Bolest kyčle netrápí pouze starší pacienty. Může souviset i se sportem nebo závažným onemocněním

Ačkoliv bolest kyčle obvykle začíná nenápadně, není radno ji podceňovat. Kromě toho, že bývá spojena s dalšími problémy, jako jsou bolesti v oblasti kolen, třísel či beder, může také pacientům způsobit kulhání nebo jiné zdravotní komplikace. Léčba vždy závisí na konkrétní příčině a může zahrnovat změnu životního stylu, různé obstřiky a bandáže, rehabilitace a terapie nebo dokonce operativní řešení.

Kyčelní kloub patří mezi největší a zároveň i nejzatěžovanější klouby lidského těla, protože nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Pokud funguje správně, umožňuje lidem bezbolestnou chůzi, ohýbání a otáčení. Jelikož je navíc uzpůsobený pro plynulý pohyb, dokáže se vyrovnat s opakovanými činnostmi a snese také určitou míru opotřebení.

Kyčel se skládá z jamky v pánevní kosti a kulaté hlavice v horní části stehenní kosti, která do ní zapadá, zatímco vazy ji drží na místě a chrupavka pomáhá jejímu hladkému otáčení. Ačkoliv je kyčelní kloub poměrně jednoduchý, člověk si ho může snadno poranit. Když je vystaven příliš velké zátěži, může navíc dojít k zanícení okolních měkkých tkání, což doprovází také nepříjemná bolest v kyčli.

Příčiny bolesti kyčle

Bolest kyčle může mít celou řadu různých příčin. Velice často je na vině nošení nevhodné obuvi, přetěžování kloubů špatným stylem chůze, běhání či jiného sportování nebo vrozené vývojové vady kyčlí, jako je například dysplazie, nestejně umístěné či málo hluboké jamky, luxace nebo třeba různě dlouhé krčky stehenních kostí.

Důvodem, proč pacienti pociťují ostrou bolest v oblasti kyčlí, může být také nestejnoměrná zátěž dolních končetin. Odborníci uvádí, že až 75 % lidí má nohy různě dlouhé, což může být dáno například chybným postavením kyčelních kloubů nebo také skoliózou.

Bolest kyčle může způsobit také zanícení měkkých tkání, jako jsou svaly, nervy, vazy a šlachy. Ty jsou totiž zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži. V některých případech se však může jednat také o bolest přenesenou z pánve či ze vzdálenějších oblastí dolních končetin.

Co může také způsobit bolesti kyčle?

 • Koxartróza – artróza kyčelního kloubu
 • Osteoartritida
 • Osteoporóza
 • Revmatoidní artritida
 • Zlomeniny kostí
 • Úrazy a zranění
 • Infekce
 • Uvolněné vazy
 • Nádory kostí
 • Bursitida
 • Aseptická nekróza kyčelního kloubu
 • Hematogenní osteomyelitida

Co se týče onemocnění, nejčastější příčinou bolesti kyčle je koxartróza. Jedná se o degenerativní poškození kyčelního kloubu, které se obvykle objevuje mezi 50. a 60. rokem, může však postihnout i pacienty v produktivním věku. Pro tuto nemoc je typické, že zhoršuje funkci kloubu a zároveň způsobuje potíže při chůzi do schodů, obouvání či dalších běžných činnostech.

Jaké má bolest kyčle příznaky?

Bolest kyčle bývá zpočátku obvykle mírná a postižené místo bolí pouze při větší zátěži. Následně si však pacienti čím dál více stěžují také na potíže v klidovém stavu, což je například bolest kyčle při sezení nebo odpočinku. Bolest kyčle může člověk pociťovat také v mnoha dalších oblastech těla, výjimkou tedy není bolest kyčle vystřelující do nohy. Pacienty obvykle trápí také tyto příznaky:

 • Bolest vystřelující do kolenního kloubu
 • Bolest třísel, stehen, beder či hýždí
 • Praskání v kloubu
 • Ranní ztuhlost
 • Otok a zarudnutí
 • Změna rozsahu pohyblivosti kloubu
 • Zkrácení svalů působících na kyčelní kloub

Bolest kyčle se může zhoršovat také v závislosti na fyzické aktivitě pacienta. Výjimkou tedy není bolest kyčle po běhání nebo bolest kyčle při chůzi. V některých případech lidé dokonce zjistí, že kvůli této zdravotní komplikaci již nejsou schopní dolní končetinou volně pohybovat, špatně se jim vstává, obouvá nebo chodí do schodů a dostaví se také bolest kyčle v klidu či bolest kyčle v noci.

