Jak zabránit nadměrnému pocení? Pomoci mohou bylinky, léky i operace

Pocení je přirozený proces, který v lidském těle funguje jako důležitý termoregulační nástroj. Některé pacienty ovšem trápí nadměrné pocení neboli hyperhidróza, tento problém jim značně znepříjemňuje každodenní život a přináší s sebou značné fyzické i psychické problémy. Nadměrná produkce potu může navíc způsobit dehydrataci a často signalizuje nějaké závažnější onemocnění.

Pocení v lidském těle udržuje stálou teplotu, pomáhá mu zbavovat se škodlivých látek a působí také jako ochranný filtr před UV zářením. Tento složitý mechanismus, který chrání organismus před přehřátím, je řízen hormony a nervovým systémem. Nejvíce se potí dlaně, chodidla, podpažní jamky a třísla.

Pot je slaná vodnatá tekutina, která obsahuje vodu, chlorid sodný a odpadní látky. Sám o sobě nijak nevoní, jeho typický zápach způsobují rozkládající se bakterie na povrchu kůže. Lidé se přirozeně potí v teple, při větší tělesné námaze nebo kvůli horečce, pocení ale může vyvolat také stres, strach nebo další silné emoce. Pot se navíc v malém množství tvoří, i když je člověk zcela v klidu.

Hyperhidróza

Porucha s názvem hyperhidróza je charakteristická nadměrným pocením v situacích, kdy by k tomu normálně docházet nemělo. Lidé s hyperhidrózou se hodně potí nejen při zvýšené tělesné námaze, ale také zcela v klidu a při normální teplotě. Problém navíc rapidně zhoršuje nervozita, jakýkoliv stres nebo třeba konzumace horkých a hodně kořeněných jídel.

Jak se hyperhidróza projevuje?

Nadměrné pocení trápí zhruba 2 % evropské populace. Ačkoliv se o tomto problému moc nemluví, v České republice se s ním potýkají desítky tisíc lidí. Pacienti, kteří trpí hyperhidrózou, se potí až pětkrát více než zdravý člověk a někteří z nich proto zvýšené pocení označují jako tichý handicap.

Trápí vás nadměrné pocení?

Hyperhidróza lidem značně zasahuje do každodenního života. Pacienti si stěžují především na nepříjemný zápach, nadměrná produkce potu proto vyžaduje výměnu oblečení vícekrát v průběhu dne a velice časté mytí rukou a nohou. Vlhké kožní záhyby jsou navíc náchylné ke vzniku dermatitidy a u pacientů se může rozvinout bakteriální infekce nebo plísňové onemocnění.

Kromě různých fyzických nepříjemností doprovází hyperhidrózu také velké psychické problémy. Lidé trpící nadměrným pocením cítí, že jejich situace okolí obtěžuje, a pro jistotu se vyhýbají jakémukoliv fyzickému kontaktu, jako je například podávání rukou. Dochází ke ztrátě sebevědomí, omezení sociálních vztahů a často se dostaví také silné deprese.

Typy nadměrného pocení

 • Primární nadměrné pocení – Příčina většinou není známá, na vině ovšem může být dědičnost.
 • Sekundární nadměrné pocení – Často bývá příznakem nějakého onemocnění, může být ale vyvolané také konzumací ostrého jídla.

Pokud časté pocení postihuje rozsáhlé plochy lidského těla, jedná se o hyperhidrózu generalizovanou, která většinou bývá příznakem dalších fyzických potíží. Kromě toho ale existuje také fokální hyperhidróza, kdy je zvýšená produkce potu omezená pouze na některé oblasti těla. Nejčastěji se jedná o:

 • Pocení rukou
 • Pocení podpaží
 • Pocení nohou
 • Pocení třísel
 • Pocení zad
 • Pocení hlavy a obličeje

Co způsobuje nadměrné pocení?

Ačkoliv přesné příčiny primární hyperhidrózy nejsou známé, zvýšená aktivita potních žláz je ve většině případů spojená s poruchou autonomních procesů v těle. Mozek i za normální situace vysílá signál, že tělo potřebuje ochladit, což způsobí tvorbu potu bez jakékoliv zjevné příčiny. Nadměrné pocení často mívá dědičný základ, mohou ho způsobit ale také různá onemocnění.

Další příčiny nadměrného pocení:

 • Menopauza (návaly horka)
 • Těhotenství
 • Cukrovka
 • Obezita
 • Kouření
 • Nadměrné pití alkoholu
 • Nadměrná konzumace kávy
 • Stres a úzkostné stavy
 • Poranění periferních nervů
 • Porucha štítné žlázy (hypertyreóza)
 • Srdeční onemocnění
 • Vedlejší účinky některých léků

Jak zabránit pocení?

Jelikož pocení patří mezi základní tělesné funkce, žádná léčba ho nemůže zcela zastavit. Lidé trpící nadměrnou produkcí potu ale v dnešní době mohou volit z několika možností, které jim pomohou nepříjemný problém omezit a zmírnit jeho příznaky. Efektivní léčba nadměrného pocení může navíc zásadně změnit pacientův život, vždy je ovšem nejprve nutné odhalit příčinu těchto komplikací.

