Rakovina tlustého střeva a konečníku – jaké jsou nejčastější příznaky?

Rakovina tlustého střeva a konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku, která se odborně nazývá kolorektální karcinom, je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě. V důsledku této nemoci každoročně umírá více než půl milionu lidí. Včasná diagnostika a léčba může přitom pacientovi často zachránit život.

Zatímco nádor plic se vyskytuje častěji u mužů a rakovina prsu je zase typická spíše pro ženy, výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku je u obou pohlaví zastoupený ve stejné míře. V současné době připadá v České republice na 100 tisíc obyvatel zhruba 75 případů tohoto onemocnění. Riziko roste s věkem, pozor by si měli dávat hlavně lidé po padesátce.

Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku patří do stejné kategorie, protože toho tyto problémy mají mnoho společného. Kromě dalších drobných rozdílů se však liší především ve způsobu léčby.

Jak nádor vzniká?

Součástí našeho zažívacího ústrojí jsou tračník (colon) a konečník (rectum), které společně vytváří tlusté střevo. Ke vzniku nádoru konečníku či tlustého střeva zde může dojít několika způsoby, nejčastěji se vytvoří polypů, což jsou drobné výrůstky střevní sliznice.

Ačkoli se může jednat o nenádorové polypy, větší část tvoří adenomy, které v průběhu let vedou ke vzniku rakoviny. Vzácněji může být tlusté střevo postiženo také jiným druhem nádoru (lymfom, hemangiom, sarkom), nebo se pojí s výskytem nespecifických chronických zánětů, jako je Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida.

Příčiny rakoviny tlustého střeva a konečníku

Existuje několik významných rizikových faktorů, které mají vliv na výskyt kolorektálního karcinomu. Některé z nich, jako třeba nevhodný životní styl, můžeme ovlivnit, u jiných to ovšem není v naší moci.

Co se týče životního stylu, lidé by se měli vyvarovat vysokému příjmu masa, uzenin, živočišných tuků a smažených jídel. Pokud jde o nádorové onemocnění konečníku, riziková je především zvýšená konzumace alkoholu či nízký příjem ovoce a zeleniny. Dále ke vzniku onemocnění přispívá sedavý způsob života, nedostatek pohybu a s tím spojená nadváha.

Mezi faktory, které ovlivnit nemůžeme, patří genetické dispozice. Karcinom tlustého střeva a konečníku ohrožuje především jedince, kteří mají diagnózu tohoto druhu rakoviny v rodinné anamnéze, ale také ty, u kterých se vyskytla diagnóza karcinomu prsu, vaječníků, dělohy a močových cest.

Rizikovou skupinou jsou dále i lidé, kterým byl někdy v minulosti odstraněn adenomový polyp. Důležitou roli hraje i věk pacientů, na tuto nemoc by si měli dávat pozor všichni lidé nad 50 let. Vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku souvisí také s několika dědičnými onemocněními, jako jsou:

 • Turcotův syndrom
 • Lynchův syndrom
 • Familiární polypóza tlustého střeva

Jak se rakovina tlustého střeva projevuje?

Pacienty asi nejvíce zajímá, jaké má rakovina tlustého střeva příznaky a jak poznat rakovinu tlustého střeva či konečníku co nejdříve. Mezi příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku patří polypy (žlázovité výrůstky), které vznikají na stěně tlustého střeva a po delším čase se mohou proměnit ve zhoubný nádor. Pokud ale odhalíte příznaky kolorektálního karcinomu včas, můžete tomu zabránit.

Hlavní příznaky:

 • Změna pravidelnosti stolice
 • Průjem nebo zácpa
 • Tlak ve střevech
 • Krev nebo hlen ve stolici
 • Stolice z těla odchází v úzkém proužku
 • Zažívací problémy (nadýmání, křečovité bolesti břicha)
 • Neúmyslná ztráta tělesné hmotnosti
 • Únava
 • Časté či bolestivé větry
 • Pocit špatného vyprázdnění střeva

Tyto příznaky ovšem nemusí nutně znamenat, že trpíte rakovinou tlustého střeva či konečníku. Způsobit je může také vřed v žaludku, zánět tračníku nebo hemoroidy. Pokud však u sebe některý z těchto symptomů pozorujete, v každém případě vyhledejte lékaře nebo odborníka na zažívací choroby.

