Příznaky onemocnění štítné žlázy a jak léčit Hypotyreózu

Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy? Jsme zrychlení nebo naopak máme zpomalené pohyby. Hubneme nebo nabíráme na váze. Nesnášíme teplo nebo naopak zimu. To jsou některé z příznaků onemocnění štítné žlázy. Jak to ale, že jsou tak protikladné? Co je Hypotyreóza a jaké léky na štítnou žlázu pomáhají?

Štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán umístěný v podkoží na přední straně krku. Jejím hlavním úkolem je tvorba a vylučování hormonů nezbytných pro správný průběh metabolických dějů.

Onemocnění štítné žlázy je zapříčiněná nejčastěji autoimunitním zánětem, tedy neinfekčním zánětem způsobeným poruchou imunity. V takovém případě imunitní systém špatně reaguje na něco v krvi, co ani není pro organismus škodlivé, začne na obranu vytvářet protilátky, a ty následně napadnou štítnou žlázu a zapříčiní tak její špatnou funkci. Štítná žláza pak produkuje příliš mnoho (Hypertyreóza) nebo naopak příliš málo hormonů (Hypotyreóza).

Dalšími příčinami onemocnění mohou být genetické faktory, hormonální poruchy, chirurgické zákroky, ozařování nebo užívání některých léků. Při onemocnění dochází k nebolestivému zvětšení štítné žlázy, které se nazývá struma. Ta po vyléčení nemoci zmizí, nebo je operována.

Příznaky onemocnění štítné žlázy

 • únava a zpomalené pohyby
 • deprese a poruchy spánku
 • suchá kůže
 • přibírání na váze
 • špatné snášení chladu nebo tepla

Hypotyreóza – snížená funkce štítné žlázy

Hypotyreóza je stav, kdy dochází ke zpomalení činnosti štítné žlázy. Důvodem nejčastěji bývá nedostatek jodu. Jedná se tedy o problém především lidí, kteří nesolí, jelikož jak je známo, sůl je bohatým zdrojem na jod.

Máte problémy s přibíráním?

Štítná žláza v tomto stavu produkuje málo hormonů a organismus pracuje příliš pomalu. Příznaky hypotyreózy jsou únava, zpomalené pohyby, deprese nebo suchá kůže. Další projevy zahrnují nabírání na váze (zejména vlivem zadržování tekutiny v těle) a špatné snášení chladu.

Hypertyreóza – zvýšená funkce štítné žlázy

Naopak hypertyreóza je stav, kdy štítná žláza pracuje zrychleně, produkuje příliš mnoho hormonů a organismus se „zahřívá“. Příznaky hypertyreózy jsou změny nálady, poruchy spánku, hubnutí navzdory vzrůstající chuti k jídlu, průjem, rychlý tep a bušení srdce, zvýšené pocení, a nesnášenlivost tepla.

Léčba onemocnění štítné žlázy

Při podezření na onemocnění štítné žlázy je dobré navštívit nejdříve praktického lékaře. Výše zmíněné příznaky se shodují též s jinými nemocemi a nemusí se tedy nutně jednat o onemocnění štítné žlázy. Lékař na základě rozhovoru s pacientem a tělesného vyšetření rozhodne o možnosti léčby štítné žlázy.

Pokud lékař usoudí, že došlo k porušení štítné žlázy, nechá udělat test krve, který domněnku potvrdí nebo vyvrátí. V případě, že se onemocnění potvrdí, pacient je poslán za endokrinologem, který rozhodne o vhodné léčbě.

Domácí léčba onemocnění štítné žlázy

Nejoblíbenějšími léky a doplňky na štítnou žlázu jsou Dologran a Jamieson.

Pro udržení zdravé štítné žlázy je dobré zabezpečit přísun vitaminu C, E a vitaminu skupiny B. Ty pomáhají při léčení hypertyreózy i hypotyreózy a výrazně se podílejí na obnově správného fungování štítné žlázy a imunitního systému.

V případě snížené funkce štítné žlázy je dobré užívat zinku a ujistit se, že strava obsahuje dostatek selenu. Pokud je onemocnění způsobeno nedostatkem jodu, může léčbu podpořit hnědá mořská řasa – kelpa, která obsahuje množství jodu. Všechny tyto látky prospěšné pro správné fungování štítné žlázy najdete pohromadě v doplňku stravy IMUNIT hlíva ústřičná.

Při hypertyreóze se doporučuje konzumovat hodně syrové zeleniny z čeledi křížatých, jako je brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák a kapusta, která obsahuje přírodní blokátor štítné žlázy. K normální funkci štítné žlázy můžete přispět též užíváním doplňku stravy Dr. Popov kapky bylinné Štítná žláza normal.

Příznaky onemocnění štítné žlázy a jak léčit Hypotyreózu
3.6 (71.17%) 77 hlasování

2 comments

 • juliana harangova /

  nejsem tlusty vtele ale zacina semi delat lalok a vipadato jako kdybych byl tlusty vadimito costim mam delat

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Harangová,

   nejdříve je potřeba si lalok nechat vyšetřit praktickým lékařem, poté raději i endokrinologem. Pokud vyloučí všechna interní onemocnění, můžete začít pomýšlet na estetickou medicínu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top