Celiakie: O své nemoci ví asi 10 procent celiaků. Jak ji poznat?

Při celiakii je třeba držet bezlepkovou dietu.

Celiakie je neléčitelné autoimunní onemocnění, které se projevuje nesnášenlivostí lepku. Mezi typické příznaky patří plynatost, křeče v břiše, časté střevní potíže, pokles váhy nebo únava. Nemocný jimi současně vůbec trpět nemusí. Diagnostikuje se krevním testem nebo gastroskopií. Jedinou možnou léčbou je trvalé celoživotní odstranění lepku ze své stravy. Jak se celiakie projevuje, a co obnáší bezlepková dieta?

Pokud člověk trpí touto nemocí, při požití lepku dochází k autoimunitnímu zánětu sliznice tenkého střeva, což následně vede k destrukci slizničních klků a mikroklků. Tím se snižuje schopnost vstřebávat živiny a vést k úplnému rozvratu metabolismu.

Odhaduje se, že o své nemoci doposud ví pouze deset procent nemocných. V dnešní době zhruba třetina světové populace nosí mutaci genu, která tuto nesnášenlivost způsobuje. Nemoc se nemusí spustit u každého, zda se tomu tak stane rozhoduje především životospráva a stres.

Celiakie má své nejčastěji uváděné příznaky, ty ale uvádí pouhých 10 procent diagnostikovaných. Projevů je celkově až 200, mezi ně mohou patřit deprese, lámavost nehtů, neplodnost, chudokrevnost nebo zvýšené hodnoty jaterních testů. Ženy o své nemoci často zjistí až v případě opakovaných potratů nebo při problémech s otěhotněním.

Celiakie u dětí

U dětí se projevuje nejčastěji po prvním podání lepku – děti začnou trpět průjmy nebo mají objemné a zapáchající stolice. Bývají plačtivé s nadmutým bříškem a kvůli stupňující bolesti břicha často ztrácejí chuť k jídlu. Mohou ubývat na váze, nebo trpět chudokrevností způsobenou nedostatkem železa.

Příznaky celiakie u dospělých

Průjmy, ubývání na váze nebo chudokrevnost jsou hlavními příznaky. Dalším příznakem je častější produkce stolice, která zapáchá a obsahuje nestrávené zbytky jídla. Indikátory také mohou být bolesti břicha hraničící s kolikou, nafouklost a břišní křeče.

Žádný z těchto příznaků se ale projevovat nemusí. Nemoc se totiž může projevovat nadváhou a zácpou. Příznaky totiž bývají velmi individuální, dokonce se nemusí nikdy projevit. To pak dojde k odhalení až po diagnostice příbuzného, nemoc je totiž dědičná.

Další možné projevy celiakie:

 • osteoporóza (řídnutí kostí)
 • zvýšená kazivost zubů
 • afty
 • bolesti kloubů
 • svalové křeče
 • porucha růstu vlasů
 • ekzém připomínající pásový opar
 • deprese a úzkost
 • pozdější nástup menstruace u žen

Diagnostika celiakie

K diagnostice celiakie může dojít kdykoliv, stejně tak se může kdykoliv projevit. V minulosti se o nemoci nevědělo, a vedlo to k předčasným úmrtím nemocných. Díky moderní medicíně dochází ke spolehlivé diagnostice a nemocní se dožívají mnohem déle.

Test na celiakii

Diagnóza se provádí krevními testy, ty jsou dokonce k dostání v lékárně, pokud bude výsledek negativní ale neznamená, že ji určitě nemáte. Pokud přetrvává podezření nemoci a krevní testy byly negativní, je třeba podstoupit biopsii sliznice tenkého střeva. Ta se u dětí dělá spolknutí kapsle a u dospělých gastrokopií.

Diagnóza je velmi důležitá. Nejen, že výrazně prodlouží život nemocného, díky dietě mu přestanou všechny dosavadní příznaky.

Léčba Celiakie

Jedinou možnou „léčbou“ v dnešní době je přísná bezlepková dieta.

