Jak se zbavit zácpy? Pomohou babské rady nebo ověřené léky?

Pocity těžkého a nadmutého břicha s nepravidelnou stolicí, mohou být projevem zácpy. Jedná se o trávící problém, který občas ani nevnímáme. Ve chvíli, kdy trpíte zácpou se vám tělo snaží říci, že mu z největší pravděpodobností chybí vláknina, která je nezbytně nutná pro dobré a pravidelné trávení.

Příznaky a příčiny. Proč k zácpě dochází?

Každý člověk má jinou činnost střev, nicméně existuje shoda mezi lékaři, že pokud má člověk velmi tuhou stolici a chodí na toaletu méně než třikrát za týden, trpí zácpou.

Zácpa vzniká hlavně při nedostatku tekutin a bílkovin v těle. Další důvody zácpy mohou být porucha činnosti jater, nedostatek pohybu, vážnější deprese, cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo některé farmaceutické přípravky, které člověk užívá, jako například léky na vysoký tlak, či antidepresiva.

Jak zácpě předejít?

Zácpě můžete předejít jednoduchými návyky, které zařadíte do vašeho běžného života. Jedná se především o pravidelný pitný režim – denně kolem 2 litrů vody či šťávy a dále o dodávání tělu vlákniny prostřednictvím syrové zeleniny a ovoce či luštěnin. Velmi vhodné jsou pomeranče, které v sobě obsahují kyselinu citronovou neboli přírodní projímadlo. Při volbě pečiva dejte přednost celozrnnému chlebu před bílým pečivem, které neobsahuje skoro žádnou vlákninu. Velmi důležité je i pravidelně cvičit.

Dbáte na správný pitný režim?

Babské rady na zácpu

Pampeliška (dříve Smetánka lékařská) roste divoce a ve velké většině oblastí světa. V Evropě se nachází země, kde se pampeliška pěstuje jak pro účely lékařské, tak i jako zelenina, která se přidává například do salátů. V jiných zemích zase slouží k předpovídání deště, jelikož se její květ rozevírá s příchodem dne a uzavírá za soumraku nebo před deštivém počasí.

Z pampelišky se dá využít nejen její květ ale i listy a kořen, to znamená, že léčebné účinky má celá rostlinka. K léčení zácpy je nejvhodnější kořen pampelišky, ze kterého se připravuje čaj.

Jitrocel blešníkový dodává velké množství vlákniny, jen zapíjejte větším množstvím tekutin. Zlepšíte tím průchod nadměrného množství vlákniny zažívacím ústrojím. Vynechejte alkohol nebo tekutiny s obsahem kofeinu, ty problémy se zácpou spíše zhoršují. Voda, nebo zeleninové a ovocné šťávy jsou daleko lepší variantou nejen k zapití jitrocele, ale i k dodání další vlákniny do těla.

Sušené či kompotované švestky působí velmi jemně na naše zažívací problémy a můžeme je konzumovat nejen každý den, ale i v kombinaci s jinými přípravky.

Využít můžete také hořčík, který napomáhá při svalových křečích, které mohou zácpu doprovázet. Jen nezapomeňte, že k hořčíku je nejlepší užívat i vápník, aby se tyto dva vitamíny udržely v rovnováze. Nejlepší je proto využívání tablet, které obsahují již oba dva zmíněné vitamíny.

Ověřená rychlá pomoc

Zácpa dokáže být velmi nepříjemná a bolestivá věc, která může narušit váš život. Proto pokud nepomohou výše zmíněné rady, sáhněte po volně dostupných lécích na problémy se zácpou: Hylak Forte, Gutalax, Forlax a Mastodynon.

Nezapomeňte a navštivte lékaře pokud:

  • nastane k rychlé změně stolice,
  • trpíte zácpou déle než 14 dní i přes snahu zácpě zabránit a je i doprovázena úbytkem vaší tělesné váhy
  • trápí vás horečka a bolest břicha
  • máte-li velmi silné křeče a bolesti doprovázené zácpou
  • se ve vaší stolici objevuje krev
  • zácpa přejde na zvracení a průjem
  • užíváte, které mohou zácpu způsobit.
Jak se zbavit zácpy? Pomohou babské rady nebo ověřené léky?
2.2 (44.93%) 73 hlasování

2 comments

  • Zácpou jsem trpěla roky, prošla si řadu vyšetření u dr., vše v normě. Zkoušela jsem ledacos, různé babské rady, i ty “zaručené”. Z dlouhodobého hlediska nepomáhalo nic. K projímadlům jsem se ubírala jen výjimečně. Zabrala mi až probiotika biopron, která navíc obsahují vlákninou a k tomu dostatečný pitný režim. A taky se víc pohybu.

  • Mě probiotika pomohla, ale jen zpočátku. Za nějaký čas se mi zácpa opět vrátila. Zaručeně mi však pomáhá Pepex od Lamaseo.cz. Je také přírodního původu.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top