Jak zabránit nadměrnému pocení? Pomoci mohou bylinky, léky i operace

7. 8. 2021 9:00
20 nových názorů

Pocení je přirozený proces, který v lidském těle funguje jako důležitý termoregulační nástroj. Některé pacienty ovšem trápí nadměrné pocení neboli hyperhidróza, tento problém jim značně znepříjemňuje každodenní život a přináší s sebou značné fyzické i psychické problémy. Nadměrná produkce potu může navíc způsobit dehydrataci a často signalizuje nějaké závažnější onemocnění. 

Proč se člověk potí?

Pocení v lidském těle udržuje stálou teplotu, pomáhá mu zbavovat se škodlivých látek a působí také jako ochranný filtr před UV zářením. Tento složitý mechanismus, který chrání organismus před přehřátím, je řízen hormony a nervovým systémem. Nejvíce se přitom potí dlaně, chodidla, podpažní jamky a třísla. 

Pot je slaná vodnatá tekutina, která obsahuje vodu, chlorid sodný a odpadní látky. Sám o sobě nijak nevoní, jeho typický zápach způsobují rozkládající se bakterie na povrchu kůže. Lidé se přirozeně potí v teple, takže nikoho nepřekvapí třeba nadměrné pocení v létě, ale také při větší tělesné námaze nebo kvůli horečce. Pocení dále může vyvolat i stres, strach nebo další silné emoce, což se někdy označuje jako nervové pocení. Pot se navíc v malém množství tvoří, i když je člověk zcela v klidu.

Hyperhidróza

Porucha s názvem hyperhidróza je charakteristická nadměrným pocením v situacích, kdy by k tomu normálně docházet nemělo. Lidé s hyperhidrózou se hodně potí nejen při zvýšené tělesné námaze, ale také zcela v klidu a při normální teplotě. Problém navíc rapidně zhoršuje nervozita, jakýkoliv stres nebo třeba konzumace horkých a hodně kořeněných jídel.

Jak se hyperhidróza projevuje?

Nadměrné pocení trápí zhruba 2 % evropské populace. Ačkoliv se o tomto problému moc nemluví, v České republice se s ním potýkají desítky tisíc lidí. Pacienti, kteří trpí hyperhidrózou, se potí až pětkrát více než zdravý člověk a někteří z nich proto zvýšené pocení označují jako tichý handicap.

Hyperhidróza lidem značně zasahuje do každodenního života. Pacienti si stěžují především na nepříjemný zápach, přičemž nadměrná produkce potu vyžaduje výměnu oblečení vícekrát v průběhu dne a velice časté mytí rukou a nohou. Vlhké kožní záhyby jsou navíc náchylné ke vzniku dermatitidy a u pacientů se může rozvinout bakteriální infekce nebo plísňové onemocnění.

Kromě různých fyzických nepříjemností doprovází hyperhidrózu také velké psychické problémy. Lidé, které trápí extrémní pocení, často cítí, že jejich situace okolí obtěžuje, a pro jistotu se vyhýbají jakémukoliv fyzickému kontaktu, jako je například podávání rukou. Dochází ke ztrátě sebevědomí, omezení sociálních vztahů a často se dostaví také silné deprese.

Typy nadměrného pocení

Abnormální pocení může člověku způsobit celou řadu nepříjemností. Ať už se jedná o pocení dlaní, nadměrné pocení v obličeji nebo třeba silné pocení chodidel, důležité je odhalit příčinu obtíží a začít problém řešit. V závislosti na tom, jaké má nadměrné pocení příčiny, lékaři rozlišují dva základní typy hyperhidrózy. Sem patří:

  • Primární nadměrné pocení – Příčina většinou není známá, na vině ovšem může být dědičnost.
  • Sekundární nadměrné pocení – Často bývá příznakem nějakého jiného onemocnění, může být ale vyvolané také konzumací ostrého jídla.

