Afty v puse způsobují nepříjemnou bolest. Jak se jich zbavit?

Afty jsou nepříjemné, bolestivé vřídky, které se mohou objevit kdekoli v dutině ústní. Nejčastěji se však vyskytují na jazyku nebo na vnitřních stranách úst. Bývají kulaté a oválné, často zbarvené do ruda, výjimkou však není ani bílá nebo žlutá barva. Důvod jejich výskytu dosud není známý, určitý vliv má slabá imunita.

Afty se mohou objevit kdekoli v ústní dutině. Vytvořit se jich může i více najednou, což vede k nepříjemným pocitům při jezení, pití nebo čištění zubů. Pacienti mívají problém i s mluvením. U postižených se často se vyskytují:

 • afty na jazyku,
 • afty na rtu,
 • afty v krku,
 • afty na dásni,
 • afty na vnitřní straně tváře.

Příčina tohoto onemocnění není známá, častěji se však objevuje u jedinců se sníženou imunitou. Na vznik aft mají vliv i hormonální výkyvy. Proto se často vyskytují u žen v období před menstruací. Náchylnější jsou také jedinci s protézami a rovnátky nebo chroničtí kuřáci. Afty se objevují také při nedostatku vitamínu B, kyseliny listové nebo železa. Spouštěčem může být i stres. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.

Afty v puse mívají různou velikost. Malá afta, která není větší než špendlíková hlavička, do deseti dnů samovolně zmizí a nezanechá po sobě žádnou jizvu. Větší boláky se naopak mohou hojit i po dobu několika týdnů a zanechat po sobě zjizvenou tkáň.

Jak se zbavit aftu?

Co na afty v puse? Ideálně vitamíny, díky kterým boláky samy vymizí. Pokud jich však v ústech máte hned několik, nemůžete jíst ani pít a k onemocnění se vám přidala ještě horečka, vyhledejte lékaře. Stejně tak byste měli učinit i v případě, že aftami trpíte častěji než třikrát ročně a jejich léčba trvá déle než dva týdny.

Vzhledem k tomu, že přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není dosud známá, neexistuje ani jednoznačná léčba. Na trhu jsou k dispozici různé dezinfekční prostředky, které pomáhají odstranit nadbytečné množství bakterií a předcházet zánětu. Stejně tak mohou pomoci i lokální anestetika ve formě gelů. Jejich dočasným účinkem však může být ztráta chuti. Nejoblíbenější léky proti aftům jsou HerbadentCorsodylKamistad Solcoseryl.

Pokud se u váš afty rozvinuli, vyvarujte se konzumace:

 • Kořeněných jídel
 • Citrusů
 • Kávy
 • Alkoholu

Dále nekuřte a nežvýkejte žvýkačky.

Nově lze v některých stomatologických ordinacích podstoupit léčbu laserem. Tento způsob ošetření zmírňuje bolest a urychluje proces hojení. Současně předchází dalšímu vzniku aft.

Trpíte opakovaným výskytem aftů v puse?

Co pomáhá na afty podle babiček?

Postižené místo lze například zklidnit kloktadlem z heřmánku nebo cucáním kostky ledu. Bolavé sliznici prospěje také propolis, který má současně dezinfekční účinky. Podobným pomocníkem je také cibule, která navíc přispívá k obranyschopnosti organismu. Dále můžete sáhnout například po bylinách podporujících imunitní systém. Tuto funkci má třeba vojtěška nebo kaktus nopál. Pro zklidnění bolesti můžete dále vyzkoušet roztok z šalvěje, nebo pastilky Cemio Alpské pastilky ŠALVĚJ a VITAMIN C.

Blahodárnou funkci má mimo jiné:

Jak aftám předejít?

Jelikož afty vznikají častěji při oslabené imunitě, je třeba ji pravidelně posilňovat. A to konkrétně:

 • mít dostatek spánku,
 • konzumovat kvalitní stravu,
 • dodat tělu potřebné vitamíny.

Doporučuje se také vyhýbat dlouhodobým stresovým situacím a neméně důležitá je dostatečná péče o dutinu ústní.

Afty foto

5 comments

 • Tady píšou vyvarovat se citrusů a mně na to nejvíc pomáhá šťáva z pomeranče, tak nevím. Vždy tím potřu aft a za dva dny je pryč. Když nemám pomeranč, tak mám aft mnohem déle.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   citrusy se nedoporučují, protože styk kyseliny s aftem je nepříjemný až bolestivý. Pokud vám to vyhovuje, tak ho používejte.

 • Na afty používám francovku asi třikrát za den.Tak,že si místo potírám.Do dvou dnů jsou afty pryč.

 • Goralova viera /

  Ja se nemohu zbavit aftu uz 4 mesice ,kloktam kortiko.modrou vodu ,poprve me to pomohlo hned za tyden ,ale po 14dnech se to vratilo a mam na leve strane jazyka dlouhej pruh afta ,a patro v zadu v krku cerveny a po strane afty ,jsem uz nestastna ,mam deprese s toho a zhubla jsem 7 kg. Kloktam hermanek i repik beru vitaminy ,muzete mi poradit co mam delat ? Dekuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   kromě zásad správně životosprávy – dostatek spánku, nestresovat se, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, racionální strava, vitaminy, dostatek tekutin.
   Zkuste ještě výplach dutiny ústní roztokem Actimaris Sensitive.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top