Revmatoidní artritida trápí častěji ženy. Jak tlumit její příznaky?

Artritida postihuje častěji ženy.


Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Artritida může vést až k trvalé invaliditě.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Napadá však i další části těla jako plíce, srdce nebo oči. Onemocnění, které je mezi lidmi známé jako revma, se nejčastěji vyskytuje mezi 20. a 50. rokem života a častěji u žen. Mohou jím však onemocnět i malé děti. Příčina revmatu není známá.

Příznaky a průběh nemoci

Mezi nejčastější příznaky artritidy patří:

 • Bolest kloubů
 • Ztuhlost kloubů
 • Otoky kloubů

Zejména na začátku onemocnění se objevují bolesti kloubů různé intenzity. Klidová bolest a ztuhlost je pak horší ráno a obvykle trvá déle než hodinu. Nejdříve bývají postiženy kolenní klouby a klouby prstů a ruky. Otok, bolestivost na pohmat a teplejší kůže pak značí zánět.

U pacientů se často vyskytuje také únava a vyčerpání. Doprovodným příznakem bývá i horečka, může se objevit také úbytek na váze. Přibližně u pětiny pacientů však příznaky sami zmizí, většinou se však zhoršují a bolest se pomalu rozšiřuje na další části těla. Funkčnost napadených kloubů se tak časem snižuje. Dochází také k jejich destrukci, kterou doprovází změna tvaru. Typicky se mění postavení zápěstí a prstů. Ty se různě ohýbají a vytáčejí směrem k malíkové straně ruky.

Revmatoidní artritidou nemusejí onemocnět jen klouby, může napadat také plíce a srdce, kde mohou vznikat revmatické uzly. Ty se často objevují také na kůži, konkrétně v blízkosti postižených kloubů, a dorůstají do velikosti několika centimetrů.

Léčba

Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, soustředí se léčba na mírnění příznaků. Kromě léků, které potlačují zánětlivou reakci a zpomalují průběh nemoci, podstupují pacienti také fyzioterapii. Záleží však na stádiu choroby, věku pacienta a celkovém zdravotním stavu.

V období zánětlivé fáze se doporučuje klidový režim, zachování každodenní aktivity je však důležité. V dalším stádiu se léčba zaměřuje na prevenci vzniku kloubních deformit.

Co na revma pomáhá?

Kromě léků a fyzioterapie se pacientům trpícím artritidou doporučuje pozměnit stravovací návyky. Konkrétně je dobré omezit potraviny, které obsahují kyselinu arachidonovou, která se nachází například ve vepřovém mase a vejcích. Naopak se doporučuje zvýšit přísun nenasycených mastných kyselin, vitamínu C a E, vápníku a vitamínu D.

Z bylinek mohou pomoci:

 • Jalovec obecný
 • Kopřiva dvoudomá
 • Oves setý
 • Rybíz černý
 • Smetánka lékařská
 • Šalvěj lékařská
 • Řebříček obecný
 • Třezalka tečkovaná

Revmatoidní artritida versus revmatická horečka

Ačkoli by se někomu podle jednotlivých názvů mohlo zdát, že se jedná o jednu a tu samou nemoc, příliš společného tyto choroby nemají. Revmatická horečka se objevuje většinou 2 až 4 týdny po neléčené streptokokové infekci. A kromě horečky je pro onemocnění charakteristické také postižení kloubů, nejčastěji kolen, kotníků, loktů a zápěstích.

Nejvíce postiženým orgánem však bývá srdce, které pobolívá a může se na něm tvořit šelest, což značí poškození chlopní. Ty se vlivem zánětu zajizví a můžou způsobit srdeční arytmii či dokonce selhání. Dalšími příznaky revmatické horečky bývají nekontrolovatelné pohyby těla. Zejména rukou, nohou a obličeje. Tyto záškuby svědčí o poškození nervového systému.


Revmatoidní artritida trápí častěji ženy. Jak tlumit její příznaky?
4.3 (86.67%) 3 votes

5 comments

 • A co biologická léčba, proč se o ní nezmiňujete? Tento článek mi přijde hodně amatérský a na nízké úrovni. Staví pacienta do role útrpného pasivního jedince, který může jen cvičit a jíst prášky proti bolesti.
  Což je nesmysl.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   smyslem článku je zvýšení povědomí o revmatoidní artritidě, nikoliv podrobné informace o léčbě. Na biologickou léčbu nadosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze. O vhodnosti rozhoduje vždy ošetřující lékař.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Z hlediska léčby artritidy bych ráda přispěla, že pro léčbu je vhodná 3D pulzní terapie, která působí proti bolestem, zánětům a otokům a pomáhá zlepšovat pohyblivost. Doporučuji si přečíst další informace na následujícím odkazu: https://www.biomag.cz/progresivni-polyartritida-revmatoidni-artritida-kloubni-revma/

 • Na léčbu nedosáhne každý pacient? Proto zemřela naše dcera? Ještě jí nebylo 20.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jitko,

   Vaše ztráta nás hluboce mrzí. Větou Na léčbu nedosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze bylo myšleno, že není možné všem pacientům podat biologickou léčbu, protože by u vybraných pacientů více škodila než pomáhala. Jako příklad uvádíme prodělanou tuberkulózu – mohla by nastat reaktivace onemocnění. Mezi další příklady uvádíme alergické reakce, malignity a podobně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top