Stádia onemocnění

 • Stádium 0 – Nádor se omezuje pouze na sliznici tlustého střeva
 • Stádium I – Nádor proniká do hlubších vrstev stěny tlustého střeva
 • Stádium II – Nádor prorůstá stěnou tlustého střeva, případně i do okolních orgánů
 • Stádium III – Rozšíření nádoru do okolních uzlin
 • Stádium IV – Vznik metastáz (často v játrech či v plicích)

Rakovina tlustého střeva v posledním stádiu

Jakmile dosáhne rakovina tlustého střeva 4. stádia, dochází ke vzniku metastáz, které se nejčastěji objevují v játrech a v plicích. Pokud se prokáží, přikročí lékaři většinou k chemoterapii. Jejím hlavním cílem je oddálit co nejvíce opětovný výskyt nádoru a zvýšit pacientovu šanci na život. Pravděpodobnost, že nemocní v konečném stádiu přežijí 5 nebo více let, je však bohužel nižší než 10 %.

Jak se rakovina tlustého střeva diagnostikuje?

V rámci screeningového vyšetření lékař provádí palpační vyšetření per rectum, nádor totiž často roste v konečném úseku střeva, který je v dosahu prstu. Dále se provádí také test na přítomnost krve ve stolici. Screening by měli podstoupit všichni pacienti nad 50 let. V České republice je tento test možné opakovat každoročně až do věku 55 let, poté je tato možnost každé dva roky.

Pokud tento test odhalí přítomnost krve ve stolici, lékař pacientovi ihned doporučí kolonoskopii, při které dojde k vyšetření tlustého střeva pomocí endoskopu. V případě, že příčinou krvácení je polyp, odešle se na histologický rozbor. Díky tomu lékaři včas odhalí 80-90 % adenomů i u bezpříznakových pacientů.

U zhoubných nádorů je následně nutné provést další vyšetření, aby se zjistil jeho rozsah a eventuální přítomnost dalších ložisek nádoru v těle pacienta. To zahrnuje například vyšetření jater, CT vyšetření malé pánve nebo rentgenové vyšetření hrudníku. Z krve poté lékaři stanoví také množství látek s názvem nádorové markery, které do oběhu vylučuje nádorová tkáň a které jsou typické pro jednotlivé druhy nádorů.

Léčba rakoviny tlustého střeva a konečníku

Lékaři vždy volí druh léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku podle rozsahu onemocnění a stádia, kdy je zachyceno. Pokud se nemoc podaří objevit včas, prognóza je dobrá a léčba může být velmi úspěšná.

V případě, že se nádor v tlustém střevě nebo v konečníku podaří diagnostikovat v časném stádiu, ve většině případů lékaři přistoupí k operaci a dojde k chirurgickému odstranění celého nádoru. 80 % pacientů se pak vrátí k běžnému životu. Ve druhém a třetím stádiu je kromě chirurgického zákroku nutná také chemoterapie a radioterapie (ozařování).

Dalším způsobem je biologická léčba, která obrannému systému napomáhá ničit zhoubnou nádorovou tkáň a brání nádoru šířit se do zatím nepostižených částí těla. Tato léčba nemá výrazné nežádoucí účinky, její nevýhodou je však vysoká cena. V České republice ji zajišťují specializovaná centra.

Pokud se v těle objeví vzdálené metastázy a onemocnění se posune do čtvrtého stádia, chirurgický zákrok má smysl pouze v případě, kdy pacientovi uleví od aktuálních potíží. Ke zmírnění příznaků a prodloužení pacientova života se dále užívá také chemoterapie. Nádor však již nelze zcela vyléčit.