V posledním stádiu bývá bolest kyčle tak ostrá a nepříjemná, že jsou pacienti typicky ohnutí k jedné straně. Zároveň je bolest kyčlí výrazně omezuje v běžném životě a mohou začít kulhat, jelikož dojde k destrukci hlavice stehenní kosti a výrazně se jim tak zkrátí dolní končetina.

Diagnostika

Mírné bolesti kyčlí pacienti obvykle nepřikládají velkou váhu a lékařskou pomoc proto vyhledají až ve chvíli, kdy je bolest začne omezovat v každodenním životě. Tento zdravotní problém však není radno podceňovat. Proto je dobré obtíže včas řešit v ordinaci obvodního lékaře či ortopeda.

Diagnostika se soustředí především na správné lokalizování bolesti a následné hledání její příčiny. Doktor proto zkouší hybnost kyčelního kloubu v různých polohách, sleduje, zda postižené místo není oteklé nebo zarudlé, a zjišťuje přítomnost dalších příznaků i délku bolesti. Zároveň zkoumá také to, jaká je anamnéza pacienta a jeho rodiny, kde pracuje a jestli se věnuje nějakým sportům či dalším náročným koníčkům.

Jakmile si ortoped změří délku končetin a prohlédne si pacientovu páteř, postoj a styl chůze, odešle ho na další vyšetření. Může se jednat o základní biochemii, krevní obraz, vyšetření moči, RTG, ultrazvuk, MRI nebo scintigrafii.

Léčba bolesti kyčle

Základní podmínkou úspěšné léčby je podobně jako u jiných onemocnění správné stanovení diagnózy. Bolesti kloubů v oblasti dolních končetin je vždy nutné řešit komplexně a v souladu se zjištěnými příčinami. Jak na bolest kyčelního kloubu tedy nejlépe vyzrát?

S bolestí v kyčli se lidé obvykle vyrovnávají tak, že omezí pohybové aktivity, více odpočívají a obvykle tak dojde k nárůstu jejich tělesné hmotnosti. V důsledku nepříjemné bolesti také často začnou místo postiženého kloubu přetěžovat jinou část těla, což vede k dalším obtížím. Takové řešení je však nesprávné, protože i když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují.

Jelikož mezi rizikové faktory patří obezita, velkou úlevu kyčlím přináší redukce hmotnosti. Lékaři proto doporučují dbát na zdravé stravování bohaté na vitamíny a minerály i dostatečný pohyb. Pomoci mohou třeba cviky na bolest kyčle. Zároveň by se lidé trpící bolestmi kyčle měli vyhnout jednostranné zátěži a nadměrnému přetěžování kyčelního kloubu a místo toho se soustředit na výběr vhodné obuvi.

Co na bolest kyčle dále pomáhá?

 • Tejpování
 • Bandáže
 • Rehabilitace, fyzioterapie
 • Dornova metoda
 • Elektroléčba
 • Magnetoterapie
 • Obstřiky
 • Léky proti bolesti

Pokud konzervativní léčba selhává, je nutné přistoupit k operativnímu řešení problému. V takovém případě dojde k výměně kyčelního kloubu za umělou náhradu, což se nazývá totální endoprotéza kyčelního kloubu.

Jaké činnosti raději vynechat?

 • Časté chození do schodů
 • Rychlé a náhlé rotační pohyby
 • Časté skákání, klekání nebo ohýbání se
 • Zvedání či nošení těžkých předmětů
 • Sporty zatěžující kyčle (jogging, lyžování, aerobik…)
 • Pohyby, při kterých je nutné se rychle rozejít či zastavit

Bolest kyčle v těhotenství

Pokud jde o bolest kyčlí v těhotenství, tyto zdravotní komplikace bývají obvykle spojené až se třetím trimestrem. Na jejich vznik má vliv především nárůst tělesné hmotnosti nastávajících maminek, oslabení břišního a zádového svalstva, utlačování nervů a také vyšší hladina hormonů. Ke konci těhotenství se navíc rozšiřuje pánev a otevírá se porodní stěna, což vede k tomu, že těhotné ženy se pohybují tzv. kachní chůzí.

Pro zmírnění obtíží mohou obzvláště v posledních měsících těhotenství ženy spát s kojícím polštářem mezi koleny. Dále je vhodné vyzkoušet také cvičení pro těhotné nebo nošení těhotenského pásu, který podpírá zvětšující se bříško.