Pokud časté pocení postihuje rozsáhlé plochy lidského těla, jedná se o hyperhidrózu generalizovanou. Nadměrné pocení celého těla přitom většinou bývá příznakem dalších fyzických potíží. Kromě toho ale existuje také fokální hyperhidróza, kdy je zvýšená produkce potu omezená pouze na některé oblasti těla. Nejčastěji se jedná o:

  • Nadměrné pocení rukou
  • Nadměrné pocení podpaží
  • Nadměrné pocení nohou
  • Nadměrné pocení třísel
  • Nadměrné pocení zad
  • Nadměrné pocení hlavy a obličeje

Co způsobuje nadměrné pocení?

Ačkoliv přesné příčiny primární hyperhidrózy nejsou známé, zvýšená aktivita potních žláz je ve většině případů spojená s poruchou autonomních procesů v těle. Mozek i za normální situace vysílá signál, že tělo potřebuje ochladit, což způsobí tvorbu potu bez jakékoliv zjevné příčiny. Nadměrné pocení často mívá dědičný základ, mohou ho způsobit ale také různá onemocnění.

Další příčiny nadměrného pocení:

  • Těhotenství
  • Menopauza (návaly horka)
  • Hormonální změny
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Kouření
  • Nadměrné pití alkoholu
  • Nadměrná konzumace kávy
  • Stres a úzkostné stavy
  • Poranění periferních nervů
  • Porucha štítné žlázy (hypertyreóza)
  • Srdeční onemocnění
  • Vedlejší účinky některých léků

Jak je z výše popsaného jasně patrné, za nadměrné pocení u žen často bývají zodpovědné jiné faktory než ty, které způsobují nadměrné pocení u mužů. Některé příčiny ovšem mohou být pro obě pohlaví stejné. Výjimkou pak samozřejmě není ani nadměrné pocení u dětí, kde může být na vině třeba spánek v přetopené místnosti nebo snaha ratolest příliš oblékat, ale také dědičnost, psychické problémy, různé nemoci nebo další zdravotní komplikace.

Jak zabránit pocení?

Jelikož pocení patří mezi základní tělesné funkce, žádná léčba ho nemůže zcela zastavit. Lidé trpící nadměrnou produkcí potu ale v dnešní době mohou volit z několika možností, které jim pomohou nepříjemný problém omezit a zmírnit jeho příznaky. Efektivní léčba nadměrného pocení může navíc zásadně změnit pacientův život, vždy je ovšem nejprve nutné odhalit příčinu těchto komplikací.

Běžné pocení se dá vyřešit dodržováním hygienických zásad. Důležité je pravidelné sprchování, častá výměna oblečení a nošení přírodních materiálů místo umělých látek. Lékaři dále doporučují používání deodorantů či antiperspirantů určených pro osoby trpící nadměrným pocením, které zamezují zápachu a tlumí vylučování potu, nebo speciální podpažní vložky proti pocení. 

Pokud marně přemýšlíte, jak zmírnit pocení, abyste se nemuseli ve společnosti vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi, zvažte také svůj životní styl. Kromě výše zmíněných přípravků může pomoci také změna životosprávy. Pokuste se proto vyhýbat faktorům, které mohou frekvenci pocení zvýšit. Sem patří například:

  • Kofein
  • Nikotin
  • Alkohol
  • Kořeněná jídla
  • Pokrmy s česnekem, cibulí, kari a kmínem

Léky proti pocení

Jaká existuje pro nadměrné pocení léčba? Co se týče medikamentů, pacienti mohou vyzkoušet anticholinergika, která blokují tvorbu potu. Tyto prášky proti pocení dokáží účinně omezit nadměrnou produkci potu, jejich terapeutické využití ovšem snižuje velká škála nežádoucích účinků, které zahrnují například rozmazané vidění, suchost sliznic nebo třeba zadržování moči.

Dermatologická léčba

IONTOFORÉZA – Na pomezí mezi konzervativní a invazivní léčbou stojí iontoforéza neboli elektroléčba. Jedná se o fyzikální metodu, kdy pomocí stejnosměrného proudu procházejí kůží ionizované látky. Prostřednictvím vodní lázně se tak do postižených míst dostane malé množství elektřiny, která potní žlázy dočasně blokuje. Iontoforéza je vhodná především u pacientů s fokální hyperhidrózou, která postihuje ruce či nohy.

