Crohnova choroba – příznaky a léčba

Crohnova choroba - příznaky a léčba

Crohnova choroba (též Crohnova nemoc nebo regionální enteritida) patří mezi střevní záněty. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy organismus napadá vlastní buňky. Příčiny nemoci nejsou doposud známé. Výskyt choroby je však častější ve vyspělých zemích a z toho důvodu je pravděpodobné, že spouštěčem je stres, nezdravá strava i genetika. Z 80 % pacienti potřebují operaci, při níž dochází k odstranění části tlustého nebo tenkého střeva.

Crohnova choroba (čteme “Kronova choroba”) je autoimunitní onemocnění, kdy organismus bojuje proti vlastním buňkám a imunitní systém napadá vlastní tělo (v tomto případě trávicí trubici). Postihuje jakoukoli část trávicího ústrojí, tedy od ústní dutiny, přes tenké střevo (nejčastěji) až po konečník, a dokonce i jícen.

Příčiny vzniku Crohnovy nemoci

Crohnova nemoc je typická pro vyspělé země a jednou z příčin této nemoci může být stres. Jistou roli hrají i genetické dispozice a životní styl. K dalším často uváděným příčinám patří nedostatek vlákniny v potravě a naopak nadbytek cukrů. I kouření může být důvodem vzniku choroby.

Projevy nemoci

Hlavními příznaky nemoci jsou:

V těžších případech Crohnovy choroby se pak objevují problémy jako horečka, kožní problémy, artritida, zánět oka a další.

Diagnostika

Nemoc je nejčastěji diagnostikována v období dospívání a rané dospělosti mezi 20. a 35. rokem věku. Postihuje rovnoměrně muže i ženy.

Diagnostika Crohnovi nemoci:

  1. Podrobná anamnéza a klinické vyšetření – jedná se o vyhodnocení příznaků nemoci a zjištění výskytu nemoci v rodině.
  2. Základního laboratorní vyšetření
  3. Specializovaná vyšetření – Nejdůležitější roli hraji endoskopické vyšetření střeva – kolonoskopie, která umožňuje kromě prohlídky střeva i odběr vzorku střevní sliznice (biopsii) pro diagnostiku.

Léčba

Léčba se skládá z terapie medikamentózní a chirurgické. Při prvních projevech nemoci se často nasazují antibiotika. Ty mají za úkol dostat nemoc v akutní fázi co nejrychleji pod kontrolu. V dlouhodobé terapii se k potlačení zánětu používají k celkové terapii kortikosteroidy, ve vážnějších případech nemocní dostávají imunosupresiva tlumící aktivitu imunitního systému.

Novinkou v léčbě je terapie pomocí vajíček červů tenkohlavce prasečího, kdy cílem je zmatení imunitního systému a zaměření jeho sil na boj a zničení parazita. Imunitní systém tak přestává bojovat s vlastními bakteriemi.

Významné místo v léčbě Crohnovi nemoci zaujímá chirurgická léčba. Používá se v případech, kdy pacienti mají ohraničené místo zánětu na krátký úsek střeva. Část střeva se chirurgicky odstraní, čímž dojde k vymizení potíží nemocného.

Dieta

Kromě braní léků je též důležité dodržovat dietu, která musí být nedráždivá, ale zároveň musí zaručit dostatečnou výživu. Dieta je individuální. Každý pacient si musí vyzkoušet, které jídlo mu dělá dobře, a které ne.

Lidé s Crohnovou nemocí často špatně snáší mléko, dužinu z ovoce, semínka, ořechy, luštěniny, slupky apod. Naopak velmi pozitivně působí nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybách. Z ovoce nebudou pacienta trápit banány, papája, mango, avokádo a žlutý meloun. Dobrá jsou vejce, jelikož nejsou tučná a přesto obsahují bílkoviny a vitamín.

Crohnova nemoc může velmi znepříjemnit život. Navštivte proto lékaře již při prvních příznacích Crohnovi choroby. Nedejte na babské rady, léčba patří do rukou odborníka.

Crohnova choroba – příznaky a léčba
3.4 (68%) 10 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top