Prevence

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění je základním preventivním opatřením úprava životosprávy. Lékaři doporučují několik hlavních kroků:

 • Omezte příjem tučného jídla
 • Omezte příjem alkoholu
 • Omezte solení
 • Omezte konzumaci živočišných tuků
 • Omezte konzumaci červeného masa
 • Zahrňte do jídelníčku více drůbeže a ryb
 • Zahrňte do jídelníčku více stravy obsahující vlákninu
 • Kontrolujte pravidelnost stolice
 • Hlídejte si tělesnou váhu

Důležitou součástí prevence je také využívání celoplošných screeningových programů. Přítomnost krve ve stolici můžete zjistit i pomocí domácího testu, který lze zakoupit v lékárně. V případě, že je test pozitivní, je nutné navštívit lékaře a podstoupit další vyšetření.

Rakovina tenkého střeva

Zhoubné nádory tenkého střeva jsou mnohem vzácnější než rakovina tlustého střeva. Na počátku dojde k ucpání střeva a pacient trpí bolestí břicha. Kromě toho může pozorovat nechutenství nebo pokles tělesné váhy. V pokročilejším stádiu může dojít i k proděravění střeva.

Další příznaky:

 • Neprůchodnost střev (zauzlení)
 • Hmatný nádor v břiše
 • Skryté krvácení do střeva

Způsob léčby závisí na stádiu nemoci a histologickém typu. Lékaři mohou přistoupit k chirurgické léčbě, kdy dojde k odstranění nádoru. Chemoterapie a radioterapie se užívají po operaci, aby se zabránilo dalšímu šíření zhoubných buněk, nebo při pokročilejších stádiích onemocnění.

21 comments

 • moje maminka zemřela 75letech na rakovinu tlusteho střeva starala jsem se o ni byla velmi vítální žena sluníčko na nebíčku 2005 hlídám se děkuji za članek zasílejte mi další zprávy na email děkuji

 • Martina Marečková /

  Je mi 45.rakovinu mi zjistili 42.Jsem po totální colektomii,no a jako bonus-jsem právě ta skupina s Lynchovým syndromem.Mám tři děti,jeden z nich je pozitivní ,druhý není a u posledního se čeká na to až mu bude 18,ať může na testy.Nevím co bude dál,ale žiju a užívám si každý den.

 • Mému tátovi je 72 roky,a teď náhodou mu zajistili rakovinu střev s metaztazama do jater,zejtra bude mít 1 himioterapi a pak za 3 neděle operací, a teď ani nevíme má to cenu ta operací?hodně zhubl za 1 měs a ani nevíme jak dál s ním.Dekuji.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Svetlano,

   léčbu určitě proberte s ošetřujícím lékařem, dá Vám validnější odpovědi než my, kteří neznáme celou anamnézu Vašeho otce.

   Přejeme Vám pevné nervy a hodně síly.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jen chci sdělit že můj soused v 74letech měl rakovinu tlustého střeva ,doktor rozhodl operaci ale náhodně potkal známého doktora a soused řekl o svých problémech a o naplánované operaci .Doktor operaci zamítl s tím že rakovina v pokročilém věku nevadí a operací by se život zkrátil ..Soused se dožil 96 let! bolesti velké neměl jen trochu po jídle a měl občas průjem občas zácpu. Ale myslím že to má každý člověk jinak…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Věrko,

   oba lékaři měli pravděpodobně pravdu. Pokud se Váš soused dožil i s nádorem 96 let, je témeř jisté, že by zvládl i operaci. Z Vašeho textu vyplývá, že se asi jednalo spíše o benigní nádor. Pokud by se jednalo o maligní afekci, jeho stav by byl mnohem závažnější (např. kruté bolesti, rozsev metastáz, ..) Rozhodnutí o operaci stanovuje lékař po zvážení všech rizikových faktorů jako jsou např. věk, celkový stav pacienta či přidružená onemocnění. Je zbytečné zatěžovat starého pacienta invazivním výkonem a s ním spojenou celkovou anestezii, pokud se nejedná o život zachraňující úkon.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  je mi 34let a mám sedavou práci, pohybu jsem za poslední třičtvrtě roku moc neměl. Bohužel, do nedávna jsem si alkohol dával každý den … uzeninou jsem taktéž často nepohrdnul. Váha je u mě stálá a chuť k jídlu taktéž, unavený se určitě necítím.

