Co pomáhá na afty v puse či na jazyku? Zkuste bylinné roztoky, hojivé gely a spreje

22. 2. 2023 7:30
přidejte názor
Zdroj: Depositphotos

Zaznamenali jste nepříjemnou bolest v ústech, kvůli které se nemůžete normálně najíst, napít nebo promluvit? Pokud ji doprovází také výsev bělavých či nažloutlých puchýřků s červeným ohraničením, s největší pravděpodobností se jedná o afty.  Prozradíme, proč vznikají afty, kde se nejčastěji objevují a co na afty v puse, na jazyku nebo v krku nejvíce pomáhá.

Co jsou afty?

Afty jsou bolestivé vřídky bílé, nažloutlé nebo šedavé barvy, které se objevují v dutině ústní. Bývají typicky oválné nebo kulaté, částečně vystupují nad povrch sliznice a mívají zarudlé okraje, které tvoří jejich ohraničení. Někdy se přitom vyskytují osamoceně, ale mohou vznikat i ve vyšším počtu, a to kdekoliv v puse nebo v krku. Nejčastěji si však pacienti stěžují na tyto obtíže:

  • afty v ústech (na vnitřní straně tváří),
  • afty na jazyku nebo afty pod jazykem,
  • afty na dásni,
  • afty na patře,
  • afty na mandli,
  • afty v krku,
  • afty na rtu.

Afty v dutině ústní mohou mít různou velikost. Zatímco některé dosahují rozměrů špendlíkové hlavičky a zhruba do deseti dnů by měly samy od sebe zmizet, jiné mohou měřit klidně i jeden centimetr. Tyto větší boláky se obvykle hojí po dobu několika týdnů a často po sobě zanechávají na vnitřní straně tváří nebo i na jiných místech nevzhledné jizvy.

Recidivující afty, které se opakovaně objevují v dutině ústní, se pak označují odborným termínem aftózní stomatitida. Lékaři rozlišují tři formy daného onemocnění, což je konkrétně forma minor, forma major a forma herpetiformis. Podle statistik přitom první zmiňovaná varianta postihuje až 20 % populace ve vyspělých zemích a představuje nejčastější chorobu ústní sliznice. [1, 2, 3, 45]

Trpíte opakovaným výskytem aftů v puse?

Proč se dělají afty?

Pokud jde o to, jaké mají afty příčiny, lékaři v tomto ohledu stále nemají příliš jasno. Podle některých odborníků je ovšem sklon k jejich častému výsevu alespoň částečně dědičný, což vysvětluje, proč některé pacienty trápí tyto zdravotní obtíže ve zvýšené míře, zatímco jiní se s daným problémem za celý život prakticky nesetkají. Kromě toho ale mohou mít vliv také další faktory, kam patří:

K poškození výstelky úst, které může být za vznik aft částečně zodpovědné, dochází například vlivem špatně sedících zubních náhrad, vadných zubních výplní nebo příliš ostrých štětinek kartáčku. Svou roli zde ale mohou hrát i situace, kdy se pacient nechtěně kousne do tváře nebo do jazyka, a náchylnější k výskytu aft bývají také lidé s rovnátky, osoby se zubními protézami či silní kuřáci.

Aby toho nebylo málo, na vině pak může být i konzumace některých pokrmů, konkrétně třeba příliš kořeněná a pálivá jídla nebo potraviny, které mohou podráždit ústní sliznici (oříšky, sýry, pšeničná mouka). Na vznik aft ovšem mohou mít výrazný vliv také hormonální výkyvy, takže se poměrně často objevují u žen v období před začátkem menstruace. Výjimkou pak nejsou ani afty v těhotenství.

