Divertikulitida se projevuje bolestí břicha, horečkou i krvácením. Léčba zahrnuje podávání antibiotik a dietu

10. 11. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/Wavebreakmedia

Divertikulitida je onemocnění tlustého střeva, které nejčastěji postihuje osoby starší padesáti let. Jedná se o stav, kdy se výstupky střevní sliznice nazývané divertikly zanítí, což může způsobit nepříjemné bolesti břicha nebo jiné obtíže, a to včetně závažných komplikací. Co divertikulitidu způsobuje a jak ji léčit?

Co je divertikulitida?

Divertikulitida je zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Přesněji se jedná o zánět divertiklů v tlustém střevě, což jsou výchlipky stěny trávicí trubice, které se vyskytují na esovité kličce a sestupném tračníku. Velikost těchto výchlipek se pohybuje v rozmezí od několika milimetrů až do 15 centimetrů.

Pokud se ve střevě objeví mnohočetné divertikly bez zánětu, hovoříme o stavu zvaném divertikulóza. Jakmile se však zanítí, jedná se o divertikulitidu. Toto onemocnění postihuje především osoby straší padesáti let a nejčastější bývá u lidí nad sedmdesát let. [1, 2, 34]

Akutní a chronická divertikulitida tlustého střeva

Divertikulitida obvykle začíná jako akutní problém, což znamená, že se náhle projeví a po léčbě rychle ustoupí. U některých lidí se ovšem projevy divertikulitidy mohou opakovat, čímž se zánět stává chronickým.

Existuje několik teorií, proč k tomu dochází. Nejpravděpodobnější jsou ty, že akutní epizoda divertikulitidy nebyla zcela vyléčena, nebo je její výskyt spojen s jiným chronickým onemocněním tlustého střeva. [56]

Jaké má divertikulitida příznaky?

Nejtypičtějším příznakem divertikulitidy je bolest břicha, která se obvykle projevuje v levé spodní straně břicha. Někdy ale může být bolestivější pravá strana břicha. Bolest pak bývá střední až silná, může být ostrá a pronikavá nebo může způsobovat pálení. Také může přetrvávat několik dní.

Ať už máte akutní záchvat divertikulitidy, nebo trpíte chronickou divertikulitidou, bolest bude podobná. Akutní záchvat však může přijít náhle, zatímco chronické problémy obvykle postupně zesilují v průběhu několika dní. Mezi další příznaky patří:

Komplikace při divertikulitidě

Průběh divertikulitidy se také může zkomplikovat a způsobit další obtíže. Ze zánětu může vzniknout absces naplněný hnisem a někdy se objevují zánětlivé střevní píštěle. Následovat může zjizvení a zúžení tlustého střeva. Nejzávažnější komplikaci zánětu představuje prasknutí divertiklu a protržení střeva. To může vést až k život ohrožujícímu zánětu pobřišnice. Komplikace mohou signalizovat příznaky, jako je například:

 • čerstvá krev ve stolici,
 • celková slabost,
 • podrážděný močový měchýř a nutkání často močit,
 • břicho tuhé a citlivé na dotek. [7, 8, 9]

Co divertikulitidu způsobuje?

Divertikulitida je zánětlivé onemocnění, které vzniká jako komplikace již zmiňované divertikulózy, tedy výskytu mnohočetných divertiklů. Na rozvoji divertikulózy se podílí nedostatek vlákniny ve stravě a s tím spojené problémy s vyprazdňováním, které vedou k nárůstu tlaku ve stolici.

V důsledku tohoto tlaku stolice ucpává úzký krček divertiklu. Příčinou následného zánětu, tedy divertikulitidy, je bakteriální infekce některého z divertiklů. Důvod, proč k infekci dochází, však není vždy zcela jasný.

Na vině ale může být usazená stolice v divertiklu, v níž se začnou hromadit bakterie. Bakteriální infekce může vyvolat zánět, který může způsobit otok a také roztržení divertiklu. Pravděpodobnost rozvoje divertikulitidy se zvyšuje také s věkem. Je tedy mnohem častější u lidí, kteří jsou starší 50 let. [10, 11, 12, 13]

Diagnostika divertikulitidy

Projevy divertikulitidy nejsou jednoznačné a mohou signalizovat i jiné akutní stavy v oblasti břicha. Proto byste měli co nejdříve navštívili lékaře, který vás vyšetří, zjistí potřebné detaily o průběhu vašich obtíží a následně provede některou z diagnostických metod, kam patří:

V klidovém stádiu je však nejpřesnější metodou pro diagnostiku divertikulitidy kolonoskopie nebo rentgenové vyšetření tlustého střeva s použitím kontrastní látky (tzv. irigografie). [14, 15]

Léčíte se s divertikulitidou?

