Alergie na mléko a intolerance laktózy jsou dvě odlišné věci. Jak se projevují?

Lidé si často pletou intoleranci laktózy s alergií na mléko. Tyto dvě zdravotní komplikace sice mohou mít podobné příznaky, jejich princip je však zcela odlišný. V případě alergie jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému. Pokud jde o intoleranci, v těle chybí určitý enzym potřebný k trávení dané živiny, což má nepříjemné dopady na celý organismus.

Alergie na bílkovinu kravského mléko

Alergie na mléko ve skutečnosti představuje imunologickou reakci (hypersenzitivitu) na bílkovinu kravského mléka. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších potravinových alergií, která se většinou projeví již v prvním roce života dítěte. Alergií na mléko trpí zhruba 2–5 % kojenců, v České republice je to tedy asi 5 tisíc děti ročně. V devíti případech z deseti však do tří let vymizí. V dospělosti se objevuje velmi vzácně.

Průběh alergie je závažnější než projevy laktózové intolerance. Lidé, kteří tímto problémem trpí, mají naprostý zákaz konzumace mléka a mléčných výrobků. Dětem jsou proto podávány speciálně upravené výrobky s hydrolyzovanou bílkovinou kravského mléka, bílkoviny je následně nutné doplňovat z masa, vajec, ryb nebo z rostlinných zdrojů.

Jak se projevuje alergie na mléko?

Příznaky alergie na mléko mohou být velmi pestré. Nejčastější jsou projevy v oblasti zažívacího ústrojí, dýchacího ústrojí a kůže. Jedná se o:

Při časné reakci, kdy se potíže objeví klidně již během několika minut po požití mléčné bílkoviny, se mohou dostavit kožní příznaky, jako je svědění, kopřivka nebo různé otoky a ekzémy. Časté jsou také problémy s dýcháním, které zahrnují dušnost, dráždivý kašel, alergickou rýmu či astma.

Pokud jde o opožděnou reakci, ta se projeví zhruba za 46 hodin. Může se jednat například o potíže se zažíváním nebo atopický ekzém. U malých dětí často objevíte také krev ve stolici. V ojedinělých případech může alergie na mléko způsobit anafylaktický šok, kdy dochází až k bezvědomí a selhání srdce a člověk je ve vážném ohrožení.

Intolerance laktózy

Pokud jde o intoleranci, jedná se vlastně o nesnášenlivost mléčného cukru (laktózy). Není to tedy reakce imunologická jako v případě alergie na mléko, ale metabolická. V těle totiž chybí enzym s názvem laktáza, který je zodpovědný za štěpení mléčného cukru uvnitř střev. Pokud nedojde k jeho rozštěpení, nevstřebá se a zůstane ve střevech, kde následně kvasí a způsobuje nepříjemné obtíže.

Laktózová intolerance se může projevit v každém věku. Trápí zhruba 20 % evropské populace, u kojenců je však vzácná. Ačkoliv se jedná o vrozené onemocnění, první příznaky se nejčastěji objeví až kolem desátého roku.

Příznaky intolerance laktózy

Jelikož nestrávená laktóza v průběhu činnosti střevních bakterií nadále kvasí, dochází k výskytu trávicích potíží a nadměrné produkci plynů. Na rozdíl od alergie na mléko se však ve stolici nikdy neobjevuje krev. Hlavní projevy intolerance po konzumaci mléka zahrnují:

 • Bolesti břicha
 • Křeče
 • Nadýmání
 • Průjmy
 • Zkvašené stolice (kyselé)

Příznaky intolerance se často dostaví již během půl hodiny po požití laktózy, mohou však přetrvávat i několik dní. V důsledku rychlejšího průchodu trávené potravy střevy může navíc dojít také ke sníženému vstřebávání ostatních živin. Délka obtíží je individuální, závisí především na množství požité laktózy a na tom, jak velký je deficit produkce trávicího enzymu.