U dlouho nediagnostikovaných případů ale může dojít k výraznému poškození střev a je kromě diety třeba léčbu podpořit léky. Těmi jsou steroidy, které potlačují zánět, a imunosupresiva na tlumení imunity.

Dieta při celiakii

Při bezlepkové dietě je třeba z jídelníčku vyloučit všechny obilniny, tedy žito, ječmen a oves. Kvůli tomu nemohou celiaci jíst pečivo, těstoviny, většinu uzenin, sušenky a pro mnohé Čechy je nehorším omezením zákaz konzumace piva.

Důležité je si dát pozor na časté zahušťování moukou, která je také zakázaná. Zahušťování je obvyklé ve výše zmíněných uzeninách, třeba v párcích a šunkách, stejně tak se často zahušťují polévky. I při nákupu polotovarů či konzerv je třeba dávat veliký pozor, většina z nich totiž lepek obsahuje.

V evropské unii je povinnost uvádět všechny alergeny u každého jídla, proto jsou v restauracích uvedeny buď v jídelním lístku či na vyžádání obsluhy, tento fakt celiakům a jiným alergikům usnadňuje dodržování diety.

Seznam bezlepkových potravin

 • Rýžová a sójová mouka
 • Brambory
 • Rýže
 • Kukuřice
 • Luštěniny
 • Pohanka
 • Jáhly
 • Proso
 • Cizrna

Dále je samozřejmě možné konzumovat maso a vejce, ovoce i zeleninu.

Co se týče mléčných výrobků, při zjištění celiakie je intolerantní většina celiaků, to je ale způsobeno poškozenými střevy. Jakmile nemocný začne dodržovat dietu a zlepší se stav jeho střev, může začít jíst i mléčné výrobky.

Dodržování bezlepkové diety

Při dodržování diety je důležité přemýšlet opravdu nad každým jídlem. Komplikace přichází především při výletech a když si nemocný nepřipravuje jídlo sám. Ještě náročnější je, když má dietu dodržovat dítě. Ve školních jídelnách totiž bezlepkově většinou nevaří a rodič tak musí připravovat kompletní stravu na celý školní den. Nehledě na to, že dítě nemusí chtít jíst jiné jídlo než kamarádi.

V tom případě je důležité o nemoci informovat personál školy a poprosit je o pomoc při dohlížení toho, jak se dítě stravuje a případně také vysvětlení ostatním dětem, co celiakie je.

Nejlepším způsobem a také tím nejzdravějším je přejít spíše do čerstvé stravy. Jíst velké množství zeleniny, luštěnin i masa, kupovat bezlepkový chléb či úplně přejít na rýžové suplementy. Mezi nejlepší bezlepkové přílohy patří brambory a rýže.

V dnešní době stoupá obliba bezlepkové diety, není tedy problém najít náhražky téměř každého výrobku, které celiak nesmí.

Celiakie v těhotenství

Ačkoli se často uvádí, že celiakie může za potraty a těhotenství, není to úplně pravdivé. Ano nemoc těhotenství komplikuje, ale zásadní komplikace nastávají v případě NELÉČENÉ celiakie.

Stejně jako u každých zdravotních problémů je početí i těhotenství u žen s touto nemocí velice individuální záležitostí. Jakmile se budete pokoušet o dítě, poraďte se s lékařem, stejně tak, když se vám otěhotnět podaří.

V těhotenství není vůbec třeba panikařit, stres může dítěti ublížit více než nemoc samotná. Stále dodržujte dietu tak jak doposud a kdykoliv si nebudete vědět rady, poraďte se s lékařem.

Bezlepková dieta a hubnutí

Bezlepková dieta za účelem snížení váhy je taktéž v rostoucí oblibě. Dost často dokonce vede ke snížení váhy, stejně ji ale lékaři neceliakům příliš nedoporučují.  Podle nich se zdraví lidé připravují o důležité živiny, které se v potravinách obsahujících lepek nacházejí. Snížení váhy prý totiž není sníženo vysazením lepku, nýbrž tím, že jedinec začne více přemýšlet nad svou stravou.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top