  Od ledna 2019 mě začalo píchat na různých místech hrudníku občas přecházející do oblasti břišní. Po návštěvě praktického lékaře,mi bylo předepsáno APO – Panto 40 – které jsem užíval ráno i večer a následný rentgen plic a gastroenterologické vyšetření, které dopadlo dobře. Cca před dvěma měsíci jsem dostal průjem, který se mě drží do teď, na WC chodím 2x-3x denně, stolice je buď vodová a nebo odchází v tenkém proužku (do 2cm). Asi tak před měsícem jsem podstoupil sono břicha, při kterém mi bylo zjištěno ztučnění jater a doporučení na čas vynechat alkohol. Neváhal jsem a objednal se na kolonoskopické vyšetření, na které jdu příští týden. Píchání se nejčastěji objevují pod hrudním košem, občas na svěrači cítím lechtání a slyším jak mi pracují střeva v celém těle. Přijde mi že mám stále nafouknuté břicho, které doprovází ,, nevoňavé větry”. Přestal jsem užívat APO – Panto 40 a pít alkohol …na WC jsem začal docházet cca 1x denně, ale píchání neustávalo. V tomto týdnu jsem si dal po dva dny po třech pivech a průjem se mi vrátil (3x denně), byl jsem na výtěru s výsledkem: negativní krev ve stolici.

  Prosím o Váš názor …po čerpání z internetu mě bohužel napadá pouze rakovina střev a konečníku, a nebo slinivky. Nechci myslet na nejhorší, ale to čekání na další následné vyšetření je nekonečné.

  Děkuji za reakci.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petře,

   všechna tato vyšetření vyloučila organickou příčinu onemocnění, tj. nádory, záněty atd. Zmiňujete, že jste v poslední době nezhubnul. Pravděpodobně by se proto mohlo jednat o funkční poruchu – dráždivý tračník. V rámci diferenciální diagnózy bychom pomysleli i na hyperfunkci štítné žlázy nebo malaabsorpční syndrom – např. celiakii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  děkuji Vám.

 • Rakovinu mám a bojím se, že umřu!!!

 • Smrti se můžeme bát. Ale je nám to Hov.. . Platný !

 • Dobrý den, je mi 60 let a mám 13letého syna. Moje strava je víceméně dobrá, chutnají mi ty zdravé potraviny .-). S pohybem je to trochu horší ze zdrav. důvodů, ale snažím se alespoň o procházky, výlety, plavání, začínám cvičit doma. Nejhorší je ale dlouhodobý velký stres, mnou nezpůsobený, a tudíž neovlivnitelný…
  Příznaky mám víceméně stejné jako pan Petr – viz výše, snad kromě toho píchání v hrudníku – a navíc velmi časté nucení na močení. Vyšetření mám dosud provedené jen okultní test na krvácení – s negativním výsledkem. Prosím Vás, výsledek tohoto testu je 100%, pokud jsem dodržela návod?
  Co přesně znamená, že mám negativní přítomnost krve ve stolici? Mám se z toho radovat?

