Crohnova choroba – příznaky a léčba

Crohnova choroba (též Crohnova nemoc nebo regionální enteritida) patří mezi střevní záněty. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy organismus napadá vlastní buňky. Příčiny nemoci nejsou doposud známé. Výskyt choroby je však častější ve vyspělých zemích a z toho důvodu je pravděpodobné, že spouštěčem je stres, nezdravá strava i genetika. Z 80 % pacienti potřebují operaci, při níž dochází k odstranění části tlustého nebo tenkého střeva.

Crohnova nemoc (čteme “Kronova nemoc”) je autoimunitní onemocnění, kdy organismus bojuje proti vlastním buňkám a imunitní systém napadá vlastní tělo (v tomto případě trávicí trubici). Postihuje jakoukoli část trávicího ústrojí, tedy od ústní dutiny přes tenké střevo (nejčastěji) až po konečník, a dokonce i jícen.

Příčiny vzniku Crohnovy nemoci

Crohnova nemoc je typická pro vyspělé země a jednou z příčin této nemoci může být stres. Jistou roli hrají i genetické dispozice a životní styl. K dalším často uváděným příčinám patří nedostatek vlákniny v potravě a naopak nadbytek cukrů. I kouření může být důvodem vzniku této choroby.

Projevy nemoci

Hlavními příznaky Crohnovy nemoci jsou:

V těžších případech Crohnovy choroby se pak objevují problémy jako horečka, kožní problémy, artritida, zánět oka a další.

Diagnostika

Nemoc je nejčastěji diagnostikována v období dospívání a rané dospělosti mezi 20. a 35. rokem věku. Zjištění Crohnovy choroby u dětí tedy bohužel není ničím až tak neobvyklým. Nemoc navíc postihuje rovnoměrně muže i ženy.

Diagnostika Crohnovy nemoci:

 1. Podrobná anamnéza a klinické vyšetření – jedná se o vyhodnocení příznaků nemoci a zjištění výskytu nemoci v rodině.
 2. Základní laboratorní vyšetření.
 3. Specializovaná vyšetření – Nejdůležitější roli hraji endoskopické vyšetření střeva – kolonoskopie, která umožňuje kromě prohlídky střeva i odběr vzorku střevní sliznice (biopsii) pro diagnostiku.

Léčba Crohnovy choroby

Léčba se skládá z terapie medikamentózní a chirurgické. Při prvních projevech nemoci se často nasazují antibiotika. Ty mají za úkol dostat nemoc v akutní fázi co nejrychleji pod kontrolu. V dlouhodobé terapii se k potlačení zánětu používají k celkové terapii kortikosteroidy, ve vážnějších případech nemocní dostávají imunosupresiva tlumící aktivitu imunitního systému.

Řada lidí trpících touto nemocí začala v poslední době upínat své zraky k biologické léčbě. Ta se ukázala být jako velice účinná, pokud jde o okamžitý ústup klinických obtíží. Rovněž významně zlepšuje kvalitu jejich života. Problémem nicméně je, že biologická léčba Crohnovy choroby je finančně velice nákladnou záležitostí a v rámci České republiky na ni dosáhne pouze zhruba každý desátý pacient.

Jednou z novinek v léčbě je terapie pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího, kdy cílem je zmatení imunitního systému a zaměření jeho sil na boj a zničení parazita. Imunitní systém tak přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

Významné místo v boji s Crohnovou nemocí zaujímá též chirurgická léčba. Používá se v případech, kdy pacienti mají ohraničené místo zánětu na krátký úsek střeva. Část střeva se chirurgicky odstraní, čímž dojde k vymizení potíží nemocného.

Crohnova nemoc a dieta

Kromě braní léků je též důležité dodržovat v případě Crohnovy choroby dietu. Ta nesmí dráždit, ale zároveň musí zaručit dostatečnou výživu. Dieta při Crohnově chorobě je individuální. Každý pacient si musí vyzkoušet, které jídlo mu dělá dobře, a které ne.

Jak moc je potřeba upravit u lidí trpících Crohnovou nemocí jídelníček? Relativně hodně. Tito pacienti totiž často špatně snáší mléko, dužinu z ovoce, semínka, ořechy, luštěniny, slupky apod. Naopak velmi pozitivně působí nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybách. Z ovoce nebudou pacienta trápit banány, papája, mango, avokádo a žlutý meloun. Dobrá jsou vejce, jelikož nejsou tučná a přesto obsahují bílkoviny a vitamín.

Crohnova choroba a těhotenství

Poměrně zajímavou skutečností je to, že během těhotenství a v období pro něm probíhá nemoc s menší intenzitou než za normálních okolností. Některé pacientky, jež svoji chorobu léčí biologicky, dokonce v jeho průběhu tyto léky zcela vysadí (byť to podle doktorů není úplně nutné), a jakmile dítě odroste, znovu se k nim vrátí.

Co by však každá nastávající maminka měla velmi pečlivě zvážit, je dědičnost Crohnovy choroby. Případy, kdy stejná nemoc propukne i v případě potomka, bohužel nejsou ničím výjimečným. Lékaři proto musejí mít dítě pod drobnohledem a pravidelně jej na přítomnost této choroby testovat.