Přestože samotné afty nepředstavují žádný nebezpečný zdravotní problém, měli byste se mít na pozoru, a to hlavně ve chvíli, kdy jejich výsev doprovází také další komplikace. Objeví-li se v kombinaci se střevními obtížemi, mohou signalizovat závažnější chorobu, jako je celiakie, ulcerózní kolitida či Crohnova choroba. Někdy také doprovázejí onemocnění AIDS. [6, 7, 8, 9]

Doprovodné příznaky

S výskytem bělavých, žlutavých nebo zašedlých vřídků v dutině ústní typicky souvisí také nepříjemná bolest, která pacientům výrazně znepříjemňuje mluvení, konzumaci pokrmů i nápojů nebo třeba čištění zubů. Objevit se ale může také silné pálení v oblasti úst a krku, a to ještě před samotným vznikem bolestivého vřídku (klidně i den dopředu).

Menší afty bývají sice nepříjemné, ale nezpůsobují pacientům zdaleka tak výrazné problémy jako velké vřídky nebo početnější shluky puchýřků. Ty mohou vyvolat silné řezavé bolesti, což je nebezpečné hlavně u malých pacientů, kteří pak odmítají přijímat potravu i tekutiny. Z toho důvodu hrozí zvýšené riziko dehydratace. Danou situaci je nicméně nutné řešit, ať se jedná o afty u dětí, nebo jde o afty u dospělých pacientů. [10, 11, 12]

Bradavice se šíří dotekem i pohlavním stykem. Jak se jich rychle zbavit?
Přečtěte si také:

Bradavice se šíří dotekem i pohlavním stykem. Jak se jich rychle zbavit?

Kdy vyhledat lékaře?

Afty v ústech by měly samy od sebe během několika dnů vymizet. Pokud jich má ale pacient v puse mnoho a nemůže jíst ani pít, nebo se objeví také další zdravotní komplikace, kam patří například horečka nebo trávicí obtíže, je nutné navštívit ošetřujícího lékaře. To samé pak platí i v případě, kdy se bolestivé vřídky objevují častěji než třikrát ročně a pacienta vždy trápí déle než dva týdny. [13, 14, 15]

Jak léčit afty v puse?

Afty ve většině případů nezpůsobují pacientům žádné výraznější obtíže a v rámci jednoho týdne by měly samy zmizet. Žádná speciální terapie tedy nebývá nutná, takže se lidé zaměřují spíše na zmírňování nepříjemných projevů a snaží se urychlit proces hojení. Existuje přitom hned několik různých způsobů, jak na afty vyzrát, což zahrnuje léky na afty i babské rady na afty.

Chcete-li nejprve zkusit přírodní metody léčby, dobrou volbou jsou výplachy úst pomocí hojivých bylinek, které díky svým účinným složkám přispívají ke správnému fungování imunitního systému. K léčení aft lidé používají třeba šalvěj lékařskou, heřmánek římský nebo řepík lékařský. Zároveň je pak dobré zajistit tělu dostatečný přísun vitamínu B a zkusit propolis na afty ve formě tinktury.

Pokud jde o to, jaká se nejčastěji nasazuje na afty léčba, zde je dobré vybírat hlavně podle lokalizace bolestivých vřídků. Obecně se doporučuje vyzkoušet třeba dezinfekční přípravek na afty, jenž pomáhá odstranit bakterie a brání rozvoji zánětu. V lékárně ale zakoupíte i různé přípravky, které uleví od bolesti, a hojně využívaná je také genciánka na afty (známá jako fialová vodička na afty).

Pacientům, které trápí afty na rtech, nejlépe pomohou speciální gely. Ty se aplikují přímo na postižená místa a díky své konzistenci zde dobře drží. Na afty v krku zase platí ústní spreje s aplikátorem, které zajistí, že se účinné látky dostanou tam, kam mají. Afty na jazyku, dásních a tvářích se pak často řeší pomocí ústních výplachů a roztoků. [16, 17, 18, 19]

Herbadent Original Herbal Gum Solution

Pokud marně přemýšlíte, co je nejlepší na afty a jak na afty v ústech vyzrát, zkuste v první řadě sáhnout po bylinném roztoku na dásně s názvem Herbadent (25 ml). Ten efektivně pečuje o dásně a sliznici dutiny ústní a pomáhá je chránit při výskytu jakýchkoliv problémů, kam patří například záněty, krvácení dásní, parodontóza nebo právě afty.