Diagnostika

Pokud máte podezření na potravinovou alergii, měli byste v první řadě ihned vyhledat svého praktického lékaře. Ten nejprve vyloučí různé infekce či chirurgické problémy a následně vás případně odešle na alergologii nebo gastroenterologii. K potvrzení, že pacient opravdu trpí alergií na mléko, se užívá:

 • Pozorování a výpovědi pacienta nebo rodičů
 • Krevní testy
 • Kožní testy
 • Laboratorní vyšetření
 • Eliminační testy a eliminačněexpoziční testy

Alergii na mléko u kojenců a batolat většinou není možné zjistit pouze pomocí odběru krve. U malých dětí se proto často zařazuje eliminační dieta, kdy se z jejich jídelníčku odstraní bílkoviny kravského mléka, a následná expozice alergenu. Pokud se v průběhu eliminační fáze obtíže zmírní nebo zcela vymizí, při expozici se však opět objeví, alergie je potvrzena.

Zda člověka opravdu trápí intolerance laktózy lze zjistit pomocí několika metod:

 • Odběr krve
 • Stanovení genetické informace
 • Dechové testy – vodíkový test nebo detekce uhlíku
 • Laktózový toleranční test – podání laktózy a měření glykemie

Léčba alergie na mléko

Pro člověka s alergií na bílkovinu kravského mléka je jedinou možností zcela vyřadit tento alergen z jídelníčku. Řešením není ani kozí nebo ovčí mléko. Nejspolehlivější cestou je bezmléčná dieta, při které se nemocný vzdá rizikových potravin. Stát ani zdravotní pojišťovna na tuto dietu nepřispívají.

K potlačení alergické reakce slouží speciální protialergické látky, které pacientovi předepíše alergolog. Takové látky se používají ve chvíli, kdy se ze stravy nedaří vyloučit veškeré potravinové alergeny. Jedná se například o antihistaminika nebo o kortikosteroidy. Toleranci imunitního systému vůči alergenům pomáhají zvyšovat také probiotika nebo beta-glukany.

Bezmléčná dieta

Každý, kdo trpí potravinovou alergií, si musí hlídat, co jí nebo pije. V tomto případě je nutná bezmléčná dieta, kdy se ze stravy vyloučí všechny viditelné, známé i skrytě zdroje bílkovin kravského mléka. Délku speciální diety určuje lékař, důležité však je, aby byla důsledná.

Pozor si musíte dát především na všechny potraviny, které obsahují mléko, tvaroh, jogurt, smetanu, sýry, ale také kefír, syrovátku nebo zákys. Nepomůže ani výměna kravského mléka třeba za ovčí nebo kozí, alergeny jsou všude velmi podobné. Místo mléka živočišného původu však můžete vyzkoušet mléčné nápoje původu rostlinného (sójové, rýžové, mandlové…), i u těch ovšem pečlivě čtěte složení.

Stopy mléka navíc najdete i v potravinách, kde byste to možná nečekali. Jedná se například o:

 • Sladké i slané pečivo
 • Instantní jídla
 • Uzeniny
 • Čokoláda a různé druhy polev
 • Margaríny

Některé z bílkovin mohou přecházet ze stravy přímo do mateřského mléka, kojící matky nemocných dětí proto musí bezmléčnou dietu striktně dodržovat. Děti na umělé stravě musí využít buď hypoalergenní mléko s vysoce štěpenou syrovátkovou bílkovinou nebo speciální přípravek obsahující směs aminokyselin.

Léčba intolerance

Při laktózové intoleranci je úprava jídelníčku individuální. Někdy stačí pouze vyměnit mléčné produkty za sýry, máslo, šlehačku a zakysané výrobky, kde je laktózy výrazně méně, jindy je nutné zcela se jim vyhnout. Pro zmírnění obtíží pomáhá nejíst mléčné výrobky na lačno a kombinovat je s dalšími potravinami.

Na trhu dnes existuje velké množství výrobků, které jsou označené jako zcela bez laktózy (lactose free) nebo pouze s nízkým obsahem laktózy (low lactose). Cenově jsou tyto produkty, mezi které patří například sýry, smetana, máslo nebo jogurty, o něco dražší než běžné výrobky.

K dispozici jsou také speciální kapky, tablety nebo kapsle s obsahem aktivního enzymu (laktáza), které se užívají při konzumaci mléčných výrobků a pomáhají mléčný cukr rozložit. Pozitivní vliv mají také probiotika.

Alergie na mléko a intolerance laktózy jsou dvě odlišné věci. Jak se projevují?
3.7 (74.81%) 27 hlasování

22 comments

 • zkušeli jste někdo na to brát přípravek Lactalin? Vyplatí se to?