Život s Crohnovou nemocí

Je sice pravdou, že tito pacienti mají obecně vzato o něco vyšší úmrtnost než zdravá část populace, navzdory tomu je ale pravděpodobnost, že by samotná Crohnova choroba vyústila ve smrt, poměrně nízká.

Co naopak Crohnova nemoc umí, je poměrně hodně znepříjemňovat život. Máte-li proto podezření na to, že vy nebo vaše dítě trpíte Crohnovou nemocí, rozhodně na nic nečekejte a navštivte lékaře již při prvních příznacích choroby. Na babské rady v takovémto případě příliš nedávejte, léčba patří do rukou odborníka.

Crohnova choroba – příznaky a léčba
3.8 (75.26%) 38 hlasování

11 comments

 • Dobry den jmenuji se Vlasta mam dceru Lenka 28 let nedavno jsme zjistily ze ma diagnozu Pistel anglicky Fystula je po 4 operovana a porad se obnovujou boule a nedavno ji diagnostikovalt crohnovou nemoc muzete mi prosim poradit ?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Vlasto,

   v tomto případě by se pravděpodobně mohlo jednat o případ, kdy píštěl vzniká jako komplikace základního onemocnění, tj. Crohnovy choroby. Určitě navštivte gastroenterologa nebo proktologa, ten Vám nasadí léčbu. Onemocnění bohužel v dnešní době nelze vyléčit, ale lze navodit remisi (vymizení příznaků), což rozhodně pomůže i se zmíněnými píštělemi.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  synovi 18 let vyloučili zánět slepého střeva. Bolí ho v pravém podbřišku přesně v místě, kde bolí slepé střevo. Byla vyslovena i domněnka cronovy nemoci. Jsme na začátku všech vyšetření. Má bolesti při pocitu hladu, po jídle se to obyčejně zlepší. Pak má zase pocit nucení ne velkou stolici. Nezvrací, nemá horečku, životosprávu celkem dodržuje, i když má samozřejmě rezervy. Jak mám dále postupovat?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Evo,

   po důkladné anamnéze Váš syn pravděpodobně podstoupí některá zobrazovací vyšetření, např. nativní RTG břicha, sonografické vyšetření břicha k vyloučení organické příčiny. Mezi další indikovaná vyšetření patří i endoskopické vyšetření. Lékaři určitě doplní i vyšetření krve. Z vašeho příspěvku nelze vyčíst jak dlouho Váš syn bolestmi trpí, jestli se to přechodně zlepšuje/zhoršuje. Bolest zlepšující se po jídle bývá obvykle u duodenálních vředů. Jednat se může také o funkční poruchu. Váš gastroenterolog Vám určitě řekne mnohem více, nebojte se ho zeptat.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Anna Pavlíková /

  Dobrý den, jsem studentka gymnázia a začínám pracovat na své maturitní práci, která se týká Crohnovy nemoci. Já sama tuto nemoc mám a součástí mé práce by mělo být porovnávání diagnóz několika pacientů. Neznáte nějaké fórum nebo skupinu pacientů Crohnovy choroby, kde bych se mohla zeptat, zda by někdo byl ochotný se do mojí práce zapojit?
  Děkuji za odpověď

 • Dobrý den, už skoro rok mám problém s vyprazdňováním. Byla jsem na RTG břicha i na kolonoskopii a nic. Nedávno se mi udělal navíc píštěl. Je možné, že mám Crohnovu nemoc, která se při vyšetření nemusela zjistit?
  Děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   je velmi nepravděpodobné, že po tolika vyšetření by lékaři nepřišli na diagnózu Crohnovy choroby. Poruchou vyprazdňování máte na mysli zácpu? Je potřeba, aby váš ošetřující lékař udělal podrobnou anamnézu ohledně složení potravy, frekvence vyprazdňování, popř. přítomností stresových faktorů. Pokud se vám píštěl udělala nedávno, nechte se znovu vyšetřit na gastroenterologii, kde vám udělají nový odběr krve (s náběrem protilátek ukazujících na autoimunitní onemocnění), popř. další endoskopické vyšetření.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Menuji se Milan a mam cronovou chorobu už od prosince roku 2019 ale zatim se jim ne podařilo od stranit zahnet beru léky a z hobnul sem 20kilo prosím o radu děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Milane,

   o změně léčby by měl vždy rozhodnout vás gastroenterolog. Pokud ale při déletrvající medikamentózní léčbě léky nepomáhájí, možná vám bude nabídnuta biologická léčba nebo nutriční terapie – úplná enterální výživa. Posledním řešením je operace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, mám Chronovou chorobu už 5 let je mi 28 a vážím 50 kg při 170 cm. Má otázka zní zda se při této nemoci dá nějak přibrat za pomoci nějaké mediace. Můj lékař mi na toto nebyl schopen odpovědět. Děkuji a s pozdravem Radek

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radku,

   možná by vám mohly pomoci drinky prodáváné v lékárně, které se používají k tzv. sippingu. Poraďte se v lékárně prosím.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top