Bolest na hrudi může znamenat cokoliv. Za jakých okolností je potřeba volat lékaře?

S bolestí na hrudi se lze setkat relativně snadno. Jedná se totiž o příznak, jenž je důsledkem celé řady nemocí. Tyto nemoci přitom mohou být povahově velice odlišné. Některé se dají označit za banalitu, jiné dokáží člověka bezprostředně ohrozit na životě.

Výčet onemocnění, při nichž může pacient pociťovat bolest na hrudi, je vskutku rozsáhlý, a pokud by měl být uveden v celé své délce, vydal by na několik samostatných článků. I proto bude na těchto řádcích věnována pozornost pouze těm, které se ve spojitosti s výše zmíněným symptomem, vyskytují jednoznačně nejčastěji.

Infarkt myokardu

První věc, jež člověka v souvislosti s bolestí na hrudi napadne, je bezpochyby srdeční infarkt, respektive infarkt myokardu. Je to vcelku pochopitelné. Jedná se o onemocnění, které nám v důsledku své povahy nahání pořádný strach. Pokud by totiž na něj došlo, jde pacientovi doslova o život, přičemž o tom, zda se jej podaří zachránit, či nikoliv, rozhodují kolikrát bez nadsázky vteřiny.

Infarkt myokardu nastane tehdy, dojde-li k náhlému ucpání srdeční věnčité tepny, a to v důsledku krevní sraženiny. To má za následek poškození srdečních buněk a odumření částí srdeční svaloviny, které se tak najednou nedostává tolik potřebného kyslíku. Nepodaří-li se ucpanou tepnu včas zprůchodnit, hrozí kompletní selhání orgánu s následnou smrtí postiženého.

Intenzita bolesti se může v případě infarktu dosti lišit. Někdy může být extrémně vysoká, jindy ji pacient pro změnu téměř nezaznamená. Vyskytuje se za hrudní kostí, ale zároveň může vystřelovat i do ostatních částí těla včetně břicha, zad či levé končetiny. Pakliže má dotyčný důvodné podezření na to, že právě prodělává infarkt, rozhodně by neměl (on nebo někdo v jeho okolí) jakkoliv otálet a co nejdříve přivolat záchranku.

Akutní pankreatitida

Tuto podivně znějící diagnostiku lze do češtiny přeložit jako zánět slinivky břišní. Bolest bývá poměrně intenzivní, zpočátku se vyskytuje především v břiše, ale poté přechází i do hrudníku. V některých případech může pacient dokonce tento příznak pociťovat rovněž v oblasti zad.

Vedle samotné bolesti bývá zánět slinivky břišní doprovázen též pocitem nevolnosti, zvracením či zrychleným srdečním tepem.

Angina pectoris

Podobně jako u infarktu, také v případě anginy pectoris dochází k omezení dodávky kyslíku do srdečního svalu. Koronární tepny se zúží a průtok krve je zredukován, na což srdce začne reagovat bolestí na hrudi, případně pocitem pálení.

Prodělal někdo z vašich blízkých infarkt myokardu?

Protože ale nebývá tato bolest tak výrazná, jako tomu může být u již zmíněného infarktu, rozpoznat anginu pectoris je pro běžného člověka poměrně těžké. Vzniká zejména při námaze a poměrně brzy (v řádu několika minut) odezní. A proto dotyčného donutí v mnoha případech nanejvýš k tomu, aby si dal krátkou pauzu „na vydechnutí“ a následně se vrátil ke své původní činnosti.

Ačkoliv se v inkriminovaném okamžiku rozhodně nejedná o žádnou život ohrožující situaci, důsledná léčba je více než žádoucí. Pokud by ji totiž pacient dlouhodobě přecházel, může se postižená céva nadále zužovat a přispět tak ke vzniku infarktu.

Od zápalu plic po stres

Samozřejmě jsou i další, méně závažná onemocnění, která jsou doprovázena bolestí na hrudi. A ačkoliv se nejedná o nic, co by dotyčného bezprostředně ohrožovalo na životě, může být bolest kolikrát o poznání horší. O jaké konkrétní případy se jedná?

Pakliže pacient pociťuje bolest na hrudi při nádechu, může takovýto příznak souviset například se zánětem průdušek, případně zápalem plic. Velmi nepříjemnou pak může být bolest na hrudi při kašli, přičemž je jedno, zda se jedná o kašel suchý či vlhký. Stejný symptom jako všechny výše zmíněné nemoci ale doprovází například i zánět nebo infekci v oblasti žeber, zablokovanou páteř či různá svalová poranění.

Jak se bolesti na hrudi zbavit?

Ve snaze zbavit se bolesti na hrudi je zapotřebí zaměřit se na samotnou příčinu, tedy nemoc, která tento pocit vyvolala. Platí, že bolest jako taková je vždy pouze důsledkem, nikoliv počátečním problémem. Někdy může odeznít sama od sebe (například v případě již zmíněné anginy pectoris), jindy zase postačí změnit některé zdánlivě nesouvisející faktory, jakými je třeba nezdravý životní styl či pracovní prostředí. To platí zejména tehdy, pramení-li bolest na hrudi ze stresu.

Pokud je bolest výrazná a nepolevuje, měl by pacient v každém případě vyhledat odbornou pomoct a poradit se o svých problémech s lékařem. Ten provede diagnózu, stanoví pravděpodobnou příčinu a rozhodne o aplikaci příslušné léčby.

Bolest na hrudi může znamenat cokoliv. Za jakých okolností je potřeba volat lékaře?
4.1 (81.18%) 17 hlasování

2 comments

 • Miloslava Ilčáková /

  Bolest přijde nečekaně jako blesk.Začne na prsou a pokračuje nahoru do krku a zubů.Je tak intenzivní, že se bojíte pohnout a nadechnout.Jednou mne odvezla RZ a v nemocnici mne vyšetřovali vše co se dá.Napřed jsem měla kapačky proti bolesti.Pak EKG,rentgen srdce, plic, krev.Vydedukovali, že je to od refluxu jícnu, což enteorolog odmítá a mám brát controlog 2x před jídlem.Vyšetření na angínu pectoris se nepotvrdilo a ortoped diagnózu zavrhuje.
  Připadám si jako hypochondr, protože mne poslali znova na vyšetření u internisty.
  Nejhorší je, když mne to chytne ve spánku a nevíte hned jestli se vám to zdá, ale bolest vás probere.Hned hledám práše proti bolesti.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Ilčáková,

   pokud byly opravdu opakovaně vyloučeny organické přičiny jako je angina pectoris, infarkt myokardu či refluxní choroba, v diferenciální diagnóze můžeme popřemýšlet i nad panickými záchvaty. Nechte se vyšetřit u psychiatra, ten by mohl pomoci, pokud si interna neví rady.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top