 • nikdy jsem o něm neslyšela. Co to je?

 • dá se s tám v dnešní době něco dělat? Jsou na to nějaké doplnky stravy?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Bohdanko,

   s alergií na mléko se bohužel dělat nic nedá, naštěstí jí ale trpí většinou malé děti, které z toho ve velkém množství případů vyrostou. U neimunní intolerance (nedostatku enzymu) se dají použít léky s obsahem aktivního enzymu. Doplňky stravy na vyléčení neexistují. Je však vhodné jiným způsobem doplnit vápník (např. mák).

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • myslíte si, že užívání nějakých přípravků se to zmírní?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Amalie,

   pokud trpíte nedostatkem enzymu laktázy, můžou vám pomoci léky s obsahem aktivního enzymu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • L. Bayerova /

  Dobry den, mam alergii na mleko a soju. Jsem v tom novacek. A ptam se, jestli se to da nejak prechytracit ci obejit ? Dekuju za jakoukoliv odpoved.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Bayerová,

   pokud trpíte hypersenzitivitou na bílkovinu mléka a soji, tak bohužel máte naprostý zákaz konzumace těchto potravin. Alergická reakce v ojedinělých případech by vás mohla ohrožovat na životě.

   Redakce Zdraví. Euro.cz

 • a co nějaké potravinové doplnky , které potlačí intoleranci laktozy?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Emily,

   potravinovými doplňky nelze potlačit žádnou nemoc, tím více ani intoleranci laktózy.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den.
  Nepochopil jsem úplně dobře. Mám intoleranci na kravské mléko. Mohu kozí nebo ovčí? Chci si totiž pořídit kozu.
  Děkuji Láďa

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Láďo,

   pokud trpíte alergií na kravské mléko, tak není vhodné jako náhradu používat ovčí nebo kozí mléko, protože existuje podobná alergenicita jako u mléka kravského.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • myslite si, že na to pomužou ty ,,moderní,, potravinové doplnky? A potlačí to?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Renato,

   potravinové doplňky neléčí ani nepotlačují. S alergií na mléko se bohužel nedá nic dělat, u intolerance laktózy je každý pacient individuální. Lze použít přípravky s aktivní laktázou (enzym), ale spíše doporučujeme bezlaktózovou dietu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • umíte někdo poradit co mám uživat když mam po vypití mléka křeče v bříše?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Bibi,

   nechte se vyšetřit na gastroenterologii na nesnášenlivost mléka. Zde vám řeknou, jestli bude potřeba mléčné výrobky omezit či úplně vyřadit z jídelnícku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, ráda bych se zeptala.. mám diagnostikovanou alergii na bílkovinu kravského mléka a po roce a půl diety jsem udělala hloupost a naládovala se krupicovou kaší z naředěného mléka vodou. Bydlím na vesnici a rostlinné mléko jezdím kupovat až do města (30km). Teď je mi zle, vím, že jsem udělala hloupost, ale mohu si nějak ulevit a předejít střevnimu zánětu a větší imunologické reakci? Děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kristino,

   pokud netrpíte nějakou těžší reakcí (anafylakcí), zánět vás po této chybě přejde. S touto diagnózou je bohužel nutné absolutní vyloučení živočišného mléka z jídelníčku.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Magdalena Hronovská /

  Dobrý den, “mléčný nápoj rostlinného původu” je nonsens. Aspoň použijte uvozovky… MH

 • ja piju a jím všechno a doted tomu tak nebylo. Beru totiž poztravinové doplnky, které mně potlačí nemilé reakce na mléko a žiju normálně, nemám žádné problémy

 • Dobrý den, mám problém vždy, když si dám mléko mám křeče a střevní problémy, do půl hodiny se to projeví, nejím jogurty piju jen mléko. Je možné že mám alergii na laktozu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Adélo,

   možné to je, hlavně pokud jsou po mléku vaše stolice tekuté a kysele páchnoucí. Mléko můžete buď ze své stravy vyloučit či můžete se nechat vyšetři na gastroenterologii a zde se poradit, jaké mléčné výrobky by nemusely být problémové. Při omezeném přísunu mléčných výrobků je potřeba suplementovat vápník jinými způsoby.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top