Mnoho žen si stěžuje také na bolest kyčlí po porodu, kdy se snaží zbavit kil nabraných v průběhu těhotenství. Klouby však již nemohou unést silnou zátěž a z toho důvodu postupně začínají vypovídat službu. V takovém případě je důležité zaměřit se na zdravou životosprávu a dostatek vhodného pohybu, který je ke kyčlím šetrný.

Bolest kyčle u dětí

Bolesti kyčlí se bohužel nevyhýbají ani nejmenším pacientům. Tento zdravotní problém může mít různé příčiny, jako jsou například vrozené vývojové vady, některá onemocnění nebo také špatná manipulace s dětmi, která narušuje jejich motorický vývoj a zároveň také vývoj pánve a kyčelních kloubů. Problematické bývá brzké posazování, špatné nošení nebo přebalování a užívání různých klokanek, chodítek či hopsadel.

Bolest kyčle netrápí pouze starší pacienty. Může souviset i se sportem nebo závažným onemocněním
3.4 (68.39%) 31 hlasování

19 comments

 • Vadí = přetěžuje kloby DK chůze ze schodů a s kopce (jsou to opakované dopady),
  nevadí sjezdové lyžování, klasický běh na lyžích, bruslení na ledě i na rovných plochách (on line), někdy vadí plavání prsa,
  nejvíce vadí rozcvičování kyčle do abdukce a rotaci. Doc. Vladimír Kříž

 • Zdeněk Krečmer /

  Vážený pane docente, přečetl jsem si Váš článek o bolesti kyčle. Manželka má nekrozu pravé kyčle, ale žádný ortoped s ní nic nechce dělat, protože má nadváhu,( výška 176 cm, váha 117 kg ). Je jí 69 roků a již od 37 let měla omezený pohyb díky špatně prováděným operacím ( gynekologie, urologie ). Prozraďte mi prosím, kam se mám obrátit, aby jí poslali na různá vyšetření, případně kde by jí kyčelní kloub vyměnili i s touto nadváhou.
  Předem m,nohokrát děkuji,
  Zdeněk Krečmer

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Krečmere,

   operace u pacientů s nadváhou nese sebou vyšší rizika, navíc by kyčel byla nadále namáhána vyšší vahou. Je tedy nejdříve potřeba snížit váhu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jaroslava Jelínková /

  Vážený pane docente, mám bolesti kyčle směřující do stehna ke koleni,cele stehno mam mírně nateklé. Nedávno jsem prodělala lumbago s těžkým průběhem. Mám posun plotýnky o 4 mm. Mohl by jste mi poradit jak mám dále postupovat? V polovině ledna jdu na neurologii. Velice vám děkuji

 • Lucie Bubelova /

  Dobrý den, jmenuji se Lucie, je mi 34 let, pracuji jako pokojská a už 12 let se léčím s RS, cca před 2 měsíci mně začala pobolívat pravá strana kříže, spíše při nějakém jiném pohybu mi vystřelovala bolest v oblasti ledviny, myslela jsem, že jsem se někde o něco bouchla, ale vystřelující bolest byla chvílemi až nepříjemná, začala jsem mít z toho divný pocit. Na dva, tři dny se to zničehonic uklidnilo a když jsem začala s předvánočním úklidem, najednou mi bolest vystřelila v pravé kyčli…….bolestivost stále pokračuje, nyní i když jsem v klidu a stěhuje se z kříže ke kyčli a zpět. První jsem měla strach, jestli nemám naraženou ledvinu a pak jsem přemýšlela nad altrózou, ale připadá mi, že jsem ještě docela mladá na altrózu……..chystám se k lékaři, ale až po Novém roce, jelikož teď v práci rozhodně volno jen tak nedostanu. Chtěla bych znát váš názor? Děkuji Lucie B.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bubelová,

   z vašeho příspěvku nejspíše vyplývá, že by bolest mohla mít příčinu z roztroušené sklerózy. Bolest v kyčli začla náhle, z plného zdraví? Konečnou diagnózu ale stanoví váš ošetřující lékař po důkladném vyšetření. Pokud by neurolog vyloučil etiologii RS, pravděpodobně budete vyšetřena na revmatologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Ryklová jana /

  Dobrý den, bolest kyčle začala nenápadně před deseti lety.
  V posledních dnech se přidala bolest druhé kyčle s bolesti vedou do stehen, hlavně v noci a vklidu .
  Prosím o radu