Herbadent na afty obsahuje výtažky ze sedmi různých bylin, což je konkrétně řepík, šalvěj, heřmánek, nátržník, fenykl, hřebíček a máta. Daná bylinná receptura je již od roku 1968 registrovaným léčivem, které je velmi šetrné k ošetřovaným místům. Díky svému účinnému složení přitom Herbadent pečuje o dutinu ústní také po chirurgických zákrocích nebo ve chvíli, kdy se u pacienta objeví otlaky pod snímatelnými rovnátky a náhradami.

Urgo Filmogel

Když se v dutině ústní objeví afty, většinou to s sebou přináší také nepříjemnou bolest nebo pocity pálení a řezání, které brání pacientům v mluvení, čištění zubů či konzumaci jídla. Úlevu v takovém případě poskytne přípravek Urgo Filmogel Afty (6 ml), jenž funguje jako tekuté krytí, což na postiženém místě vytvoří diskrétní ochranný film. Ten přispívá k rychlejšímu hojení a tiší bolest.

Urgo na afty tvoří mezi aftou a okolním prostředím ochrannou vrstvu, která chrání postiženou oblast až po dobu 4 hodin a je účinná i během jídla. Nemusíte se tedy bát, že si gel na afty hned po aplikaci setřete. Díky svému složení pak tento přípravek napomáhá rychlejšímu odstranění vřídků, přičemž chrání dutinu ústní před dráždivými potravinami a otlaky od protézy nebo rovnátek.

Tantum Verde Spray Forte

Přemýšlíte, jak vyléčit afty v puse? Vhodným řešením by mohl být třeba přípravek Tantum Verde Spray Forte (15 ml). Jde o 0,30% ústní sprej na afty s hojivým účinkem, který dezinfikuje ústa a krk, pomáhá zmírnit známky zánětu a postižené místo částečně znecitliví, díky čemuž pak pacient necítí žádnou nepříjemnou bolest.

Přípravek Tantum Verde pomáhá při výskytu aft, při zánětech nosohltanu, dásní a sliznice dutiny ústní, ale i po ošetření zubů nebo po chirurgických zákrocích v ústech a krku. Jelikož jde o sprej, obvykle se používá Tantum Verde na afty u pacientů, kteří mají problémy s kloktáním. Daný produkt je ale vhodný pouze pro dospělé pacienty (mimo období těhotenství a kojení).  

Aloclair ústní voda

Další oblíbený lék na afty je Aloclair ústní voda s výtažkem z aloe vera (120 ml), která obsahuje účinné látky prospěšné při hojení aftózních vřídků, drobných poranění sliznice úst a otlaků způsobených ortodontickými rovnátky nebo špatně sedícím umělým chrupem. Po aplikaci přilne k povrchu ústní sliznice, kde vytváří průhledný ochranný film. Tato mechanická bariéra pak brání postižená místa před dalším drážděním a bolestivými podněty.

Corsodyl ústní voda 0,1 %

Jestliže hledáte účinný způsob, jak se zbavit aft v puse nebo na jazyku, za vyzkoušení rozhodně stojí také ZDN – Corsodyl (200 ml) – text. Jde o 0,1% ústní vodu určenou k výplachům úst při zánětech, krvácení dásní a parodontitidě. Kromě toho se ale používá také k celkové péči o dutinu ústní a je vhodná i pro pacienty se zubními můstky, implantáty, ortodontickými aparátky nebo se zvýšenou kazivostí zubů. Díky svému složení ovšem pomáhá také ve chvíli, kdy člověka opakovaně trápí afty.

Zdroje: heureka.cz, stefajir.cz, nemoci.vitalion.cz, pediatriepropraxi.cz, solen.cz, lekarna.cz, mayoclinic.org, dermatologiepropraxi.cz, lekarnickekapky.cz, webmd.com

Vstoupit do diskuse