Bolest břicha může mít různé příčiny. Jak tento problém léčit?

Bolest břicha


Bolest břicha patří mezi nepříjemné zdravotní komplikace, které byste rozhodně neměli podceňovat. Může se jednat o zcela banální obtíže způsobené zažívacími problémy, které během několika hodin odezní. V některých případech ale bolesti břicha signalizují závažnější onemocnění, jako jsou různé druhy zánětů, celiakie, Crohnova choroba nebo dokonce rakovina.

Mírné bolesti břicha se mohou dostavit například po těžkém jídle nebo po dietní chybě. Opakované, pravidelné a dlouhodobé bolesti břicha však mohou poukazovat na vážnější onemocnění a mohou těžce poškodit zdraví pacienta.

Druhy bolesti břicha

 • Ostrá bolest břicha – Jedná se o různé píchání, bodání či kousavé intenzivní bolesti. Ty mohou nastat náhle, většinou jsou lokalizované v konkrétní oblasti, ale pokud je zanedbáte, tak se stupňují.
 • Tupá bolest břicha – Pacienti vnímají takovou bolest spíše jako silný a velice nepříjemný tlak, který je zároveň soustavný.
 • Křečovitá bolest břicha – Může být lokalizovaná, často ale postihuje větší oblasti břicha. Jde o svíravé bolesti, které doprovází nepříjemné křeče a pocit, že se člověk nemůže narovnat a uvolnit.
 • Nadýmání – Jedná se o nepříjemný pocit plnosti břicha. Plynatost se projevuje nafouknutím břicha a někdy ji doprovází také kruté křeče.

Příčiny bolesti břicha

Bolest břicha může být projevem mnoha různých onemocnění. Mezi nejčastější příčiny patří zažívací potíže, konzumace špatného jídla, nadýmání a dlouhodobá zácpa. Nepříjemné bolesti břicha ovšem mohou signalizovat také některé závažnější choroby, jako je například Crohnova nemoc, celiakie, zánět žlučníku nebo třeba rakovina slinivky, jater či žaludku.

Bolest břicha často bývá lokalizovaná na konkrétní místo. To lékařům pomůže objevit postiženou oblast trávicího traktu a může jim to značně usnadnit přesnou diagnostiku problému. Pokud se jedná o bolest celkovou, pak je třeba provést kompletní vyšetření.

Bolest břicha kolem pupku

Pokud pacienta trápí bolest břicha v oblasti pupku, může se jednat například o břišní kýlu, namožené břišní svaly nebo třeba o zánět slepého či tenkého střeva. Kolikovitou bolest způsobuje neprůchodnost střev a tupá hluboká bolest nad pupkem, která vystřeluje do zad, doprovází akutní zánět slinivky.

Bolest v nadbřišku

Bolest břicha pod žebry může signalizovat podrážděný žaludek, onemocnění jícnu, různé cévní komplikace nebo dokonce infarkt. Pokud se jedná o tupou, bodavou až ostrou bolest, která se později rozvine ve svíravou bolest v podbřišku, může se jednat o střevní chřipku, kterou doprovází celá řada vedlejších příznaků. Jestliže se bolesti rozprostírají v celém pruhu, mohlo by jít také o zánět pobřišnice.

Bolest břicha na pravé straně pod žebry typicky signalizuje problémy se žlučníkem. Někdy začíná ve středu břicha a vyzařuje vpravo, jindy vystřeluje do zad a k pravé lopatce. Bolest břicha vpravo bývá většinou ostrá, bodavá a velice intenzivní, pacienti popisují také silný tlak v postižené oblasti. Tupou bolestí v pravém podžebří se projevují také jaterní potíže.

Bolest na levé straně břicha pod žebry může způsobit chronický zánět slinivky břišní, vřed žaludku nebo dvanácterníku či poruchy sleziny. Velmi silná a náhlá bolest v levé části břicha ohlašuje akutní problém, který ohrožuje život pacienta a ve většině případů se řeší hospitalizací.

Bolest v podbřišku

Bolest v pravém podbřišku je charakteristická především pro zánět slepého střeva, který začíná jako neurčitá bolest v nadbřišku a okolí pupku, později se ovšem přesune do pravé dolní části břicha. Pokud jde o tupou bolest v zádech a boku, která vyzařuje do stejnostranné dolní poloviny břicha, může se jednat i o ledvinovou koliku. Bolest v pravém podbřišku trápí také pacienty s Crohnovou chorobou.

Bolesti ve střední či levé části podbřišku mohou signalizovat onemocnění tlustého střeva a konečníku nebo také akutní gastroenteritidu (střevní chřipka). Kromě toho jsou často spojené také se zánětem močového měchýře a močových cest, u mužů bývá postižena prostata a ženy naopak trápí zánět vaječníků, dělohy či děložního čípku. Akutní gynekologické bolesti mívají charakter náhlé příhody břišní.

Bolest břicha po jídle

Po konzumaci mastného, tučného nebo celkově těžšího jídla se mohou objevit nepříjemné křečovité bolesti břicha. Ty ovšem mohou souviset také s výskytem žlučníkových kamenů. V takovém případě je nutné upravit jídelníček pacienta a zaměřit se na dodržování správných stravovacích návyků.