Běžné pocení se dá vyřešit dodržováním hygienických zásad. Důležité je pravidelné sprchování, častá výměna oblečení a nošení přírodních materiálů místo umělých látek. Lékaři také doporučují používání deodorantů či antiperspirantů, které zamezují zápachu a tlumí vylučování potu, nebo speciální podpažní vložky proti pocení.

Kromě toho byste se měli vyhýbat faktorům, které mohou frekvenci pocení zvýšit. Sem patří například:

 • Kofein
 • Nikotin
 • Alkohol
 • Kořeněná jídla
 • Pokrmy s česnekem, cibulí, kari a kmínem

Léky proti pocení

Co se týče farmakologické léčby, pacienti mohou vyzkoušet anticholinergika, která blokují tvorbu potu. Tyto léky dokáží účinně omezit nadměrnou produkci potu, jejich terapeutické využití ovšem snižuje velká škála nežádoucích účinků, které zahrnují například rozmazané vidění, suchost sliznic nebo třeba zadržování moči.

Dermatologická léčba

IONTOFORÉZA – Na pomezí mezi konzervativní a invazivní léčbou stojí iontoforéza neboli elektroléčba. Jedná se o fyzikální metodu, kdy pomocí stejnosměrného proudu procházejí kůží ionizované látky. Prostřednictvím vodní lázně se tak do postižených míst dostane malé množství elektřiny, která potní žlázy dočasně blokuje. Iontoforéza je vhodná především u pacientů s fokální hyperhidrózou, která postihuje ruce či nohy.

BOTULOTOXIN – Další možností je opakovaná aplikace injekcí botulotoxinu. Tato látka se dokáže navázat na nervová zakončení potních žláz a úspěšně tlumí jejich činnost. Léčebný efekt se objeví do tří dnů po aplikaci botulotoxinu a vydrží zhruba půl roku, poté je nutné aplikaci zopakovat. Zákrok bývá velice účinný, jedná se ale o podstatně dražší léčebnou alternativu.

Chirurgická léčba

Nejtěžší formy hyperhidrózy se dají léčit také chirurgicky. Jednou z možností je odstranění potních žláz prostřednictvím vyříznutí podkožní tkáně podpaží. Tento zákrok se provádí kyretou, hrozí zde ovšem vyšší riziko nepříjemných trvalých následků (omezení hybnosti ramene nebo vtažení jizvy).

Pocení může dlouhodobě zastavit také hrudní sympatektomie. Lékaři při tomto zákroku přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Operace se provádí endoskopicky a vyžaduje krátkou hospitalizaci, pacient se ale může brzo vrátit k běžným aktivitám.

Nadměrné pocení a přírodní léčba

Co proti pocení pomáhá podle našich předků? Babské rady doporučují například koupele z listů ořešáku královského. Dále můžete vyzkoušet výrobu domácího antiperspirantu z jablečného octa nebo přikládání jedlé sody do podpaží. Kromě toho pomáhají také odvary a čaje z následujících bylinek:

 • Šalvěj lékařská
 • Kopřiva dvoudomá
 • Přeslička rolní
 • Levandule

Noční pocení

Nepříjemné mohou být také návaly horka a pocení v noci, tyto komplikace se totiž velice obtížně vyšetřují. Noční pocení u žen a u mužů může mít různé banální příčiny, někdy ale signalizuje závažnější onemocnění. Důvodem může být například nevhodná teplota v místnosti, špatný psychický stav a životospráva nebo některé léky. Zvýšený sklon k pocení ale může doprovázet také nemoci, jako je například tuberkulóza, brucelóza, AIDS nebo různé chronické záněty.

Pokud se nejedná o signál závažnější choroby, nadměrné noční pocení se léčí několika různými způsoby. Produkci potu může snížit odstranění syntetických materiálů z ložnice nebo speciální prodyšná matrace, která dobře odvádí pot. Důležité je dbát na dodržování hygienických návyků, vyzkoušet můžete také různé spreje proti pocení, léky, nebo chirurgické metody.

Jak zabránit nadměrnému pocení? Pomoci mohou bylinky, léky i operace
3.5 (69%) 20 hlasování

5 comments

 • Já sem vyskusala iontoforézu v nemocnici na pocení rukou, a je to moc efektivní, tak potom sem pořídila electro antiperspirant a dělám terapie doma, efekty jsou moc pěkné.

 • Jana Rittichova /

  Nikdo mi nepomuze? Trpim silenym pocenim hlavy,staci jen kdyz treba vysavam a behem 5 minut mam uplne mokry vlasy a pot mi tece po obliceji.nic nepomaha.prebiju i driclor.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Rittichová,

   vypadá to na patologické pocení – hyperhidrózu. Pokud netrpíte jiným onemocněním, které by to mohlo způsobovat, prosím poraďte se u svého dermatologa k dalším informacím k léčbě.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den . Kamarád trpí nadměrným pocením nohou bez zápachu. Nevíte čím to může být.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Hano,

   příčiny hyperhidrózy jsou hlavně dvě – první jsou nejčastější a jedná se o vrozené dědičné dispozice. Získaných příčin je velmi mnoho, namátkou z nich např. obezita, onemocnění štítné žlázy, hypoglykémie, různá medikace, strava, alkohol, atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top