  Nejvíc se obávám jednoho příznaku – pokud není stolice kašovitá a je mírně tužší, je min. v posledních měsíce stužkovitá a stále užší (nyní už tak max. 1,5 cm a s podélnými rýhami) a jakoby trojúhelníkovitým průřezem. Bohužel to člověk zjistí jen na určitém druhu záchodu, normálně lidé stav stolice neřeší…

  Také si neumím tvar té stolice vysvětlit jinak než nádorem. Nebo to mohou způsobit “zatím jen” polypy? Ty jsou ale asi měkké? Také mne čeká rectoskopie, kolonoskopii mi v současné pandémii koronaviru nějak nechtějí provést a roziko nákazy nechávají na mne :-(. Je to velmi těžké rozhodnutí. Kdybych se nedejbože nakazila v nemocnici při nebo po operaci a měla jsem onkol. onemocnění střev, tak to by asi byla konečná…Kromě receptoru v plicích koronav. napadá i 2) epitel (řezné rány ) a 3) speciálně nádorové buňky, a střevní obzvláště – výsledek odb. zpráv v lék. časopisech z Tchai – wanu…Jsem na to rozhodování úplně sama. Teď babo raď 🙂

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Verčo,

   okultní test na krvácení není 100%, nejcitlivější vyšetření ohledně této problematiky je samozřejmě koloskopie. Pokud nejde o život ohrožující indikaci, také se přikláníme k odložení této endoskopie (kvůli možné nákaze koronavirem). Prozatím určitě počkejte s vyšetřením.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,

  je mi 52 let, mám velkou nadváhu a sedavé zaměstnání – takže žádný pohyb. Již od dětství trpím na hemeroidy, takže často krvácím a u konečníku mívám otoky. V lonském roce jsem měla za sebou 2x anitibiotika, při kterých jsem měla hrozné průjmy a samozřejmě to odnášel nejvíc můj konečník. Letos cca před 2 měsící opět antibiotika a opět průjem, takže konečník velmi bolestivý, ale i krvácení (jasná červená), ale bohužel se to nezlepšilo, nejsem schopna říct zda stolice vychází v proužcích, ale je občas hlenovitá, v podstatě je to taková bolest a pálení, že nemohu ani zatlačit. Myslela jsem, že by problém mohl být v tom, že jsem ve velké míře a často jedla lískové oříšky a nestrávila je, ale nyní se obávám, že to bude horší problém. Konečník mě bolí stále, je zduřelý a přo stolici to dost bolí a pálí. Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petro,

   po antibioticích si kupte vždy laktobacily nebo Hylac. Pokud na hemeroidy už trpíte dlouho, doporučujeme návštěvu proktologa (chirurga). Podle stupně závažnosti hemeroidů vám nastaví léčbu, která se pohybuje od mastičky až po chirurgické řešení. Po každé stolici byste měla osprchovat konečník studenou vodou, rozhodně ne nijak agresivně používat drsný toaletní papír.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den. Je mi 45 a už od cca 20 let trpím občasným krvácením při vyprazdňování. Dříve se mi to stávalo zhruba 1-2 do roka a do týdne se vše vrátilo do normálu – přičítal jsem to vnitřním hemoroidům. Tenhle rok se ale vše změnilo. Během realizace jednoho dost stresujícího projektu opět nastalo krvácení – opravdu velké množství jasně červené krve ve stolici, což trvalo asi měsíc. Pak týden až dva klid a pak zase, jede to tak už půl roku…. poslední dva týdny už naprostý děs. Žádné bolesti, žádná únava a už vůbec ne nechutenství (i když jíst už se bojím). Žádná ztráta na váze, žádné průjmy – zácpy spíš psychické ze strachu z toho, jít na záchod, kde mě obvykle nečeká nic jiného než krvavé drama. Vyšetření na gastroentrologii až za více než měsíc (všude plno). Nejsem si jistý tím, jestli postupuji správně a zda měsíc není moc. Ač nejsem hypochondr, v podstatě počítám s nejhorším, tedy s tím, že příčinou je rakovina.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, objednejte se k proktologovi. Gastroenterolog vás spíše také k němu odkáže.

 • Dobrý den můj manžel má rakovinu konecniku 3 stadium s metastazou v játrech jaká je prosím prognoza věk 53let děkuji za odpověď

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Moniko,

   to je otázka spíše na vašeho ošetřujícího onkologa/chirurga, který zná kompletní anamnézu vašeho muže. Obecně pokud jsou u nádorového onemocnění přítomny metastázy, je prognoza horší.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top