BOTULOTOXIN – Další možností je opakovaná aplikace injekcí botulotoxinu. Tato látka se dokáže navázat na nervová zakončení potních žláz a úspěšně tlumí jejich činnost. Léčebný efekt se objeví do tří dnů po aplikaci botulotoxinu a vydrží zhruba půl roku, poté je nutné aplikaci zopakovat. Zákrok bývá velice účinný, jedná se ale o podstatně dražší léčebnou alternativu.

Trápí vás nadměrné pocení?

Chirurgická léčba

Nejtěžší formy hyperhidrózy se dají léčit také chirurgicky. Jednou z možností je odstranění potních žláz prostřednictvím vyříznutí podkožní tkáně podpaží. Tento zákrok se provádí kyretou, hrozí zde ovšem vyšší riziko nepříjemných trvalých následků (omezení hybnosti ramene nebo vtažení jizvy).

Pocení může dlouhodobě zastavit také hrudní sympatektomie. Lékaři při tomto zákroku přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Operace se provádí endoskopicky a vyžaduje krátkou hospitalizaci, pacient se ale může brzo vrátit k běžným aktivitám.

Nadměrné pocení a přírodní léčba

Co proti pocení pomáhá podle našich předků? Babské rady doporučují například koupele z listů ořešáku královského. Dále můžete vyzkoušet výrobu domácího antiperspirantu z jablečného octa nebo přikládání jedlé sody do podpaží. Kromě toho pomáhají také odvary a čaje z následujících bylinek:

Nadměrné pocení hlavy a obličeje

Ačkoliv se to někomu může zdát jako banální problém, nadměrné pocení hlavy a vlasů může pacientům nepříjemně komplikovat život. Také během odpočinku totiž bývá pokožka hlavy téměř mokrá, a i když se člověk vydá do sprchy, aby se trochu osvěžil, pocení o sobě dá brzy znovu vědět. Z toho důvodu se pak nemocní některým činnostem zcela vyhýbají a straní se společnosti.

Co způsobuje nadměrné pocení hlavy? Problém může být v první řadě vrozený, ale existuje i celá řada dalších faktorů, které mohou při jeho rozvoji hrát svou roli. Sem patří třeba vyšší teplota pacientova okolí, zvýšená fyzická aktivita, stres, úzkost, rozčilení, problémy se štítnou žlázou, hormonální výkyvy nebo užívání některých léků.

Nadměrné pocení hlavy se může objevovat globálně, což znamená, že postihuje celou pokožku hlavy včetně obličeje, ale obtíže se mohou vyskytnout pouze na konkrétních místech. Lékaři tak často řeší pouze nadměrné pocení obličeje, nadměrné pocení na tvářích či na bradě, ale také nadměrné pocení čela, uší, vlasů nebo horního rtu. Přílišné pocení obličeje pak může být spojeno také s výskytem kožních infekcí, s pálením očí nebo se vznikem pupínků, akné a potniček.

Neustálé pocení na hlavě a v obličeji může pacienta trápit obzvlášť z toho důvodu, že toto místo není možné jednoduše ošetřit pomocí dostupných antiperspirantů. Navíc se jedná o část těla, které si ostatní hodně všímají, takže je obtížné tento problém skrývat. Příjemné pak samozřejmě není ani nadměrné pocení hlavy v noci, které člověka nenechá v klidu vyspat.

Co proti nadměrnému pocení hlavy můžete dělat? Nenoste čepice, klobouky ani šátky, které zakrývají temeno, aby mohla pokožka dýchat. Stále mějte po ruce kapesníčky nebo ubrousky, abyste si mohli kdykoliv utřít pot z čela, obličeje nebo z oblasti pod vlasy. Kromě toho se vyhněte konzumaci kořeněných nebo pikantních pokrmů a pokuste se vyhýbat všem stresovým situacím.

