Afty v puse způsobují nepříjemnou bolest. Jak se jich zbavit?
Afty jsou nepříjemné, bolestivé vřídky, které se mohou objevit kdekoli v dutině ústní. Nejčastěji se však vyskytují na jazyku nebo na vnitřních stranách úst. Bývají kulaté a oválné, často zbarvené do ruda, výjimkou však není ani bílá nebo žlutá barva. Důvod jejich výskytu dosud není známý, určitý vliv má slabá imunita.
Afty se mohou objevit kdekoli v ústní dutině. Vytvořit se jich může i více najednou, což vede k nepříjemným pocitům při jezení, pití nebo čištění zubů. Pacienti mívají problém i s mluvením. Bolestivé vřídky se vyskytují:
- Na jazyku
- Na rtu
- V krku
- Na dásni
- Na vnitřní straně tváře
Příčina tohoto onemocnění není známá, častěji se však objevuje u jedinců se sníženou imunitou. Na vznik aft mají vliv i hormonální výkyvy. Proto se často vyskytují u žen v období před menstruací. Náchylnější jsou také jedinci s protézami a rovnátky nebo chroničtí kuřáci. Afty se objevují také při nedostatku vitamínu B, kyseliny listové nebo železa. Spouštěčem může být i stres. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.
Afty v puse mívají různou velikost. Malá afta, která není větší než špendlíková hlavička, do deseti dnů samovolně zmizí a nezanechá po sobě žádnou jizvu. Větší boláky se naopak mohou hojit i po dobu několika týdnů a zanechat po sobě zjizvenou tkáň.
Jak se zbavit aftu?
Co na afty? Ideálně vitamíny, díky kterým boláky samy vymizí. Pokud jich však v ústech máte hned několik, nemůžete jíst ani pít a k onemocnění se vám přidala ještě horečka, vyhledejte lékaře. Stejně tak byste měli učinit i v případě, že aftami trpíte častěji než třikrát ročně a jejich léčba trvá déle než dva týdny.
Vzhledem k tomu, že přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není dosud známá, neexistuje ani jednoznačná léčba. Na trhu jsou k dispozici různé dezinfekční prostředky, které pomáhají odstranit nadbytečné množství bakterií a předcházet zánětu. Stejně tak mohou pomoci i lokální anestetika ve formě gelů. Jejich dočasným účinkem však může být ztráta chuti. Nejoblíbenější léky proti aftům jsou Herbadent, Corsodyl, Kamistad Solcoseryl.
Pokud se u váš afty rozvinuli, vyvarujte se konzumace:
- Kořeněných jídel
- Citrusů
- Kávy
- Alkoholu
Dále nekuřte a nežvýkejte žvýkačky.
Nově lze v některých stomatologických ordinacích podstoupit léčbu laserem. Tento způsob ošetření zmírňuje bolest a urychluje proces hojení. Současně předchází dalšímu vzniku aft.
Co pomáhá na afty podle babiček?
Postižené místo lze například zklidnit kloktadlem z heřmánku nebo cucáním kostky ledu. Bolavé sliznici prospěje také propolis, který má současně dezinfekční účinky. Podobným pomocníkem je také cibule, která navíc přispívá k obranyschopnosti organismu. Dále můžete sáhnout například po bylinách podporujících imunitní systém. Tuto funkci má třeba vojtěška nebo kaktus nopál. Pro zklidnění bolesti můžete dále vyzkoušet roztok z šalvěje, nebo pastilky Cemio Alpské pastilky ŠALVĚJ a VITAMIN C.
Blahodárnou funkci má mimo jiné:
- Oregano
- Řebříček
- Arnika horská
Jak aftám předejít?
Jelikož afty vznikají častěji při oslabené imunitě, je třeba ji pravidelně posilňovat. A to konkrétně:
- Mít dostatek spánku
- Konzumovat kvalitní stravu
- Dodat tělu potřebné vitamíny
Doporučuje se také vyhýbat dlouhodobým stresovým situacím a neméně důležitá je dostatečná péče o dutinu ústní.