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Ryklová,

   doporučujeme se s bolestí kyčle obrátit na nejbližšího revmatologa či ortopeda.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vážený pane docente,mám nepřetržitou ,dlouhodobou bolestivost esíčka na jedné straně,co dělat ,když nic nezabírá? Cvičení ,fyzioterapeut ani injekce dolmina ,pokud ležím je relativně klid ,nejhorší je sedět třeba v autě nebo na židli,kdyz telo s nohama tvoří pravý úhel ,děkuji za radu petr

 • Dobrý den, mám bolesti kyčle u kterých dost kulhám. Vyjít pár schodů do domu je strašný problém. Je mi 28 let, jsem 4 měsíce po porodu. Vážím 63 kg, měřím 165 cm. Před několika dny jsem měla ledvinovou koliku. Dost často se bolest vyskytuje v lýtku, nad kotníkem. Z čeho se to mohlo jen tak rozbolet? Večer jsem šla normálně spát a ráno jsem nemohla ani vstát z postele. Předem moc děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Barboro,

   bolesti kyčle a bolesti v lýtku zahrnují širokou diferenciální diagnostiku. Přičin může být mnoho, závažné i banální. Lékařem prvního kontaktu by měl být váš praktický lékař, který zhodnotí situaci a popř. vás pošle dál ke specialistům.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Šimon Sedlák /

  Dobrý den, je mi patnáct let a jezdím na skateboardu, po dni kdy jsem celý den jezdil mě začala další den ráno bolet kyčel, když chci zvednout nohu začne mě bolet celé stehno a nohu výš zvednout nemohu. Trvá to třetí den a i po klidovém režimu necítím žádné zlepšení. Co mám dělat?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Šimone,

   nejlepší by bylo nechat se vyšetřit na dětské revmatologii, nevím jaké jsou možnosti v okolí vašeho bydliště. Pokud by nebyl v dostupné vzdálenosti, navštivte alespoň chirurgickou nebo ortopedickou ambulanci k dovyšetření a doplnění zobrazovací techniky.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Josef Šraitr /

  Dobrý den, je mi 14 a kyčel mě bolí už 5-6 měsíců. Začal sem hrát fotbal, ale asi po měsíci už se nedalo ani kopnout do míče. Když ležím tak nohu skoro nezvednu, když chodím dost kulhám i když se snažím nekulhat. Poradíte mi jak se té bolesti zbavit? Předem dekuju za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Šraitře,

   určitě co nejdříve navštivte svého dětského lékaře, který vás pravděpodobně odkáže na dětského revmatologa. Bolest určitě nepodceňujte, v tomto věku je častá a příčiny jsou jak banální, tak i závažné. Lékař se bude zajímat o vaší chůzi, celkový stav, jestli máte úlevovou polohu, charakter bolesti, jestli je bolest klidová, jestli bolí i ve spánku, atd.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Markéta Nováková /

  Dobrý den, mám 24 let jsem rok a půl po porodu(císařský rez) poslední 2-3 měsíce mě trápí bolesti pravé kyčle občas až bodavá bolest ze nemůžu ani chodit a bolest se drží i v tříslech. Nadváhou netrpim a poslední měsíc mě bolí kyčle i když jsem v klidu a odpočívám. Prosím poradíte mi předem děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Nováková,

   pokud tato bolest netrvá od porodu a opravdu začala až poslední 2-3 měsíce, doporučujeme navštívit ortopeda/neurologa/revmatologa.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den, včera mi byla diagnostikována dysplazie kyčlí – coxartrosa I. Je mi 56 let, asi tak 3 roky vnímám změnu v pohybu kyčlí při vnitřní rotaci a zhruba 1 rok mám bolesti v oblasti trochanter major. Nyní jsou bolesti silné, hlavně v noci a v klidu. Jsem-li v “pohybu”, nebolí to, v noci se budím bolestí, převaluji a nespím. Co byste doporučil? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Aleno,

   léčbu vám předepíše na míru váš ortoped. Ze začátku bude možné bolest zvládat léky proti bolestem a kombinací léků působící protektivně na chrupavku. Pomůžou i režimová opatření, redukce váhy, rehabilitace, fyzikální léčba, chůze s oporou. Dále dobré účinky má RTG terapie, jejíž nízká dávka působí protizánětlivě, čímž tlumí reaktivní synoviální zánět. Posledním krokem léčby je chirurgická léčba.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top