Revmatoidní artritida trápí častěji ženy. Jak tlumit její příznaky?

Artritida postihuje častěji ženy.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Artritida může vést až k trvalé invaliditě.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Napadá však i další části těla jako plíce, srdce nebo oči. Onemocnění, které je mezi lidmi známé jako revma, se nejčastěji vyskytuje mezi 20. a 50. rokem života a častěji u žen. Mohou jím však onemocnět i malé děti. Příčina revmatu není známá.

Příznaky a průběh nemoci

Mezi nejčastější příznaky artritidy patří:

 • Bolest kloubů
 • Ztuhlost kloubů
 • Otoky kloubů

Zejména na začátku onemocnění se objevují bolesti kloubů různé intenzity. Klidová bolest a ztuhlost je pak horší ráno a obvykle trvá déle než hodinu. Nejdříve bývají postiženy kolenní klouby a klouby prstů a ruky. Otok, bolestivost na pohmat a teplejší kůže pak značí zánět.

U pacientů se často vyskytuje také únava a vyčerpání. Doprovodným příznakem bývá i horečka, může se objevit také úbytek na váze. Přibližně u pětiny pacientů však příznaky sami zmizí, většinou se však zhoršují a bolest se pomalu rozšiřuje na další části těla. Funkčnost napadených kloubů se tak časem snižuje. Dochází také k jejich destrukci, kterou doprovází změna tvaru. Typicky se mění postavení zápěstí a prstů. Ty se různě ohýbají a vytáčejí směrem k malíkové straně ruky.

Revmatoidní artritidou nemusejí onemocnět jen klouby, může napadat také plíce a srdce, kde mohou vznikat revmatické uzly. Ty se často objevují také na kůži, konkrétně v blízkosti postižených kloubů, a dorůstají do velikosti několika centimetrů.

Léčba

Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, soustředí se léčba na mírnění příznaků. Kromě léků, které potlačují zánětlivou reakci a zpomalují průběh nemoci, podstupují pacienti také fyzioterapii. Záleží však na stádiu choroby, věku pacienta a celkovém zdravotním stavu.

V období zánětlivé fáze se doporučuje klidový režim, zachování každodenní aktivity je však důležité. V dalším stádiu se léčba zaměřuje na prevenci vzniku kloubních deformit.

Co na revma pomáhá?

Kromě léků a fyzioterapie se pacientům trpícím artritidou doporučuje pozměnit stravovací návyky. Konkrétně je dobré omezit potraviny, které obsahují kyselinu arachidonovou, která se nachází například ve vepřovém mase a vejcích. Naopak se doporučuje zvýšit přísun nenasycených mastných kyselin, vitamínu C a E, vápníku a vitamínu D.

Z bylinek mohou pomoci:

 • Jalovec obecný
 • Kopřiva dvoudomá
 • Oves setý
 • Rybíz černý
 • Smetánka lékařská
 • Šalvěj lékařská
 • Řebříček obecný
 • Třezalka tečkovaná

Revmatoidní artritida versus revmatická horečka

Ačkoli by se někomu podle jednotlivých názvů mohlo zdát, že se jedná o jednu a tu samou nemoc, příliš společného tyto choroby nemají. Revmatická horečka se objevuje většinou 2 až 4 týdny po neléčené streptokokové infekci. A kromě horečky je pro onemocnění charakteristické také postižení kloubů, nejčastěji kolen, kotníků, loktů a zápěstích.

Nejvíce postiženým orgánem však bývá srdce, které pobolívá a může se na něm tvořit šelest, což značí poškození chlopní. Ty se vlivem zánětu zajizví a můžou způsobit srdeční arytmii či dokonce selhání. Dalšími příznaky revmatické horečky bývají nekontrolovatelné pohyby těla. Zejména rukou, nohou a obličeje. Tyto záškuby svědčí o poškození nervového systému.

Revmatoidní artritida trápí častěji ženy. Jak tlumit její příznaky?
3.8 (75%) 4 votes

8 comments

 • A co biologická léčba, proč se o ní nezmiňujete? Tento článek mi přijde hodně amatérský a na nízké úrovni. Staví pacienta do role útrpného pasivního jedince, který může jen cvičit a jíst prášky proti bolesti.
  Což je nesmysl.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   smyslem článku je zvýšení povědomí o revmatoidní artritidě, nikoliv podrobné informace o léčbě. Na biologickou léčbu nadosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze. O vhodnosti rozhoduje vždy ošetřující lékař.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Z hlediska léčby artritidy bych ráda přispěla, že pro léčbu je vhodná 3D pulzní terapie, která působí proti bolestem, zánětům a otokům a pomáhá zlepšovat pohyblivost. Doporučuji si přečíst další informace na následujícím odkazu: https://www.biomag.cz/progresivni-polyartritida-revmatoidni-artritida-kloubni-revma/

 • Na léčbu nedosáhne každý pacient? Proto zemřela naše dcera? Ještě jí nebylo 20.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jitko,

   Vaše ztráta nás hluboce mrzí. Větou Na léčbu nedosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze bylo myšleno, že není možné všem pacientům podat biologickou léčbu, protože by u vybraných pacientů více škodila než pomáhala. Jako příklad uvádíme prodělanou tuberkulózu – mohla by nastat reaktivace onemocnění. Mezi další příklady uvádíme alergické reakce, malignity a podobně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Marcela Pátková /

  Je mi to líto…..že takto dopadl mladý člověk……bylo mi 19 let a prodila jsem syna ….manžel si přijel do porodnice pro syna a ja tam strávila 3 měsíce ale na vanoce mi pustili domu …..prodělala operaci vajecníku……převezli mě na RTO tam mi čekalo ozařovaní a dalších procedůr ……za pár let nastala revmatoidni artitida …..je to onemocnění které se nedá vylecit ale pozastavit ……chodím do prace ale nevím jak dlouho to vydržím …..léčím se kortikoidy……..jsem unavená…..bolestti kloubů……že se to nedá popsat…..horečky mám při zvýšené aktivitě……zacne to bolesti zad…….a je mi pořád zima…….tak se modlím abych vydržela………Marcela

 • Renáta Vajdová /

  Dobrý den ,chci se zeptat kde se můžu objednat na vyšetřeni na revmatitidu a zda musim mit doporučeni praktickeho lekaře.Mám problémy s klouby na rukach ,otekaji a ráno je nemůžu rozhýbat,doktor mně ale nechce nikde poslat tak mi prosim poraďte,děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vajdová,

   obraťte se na nejbližšího revmatologa. Pokud vám neporadí váš praktický lékař, zkuste webové stránky známý lékař či se obraťte na svojí zdravotní pojištovnu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top