Jak se zbavit nadýmání?

Nadýmání a nadměrná plynatost patří k nepříjemným, naštěstí ale k řešitelným problémům, s kterými se občas potká každý. Když je ale plynatosti nad míru, je potřeba ji začít řešit. Máme pro vás několik rad, jak plynatost nejen řešit, nýbrž i jak ji předcházet plus další rady a tipy, jak ulevit vašim střevům.

Nadýmání – jak k němu dochází?

Ve střevech vzniká tzv. střevní plyn, který volně z našeho těla odchází. U dospělého člověka se tak stává v průměru asi 15x denně. Ale ne u všech se tak děje bez jakýchkoliv potíží.

Příčiny nadýmání

nadýmání dochází, když se v zažívacím traktu vytvoří příliš mnoho plynů, které poté odcházejí konečníkem z našeho těla ven. Nejčastější příčinou vzniku těchto plynů jsou chemické reakce, které obvykle vznikají po některých jídlech.

Nadýmání nám způsobují potraviny, které obsahují sacharidy, které naše tělo nedokáže zcela strávit v žaludku a tenkém střevě. Jedná se například o zelí, kapustu, květák, brokolici, luštěniny, cibule a někdy i mléko. Pokud vás trápí nadýmání z mléka, jedná se o nejčastěji příznak alergie na laktózu.

Velmi častá plynatost je možným příznakem onemocnění, které zabraňuje tělu přirozeně potraviny trávit. Může to být způsobeno nejen častým jídlem se sacharidy ale také stresem.

Jak se nadýmání zbavit?

1. Hýbejte se

Možná si říkáte, že hýbat se s nafouknutým břichem dost dobře nejde, ale i přesto to zkuste. Pravidelná dvacetiminutová procházka dokáže rozhýbat vaše střeva tak, že nadýmání bude minulostí.

2. Dodržujte pitný režim

Někdo si nadýmání plete se zadržováním vody v těle, ve skutečnosti se nejedná o tentýž problém, oba dva však mají jedno řešení, čímž je dostatečný pitný režim. Vypít byste měli 2 – 2, 5 litrů vody denně. Nejlépe neperlivou pramenitou vodu a neslazené bylinkové čaje.

3. Jezte hodně vlákniny

Nadýmání je spojeno se zácpou, na kterou platí jedině vláknina. Jó, jó vláknina, ta si umí ve střevech udělat pořádek, proto každý den do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vlákninu, k nimž patří samozřejmě vločky, sušené ovoce, mandle, jablka, hrušky, hnědá rýže, pohanka, cizrna, avokádo i jiné potraviny. Pro rychlý přísun vlákniny můžete vyzkoušet Psyllium rozpustnou vlákninu, která napomáhá správnému vyprazdňování, zasytí na delší dobu, je čistě přírodním produktem a vhodná je i k nejrůznějším redukčním dietám.

4. Jezte střídmě, žvýkejte

Svému stavu nepomůžete ani v případě, že se budete neustále přejídat. Prevencí i řešením nadýmání tak je střídmost v jídle, klid u jídla a správné žvýkání.

5. Vyhněte se bublinkám a sodíku

Pokud chcete řešit své nadýmání, vyhněte se syceným nápojům, které v našich střevech umí vytvořit pořádnou paseku, taktéž byste měli omezit i sodík, který má podobný efekt.

6. Zelená draslíku

Zatímco sodík byste měli omezit, draslík má zelenou! Draslík má tendenci na sebe vázat nadměrnou vodu v těle a tím omezit nadýmání. Draslík najdete například v banánech. Ale pozor! Jezte jen ty žluté a zralé, nedozrálé a nazelenalé banány naopak nadýmání způsobují.

7. Bylinky pomohou

Proti nadýmání pomohou i bylinky, konkrétně máta, šalvěj, kmín, anýz, fenykl a petržel. Z těchto bylinek si můžete připravit nálev, který popíjíte během dne. Stejné bylinky najdete i v čajích proti nadýmání. Rychlé úlevy od nadýmání dosáhnete, když rozžvýkáte a následně polknete čerstvou petržel.

Vyzkoušejte i zázvor, který po čerstvém nastrouhání a s přidáním trochou citronové šťávy je skvělým prostředkem pro lepší zažívání. Dále pomáhá při nachlazení, zklidnění bolesti svalů, a přidat ho můžete také do jídla, kterému přidá na chuti nejen díky jeho štiplavost ale i citronové příchuti.

Máta peprná, tato velmi aromatická bylina, přináší úlevu nejen při bolestech hlavy, nachlazení ale právě také při nadýmání a bolestech břicha. Nejvíce využívanou částí této byliny, je prchavý olej, který je složen z více než 40 rozdílných složek. Mátu peprnou můžeme užívat nejen v podobně čaje, doporučené jsou dva až tři šálky čaje denně, oleje ale i tobolek.

Artyčok – dvoumetrová bylina, jejíž listy se tepelně upravují a jsou podávány k jídlu jako lahůdka. Artyčok je známý nejen pro své velmi dobré dietní účinky, ale také pomáhá při kontrole hladiny cholesterolu v krvi, podporuje i trávení a pomáhá při nadýmání. Užívejte dvě tobolky artyčoku denně, při jídle nebo ihned po něm a zapijte je studenou tekutinou.

