčina to, že syna nosím od narození pouze na pravé straně, na pravém boku po celou dobu? A také, zda je možnost to nějak podchytit, aby se to vrátilo do normálu bez bolesti nebo už to bude horší a horší…
  Mockrát děkuji, Barbora

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji nejdříve navštívit praktického lékaře (vyloučí interní onemocnění), ten vás případně odešle ke specialistovi (neurolog/ortoped,..).

 • dobrý den pane doktore,pomozte mi prosím s mými diagnozami:v unoru 2020 jsem byla vyšetřena na ortopedii pro bolest bederně-křížové oblasti s propagací do pravého třísla,při stoji a přitažení DK k hrudníku bolest v třísle ale více je bolestivý úpon v třísle…DK kratší o 1cm s DG: koxartroza II.st.,o rok pozdeji–unor 2021 opět vyšetřena na jiném pracovišti ,při stoji a přitažení nohy k hrudníku bolest není,, dg:RTG:kyčel bez artrozy,potíže ale přetrvávají větším,menším dílem…
  …ve 30ti letech operačně řešena entezopatie velkého hrbolu pánve,od té doby tzv.meralgia parestetica,která v poslední době (3 měsíce) výrazná,bolest se manifestuje tu pod hýždový sval,tu do oblasti mer.parestetika,sem tam asi do třísla a ještě se upíná na stydkou kost…jelikož i přes svůj věk jsem velmi aktivní člověk,chci vědět jak se věci mají,na koho se obrátit??přijedu kamkoli-DĚKUJI
  ¨Lenka

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   bolest vzniká útlakem nervu ve zúženém místě, pokud máte nadváhu, tak musíte zhubnout. Jinak doporučuji vyšetření na vyšším neurologickém pracovišti, např. při fakultě lékařské university, či vyšetření v Centru pro léčbu bolesti, např. VFN Praha.

 • Dobrý den, jemi 15 let a hraju fotbal téměř 7 let a před nějakýma 2 až 3 měsíci mě začala bolet pravá kyčel, při běhání mě to nic nedělá, ale když chci kopnout do míče nebo centrovat tak musím jen málo kopnout, dneska jsme měli trénink po půl roce a to jsem nekop do míče tak měsíc a furt to bolí, potřebuji to dolečit jinak budu chybět na zápasy o které nechci přijít. Vážím 70kg a výšku mám 180cm.

 • Lucie Pokorná /

  Dobrý den,
  poslední týden mě pobolívá kyčel, pouze u pravé nohy. Ráno je potřeba ji rozhýbat. Mám pocit, jako by se chtěla občas vykloubit nebo jak to vysvětlit. Bolest není nesnesitelná a jiné věci mě z toho zatím nebolí. Nejsem vrcholový sportovec, ale moc mi chybí plavání, jak již rok nejsou otevřené bazény. Plavání mi vždy pomohlo na vše. Je mi 37let.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   vzhledem k mladšímu věku doporučuji vyšetření u rehabilitačního lékaře, či revmatologa, který by případně doporučil fyzioterapii.

 • Korman Jan /

  Srdecne Vas zdravim

  Mam 72 rokov a asi 5 mesiacov pocitujem stuhlost a aj bolest v kycloch a aj v kolenach. Hlavne po dlhsom sedeni sa tazko rozchodim al trva to max 1 min a potom je dobre. Je pravda ze kazdy den hodne pracujem v moji zahrade a casto na kolenach. Mam 175 cm a 100kg snazim sa robit cviky na pohybovy rosah klbov cvicim a posilujem qwadriceps sem tam jazdim na kole. Beriem lieky na tlak a betablokator aspirin vitaminy kazdy den pijem surove prepelicie vajicka a bilinkovozeleninove smotie. Dost som z toho nervozny nakolko mam blisie k workoholikovi ako k lenivcovi. ked mate nejaku radu budte tak laskavy a poraddte nieco.

  Dakujem Vam pekne a prajem Vam pevne zdravie.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   vzhledem k věku je vaše váha velká zátěž na klouby. Doporučuji navštívit ortopeda, doporučí i vhodnou pohybovou aktivitu. Dále zredukovat váhu a nezatěžovat kolena na zahrádce.

   Přeji hezký den.