Divertikulitida a léčba

Léčba divertikulitidy se vždy odvíjí od závažnosti stavu a příznaků. Základem léčby divertikulitidy zpravidla bývají antibiotika, dieta a hydratace. Dále vám lékař může předepsat antipyretika a analgetika.

Při mírných projevech zánětu může léčba probíhat ambulantně. V případě silných bolestí, horečky nebo jiných obtíží bývá nutná hospitalizace pacienta. Je-li postižena pouze střevní stěna, léčba probíhá konzervativně, tedy nahrazením stravy a tekutin za infuzi. Závažnější problémy mohou vyžadovat operační zákrok.

Divertikulitida a přírodní léčba

Pokud chcete urychlit léčbu divertikulitidy, můžete vyzkoušet i některé bylinky, které se zdají být účinné v boji proti zánětu. Tyto bylinky však mohou snižovat účinky některých léků, proto se o vhodnosti jejich užívání nejprve poraďte se svým lékařem. Při léčbě divertikulitidy mohou být prospěšné následující bylinky:

 • Zázvor: už po staletí se používá jako bylinný lék k léčbě různých gastrointestinálních problémů, a to včetně nevolnosti, zvracení a průjmu.
 • Kurkuma: má bohatou historii jako bylinný lék v tradiční čínské a indické medicíně. Protizánětlivé účinky kurkumy mohou chránit trávicí trakt, zvyšovat sekreci určitých enzymů a snižovat bolest.
 • Česnek: podle některých studií má česnek antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci předcházet infekcím. Navíc může zlepšit trávení a snížit problémy se zácpou.
 • Zelený čaj: je známý pro mnoho zdravotních výhod, a to včetně zmírnění nebo prevence projevů divertikulitidy. Zelený čaj obsahuje protizánětlivé složky, které mohou snížit zánět a riziko infekce. [16, 17, 18, 19]
Crohnova choroba pacientům výrazně znepříjemňuje život. Často vyžaduje chirurgické řešení
Přečtěte si také:

Crohnova choroba pacientům výrazně znepříjemňuje život. Často vyžaduje chirurgické řešení

Dieta při divertikulitidě

Při divertikulitidě lékaři nejčastěji doporučují tekutou stravu. Vyhýbání se pevné stravě umožní střevům rychleji se zregenerovat a zotavit se ze zánětu. Lékař by vám tedy měl poradit, co byste měli a neměli jíst. Při léčbě divertikulitidy se dále doporučuje bezezbytková dieta, která je netučná, nedráždivá a nenadýmavá. 

Základem bezezbytkové diety je vyloučení vlákniny a dalšího nestravitelného vaziva, dále pak tučných a smažených jídel a také některých druhů koření. Po odeznění zánětu je naopak vhodný jídelníček bohatý na vlákninu. Při bezezbytkové dietě byste měli vyřadit z jídelníčku následující potraviny:

 • celozrnné výrobky, a to včetně chleba, cereálií, sušenek, těstovin, rýže a kaše,
 • semena a ořechy,
 • většinu syrové zeleniny,
 • syrové nebo sušené ovoce,
 • tvrdá masa s chrupavkou a uzeniny či uzená masa,
 • tučná masa,
 • tofu,
 • mléčné výrobky s obsahem tuku nad 40 %,
 • křupavé arašídové máslo, džem, marmeládu a zavařeniny,
 • okurky, olivy, křen a jiné pochutiny,
 • některou vařenou zeleninu, jako je hrášek, brokolice, dýně, růžičková kapusta, zelí, kukuřice, cibule, květák, brambory se slupkou a fazole,
 • ovocné šťávy s dužinou nebo semeny, šťávu ze švestek a hrušek. [20, 2122]

Prevence divertikulitidy

Zásadním krokem v prevenci divertikulitidy je změna stravovacích návyků, která spočívá v pravidelném stravování, zařazení potravin bohatých na vlákninu do jídelníčku a dodržování optimálního pitného režimu. Dostatečný přísun tekutin je totiž klíčový pro potřebné rozmělňování stolice. Denně byste měli vypít minimálně dva litry tekutin.

Doporučuje se také nejíst příliš pozdě večer a konzumovat dostatek celozrnných výrobků a ovoce. Pokud váš jídelníček neobsahuje dostatek vlákniny, můžete zvážit i potravinové doplňky s vlákninou. Snažte se také pravidelně se hýbat, abyste podpořili správné fungování vašich střev. [23, 24, 25]

Zdroje: portal.med.muni.cz, ribune.cz, stefajir.cz, fnbrno.cz, nzip.cz, webmd.com, medicinenet.com, csgh.info, healthline.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?