8. Pro pomoc do lékárny

I v lékárně vám od nadýmání mohou pomoct. Vyzkoušejte třeba lék Espumisan nebo Rennie, oba tyto přípravky působí ve střevě, kde rozpouštějí nadměrné plyny. Tak už víte, jak na nadýmání. Pamatujte, že se nemusíte nechat omezovat nepříjemnými plyny, které vás tak často vyčleňují ze spolčenosti. Úplně stačí, když své tělo nebudete tolik zatěžovat a hlavně mu budete naslouchat.

Než se ale rozhodnete pro vyzkoušení některé babské rady, omezte nebo raději vynechejte na pár dní mléčné výrobky. Je možné že se budete cítit lépe. Pokud ano, zkuste mléčné výrobky jíst v menším množství či menších dávkách, nebo vyzkoušejte výrobky, které obsahují menší množství laktózy.

Zkuste také omezit či vynechat sycené nápoje. Jídlo velmi dobře kousejte a jezte pomalu, například při rychlém a špatně rozžvýkaném obědě spolykáte větší množství vzduchu a velké kousky jídla mají za příčinu plynatost, protože nejsou dobře stráveny.

Pokud budete připravovat luštěniny, nechte je před přípravou dlouho namočené ve vodě. Odstraní se tím některé špatně stravitelné cukry. Vodu, v níž jste luštěniny měli namočené, vylijte a vařte je v čisté vodě.


TIP: Nejoblíbenější léky proti nadýmání a plynatosti jsou: EspumisanRennieIbergast.


Nezapomeňte, pokud i přes vyzkoušení výše zmíněných způsobů přetrvává nadměrná plynatost a také v případě je-li plynatost doprovázena bolestmi břicha, které trvají několik dnů a začnete-li bez jakýchkoli příznaků hubnout vyhledejte lékaře.

13 comments

 • Dobrý den, ano, plynatost je velký problém.Tento stav mívám dost často a to i po omezení nebo úplného vynechání nadýmavých jídel a perlivých nápojů.Někdy u toho mám i bolesti břicha.Je to velmi nepříjemné.Vyzkoušela jsem kde co, přestala jíst plno zeleniny a výsledky nic moc.Nakonec mi byl zjištěn syndrom dráždivého tračníku, IBS.Momentálně mi dost pomáhají tobolky IB- Symbio +Enzymy od Biopronu.Enzymy prý podporují správné trávení a omezují vznik střevních plynů.Ted beru 1denně 1 tobolku po jídle a je to o dost lepší.Jen musím brát pravidelně.

 • I když jím pomalu tak za chvíli mám břicho jako balón ale nemám zase větry po celý den co stim

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Růženo,

   bohužel je to málo informaci. Máte pocit nafouklého břicha po specifických jídlech? Po jaké době se to zlepšuje? Zlepší se to samovolně nebo po nějakém čaji či mírném pohybu? Nebojte se tyto problémy konzultovat se svým praktickým lékařem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Já prdím rád, doslova si užívám, když můžu vypustit pořádně hlasitý, táhlý prd, který s sebou navíc nese i aromatickou složku. Je fakt, že po cibuli doma prdíme všichni, k životu to patří 😀

 • Mně pomáhá klystýr ..

 • StellaXX /

  Rennie je ale spíše lék na pálení žáhy než na prdy…

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Stello,

   máte pravdu, Rennie je vhodnější na pálení žáhy, na plynatost je lepší účinná látka simeticon, ale Rennie může také pomoci.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Zuzka M. /

  Dobrý den.A co když jsou bolesti tak velké, že by se to dalo srovnat s porodem?Prodělala jsem krušnou noc a ještě těď mám problémy,nemohu ani sedět,za bezbolestné prdnutí bych dala cokoliv.Poslední dobou mne to trápí často,min 1 týdně a vždy se to stupňuje….pomohla by nějaká rektální trubička(používalo se to u miminek)pro odchod plynu?a jak se pozná vnitrni hemeroid?Děkuji za odpověď.ZM

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   při takto velkých potížích navštivte chirurga. Ten případně zjistí i vnitřní hemeroid. Probere vaši životosprávu (stravování, pohyb, …), a další potíže (např. zácpa).

 • Já teda beru dlouhodobě simplebiotix a nemám problémy ani s žáhou, ani nadýmáním 🙂

 • Ahoj, správná fuknce střev a tedy trávení, to je prostě základ správného fungování organismu a metabolismu 🙂 Vím, o čem mluvím 🙂

 • Bibiano… ano, je to tak. Ale chtěla bych se zeptat… Ty bereš něco na podporu správné funkce střev? A pokud ano, jaká probiotika se ti osvědčila?

 • Ahoj, ano, beru. Kupuju je od bio-kult.cz. Jejich vitamíny se mi osvědčily fakt nejvíc z toho, co jsem zkusila a že toho fakt nebylo malo.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top