Revmatoidní artritida trápí častěji ženy. Jak tlumit její příznaky?

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Artritida může vést až k trvalé invaliditě.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Napadá však i další části těla jako plíce, srdce nebo oči. Onemocnění, které je mezi lidmi známé jako revma, se nejčastěji vyskytuje mezi 20. a 50. rokem života a častěji u žen. Mohou jím však onemocnět i malé děti. Příčina revmatu není známá.

Příznaky a průběh nemoci

Mezi nejčastější příznaky artritidy patří:

 • Bolest kloubů
 • Ztuhlost kloubů
 • Otoky kloubů

Zejména na začátku onemocnění se objevují bolesti kloubů různé intenzity. Klidová bolest a ztuhlost je pak horší ráno a obvykle trvá déle než hodinu. Nejdříve bývají postiženy kolenní klouby a klouby prstů a ruky. Otok, bolestivost na pohmat a teplejší kůže pak značí zánět.

U pacientů se často vyskytuje také únava a vyčerpání. Doprovodným příznakem bývá i horečka, může se objevit také úbytek na váze. Přibližně u pětiny pacientů však příznaky sami zmizí, většinou se však zhoršují a bolest se pomalu rozšiřuje na další části těla. Funkčnost napadených kloubů se tak časem snižuje. Dochází také k jejich destrukci, kterou doprovází změna tvaru. Typicky se mění postavení zápěstí a prstů. Ty se různě ohýbají a vytáčejí směrem k malíkové straně ruky.

Revmatoidní artritidou nemusejí onemocnět jen klouby, může napadat také plíce a srdce, kde mohou vznikat revmatické uzly. Ty se často objevují také na kůži, konkrétně v blízkosti postižených kloubů, a dorůstají do velikosti několika centimetrů.

Léčba

Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, soustředí se léčba na mírnění příznaků. Kromě léků, které potlačují zánětlivou reakci a zpomalují průběh nemoci, podstupují pacienti také fyzioterapii. Záleží však na stádiu choroby, věku pacienta a celkovém zdravotním stavu.

V období zánětlivé fáze se doporučuje klidový režim, zachování každodenní aktivity je však důležité. V dalším stádiu se léčba zaměřuje na prevenci vzniku kloubních deformit.

Co na revma pomáhá?

Kromě léků a fyzioterapie se pacientům trpícím artritidou doporučuje pozměnit stravovací návyky. Konkrétně je dobré omezit potraviny, které obsahují kyselinu arachidonovou, která se nachází například ve vepřovém mase a vejcích. Naopak se doporučuje zvýšit přísun nenasycených mastných kyselin, vitamínu C a E, vápníku a vitamínu D.

Z bylinek mohou pomoci:

Revmatoidní artritida versus revmatická horečka

Ačkoli by se někomu podle jednotlivých názvů mohlo zdát, že se jedná o jednu a tu samou nemoc, příliš společného tyto choroby nemají. Revmatická horečka se objevuje většinou 2 až 4 týdny po neléčené streptokokové infekci. A kromě horečky je pro onemocnění charakteristické také postižení kloubů, nejčastěji kolen, kotníků, loktů a zápěstích.

Nejvíce postiženým orgánem však bývá srdce, které pobolívá a může se na něm tvořit šelest, což značí poškození chlopní. Ty se vlivem zánětu zajizví a můžou způsobit srdeční arytmii či dokonce selhání. Dalšími příznaky revmatické horečky bývají nekontrolovatelné pohyby těla. Zejména rukou, nohou a obličeje. Tyto záškuby svědčí o poškození nervového systému.

23 comments

 • A co biologická léčba, proč se o ní nezmiňujete? Tento článek mi přijde hodně amatérský a na nízké úrovni. Staví pacienta do role útrpného pasivního jedince, který může jen cvičit a jíst prášky proti bolesti.
  Což je nesmysl.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   smyslem článku je zvýšení povědomí o revmatoidní artritidě, nikoliv podrobné informace o léčbě. Na biologickou léčbu nadosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze. O vhodnosti rozhoduje vždy ošetřující lékař.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Líbí se mi ,jak dnešní medicína lečí symtomy na místo příčiny…

   • Redakce Zdraví.Euro.cz /

    Dobrý den, Oldřichu,

    ne vždy lze u všech onemocnění použít kauzální léčbu. V moderní medicíně má nezastupitelnou roli symptomatická léčba – rozhodně chceme každému pacientovi ulevit.

    Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Naprosto s vámi souhlasím! Timto onemocněním jsem onemocněla týden po mě Onkologické operaci, kdy mi selhal můj imunitní systém. Od té doby, což je rok a půl-mne ma lékařka cpe jen kortikoidy a když navrhla Biologickou léčbu svému nadřízenemu tak ji bez mrknutí oka zamítl. Osobně mne nikdy neviděl a to sedí o 10metru dal! Jsem vyhovující pacient, již jsem přosla jistými vyšetřením, ale údajně bych musela mít minimálně 6 velmi nateklych kloubů (takže zřejmě ani nechodit a sedět na vozíčku rovnou) aby teprve snad o Biologické léčbě začali uvažovat. A já se trápím a trápím. Beru 10tbl ráno a 9 večer, podotýkám, že je mi 42let.

    • Redakce Zdraví.Euro.cz /

     Dobrý den, Lenko,

     moc mě mrzí vaše situace. Nezlobte se prosím na vedoucího lékaře, on si podmínky nevymyslel. Kámen úrazu tkví v tom, že bez těžkého průběhu, v tomto případě 6 velmi nateklých kloubů, pojišťovna léčbu neproplatí. To je ten hlavní problém.

     Redakce Zdraví.Euro.cz

  • Proč, já ti to řeknu totiž stojí na půl roku u nás 150000,.. Nebo víc, prostě kupu peněz… Mluvte s dětmi varujte jich.. A testujte tenhle šmejd… Já to mám… Asi je to mazec, mamce jsem to úplně neřekla ale jsem si řekla, že nebudu pracovat rukami 🙏

 • Z hlediska léčby artritidy bych ráda přispěla, že pro léčbu je vhodná 3D pulzní terapie, která působí proti bolestem, zánětům a otokům a pomáhá zlepšovat pohyblivost. Doporučuji si přečíst další informace na následujícím odkazu: https://www.biomag.cz/progresivni-polyartritida-revmatoidni-artritida-kloubni-revma/

  • Poďte to říct lidu, musíme o tom dát vědět a testovat se…. Ne aby se stalo, že zůstaneme u jedné doktorky, která ví piču, a neudělá nic… My musíme jít jinam, zkoušet se, Neserme na to!!!!!!

  • Nývltová /

   Dobrý den a jaká je prosím cena? Děkuji za zpětné info. Nývltová

 • Na léčbu nedosáhne každý pacient? Proto zemřela naše dcera? Ještě jí nebylo 20.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Jitko,

   Vaše ztráta nás hluboce mrzí. Větou Na léčbu nedosáhne každý pacient, záleží na jeho anamnéze bylo myšleno, že není možné všem pacientům podat biologickou léčbu, protože by u vybraných pacientů více škodila než pomáhala. Jako příklad uvádíme prodělanou tuberkulózu – mohla by nastat reaktivace onemocnění. Mezi další příklady uvádíme alergické reakce, malignity a podobně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

   • Jo, jo, je to asi pravda. Také trpím revmatoidní artritídou a prodělal jsem těžkou tuberkulózu a plicní lékařka přímo volala mému revmatologovi, že biologická léčba by mě zabila. Také mi při léčbě vysadili metotrexát, poněvaž byl v kontraindikaci s antituberkulotiky. Jsem jen na metypredu a už mám i vedlejší nežádoucí účinky – šedý zákal. Loni mi prasklo mozkové aneurysma a prý je zázrak, že jsem přežil bez následků. Ještě musím na kontrolu k psychiatrovi. Mám 55 let, nejnižší stupeň invalidity a výhlídky na delší dožití asi nic moc.