Dalším způsobem, jak snížit pocení, je používání přírodních šamponů bez silikonů a dalších póry ucpávajících látek. Místo toho si vybírejte produkty, které jsou vhodné pro čištění pokožky, a vlasy si raději nevysoušejte teplým vzduchem. Doma pak ideálně choďte naboso nebo v otevřené obuvi, což pomáhá k celkovému ochlazení organismu. Dále pak existují také různé přípravky proti pocení hlavy, které se vyplatí vyzkoušet.

Noční pocení

Nepříjemné mohou být také návaly horka a pocení v noci, tyto komplikace se totiž velice obtížně vyšetřují. Noční pocení u žen a u mužů může mít různé banální příčiny, někdy ale signalizuje závažnější onemocnění. Důvodem může být například nevhodná teplota v místnosti, špatný psychický stav a životospráva nebo některé léky. Zvýšený sklon k pocení ale může doprovázet také nemoci, jako je například tuberkulóza, brucelóza, AIDS nebo různé chronické záněty.

Pokud se nejedná o signál závažnější choroby, nadměrné noční pocení se léčí několika různými způsoby. Produkci potu může snížit odstranění syntetických materiálů z ložnice nebo speciální prodyšná matrace, která dobře odvádí pot. Důležité je dbát na dodržování hygienických návyků, vyzkoušet můžete také různé spreje proti pocení, léky, nebo chirurgické metody.

Leny (neregistrovaný)

Dobrý den. Mám rakovinu prsu a užívám hormonální léky. Extrémně se potím hlavně v na hlavě a obličeji, ale také po celém těle. Sice dodržuji hygienu, takže cítit naštěstí nejsem, ale i tak mi pocení snižuje kvalitu života.
Při vznesení dotazu na onkologii, mi lékařka doporučila Kulíšek ,což si myslím, nemá s redukcí potu nic společného . Děkuji za odpověď, velice mě můj problém trápí .

Dobrý den,
je mi moc líto, že máte takovéto problémy. Nadměrné pocení je u vás nejspíše způsobeno hormonální terapií, takže si nejsem jistá, zda nějaké přípravky či různá opatření pomohou.
Můžete ale zkusit dodržovat tato opatření:
- omezte kořeněná jídla, kávu a alkohol
- noste oblečení z přírodních materiálů (bavlna, len)
- pijte dostatečné množství neslazených tekutin
- ranní sprcha také může pomoci.
Dále můžete vyzkoušet koncentrované hlinité soli (Driclor, Perspirex). Jedná se o bezbarvé roztoky nebo krémy vhodné pro ošetření kůže se zvýšenou potivostí. Můžou se používat v oblasti rukou, nohou, podpaží, ale i na čele či zádech. Většinou jsou dobře snášeny, ale občas se může vyskytnout pálení či svědění kůže. Používají se jen před spaním s tím, že přípravek se následně ráno omyje a jeho účinek je dlouhodobý i po vysazení.

24. 8. 2023, 22:37 editováno autorem komentáře

mamka (neregistrovaný)
Zdravym kazdou dobrou dusi potim se 4 roky a nevim kde hledat pomoc ,moje poceni je tak silne ze se potim v kuse 3 az 3 hodiny v kuse jsem uz na pokraji z hrouceni .Doktori rikaji zejeto menopausa je to mozny. dekuji
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, pokud je to doprovázeno častými návaly horka s pocením a zrudnutím v obličeji, tak to může souviset s menopauzou. Jinak je vhodné komplexní dovyšetření u praktického lékaře, vč. vyšetření štítné žlázy, orientačního neurolog. vyšetření, vyloučit nádorová onemocnění, zkontrolovat vaší medikaci, pokud jste obézní, tak redukce váhy, atd.... Cílem je pouze omezit pocení na přijatelnou mez pro pacienta.
Kamila (neregistrovaný)
Proti pocení jedině Jenvox, dá se použít kdekoliv na těle. Koupíte v lékárně.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?