Průjem může být známkou toxinů i závažné choroby. Jak ho zastavit?

Průjem - co jíst a co na průjem pomůře


Průjem je obvykle známkou toho, že se náš organismus něčemu brání. Zpravidla se objevuje po požití škodlivých toxinů. Za jeden až dva dny však většinou sám zmizí. V případě průjmu se nejedná o samotnou nemoc, ale o příznak, který kromě přítomných toxinů může signalizovat také širokou škálu lehkých i závažných chorob.

Příznaky

Průjem je častá, řídká až vodnatá stolice. Opakované vyprazdňování je doprovázeno škrundáním a křečemi v břiše. Tělo v takové situaci nestačí vstřebávat vodu, kterou stolice obsahuje, a hrozí proto dehydratace.

Ve vážných případech je průjem doprovázen horečkou vyšší než 38 °C, silnými křečemi, závratěmi, pocity na omdlení, popřípadě zástavou močení, či stolice obsahuje krev nebo je černá. V takové situaci je důležité vyhledat okamžitě lékaře.

Příčiny průjmu

Průjem je většinou následek bakteriální nebo virové infekce z potravy nebo nápojů, stresu, nedostatku vitamínů nebo užívání antibiotik, které ničí užitečné střevní bakterie.

Průjem může mít i jiný důvod vzniku jako je například konzumace většího množství ovoce nebo zeleniny, než na které je trávicí ústrojí zvyklé. Jedná se většinou o citrusové plody a fazole.  Průjem může vyvolat i konzumace laktózy a může být též známkou vážnější nemoci, například rakoviny, Crohnovy choroby nebo onemocnění slinivky.

Průjem u dětí

Zvláštní péči při průjmu vyžadují kojenci a malé děti. U nich může dojít již za necelý den při silném průjmu k vážné dehydrataci. Kojené děti trpící průjmem by měly být nadále pravidelně krmeny a děti by neměly pít sodovku, ovocné šťávy nebo sportovní nápoje. Jak kojenci, tak děti by neměli užívat léky proti průjmu. U starších dětí podávejte k jídlu banány, jablečnou šťávu a rýži. Pokud dítě zvrací, nikdy mu nedávejte tuhou stravu. V případě dehydratace ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba – co na průjem pomáhá?

Střevo má svoji jedinečnou vlastnost – dokáže se léčit samo. Jak již bylo zmíněno, průjem je v podstatě očistou organismu od virů či bakterií. Proto není důležité podstupovat nijak speciální léčbu, ale pouze doplnit tělu potřebné tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Zkuste čaj z řepíku či ostružinového nebo malinového listí obsahující taniny, které pomáhají tělu zadržovat tekutiny. Pokud nepomohou čaje, zkuste jitrocel blešníkový, vstřebává nadbytečnou tekutinu ze střeva a dodává stolici hmotu.

Je podle vás průjem dostatečným důvodem nejít do práce?

V případě, že průjem je spojen s užíváním antibiotik, užívejte probiotika. Pomohou obnovit přiměřenou hladinu užitečných bakterií ve střevech. Jedním z volně dostupných léků je GOLDIM ProbioFlora.

Prostředků proti průjmu naleznete na trhu spoustu. Jedná se například o:

  • Endiaron – vhodné využití pro léčbu průjmu infekčního původu
  • Smecta – vhodné využití především pro léčbu průjmu způsobeného dietní chybou, nebo otravou z jídla

Seznam volně dostupných prostředků na léčbu průjmu různých původů naleznete zde: léky na průjem.

Co jíst při průjmu

Jak zastavit průjem? Pokud se nejedná o příznak bakteriální nemoci, tak nejlépe úpravou jídelníčku. Dieta při průjmu spočívá převážně ve vynechání mléko, tučných potravin a sladkostí. Ideální je konzumace sucharů a tvrdšího pečiva. Při mírném zklidnění konzumujte po menších dávkách brambory, bílou rýži, vařenou mrkev a ovoce jako jsou banány, jablka a borůvky. Též lze přidat vývar z krůtího nebo kuřecího masa.


Průjem může být známkou toxinů i závažné choroby. Jak ho zastavit?
4.2 (84.55%) 22 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top