Příznaky spojené s bolestí břicha

Bolest břicha se může vyskytovat samostatně, často ji ale doprovází také další příznaky. Ty zahrnují například:

 • Nevolnost
 • Průjem
 • Zvracení
 • Pocit plnosti
 • Plynatost
 • Křeče
 • Zácpa

Vyšetření

V břišní dutině jsou uloženy některé životně důležité orgány a z toho důvodu patří bolesti břicha mezi časté projevy mnoha různých chorob. Proto je těžké rozeznat, o jaké onemocnění se konkrétně jedná. Aby mohli lékaři určit přesnou diagnózu, je třeba bolest lokalizovat a zjistit, o jaký druh potíží se jedná.

Doktor nejprve břicho vyšetří pohmatem a poté zvolí další vhodné zobrazovací metody. Nejčastěji se využívá ultrazvuk nebo CT, při zánětech žaludku je to gastroskopie (sonda do žaludku) a při onemocnění střev lékaři volí kolonoskopii.

Jak léčit bolesti břicha?

Vhodná léčba bolesti břicha se samozřejmě odvíjí od jejich příčiny. Tyto zdravotní komplikace byste rozhodně neměli podceňovat, jelikož mohou být projevem celé řady závažných onemocnění. Pokud vás trápí akutní či dlouhodobé bolesti, vyhledejte lékaře, který provede vyšetření břicha a poradí vám, jak postupovat.

Při mírných obtížích, které nejsou spojené s žádným závažnějším onemocněním, může pomoci dodržování správné životosprávy, přírodní prostředky i některé léky.

Co na bolest břicha pomáhá:

 • Čaj z anýzu a fenyklu
 • Čaj z koriandru, heřmánku nebo meduňky
 • Odvar z kmínu
 • Čajové směsi proti bolestem žaludku a žlučníku
 • Teplé nebo studené obklady

Pokud vás trápí zažívací potíže a znáte jejich původce, vyhněte se jídlu, které tyto komplikace způsobuje. Dále také omezte konzumaci tučných, smažených a uzených jídel, nepřejídejte se, a naopak do jídelníčku zařaďte dostatek zeleniny a ovoce. Vaše dieta při bolesti břicha by měla zahrnovat také dostatek vlákniny a tekutin.

Léky na bolest břicha

Při bolestech břicha můžete vyzkoušet také různá volně dostupná léčiva. Mezi nejužívanější léky, které zamezují gastroenterologickým potížím, patří tzv. blokátory protonové pumpy. Tyto přípravky blokují sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a obsahují účinnou látku Omeprazol. Jedná se například o léky Apo-Ome nebo Loseprazol. Proti nadýmání můžete použít Espumisan, na průjem naopak pomáhá Smecta nebo černé uhlí.

Bolest břicha ze stresu

Bolesti břicha se mohou vyskytovat také bez jakékoliv zjevné příčiny. Jejich původcem může být stres, deprese, nervozita, úzkost či strach. Takové bolesti se projevují sevřením v oblasti žaludku nebo celého břicha a bývají vázané na konkrétní stresové podněty nebo období. Zároveň souvisí také s nepravidelnou stravou a celkově nevhodným životním stylem. Výsledky vyšetření jsou v tomto případě často nejednoznačné a lékařům může trvat delší dobu, než objeví pravou příčinu obtíží.

Bolest břicha při menstruaci

V průběhu menstruačního cyklu ženy často trápí křečovité bolesti v podbřišku, které mohou zasahovat až do bederní oblasti. Křeče mohou mít různou intenzitu a délku trvání, u některých žen je navíc doprovází také nevolnost, zvracení nebo silné bolesti hlavy. Ke zmírnění běžných menstruačních bolestí se využívají utišující léky, teplé obklady, případně antikoncepční pilulky. Bolesti ovšem mohou poukazovat na nějaký závažnější problém, který je třeba konzultovat s lékařem.

Bolest břicha v těhotenství

Bolesti břicha nejsou v průběhu těhotenství ničím výjimečným. Tvrdnutí břicha a mírné bolesti zažije téměř každá žena, jejich příčinou mohou být hormonální změny v těhotenství zpomalující zažívání, bolest vazů nebo také Braxton-Hicksovy kontrakce. Varovným příznakem pro nastávající maminky by ale měly být silné bolesti, které neodezní ani při odpočinku, horečky, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě.

Bolest břicha u dětí

Děti vnímají bolesti břicha odlišně než dospělí. Je to způsobeno především nedokončeným uspořádáním orgánů v dutině břišní a bolesti proto nemusí být typické ani svým umístěním. Příčiny zahrnují třeba zažívací potíže, zácpu, různé záněty, přítomnost parazitů nebo třeba dětské neurózy. Bolesti břicha u dětí byste neměli podceňovat, pokud nepolevují, je nutné vyhledat lékaře.


Bolest břicha může mít různé příčiny. Jak tento problém léčit?
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top