 • Dobrý den, jen sem Chtěla poradit, co bych měla dělat. Již 1 měsíc mne začala bolet kycel na levé straně. Při chůzi mne to bolí, jako by mne tam někdo bodal. Zmáčknout si to místo vůbec nemůžu, hrozně to bolí. V sede mne to občas bolí do podbřišku nebo do ledvin. Teď sem byla 5 měsíců doma po operaci pravé ruky. Nevím tedy jestli to nezačalo bolet z nic nedelani a srovná se to opět při práci, nebo co to může být. Děkuji Vám moc za odpověď

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji vyšetření u ortopeda či rehabilitačního lékaře, ten vám na základě závěru vyšetření doporučí rehabilitaci či jinou terapii.

 • Dobrý den,kyčle mě bolí už nějakou dobu,rodila jsem 4 děti a už v těhotenství mě strašně bolely kyčle hlavně je konci před porodem.v momentální chvíli kyčle bolí stále hlavně když spim na jedné straně,tak se pak musím přetočit a lehnout na druhý bok.je mi 31 let.rano když vstanu tak mě bolí každý den záda v dolním místě nad pánvi.z čeho to může být?špatná postel?nebo z čeho?děkuji za odpověď

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   příčinu bez vyšetření a podrobné anamnézy nezjistím. Je např. možné, že jste měla drobnou vrozenou vadu kyčlí, která se nyní ozvala po přetížení při 4 těhotenství. Ale to jsou jen domněnky, doporučuji vyšetření na ortopedii.

 • Dobry den pred 3 tydny me zacali velke bolesti v kyčli v pravo bolesti uz mam i pri sedu,lehu nemuzu našlapnout a nevim si rady nikoho nemam ziju na ubytovne nema me kdo odvest k lekaři a ja sam nemohu uz opravdu nevim co delat a jak postupovat dekuji za radu.Z.F

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   pokud jste nehybný, požádejte svého praktického lékaře o domácí návštěvu a vyšetření – zavolejte mu do ordinace v ordinačních hodinách. Pokud jste nehybný a máte velké bolesti, tak si zavolejte záchrannou službu, ale pozor abyste ji nezneužil! Platí pouze v případě, že nemáte na taxi a jste nehybný a jinak se k lékařské péči nedostanete.

 • Dobrý den, mám za sebou 4 těhotenství,kdy mě bolely kyčle….ale teď i po půl roce se bolesti vrací hlavně v noci při spaní….doma mám pohybu i celkem dost,ale když nejdu jeden den na procházku tak mě kyčle nebolí v noci,ale pokud ujdu třeba 4km tak v noci nemůžu spát jaké mám bolesti…. určitě navštívím lékaře,ale co myslíte,kde hledat odbornou pomoc.děkuji a přeji pěkný den

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Petro,

   zkuste navštívit ortopeda, po vyšetření vám doporučí další postup.

 • Dobrý den Jeny 44 již rok .Mám bolesti zad .Praská my ve svalech Nebo jak to nazvat Krupemy my ve všech kloubech i hrudníku.Uz nevim co co stim .Nedávno kdy takhle praskla levá půlka zad .Jeto dost bolestivé .Můj neurolog stim nic nedělá

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nechte se vyšetřit u praktického lékaře, ten vás případně doporučí na revmatologii či doporučí hospitalizaci na neurologickém oddělení v nemocnici.

 • Dobrý den, je mi 49let váha 65kg,výška170cm. V únoru jsem začala mít z ničeho prudkou bolest levé kyčle a to i v klidu, hlavně v noci kdy mě to budilo. Po 14dnech se bolest zmírnila, vypadalo to že pomalu ustupuje. Začátkem dubna se to zas vrátilo, sice se vzbudím ale už to není tak silná bolest. Ted spíše jsou problém schody a nebo když chvíli sedím např. pauza v práci ,tak než to rozchodím je to dost bolestivé. Taky někdy při chůzi mě to prudce zabolí, nevím zda jsem třeba udělala zrovna nějaký špatný krok. Mám tomu věnovat pozornost, navštívit lékaře nebo ještě počkat. Děkuji.

 • Dobrý den je mi 14 let a hraju fotbal asi 6 let a téměř 3 týdny mně bolí v levo v horní části kyčle… V klidu nebo při spaní to nebolí bolí to jenom když mám trénink a po hodině trénování je to velmi bolestivý. Nejhorší jsou skoky a sprint, po tréninku to bolí zhruba hodinu i v klidu ale následně to přestane.. je možný nějaký zánět kloubu nebo to je jen nějaký sval?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   určitě co nejdříve vyšetření na ortopedii, kde provedou vyšetření i RTG snímky, dif. dg. je velmi široká.

 • Dobrý den už asi 4 dny me občas bolí levá kyčel. Někdy když jdu tak mě tam nepříjemně píchne ze si musím sednout . Bolí mě někdy i v klidu.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top