 • Marcela Pátková /

  Je mi to líto…..že takto dopadl mladý člověk……bylo mi 19 let a prodila jsem syna ….manžel si přijel do porodnice pro syna a ja tam strávila 3 měsíce ale na vanoce mi pustili domu …..prodělala operaci vajecníku……převezli mě na RTO tam mi čekalo ozařovaní a dalších procedůr ……za pár let nastala revmatoidni artitida …..je to onemocnění které se nedá vylecit ale pozastavit ……chodím do prace ale nevím jak dlouho to vydržím …..léčím se kortikoidy……..jsem unavená…..bolestti kloubů……že se to nedá popsat…..horečky mám při zvýšené aktivitě……zacne to bolesti zad…….a je mi pořád zima…….tak se modlím abych vydržela………Marcela

 • Renáta Vajdová /

  Dobrý den ,chci se zeptat kde se můžu objednat na vyšetřeni na revmatitidu a zda musim mit doporučeni praktickeho lekaře.Mám problémy s klouby na rukach ,otekaji a ráno je nemůžu rozhýbat,doktor mně ale nechce nikde poslat tak mi prosim poraďte,děkuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Vajdová,

   obraťte se na nejbližšího revmatologa. Pokud vám neporadí váš praktický lékař, zkuste webové stránky známý lékař či se obraťte na svojí zdravotní pojištovnu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den. Uz nekolik mesicu mi krupe a boli mezi zapestim. Casto mi zatuhnou a pak diky bolesti mam problem to rozhybat a dost to boli a ani neunesu nic tezkeho polozeny na zapesti. Casto myvam zimnice. O Co by se mohlo jednat?

  Dekuji za Vas nazor a radu

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lucie,

   navštivte prosím revmatologa či ortopeda k určení, jestli bolest je traumatického či spíše zánětlivého původu. Lehce se přikláníme k zánětlivé etiologii, proto doporučujeme spíše návštěvu revmatologa.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Josef Ryšavý /

  Manželka má revmatoidní artritidu indikovanou a mimo jiné obtíže se ji v poslední době projevuje problém s nedostatkem slin. Má jazyk potažený bílým povlakem. prodělala různá vyšetření od zubního lékaře a další . Zatím ji nikdo nepomohl tento problém odstranit. Můžete poradit na koho se obrátit ?

  děkuje Ryšavý .

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   bere vaše manželka k metotrexatu i kyselinu listovou? Jinak ohledně tohoto problému kontaktujte jejího ošetřujícího revmatologa.

 • Je dobré šířit povědomí o této divné nemoci. V mém relativně úzkém pracovním okolí jsem během roku zaznamenal 3 nové případy RA. Nás několik (4), které nemoc trápí, my se známe a občas o tom pokecáme a porovnáme stav i léčbu. Tuhle diagnózu mám cca 5 let a už se na mě projevily i vedlejší účinky. Řídnutí kostí, úbytek svalové hmoty, hromadění tuku ve tváři, na břiše, snížená imunita…Navrhli a schválili mi biologickou léčbu osteoporózy (píchat si do břicha každý den injekci po dobu dvou let !). Asi bych to absolvoval, ale ještě před demonstrací na balónku a předáním injekcí mi zjistili těžkou, otevřenou TBC. Prý jsem to měl tak 50 na 50, spíše na tu horší stranu. Pod tím se musela podepsat i ta nízká imunita. Strávil jsem v sanatóriu na infekčním oddělení 9 měsíců a Covid dostal už relativně vyléčený. Dostat ho na vrcholu tuberky, tak tu už asi nejsem. Pán, od kterého jsem se pravděpodobně nakazil, za 14 dnů po převozu na Jipku zemřel (66 let). Navíc léky proti RA jsou v kontraindikaci s antituberkulotiky. Metotrexát už neužívám rok, jsem jen na 2-4 mg Metypredu. Teď už prý nemůžu ani absolvovat biol. léčbu, což vzhledem k těm injekcím mi příliš nevadí. Snad denzitometrie neukáže výrazné zhoršení. No, takže vydržet i bojovat, při snaze o zachování plnohodnotného života.

 • Vladislava Holubová /

  Dobrý den! Mám otázku !Má nárok člověk který trpí regmatickou artichidou na lázně? Děkuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   možné to je, nárok posoudí vás ošetřující revmatolog. Pro některé revmatologické pacienty jsou lázně naopak nevhodné – při některých formách lázeňské léčby může totiž dojít i k oživení zánětu, zejména jsou-li používány příliš teplé procedury.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top